Het Weênwtje m iaterswepn. Kertilem SteleltU Nieuws. KUNSTNIEUWS. Marktberichten. Qrooto Schouwburg te Botterdam. Opentngs-voorstelllng ran de Vereeniging hot Sederlandscli Tooneel, affleellng Botterdam. Oorspronkelijk Tooneelspel in 5 bedrijven door KUNO. Wij belmoren ook' tot hen, die van meaning lijn, dat concurrentie op kunstgebied, voor de kunst zelve, wenscheiijk is. Door mededinging ontstaat strijd en strijd geeft overwinning aan welke zijde dan ook. Waar die worsteling om den voor rang ontbreekt, zien we verslapping, indommeling, ondergang ook in de tooneelwereld. In Rotter dam wordt nu op 't oogenbiik zulk een strijd gestreden, en wie zal winnen, zal vooreerst nog wel onbeslist blijven. De Rotterdamsche afdeeling vanhet vNederlandsch Tooneel" opende gisteravond hare voorstellingen met bovengenoemd tooneelspel en het spijt ons te moeten zeggen, dat onze verwachting, die misschien wol wat te hoog gespannen was, zeer is teleurgesteld. Hoe gaarno wij «prijzend laken" willen, wij kunnen niet anders verklaren, dan dat de opvoering over het geheel veel te wenschen overliet. "Vóórdat wij daarover in détails treden, een woord over het ■werk zelf. In het «Weouwtje van Winterswegen" moenen wij een Ilollandsch tooneelspel rijk geworden te zijn, dat van blijvende waarde is, mits het beter worde gespeeld dan gisteravond. Wij zullen trachten eon schema te geven van inhoud en strekking. De schrijver verplaatst ons ten huizo van Barthold van Aylwardt, die behalve secretaris der gemeente Winterswegen een man is van groote talenten op letterkundig en aestetisch gebied iemand zooals "Vosmaer in Amazone teekende getrouwd met een allerliefst vrouwtje, is zijn geluk niet onver mengd, want in do hooge vlucht, die zijne denk beelden langzamerhand namen, misschion wel verblind door den glans van roem en grootheid, die ruimschoots hem te beurt vielen, begon liij zijn vrouw van lieverlede te verwaarioozen, haar 'als zijn huishoudster te beschouwen, en zocht zijn -geest een ideaal, dat hij weldra belichaamd vond in Helene Dauntze, hot weeuwtje een schat rijke, geestige en gevierde schoone. Het zielsverdriet dat Aylwardt's vrouw daardoor ondervind, kan niet weggenomen worden door het engagement van hun pupil en nicht Lucio te Raadt metOtto "Van Haaften. Otto is student geweest te Leiden, heeft losbandig geleefd en is eindelijk als advocaat .gepromoveerd. Lucie was door hem ingepakt en daar Aylwardt haar in de keuzo van een echtgenoot geheel vrij wilde laten gaat het engagement er door, echter niet zonder krachtig aandringen van Otto's academievriend Jean Jacques Toussaint insgelijks advocaat, maar die als een uiterst solide jongmensch bekend staat. Helene nu, de weduwe, die alle mannen, welke met haar in aanraking komen weet te boeien en tot haar slaven te maken, ziet ook Otto, de minnaar van Lucie, aan hare voeten. Aylwardt ziet dat, komt tot de ontdekking dat hij op het punt staat de weduwe met een meer dan platonische liefde te beminnen, cn met alle ■wetten van eer en deugd te breken, en Lucio ge voelt dat hotuit is met haar engagement, dat zij een ijdel loszinnig jongmensch heeft liefgehad. Het komt tusschen de beide gelieven tot een ver klaring en scheiding. Aylwardt's vrouw, door haar broeder op de hoogte gesteld, welke strijd haar man te strijden heeft, dat zijn toewijding zijn genegenheid voor Helene wel eens kon ont aarden Mathilde begrijpt. Heeft haar trots, haar gevoel van eigenwaarde haar totnogtoe tegen gehouden, om haar man te laten zien wat zij lijdt, nu zij gevoelt dat ook haar eer en dat van haar kind op 'tspel staat, nu handelt zij, en neemt zij spoedig de plaats weer in, in Aylwardt's hart, want Helene is voor hem van haar voetstuk gevallen. Toen zij zag, dat de grens van gees- telijke toewijding door Aylwardt niet overschreden •werd tot haar eer dient gezegd, dat zij daarop ook niet speculeerde stelde zij alle pogingen in 't werk om hem te blijven boeien te ver- geefs. Hartstocht is zelden stationair. Toegeven was misdadig, teruggaan gebood eer en plicht, en Aylwardt bleef behouden voor zich zelf, voor zijn vrouw en kind. Ook bij Lucie heeft een verandering plaats. "Gekrenkt door de behandeling van Otto heeft zij "'hem in zes maanden tijd leeren vergeten, en - dringt zich het beeld van den vriend haren jeugd, Toussaint, roet kracht in haar op. Toussaint weet het juiste oogenbiik te kiezen en Lucie geeft zich 'gevangen. Ik/ Dit deze -zeer. ingedrongen schets, kan men de motieven der handeling afleiden, een handeling zeer eenvoudig en die zeer kalm en natuurlijk daarhenen glijdt, zonder theatrale hulpmiddelen, zonder moeielijko verwikkelingen echt natio naal, zuiver ilollandsch. De schrijver heeft zijn tooneelspel in vijf be drijven verdeeld om ons de personen zijner ver beelding, hun karakter, hun denken en willen, te doen kennen. Lag het aan den schrijver of aan do vortconers, dat de drie eersto bedrijven, niet tegenstaande de fijne en uiterst beschaafde dialoog, verre van boeiend warenHet eerste bedrijf wordt bijna geheel ingenomen door gesprekken over hot engagement van Lucie en het tweede doet ons de verhouding kennen tusschen Aylwardt en Ilelene, terwijl het derde nog wel als top punt der handeling Lucie gelegenheid geeft om Otto aan do voeten van Heleno te zien, en Ayhvardt een blik slaat in zijn eigen hart. De beide volgende bedrijven zijn meer dramatisch behandeld al is het slot nog al mat. Maar do schrijver geeft ons keurigegoed volgehouden karakters en waar hij in technische konnis van het tooneel te kort schiet, boeit hij ons door de denkbeelden, die hij zijn personen in den mond legt Bovenal is hij gelukkig in het scheppen van verliefde tooneeltjes en als deze een lachtverwek- konde uitwerking op hot publiek maakten, ligt dat geheel en al aau do vertooners. Wij vroegen ons af, of de schrijver, toen hij zijn mannelijke geesteskinderen geschapen had, ze niet anders in zijn verbeelding heeft gezien, dan gisteravond in de werkelijkheid. Zonderen wij don heer D. Haspels uit, cn laten wij don heer Lo Gras, door onbeduidendheid buiten beschouwing, dan waren do heerenrollen benoden critiek voor oen tooneolwerk van dit gehalte. Wij maken er de heeren Do ia Mar, Spoormans en Van den Heuvel geen verrijt van, dat zij ten eeneninale voor hunne rollen ongesciiikt waren, maar wij kunnen het dan het bestuur van het Noderlandsch Tooneel niet vergeven, dat zij zoo doende de Nederlandscho tooneelmuze in het aan gezicht slaat. Verder is het ons onbegrijpelijk, dat de schrijver zijn invloed niet heeft doen gelden teneinde de heeren-partijen boter bezet te krijgen De rol bijv. van don ingenieur, Mathilde's broeder was in handen van den heer De la Mar, een partij niet ongelijk aan die van Rogier in de Danicheffs, maar hier in intiemer verhouding tot de hoofdpersonen, minder redoneerachtig, maar inniger, vertrouwelijker. Hoe geheel anders zou Faassen die partij hebben opgevat. Mijnheer De la Mar begreep er blijkbaar niets van. De waarzeg- gerscóne, o. a. aan het slot van het derde bedrijf viel totaal in het water. Houding, mimiek, stem alles was in 't nadeel. De beide advocaten waren ook al niet veel beter. Zij wekten ieder op hun beurt hilariteit. Wij zouden moeten huichelen als wij hier oprijzend laken" wilden. Het spijt ons voor de heeren van den Heuvel en Spoormans, maarzij haddon zich aan deze rollen niet moeten wagen. Het moet voor talentvolle tooneelspeelsters als de dames Burlage, Beermans en do Groot verre van aangenaam geweest zijn medetcwerken in een stuk, dat buiten hunne schuld fiasco heeft gemaakt. Want de opvoering stond vrijwel met een échec gelijk. Wij willen niet hopen, dat de vereeniging het Nederlandsch Tooneel eens wil probeeron, hoever zij gaan kan in neörgaande richting, en haar een welgemeonden raad geven, nl. aan Rotterdam te geven het besto wat z\ geven kan, en goede stukken als het Weeuwtje te bezetten met goede sujetten, omdat er 'te Rottordam rekening te houden valt met do tradition van do vroegere vereeniging Lo Gras van Zuijlen en Haspels. Doet zij dat niet, dan zal zich het publiek, dat blijkbaar een afwach tende houding heeft aangenomen, van haar keeren, en nooit de sympathie vorkrijgen, die zij zoozeer behoeft. Wij wenschen later nog eons bij een tweede opvoering op het spel van de vertooners terug te komen, in de hoopjdat ons oordeel gewijzigd zal zijn. I Ned. Herv. Kork. Beroepen te Willemstad, J. Van den Bergen, te Kethol.Ruinen, P. Bruining, te Aduard (Groningen). Akkrum (friesland), C. A. Klinkenberg, te Dwingelo. Biervliet (classis IJzendijke), II. Metz, kand, Zwartsluis, W. Gerritsen, kand. Haulerwijk (classis Heerenveen), H. C. Speekman, te Ferwerd. De algemeene vergadering der Ned. Gustaaf-Adolf- Vereeniging zal dit jaar plaats hebben Woensdag 12 October in het Remunstrantsche kerkgebouw te Gouda Dinsdagavond 11 October zal in de 'Groote Kei k een openbare samenkomst plaats hebben, waarin als sprekers zullen optreden: Dr. Camnegieter. van Dtrecht, Dr. Knappert van'. Leiden. *n Dr. Valeton Jr.-van' Utrecht. 1 l S| h - i> r t BURGERLIJKE STAND. Coborea 22 September. Maximiliaan Jozef, zoon van J. H. Miuke eu S. H Vossen, Zangs Singehtraat. Johannes Franciscus. zoon van J. Van den Berg en L. M. Auspie, Overschh sche Weg. 23. Jacob, zoon van A, P,h en J. Poot, Lange Achterweg. "Wiuipje, dochter van J. Zagwijn en T. Uleecke, Singel, Overleden23 September. Agnes C-ttharina Beek, oud 82 jaar en 10 maauden, weduwe van J. Wouterloot, Broertveld, Johanna Maria Theresia Koelenbeek, oud 4 maanden, ILeerenstraat. Schiedam, 24September. Rogge en Gerst zonder handel. Moutwijnf 15Va per hecto). Ct. Jenever: Amsterd. proef f!9% ii f20 per hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling-beurs: dagelijks f 0.80 per ketel, By de Schiedarnsche Spoeling-Veieeniging 23 Sept. f 0.80 24. f 0.90 per ketel. saarktbcrlcht van 0clft. Donderdag 22 September. Tot iets flauwere prijzen was do handel gering; «Heen jarige Tarwe blijft gevraagd. Jarige Wostlandsclie Tarwe f 11.50 a f 12.75, jarige Zeeuwsehe f 12,50 a f 13.75. - Westl. Rogge f7,50 a f8,00, Zeeuwsehe f8,00 a f8.75 Chevalier Gerst f6.50 a f7.50, Westl. Zomergerst f 6.00 a f6.75. Korte Haver f5,00 a f5.50, lange f2.50 a f4.00. Duivenboonen f 8.00 a f 9.25. Pmmlenboonen f 7.50 a f8.50. Bruine Boouen f 11.00 u f 14.00 Groene Erwten f9.00 a f 11.00. Witte Erwten f8.25 a f 8,75. Aan de stadswaag gewogen van 10 tot 22 September: 2 potten, 1 vierde, 693 achtsten eu 81 zestienden vaten boter wegende te zamen 14750 kilogrammen. Prijs f64 a f72 het vierde; f1.60 a f 1.80 het kg. Op de wepkrnaikt van heden waren de prijzen van het vee als volgt: vette kooien 1ste kwal. van f245 tot f 290, 2de kwal. van f 175 tot f 215; knlfkoeien Isto kwal. van f 205 tot f 2502de kwal.' van f 140 tot f 190; vaarkoeien 1ste kwal. van f 150 tot f200, 2de kwal. van f95 tot f 130; vette kalveren lste kwal. van f60 tot f70, 2de kwal. van f40 tot fD4; vette schapen 1ste kwal.'van f20 tot f32, 2de kwal. van ftot f lainschapen 1ste kwal. van f totf 2de kwal. van ftot f vette lammeren van f16 tot f21, wüilammereii van ftot fmagere var kens van f 20 tot f36; biggen van f 6 tot f -15; nuchtere kalveien van f8 tot f20; paaiden van f35 tot f 170; stieren van f 60 tot f 175; ossen van f tot f Rundvleesch 08 a 74 a 80 ets.; vet kalfsvleesch 72 a 80 a 90 ets.; schapenvleesch 65 a 70 a80 ets,; Inimvlecsdi af ct, alles per kilo. Zwolle, 23 September. Vee. Aanvoer p.m. 1000 stuks; handel evenals gisteren op do Zwollerkerspol voormarkt en ge durende de geheele week op do stallen middelmatig. De prijzen ondergingen dezo week geen beduidende verandering. Varkens. Op ruim 10O wagens waren heden circa 500 biggen en p. m. 200 magere, drachtige en vette varkens. De 6/w. biggen golden f 8 a f 11 10/w. f12 a f15; magere varkens f 30 a f 60; drachtige dito f45 a f75; vette dito, io soort, 52Vs a 57Vs ets. en 2e soort 47Va a 50 ets. per kilogr., levend gewogen. Tarwe f 40 a flip rogge f8.50 a f9; boekweit f7.20 a f8; gerst f 6 a f 6.25paarden- boonon f 8.50 a f 9aardappelen f 2 a f 2.75, alles per hectoliter. Boter. Aanvoer 975/8 en 700/16 vaten benevens 000/2 kilogr. stukgoed. Totaal 52900/2 kilogr. Middelmarkt f 1.40 por kilogr. Handelswaarde f37030. Notitie van heden per kilogr. fl.30 a f 1.50 per 20 kilogr. of l/# vat, prima kwal,. f30 a f31.50, afwijkende soort f27.50 a f28.50; 2e soort f23.50 a f24.50. Eieren f3.25 a f4 per 100 stuks. "Wild. en Gevogelte. Heden werd besteed voorr Hazen f2.25 a f2.75: konijnen f0.75 a f 1.25 magere kalkoenen f2.50 a f3.75; vette dito f 10 a f 12.50; korhoenders f5a f6; faisanten f4a f6; ganzen f2.50 a f3.75; patrijzen fi.25 a f 1.50; «nippen f 0.75 a f 1.50; eendon f 0.75 a f 1; kippen f 0.70 a" f 1.25; hanen 45 a 85 ets.; kuikens 35 a 50 ets.; duiven 35 a 65 ets., alles per stuk. Huiden. Sedert vorige week zijn de prijzen niet veranderd. Schors en Talhout in één doen. Russchen, Aanvoer p. m. 500 bossen. Men gaf f15 a f30 de 100 bossen. Honig en Was. Door'toenemende vermindering van het gewas, .worden de prijzen-, hooger." i, - V 4 y.-1 i 1 v--

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 6