Tonnissen van let Kantomemlt te Schiedam. Staatsloterij. StBlelijl Nieuws. CarialüstBD. Wimltaena Prijzen van Cups en losbare Obliiatiën. lertiUm Koloniën, Burgerlijke Stand. Marktberichten. had de<iüamenkomst iu den tuin plaats, waar dq heef Stroobant, voorzitter van hst hoofdcomité, een rede uitsprak,'waarop Conscience met enkele woorden antwoordde. Tallooze ruikers werden hem aangeboden. Daarop begaf men zich naar het'beursgebouw, Conscience in een rijtuig; een tiental muziek korpsen begeleidden den 'optocht. Op de beurs voerde de heer Van den Driesche het woord: de beide feesttoespraken zyn in druk verschenen. Vervolgens werden de reeds vermelde ge schenken en eerbewijzen aangeboden; lerwjjl verscheidene hymnen en muziekstukken, voor deze gelegenheid gecomponeerd, ten gehoore werden gebincht. Op het feest op het raadhuis waren des avonds 800 per«onen genoodigd. Van het Conscience-album zijn verscheidene uittreksels gemaakt. Eenige »an de inschriften vinden ook hier hunne plaats. Z. K. H. de Prins van Oranje schreef: »De taal is pansch het volk." Ds. Haverschmidt: «Die één boek schreef, brengt hulde aan die er honderd zendt in 't licht. Dat is geen wonder. Maar wel wonder zou het wezen Als, die er honderd heeft gedicht Dat ééuo Inul gelezen." De heer Alberdingk Thym bood een boekge schenk aan, nl. szijn Karolingische verhalen", met deze inscriptie: »Aan mijn beroemden en beminnelijken kunstbroeder Hendrik Con science Hij liet dit geschenk vergezeld gaan van het volgende vers: »A!s 'k ioor uw kunstaUnar een waskaars kom aan- (stoken Dan is 'tgcen min bekenden Sant, Wien 'k dit mijn zedig offer brand Men weet figot door 't heele land, Bij oud en jong.... wat or Conscience's inert: bc-teeken' Conscience dat 's natuur genie! Consciencedat 's gevoel, in kiese he vormen sprekend; Dat 'slijden en geneugt, dat's beeld en melodie; Dat's echte kunst, den smaak van kuische schoonheid (kweekend. Al zou Conscience alleen met Vlaandren's liebnart (staan De heilige Ylaamsche zang zal nimmer ondergaan." J. F. W. Courad: »Be Nederlandsche taal en het water zijn de kracht van Nederland eu waarborgen zijn volksbestaan". Mevr. Albrecht-Engslman schreef: iVader wij kunnen, over ons werk tevreden zjjn" (2e acte, Arme Edelman). Nicolaas Beets: Conscience, honderdmaal de Vriend zijns Volks ge- (bleken, Der Fraaie ketteren en der Deugd, Leze in eens kunstbroers naam diens Vriendschap en (een Teeken. Dat hij zich in Zijne Eer als in zijn Werk verheugt." Dr. L R. Beynen verklaart, dat de Roman is een vereischte voor onzen tijd"en licht dan 7ijr. spreuk uitvoerig tne. Prof. Brill verzekert xlat Conscience de taal van het Nederlandsche volk met zijne ongeëve naarde geschiedenis in Zuid-Nederland door zjjn geschriftenschoon naar den vormedel naar den inhoudonwraakbaar op alle mis kenning heelt gewroken." Prof. Doedes: iMoge uwe vruchtbare pen, in den dienst uwer rijke verbeelding nog menig onverwelkelijken lauwer u om deslapen winden." Prof. A. Piersou: jIs de stad van honderd poorten eens /Egyptens roem (geweest; 't Land der Schelde doet niet onder, 't Heeft zijn evenaardig wonder: Honderd boeken geven toegang tot uw onrermoeiden (geest." Pastoor Brouwers Nog nooit heeft «Adeinert" gezegepraald als thans, Mn Vlaandrens «Leeuw" roemt zooveel werken van (zijn held, Als eene gouden eeuw van volle jaren telt; Nu «Hageroos" hem vlecht haar liefsten stralen krans, Nu 't «Leeuwendal" hem zendt den schoonsten helden stoet, Wanrmeé de Noordzijd ooit de Zuidzijd heeft begroet. Versterkt zij steeds de band die Noord en Zuid (verbindt, Voor God en Vaderland in trouwheid eensgezind. Dr. J. P, Hasebroek >'k Heb eens met u de wapenen gebruikt, (1) Hei! ons! Die lijn van vuur zal ons nu niet meer (scheiden. De ietschc taal en kunst verbrocd'ren nu ons beiden 'k Stem sympathetisch in den feestgalm, die u ruischt. Ja, stond mij mijn musket nog nu ter hand als toen, 'k Vuurde, om voor uConscienceeen eereschot (te doen," (1) Dy Leuven in 1831. H. De Veer: sWie in het hart van zijn voik poogde te lezen, zal op zekeren dag de blijde ontdekking doen, dat hy zelf een blijvende plaats in dat hart veroverd heeft." M. A. Perk: ïGelukkig hij, wien gansch een volk als een zijner edelste en voortreffelijkste zonen erkent en eert." Dr. Laurillard zong aldus: «Menig schrijver mag 't betreuren, Dat hij schrijven heeft geleerd, Wijl zijn pen versterkte en kweekte Wat ontwijdt, bederft en deert; Maar wie schrijft als gij, Conscience, Dien is 'teere, dat hij leeft, En van dezen is 't een zegen, Dat hij honderd kindren heeft." Cath. Beersmans kwam het volgende uit het hart sMijn kinderjaren van Turnhout, met ai hun Hef en leed, niemand kan ze mij beter herin neren, dan mijne moeder, en gij, vuiler Con science. Het verheugd mij zoo, dat een ieder u eert, maar het kind uit de Kempen doet toch nog iets meer: het heelt u haitelyk hef, en het gevoelt zich gelukkig u dat te zeggen." Dr, Sehaepmao schrijft: «Spraakmakende gemcent' van Vlaamhens vioede (landen, Vlecht nu oen eerekrans om uwen besten tolk, Die weer voor de eedle leus de harten deed ontbranden, De leus, die zegepraalt langs Schelde- en Noord/ee- (stranden «De taal is gansch het volk." essssr1 gease=^s= g De berichten in de Jav. Gour. nopens den toestand in Atjeh en Ouderhoorigheden, luopende tot 19 Julijl-, vermelden de volgende voorvallen: Daartoe door den assistent-resident van Gioot- Atjeh aangezocht kwam Toekoe Moeda Lernan van de V Moekims Momasik op den 4n Juli te Anagaloeëug en eenige dagen later reet zijn moekunhoofdeu in het gevolg van den assisteut- resideut te Kotta-Radja. "Van de toenadering van dit hoofd wordt veel goeds verwacht. In de 2*2 en 26 Moekims hadden meermalen rustverstoringen plaats. In den nacht van 5 op 6 Juli deed een bende roovers, na vruchteloos gepoogd te hebben ander maal de Chineesche kamp te Anagaloeëug te overvallen, een aanslag op de kampong Anak Balei (VII Moekims), waar zij een huis plunder den en den bewoner, benevens een Padanger en diens vrouw, verwondden. De Padanger over leed den volgenden dag. Nog hadden een paar diefstallen plaats en werd een aanval beproefd op de bij Pediopuut gestationeerde gewapende boot no. 25. Iu den nacht van den 15n op den 16n werden de steenbakkerij en de Chineesche nederzetting nabij Pager-Ajer door een bende onder Paoglima Bmtaag aangevallen, gedeeltelijk geplunderd en in brand gestoken. Nadat san het aan deu overkant der Atjeh- ïivier gelegen Pango een tiental manschappen ter hulp was gezonden en dezen een paar salvo's gedaan haddentrok de bende achter den boschrand terug en verspreidde zich vandaar iu de III Moekims Kerkoen. De bende was 100 k 150 man sterk, waarvan 30 met geweren gewapend. Volgens bij het bestuur ter Noordkust ont vangen berichten, zouden de hooiden der zoo genaamde oorlogspartij wegens geldgebrek van Kamala naar het ons sleehtgezinde Findjoeng verhuizen. Toekoe Njaq Hasan doet steeds pogingen om meer aanhang iu de kuststaten te verkrijgen; intusschen maakt hy zich daar veei vyanden door het gedurig berooven van prauwen. De coutroleur van Samalanga berichtte, dat in den vroegen morgen van 8 Juli door eenige kwaadwilligen een poging is gedaan om de benting te besluipen. Uit de bewapening van een huuner, die doodgeschoten werd, en den by hem gevonden rozenkrans kan als zeker worden aangenomendat deze een volgeling was vaa «Ie geestelijke partij te Batoe Iliq. In den politieken toestand van Samalanga was geen verandering te bespeuren. Van de Oost- eu Westkust van Atjeh werden geen meldenswaardige gebeurtenissen bericht. Uit Atjeh schrjjlt men aan Het 33. H. dat mislukte pogingen zijn aangewend, om de nog niet voltooide, maar even kostbare als fraaie Missigit Raja in brand te steken. Zy wordt than bewaakt door een wacht, bestaande uit een officier en 30 man. Naar het gerucht hier gaat, worden voor de betrekking van secretaris te Batavia, behalve den hoofdcommies Twjjsel nog genoemd de heereu Prins en Mjjer, de eerste ambtenaar op nonactiviteit, de laatste thans secretaris te Japara. Zitting van 21 September. J. M| v. B. on A. K. tc Schiedam, ieder boete 50 cents of 1 dag gevangenisstraf, wegens het gaan over eens anders grond. A. F. V., P. W. en H. v. d. V. to Viaardingen. ieder boete f 15 of 2 dagen gevangenisstraf, wegens het betrekken van een nieuwe woning binnen 3 maanden na voltooiing. C. G. W. te Schiedam, boete f5 of -1 dag ge vangenisstraf, wegens het laten uitloopcn van spoeling in het water, B. P. te Bolft, J. D., D. II. en J. K. te Viaar dingen, en II. v. d. V. te Overschio, ieder boete f 3, en P. v. d. L. en A. v. d. L. te Maasland, ieder boete flO of I dag gevangenisstraf, wegens overtreding van het provinciaal reglement op de wegen en voetpaden. J. v. G. en C. R. te Amsterdam, ieder 2 boeten van f3 en P. S. te Rotterdamboete f 3 of 1 dag gevangenisstraf, wogens het zonder vergunning uitoefenen van het beroep van liedjeszanger en muzikant. J. Z. en P. K. te Naaldwijk, ieder boete f 10 of 1 dag gevangenisstraf, wegens het ankeren met een vaartuig /.onder licht. A. S. te Schiedam, boete f 3 of 1 dag gevan genisstraf, wegens liet doen besturen van een voertuig door iemand beneden 18 jaar. W, D. aldaar, boete f 5 of 1 dag gevangenis straf, wegens het rijden over een trottoir. M. II. en D. S. aldaar, ieder boete f2 of 1 dag gevangenisstraf, wegens het verontreinigen van den openbaron weg. M. P. te Maassluis, boete f 3 of 1 dag ge vangenisstraf, wegens liét ophangen van kleeding op de straat. W. v. S. to Schiedam, booto f3 on f5 of 1 dag gevangenisstraf voor elke boete, on II. V., J. C. L., II. L. en E. II. L. aldaar, ieder boete f3 of ;1 dag gevangenisstraf, wegens overtreding der verordening op de tapperijen. J. v. R. tc Rijswijk, 2 boeten van 50 cents of 1 dag gevangenisstraf voor elke boete, wegens het visschen zonder acte en vergunning. C. D. to Schiedam, boete f3 of 1 dag gevan genisstraf, wegens het rijden met aan elkander ge koppelde wagens. A. V. on J. v. d. V. te 'Viaardingen ieder boete f 5 of 1 dag gevangenisstraf, wegens liet in de haven aldaar zonder vergunning binnenvaren. P. B. te Schiedam, 2 boeten van f 1 of 1 dag gevangenisstraf voor elko boete, wegens het loopen over liet gras in de Plantage en springen over da sloot. A. D. te Kethel, boete f3 of 1 dag gevangenis straf, wogens het rijden met een voertuig zonder licht. Ailen bovendien in de kosten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Zwartsluis en Steenwijk, IV. Briöt, te Voortbuizen. Huisen, toez. van beroep, J. Langhout, te Anjum. Rouvetm, toez. van beroep, en te Ee, Van Veelo, kand, Wouterswoude, P, Eringa, kand. Leeuwarden, P. A. J. Jas, te Sassenheitn. Bedankt: voor Groote Lindt, Van Herwaarden, kand. Grollo, Heringa, te Oude Sclmns. Wnlsum en Westhein, P. Geinser, te Dricsuin. 's Gravendeel, Versteeg, te St. Paneras. Mijnsheerenland, A. Van Veelo, kand. Aangenomen: inaar Schellinkhout, A. Wunder, te Drimmelen. Ilmtutn, Hantumhuizen en ilantu- momtburen, D. F, Meiusma, te Oudega. Chr. Ger. Gemeente. Bedankt: voor Putterslioek, C. Steketee, kand. Doopsgezinde Gemeente. Beroepen: te Giethoorn, H. Koekebakker, te Berlicum. ■Willensina, dochter van W. P. Post en H. den Ende. 16. Petrus Jozef, zoon van N. Be*, en G. Van der Does. 19. Sara, dochter van J. Zeeuw Dz. en L. De 'Jong. Overleden 12 September. Johannes Adri- anus Suyker, oud 4 maanden. Ondertrouwd: 16 September. Nicolaas Van Vliet, weduwnaar van J. De Heus en Neeltje Van den Berg, weduwe van Jb. Van der ICooy. 22. Pieter Smit en Catharina Van der Kruit. FHjien en Premiën van 100 en daarboven. IHe Ki„ 1c Trekk.26 Sept. No. 9544 f25000. No. 3409 f 1000. Nos. 4494 en 5047 ieder 400. No. 3957 f200. Nos. 4927, 5250, 14471 en -15117 ieder f 100. Geboren12 September Leendert, zoon van M. Gouweloos en S. Van der Helm. 15. B URGEHL1J KE STAND. Geboren: 23 September, Cornelia Helena, dochter van J. H. Beuman en C. Van Itruining, Verbrande Erven. Dina, dochter van J. W. Bosman en A. J. Bakker, Visschersstraat Frederik Willem, zoon van W. Schellevis en A. M. Kornfeld, Buitenhavenweg. 24. Johan nes, zooo van A, Overeijnder en H. Gerhardt, Broersvest. 25. Pieter, zoon van W. Van Eij k en M. Van Pelt, Gasstraat. Aagje, dochter van P. Van Oosten en J. Van der Lingen, Dwarsstraat. Geertruida, dochter van J. Zijlstra en G. C. J. Rebers, Hoofd- straat. Jacoba, dochter vau A. Kok en E. Oprei, Singel Overleden: 23 September. Maria Iluiber- dina Jans, oud 48 jaar en 7 maanden, JLLaga- straat. 24. Levenloos aangegeven /uon van C. A. De Meijere en F. W. C. Reel Is, Boler- straat. Johannes Cornelis De Kuumir, oud 3 maanden, Ouden Lijk. Johanna Maria Graauwmans, oud 21 jaar en 7 maanden, Spoorstraat. Schiedam 26 en 27 September. Kegge: per 2100 kilo Wiudau f 264 6/w. Gerst zonder handel, moutwijn: 26 Sept. f 15Va; 27. f 16 per hectol. Gt Jenever: Amsterd. proef 26 Sept. flO'/a A f 20; 27. f 20 a f 21 V> per hectol, Ct, zonder fust en zonder belasting. 8poellng-bcursdagelijks f 0.90 per ketel. By de Scliiedamsche Spoeling-Vereeniging 26 Sept. f'0.80; 27. f 1.00 per ketel. VEEMARKT VAN LONDEN. Maandag waren aangevoerd 3000 runderen, 300 kalveren, 9000 schapen, 100varkens. Er werd genoteerd: runderen 4/-a kalveren Va a schapen en lammeren 5/- 7/-, varkens a 5/- per steen. CALAIS. Annie Cowleij, k. C. Gil!, 1560 hectol. Rogge PEUNAU. Diana, k. O. Davidsen, 1557 Gerst, 182 hectol. Tarwe. PETERSBURG. August, k. S. Grant, een lading ge zaagd Hout. RIGA. Rügenwolde, (stb.) k. F. Pfeiffer, 7500 hectol. Gerst, 990 hectol. Rogge, 10224 kilogr. Hennep. Rotterdam, 27 September. Landen Parijs 4 Antwerpen 4 Disc. 4 «A '4 per i fr. 100 -47.40 fr. 400 -47.30 3/H. Kom f 12.011/s f 12.14 2 47.90 -47.85 26 September. Met. 11.21 G.M. Nation Met. in Zilv. 21 C. M. Div. in Eng. rn. affld. Eng. Portugal Fransche Belgische Div.in Reichsm Hamb. Russen r 21.50 Russ. in Z. ft. f. 1.27 pap. R. 1 21.50 Polen in Z. R. U.671& in Fl.. s 111.971/2 11.67 Va Sp.Duitenland. in francs. 47.55 47.55 Ainer. in Dol. 2.48 47.55 iu papier 58.90 Oostenryksche 1.25 Bank actiën..

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 3