KTNSÏNUWSr Het antwoord des Konings op het adres van rouwbeklag van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, op den 26September 1881, luidt: ïMijne Heer en l ilk dank de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor hare deelneming in den rouw, dien het overlijden van mynen beminden oom opnieuw gebracht heeft ovor my en mijn huis, en ik verzoek u, mijne heeren, die dankbetuiging aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal te willen overbrengen." Door Z. M. is Mr. P. "W. A. Gort Van der Linden, com mies-griffier van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. benoemd tot hoog leeraar in ds faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks universiteit te Groningen, om onder wijs te geven in de encyclopedie der rechts wetenschap, de staathuishoudkunde, de statistiek en de staatkundige geschiedenis. SCHIEDAM 28 September 1881. Namens Z, M. den Koning en H. K. H. de Prinses Von Wied zijn dankbetuigingen bij ons gemeentebestuur ingekomen voor de betoonde deelneming bij het overlijden van Z. K. H. Prins Frederiu. De brievenbesteller G. Noordijk, vroeger besteller aan het Rijkstelegraafkantoor alhier, is heden in verzekerde bewaring genomen als verdacht den diefstal op bovengenoemd kantoor gepleegd te hebben, waarvan wij iu ons vorig nummer melding maakten. Noordijk heeft reeds bekend, zich Zondagavond iu hetRykstelegraaf- kantoor te hebben doen insluiten en daarna de ruim f80 uit den lessenaar gestolen te hebben. Van de liaod van Dr. Jan ten Brink ver scheen reeds bij den uitgever Henri J. Stem berg in Deu Haag een levensschets van Prins Fr.ederik der Nederlanden, met portret. Aan genaam en onderhoudend geschreven, komen er eene menigte bijzonderheden in voor, die minder algemeen bekend waren, terwijl het werkje zich door netten en duidelyken druk onderscheidt. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Ryks schatkist by de Neder- landsche Bankop 24 dezer en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaal meesters aanwezigte zamen een bedrag uit maakten van f21,379,495.88. De, millioenenrede van den Minister van Financiën op gisteren werd door-dezen uitge sproken en niet voorgelezen. De Minister Van Lijnden van Sandenburg droeg de geheele rede uit het hoofd voor, zonder haperen, zonder vergissing, zegt het Vad. Uier en daar werden in de groote getallen de enkele guldens ver waarloosd, doch bij de belangrijke cijfers werden zelfs niet de heele en halve centen vergeten. Een. bewijs van een wonderbaar scherp ge heugen maar ook een bewijs dat de nieuwe Minister van Financiën, die nog slechts kort is opgetredenreeds grondig den financieëlen toestand van het land keut en in den cijfer- doothof volmaakt goed den weg weet te vinden. Bij de in het hoofdkiesdistrict Rotterdam plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten *an Zuid-IIolland, ter vervulling van de vacature ontstaan door het overlijden van deri heer W. 8. Burger Wz., zijn uitgebracht 763 geldige stemmen. Herstem ming tusschen de heeren E. L. Jacobsou Lz. die 349 en A. Van Hoboken van Cortgene, die 312 stemmen bekwam. Op den heer Mr. M. Bichon Van IJsselmonde zijn 96 stemmen uitgebracht. Men leest in de Hangsche Kroniek der N. Gr. CL: In alles wordt door Prinses Marie, die het afsterven van haar zoozeer beminden en ver eerden vader met godsdieustige berusting, maar niet zonder aandoenlijke uiterlijke droefheid draagt, aan diens laatste wenschen gevolg 'ge geven. Voor het personeel, aan het hof van den Prins verbonden of op zijn bezittingen werk zaam, is dit een waar geluk. Immers ook al zou hen liet goede hart en de humaniteit der hooge eifgenamen borg staan voor een ver zekering hunner toekomst, liet is toch niet van belang ontbloot te weten, dat de Prins beeft gewenscht dat, zoowel op het Huis de Paauw als te Muskau en Neuland alles onveranderd zal blijven. Het meerendeel van het tegenwoordig personeel blijft in functie en diegenen van het dienst- en stalpersoneel, die meer in 't byzonder voor de diensten van den Prins bestemd waren, zullen worden gepensioneerd." Aan de kouinklijke fabriek van tafel damast, van de firma Van de Ven te Boxtel, is door ,Z. M. den Koning de groote gouden ,;medaille toegekend. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschap pelijke toodingen van 'de beambten van den waterstaat en het loodswezen, op den 2!sten September, op den droge van den Nieuwen Jtot- terdamschen Waterweg naar Zee, bij gewoon laagwater, is bevondenaan de zwarte tonnen- zijde 31 decimeter; 50 meter beoosten de lijn der geleidelichten binnen het Noorderhoofd 32 decimeter; 50 meter beoosten de lijn der geleidelichten buiten het Noorderhoofd 43 decimeter; op de lijn der geleidelichten binnen het Noorderhoofd 32 decimeter; op de lyn der geleidelichten buiten het Noorderhoofd 36 decimeter; 50 meter bewesten die lijn binnen het Noorderhoofd 31 decimeter; 50 meter be westen die lijn buiten bet -Noorderhoofd 32 decimeter en aan de witte tonneuzyde 30 decimeterin de westelijke geul op de fijn der ge leidelichten 35 decimeter; aan de genie-stelling in het Scherm 35 decimeter; aan de genie-stel ling even vrij van het gebouw der iu- en uit- klaring 34 decimeter; aan de witte tonnenzijde 32 decimeter; aan de zwatte tonnenzijde 30.5 decimeter. De Willem Barents is eergisteren van Haimnerfest naar Nederland vertrokken. De commies der eerste klasse van's Rijks belastingen te Hilversum, Geiken, is gister nacht in hechtenis genomen, beschuldigd van het onwettig uitoefenen der geneeskunde iu zijn vorige standplaats, Putten. Ten gevolge ->vaii het overlijden van Prins Freilerik komt liet Valkenberg aam de gemeente Breda. Gaan de plannen door, zoo sein ijlt men uit die stad aan het Nil. v. B.-o.-Z., dan komt men daar in het bezit van een park, zoonis weinig steden van Nederland kunueu aanwijzen. De familie van wijlen den lieer Jhr. II. C. A. Verliuell, te 's Ilage, heeft aan die gemeente een zilveren beker, vervaardigd omstreeks 1700, ten geschenke aangeboden. Dit kunst voorwerp zal in het gemeente-museum worden geplaatst. Vóór ettelijke jaren werd te Amsterdam door een 100-tal oud-strijders van '13 eu '15 een vereeniging «Nederland en Oranje" opge richt. Thans zijn er van die 100 nog 7 in leven, waarvan de 96jarige J. Van VVtjck voorzitter is; de jongste, de 88-jarige J. L. Napol, is onder-voorzitter. Thans wordt opnieuw een oprdeping gedaan om geldelijke bijdragen teneinde de ongeveer 100 oudstrijders versierd met het Metalen Kruis die iu de verschillende gestichten te Amsterdam verpleegd worden, mede te doen feest vierenwelk plan door deu dood van Prins Frederik voor een oogenblik op den achtergrond was geraakt. Te Arnhem is de gevaarlijke inbieker Johannes Van Reenen aangehouden, die in den nacht van 28 op 29 Aug. jl. ten huize van den heer H. L. Van Buma te Houten een groot' aantal gouden voorwerpen en tafel- eu auder zilver door middel van braak ontvreemdde. Hij weid 14 Mei jl. uit het tuchthuis te Leeuwar den ontslagen, waar hij veertien jaren tucht huisstraf had ondeignan. Men verdenkt hein ook van èeu aantal andere diefstallen, in den laatsten tijd gepleegd. Naar men verneemt, hebben eenige per sonendie uit Ooststelling werf naar Amerika waien vei trokken, aan hunne familie bericht, dat zij zoo spoedig mogelijk hopen terug te keeren omdat het hun in de nieuwe wereld deeiltjk tegenvalt en zij in vele opzichten erg teleurgesteld worden. VInardingcn. Sedert de laatste opgave zijn drie schepen van de 'haringvisschery terugge komen. aanbrengende 67 last pekelharing. Botterdam. Zaterdag vervoegde zich ten huize vau mevr. V. d. L. een persoon, die voorgaf een houten been te hebben en om on derstand verzocht. Uit werd hem geweigerd; doch de man wilde niet weg, en om te be letten, dat de deur werd dichtgesmeten, plaatste hij zijn quasi-houlen been er tusschen. De meid echter sloeg de deur toch met kracht dicht, met het gevolg dat het houten been brak en de kerel op-twee natuurlijke beenen yiing3 de vlucht nam. Tiel. Vrijdag 11. was op de paardenmarkt alhier de aanvoer van paarden buiteng.woon groot. Circa 1400 paardenwaaronder zeer fraaie, waren ter markt gebiacht, terwijl door de aanwezigheid van vele Fransclie en Duitsche kooplieden de handel zeer levendig was, Van luxe-paarden werd menig exemplaar voor f 1000 A f 1100 van de hand gedaan. Van de werk paarden varieerden de prijzen van f 250 tot f 600. Het Conselcncc-feest. Op het feest ter zijner eere antwoordde Con science op de rede van den heer van den Dries- sche: «Gold dit alles", zoo zei hij o. u., «m'yn persoon, het zou zijn om er zinneloos van te wordeii. Maar ik zet mijn persoon ter zyde, opdat ik my zou kuunen verheugen in uw werk. Het is de Vlaamsclte beweging, dat na 50 jaren strijd, na zooveel opoffering, zooveel moeite, eindelijk tot een welgelukken is gekomen, die gij in mij vereert." Hij verklaarde niet te verlangen, dat ineti dit weislagen aan hem alleen zou wijten, want velen hadden met hem medegewerkt. «Ik ben geen veruult", zoide hij later, «maar Vlaamsche mannen eti vrouwen, gij bemint me (de beurs zakte haast ineen onder het gejubel), niet omdat ge in mij een vernuft ziet, maar omdat mijn hart terug gaf, wat uw hait gevoelt, omdat mijne werken in onze moedertaal hebben geschetst uwe liefde tot die taal, tot het Vaderland, uwe deugd, uwen gelukkigen echtelijken staat. Ja, Vlaam sche meuscheti, ik heb nimmer gedroomd van zoo grooten glans; ik heb gestreefd naar iets goeds, naar uwe genegenheid, maar uwe w mud* schap, ik heb die vei kregen, ik ben voldaan." En ten slolte, na aan het comité zijn dank te hebben betuigd, zeide Conscience: de kroon die gij mij lieden op het hoofd zetis eea kroon voor Vlaanderen." Met ontzaggelijke geestdrift werden die woor den begroet en stilte ontstond eerst toen de heer De Veer hem het album der Nederlundeis ovoihaiuiigde. Diens woorden verwekten grooteu bijval, evetuno die van den secretaris-generaal vau Binnenlandsehe Zaken, den heer Hubiecht, die als vertegenwoordiger van deu Koning der Nederlanden spink en namens ihm Koning aan Conscience de gouden medaille van verdieuste schonk. De heei Jan Van Beers, met nog vier andere Antwerpsclie raadsleden, de stad Ant werpen vertegenwoordigende, las daarna een oorkonde voor bevattende de raadsbesluiten, op Zaterdagavond in buitengewone zitting genomen en welke o. a. bepalen dat voor Conscience een standbeeld in de nieuwe bibliotheek zal worden opgerichthet plein voor dat lokaal het Conscience-plein te noemen en de straat, die daarop uitkomt me Leeuw vau Vlaanderen, terwijl een gedenksteeu zal worden geplaatst in het huis waar hij geboren werd. Conscience was zeer ontroerd; hij om armde Van Beers en verzocht in zijn aut- woord dat men z ijn beeld eerst na zijn dood zou oprichten. Tweede opvoering van „Fladderen" blijspel in 8 bedrijven van V. Snrdon. Vertaling; van Jac. De Vos, voorafgegaan door „het lVIegjc" van JEjn. Van Goethem. Het gezelschap van den lieer W. Van Zuijlen bleef voortdurend volle zalen trekkenzoo ook weder heden avond niettegenstaande de groote hitte en de gelijktijdige opvoering van «Lastertongen" door de vereeniging «Het Nedcrlandsch Tooneei". Door het «Meeuwtje van Winterswegen" waren wij verhinderd de eerste opvoering van «Fladderen" bij te wonen, doeli wij verheugon ons to kunnen verklaren, dat deze avond weder ten duidelijkste getoond heeft, hoe velo goede dementen het gezel schap bevat en op welke voortreffelijke wijze doze weten samen te spelen. Geen van beide stukken was gohcel nieuw. Indien wij ons niet bedriegen was het Mme. d' Askoff, dio verleden jaar voor het eerst hier Papilonne" van Sardou vortoonde, terwijl «Het Wiegje" van Em, Van Gocthem reeds een goede bekende van hot vorige Rotterdamsclie gezelschap was. Wij gelooven niet dat het mogelijk is, dit tref fend werkje op meer volmaakte wijze, wat dictie en spel betreft, te zien weergeven. Zoowel Mevr. De Gracf-Verstracto als de heer Van Zuijlen waren uitstekend. Verder was ook voor de scènerie, do betrekkelijk bekrompen, middelen in aanmerking genomen, goede zorg gedragen. «Fladderen" is con blijspel, dat geheel don Fran- schen geest ademt, zonder eenige letterkundige waarde, doch welks stofaanleiding geeft tot zulk een overvloed van de allergrappigste tafereeien, dat niemand den Schouwburg onvoldaan zal ver laten. Do Champignac is een van dio eclitgenootcn, die geheel vervuld zijn van de moderne theorieën ten opzichte van liefde en huwelijkslovenzoodat hij de liefde tot zijne vrouw als eene hoogst

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2