de bovengenoemde buitengewone uitgaven af trekt en neemt men,, op grond der verkregen 'ondervinding aan, dat op de geraamde uitgaven f2,000,000 ral worden bespaard, dan slinkt het "tekort op de gewone middelen tot f3,987,000. Meenen nu misschien sommigen, dat ook dit laatste bedrag wel door opbrengst der middelen boven de raming zal worden opgewogeo, beden kende, dat over 1880, alleen de gewone mid delen, ruim f4,300,000 boven het geraamde bedrag afwierpen en dat over 1881 een gelijk excedent van ruim f 3,500,000 wordt verwacht, dan wil de Minister die mogelijkheid niet ont kennen. Integendeel legde hjj een staat (lit, G) over van de ramiDg en de opbrengst der bedoelde middelen over de tien laatstelijk afgesloten diensten (18701879), waaruit bljjkt, dat slechts over een dier diensten (1879) de opbrengst iets beneden de raming bleef, terwijl de negen .andere alle een meer of minder belangrijk voordeelig verschil aangeven. Meer of minder belangrijk zeide hij, want het hoogste (1876) bedraagt bijna f10,000,000 en het laagste (1878) niet meer dan bijua f1,461,000, hoewel de ramingen voor al die diensten, met slechts geringe afwijkingen, naar dezelfde ook door hem gevolgde regelen werden saamgesleld. Uit de door den Minister gedane mededee- lingen blijkt, dat, zooals te recht onlangs in de Staten-Generoal is opgemerkt 's lands finan- cieele toestand niet zorgwekkend is, maar toch zorg vereischt, en dat de Regeering en de vertegenwoordiging er zich voor moeten wachten om .-•door den laatstelijk ervaren voorspoed zorgeloos te worden omtrent de lasten eener babij zijnde toekomst. Yerder zijn bij de Kamer ingekomen ontwerpen voor provinciale belastingen en twaalf uitzon deringswetten van regels door de gemeentewet voorgeschreven voor de heffing van plaatselijke belastingen. Na debat, waarbij de heer Yan der Linden het door den heer Heydenrijck gevraagde verlof om de Regeering te interpelleereu over hare zienswijze omtrent de eedskwestie heeft bestreden en de heeren Savornin Lobman, Heydenrjjck en Gleichman het verlof voorstonden, terwijl de Minister van Justitie namens de Regeering zich bereid verklaard had te antwoorden, is poet 5t tegen, 5 stemmen aan den heer Hey- denrjjck verlof verleend op nader te bepalen dag die interpellatie te doen. Donderdag2 uur zal opgemaakt worden de ^ominatie voor een lid van de algemeene •1' rekenkamer. 1>EN HAAG, 27 September 1880. ■De Koning heeft den Directeur van Hds. Kabinet opgedragen om door middel van de ■Staatscourant aan autoriteiten, colleges en par ticulieren, die aan Z. M. adressen van rouw beklag hebben aangeboden wegens bet overlijden van Z. K. H. Willem Frederik Karei, Prins der Nederlanden, Zr. Ms. bijzonderen dank te betuigen 'voor hunne deelneming in dat zoo smartelijk verlies. Z. M. de Koning heeft Zondag namiddag ten lure in plechtig gehoor, ontvangen de ver schillende gezanten en zaakgelastigden bij het Nederl. hof, benevens de hoofd- en verdere officieren van de Pruisische en Russische in fan- terie-regimenten, allen in byzondere zending ter gelegenheid van de teraardebestelling van Z. K- H. Prins Frederik. •H. M. de Koningin bracht Zondag middag een bezoek aan de leden der Koninklijke familie en de vreemde vorsten op het jHuis de Pauw. Ten hove had Zondag te 6 uren het ge bruikelijke gala-diner plaats door HH, MM. gegeven ter eere van de vreemde vorsten en de afgevaardigden vau vreemde hoven, die by de plechtigheid van jl. Vrijdag aanwezig waren. HH. KK. HH, de Prins Zu Wied, Prinses Hendrik, Prins Albert van Pruisen, de Kroon prins en Kroonprinses van Denemarken, benevens de erfgroothertog van Saksen, namen aan den gala-maaltyd deel. Aan de koninklijke tafel waren nog gezeten 'de grootmeesters vau de huizen Hunner Majes teiten, de Ministers, leden van het kabinet, de vice-president van den Raad van State, de voorzitters van de beide Kamers der Staten- Generaal, de hoofden der verschillende buiten- l&ndsche gezantschappen of hunne zaakgelastig den; de dames en heeren van bet gevolg der vorsten en vorstinnen; de buitengewone afge vaardigden van vreemde souvereinen by de begrafenis met hunna secretarissen, alsmede de beofd-officieren der buiteniandsche militaire .deputation, s Z. K. H. Alexander, Prins van Oranje, wiens gezondheidstoestand nog steeds rust noodzakelijk maakt, is Zondag niet aan het gala-diner ten hove kunnen verschijnen. Om dezelfde reden heeft Z. K. H. den nieuwen gezant van Portugal en vele autoriteiten die bij Z. K. H. gehoor hadden aaogevraagd, niet kunnen ontvangen. HH. KK. HH. Prins Albert van Pruisen en de erfgroothertog van Saksenzijn gisteren namiddag naar Duitschlam! teruggekeerd. H. K. H. Prinses Hendrik is gistermiddag vau het Huis de Pauw naar Soestd'y'k vertrokken. Naar wy vernemen, zullen de Kroonprins en Kroonprinses van Denemarken aanst. Don derdag de terugreis naar Kopenhagen aannemen. Naar wy vernemen, zullen HH. MM. de Koniog en de Koningin zich eerst op 1 October naar Het Loo begeven, Door Z. M. is de heer J. Bubberman, thans leeraar aan de K, H. B. school te Heerenveen, met 1 Nov. e. k. benoemd tot leeraar aan de R. H. B. school te Leeuwarden. SCHIEDAM, 27 September 1881. Kamer vau Koophandel en Fabrieken te Schiedam. Zitting van 24 Augustus 1881. Afwezig de heeren T. P. Jansen, P. J. Wou- terlood, J. Tak, I. Resumtie der notulen van de vorige ver gadering. 2. Mededeeliug der ingekomen stukken. 3. Mededeeling omtrent de verzending van een verzoekschriftaan Zijne Excellentie den Minister van "Waterstaat enz. tot het aanbrengen van eene afzonderlijke telegraafdraad tusschen Schiedam en Amsterdam, wegens da veelvuldige vertraging, welke de telegrammen tusschen die beide kantoren ondervinden. 4. Wordt besloten zich andermaal te wenden tot de Hooge Regeering met het verzoek om een wetsontwerp in te dienen tot belangrijke verlaging'van het minimum van den trek, ten einde daardoor de branders in staat te stellen om als grondstof voor hunne branderijen graan soorten van minder goede boedanigheid te gebruiken. Gedurende de week van 12—19 Septem ber ji. zijn door den keurmeester van het vleesch alhier voor de consuintie afgekeurd en onder toezicht der politie begraven; 10 hammen toebehoorende aan de wed. H. Aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier is gezonden een exemplaar van het bericht omtrent den handel en de scheep vaart in het Britsche Koninkrijk over de maand Augustus 1881. Ten vervolge op het bericht in ons vorig nummer, omtrent de uitvoerige levensbeschrij ving van Z. K. H. Prins Frederik, door den kapitein de Bas, is het ous aangenaam nog te kunnen inededeelen, dat met de uitgaaf van dit hoogst belangrijke werk, van wege H. K. H. de Prinses van Wied en H. K. II. de Kroon prinses van Denemarken, belast is de heer II. A. M. Roelants, uitgever alhier. Door de Ev. Herv. Vereeniging werd gister avond de eeiste lees vergadering in dit seizoen gehouden; als spreker trad op de heer M. Hoog, predikant te Yoor.-choten, die tot onderwerp had gekozen vJezus Christus de vervulling der wet." Eerst werd door den spreker aangetoond hoe het zinnebeeldige van het Moza'isme in Jezus Christus werkelykheid is geworden daarna hoe de goddelijke zedenwet door deu Heer veel dieper is opgevat en ruimer toegepast, vervolgeus hoe onze verhouding moet zijn tegen over de wet. Dit-gaf den spreker aanleiding om het beginsel der Evangelische Christenen te ditvaardigeD. Na de pauze schetste de spreker het zegenrjjke leven van een Evangeliedienaar die op jeugdigen leeftyd is heengegaan, maar op wien het woord van toepassing was: ilie.fde is de vervulling der wet". De talrijke hoorders volgden den spreker met onverdeelde aandacht. De volgende spreekbeurt zal vervuld worden door den heer E. A. Remy van Hengelo. De bisschop van Haarlem heeft tot kapelaan der parochie vau O. L. V. Visitatie alhier benoemd den heer P, C. Wytenbuig, kapelaan der parochie van de H. Petrus en Paulus te Am sterdam, ter vervanging van den heer J. Fit, onlangs benoemd tot secretaris van den bisschop van Haarlem. Maandagmorgen is op 't kantoor van de Rijkstelegraaf alhier uit den lessenaar vermist een bedrag van ruim f 80. Van dezen diefstal ii onmiddellijk aangifte bij de politie gedaan, die yverige pogingen in 't werk stelde om den dader te ontdekken. v Terwijl heden morgen de zo on,', van J Van der Beek aan de Nieuwe Haven alhier aan het vleesch hakken was, geraakte een der vingers van een zyner jongere zusters onder het mes, waardoor deze van de hand werd gescheiden, Spoedig werd de' hulp ingeroepen 'van den heer Dr. L. J. DelBaere die het aangedane deel heelkundig behandelde. De heer Hubrecht, secretaris-gen. van het Dep. van Binnenl. Zaken, is naar Brussel afge vaardigd als vertegenwoordiger der Nederland- sche Regeering bij het Consciencefeest. By kon. besluit van 22 Augustus jl. no. 40, is ouder de daarbij gestelde voorwaarde vrijstelling van zegelrecht verleend voor de bevelschriften, meer dan f 10 bedragende, door de gemeentebesturen af te geven wegens de door hen ingehouden bijdragen voor pensioen der onderwijzers en onderwijzeressen bij openbare lagere scholen. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag den 30 dezer niet plaats hebbeo. Uit Laeken bij Brussel zend men aan het AT. v. d. D. de volgende herinnering: Heden, 23 September, de begrafenisdag van Z. K. H. Prins Frederik is juist de dag waarop die Prins in 1830 zich aan het hoofd van een gedeelte van het Neilerl. leger stelde en het park van Brussel bezette, hetwelk als het begin van de dagen van September beschouwd wordt. Naar Den Haag en Delft zijn ji. Vrijdag van Rotterdam vervoerd ruim 9500 personen. - Vrijdag, ter gelegenheid der begrafenii van Z. K. H. Prins Frederik, zijn te Delft aan gekomen en vei trokken 120 treinen met 8000 a 10,000 reizigers, terwijl aldaar zijn afgegeven 2210 plaatsbiljetten. Aan het station van den spoorweg te Leiden zijn Donderdag en Vrijdag p.m. 5000 plaats- biljetten afgegeven naar 'sHage en Delft. Naar men aan het Dagblad mededeelt, moeten een paar handige zakkenrollers een razzia hebben gehouden in de zakken van een aantal personen, die Vrijdagavond met de IIol- landsche spoor uit de residentie naar hun woon steden terugkeerden. Verscheidene misten in den trein hun horlogekettingen, hun pot temou- naies en meer andere voorwerpeu van waarde. Volgens de D. 0t., is bij de betrokken koinmandanten officieel nog niets bekend om trent de opheffing van het verbod aan militaire muziekkorpsen om in de eerste zes weken openbare muziekuitvoeringen' te geven. Eigen Haard bevat een goed poitretvaa Conscience met een bijschrift van Aiberdingk Thijm. Delfsliaveu. Het gerucht-gaat hier dat de burgemeester, Jhr. F. Van Citters, benoemd is of benoemd zal worden tot notaris te Vianen. Op de Ruige Plaat alhier is een sluis wachterswoning, vóór eenige jaren door het Rijk gebouwd, zoodanig vei zakt en gebarsten, dat ze tot den giond afgebioken moet worden. Het Rijk, dat de werken op de Plaat iuondeihoud aan de gemeente nad overgedragen, zal billijk heidshalve vau deze onvoorziene uitgave de kosten begroot op f 1900 voor zijn rekening nemen. Ylaardingen. Van de haringvisscherij zijn acht schepen binnengekomen, aanbrengende allen vau 20 tot 22 last pekelharing; de pryzen zijn stijgeude. De aanvoeren bedragen nu tol heden 97954 tonnen tegenover in A". P». zelfde tijdstip 122990 tonuen. Maassluis. Na de laatste opgave zyn van de haringvisschery drie schepen teruggekomen, aanbrengende 721 ton pekelharing. Het Conscience-fcest. Het Conscienee-feest te Brussel heeft eergis teren plaats gehad op de wijze by het programma vastgesteld. Meer dan 200 Vereenigingen uit alle deeleu van België waren in de hoofdstad gekomen: uit Antwerpen alleen5000personen. Met schat het getal van heu die aan den stoet naar Conscience's woning deelnamen op tien dui zend.- Daaronder waren ook vele autoriteiten en deputaties van gemeentebesturen enz. Van de bekende Nederlanders waren slechts, naar het Hbl. meldt, de heeren De Veer, Al berdingk Thijm, Colinet, Bom, Huf Van Buren, Sylhoff en Frantzen (de drie laatsten namens de Maatschappij van Letterkunde), alsmede zeven leden der Vereeniging ïHooger zy ons doel" tegenwoordig. Er heerschte grootei geestdrift. j' Toén Conscience de revue had gepasseerd, 1 waarvoor de stoet drie kwartier noodig bad,

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2