fiiitenlajiscle Bandten. BianenlaMdsehe Berichten. van Maandag 3 October 1881. F It A N K R IJ K. Generaal Saussier telegrafeert uit Tunis aan den Minister van Oorlog, dat kolonel Larogne eergisteren bij Kef een sterke strijdmacht der opstanuelingen verslagen heeft. De president der Republiek keert "Woens dag terug. Da dag der bijeenkomst van de Kamers is op 28 October bepaald. Op het standbeeld der stad Straatsburg, op de Place de la Concorde, waren gisteren twee groote kransen nedergelegd, omdat het gisteren de twee-honderdste verjaardag is van de vereeni- ging dier stad met Frankrijk. De onderhandelingen over eén Fransch- Italiaansch haudelstraclaat zijn niet afgebroken, maar slechts geschorst. De Italiaansche gede legeerden zijn eergisteren naar Rome vertrokken oai nieuwe instructies hunner regeering te halen, gelijk reeds vroeger met die regeering overeengekomen was. Zoodra zij dieontvaugen hebben, keeren de Italiaansche gedelegeerden naar Parijs terug, en naar alle waarschijnlijkheid zullen de onderhandelingen dan tot een gunstig resultaat leiden. Een nota van llavas zegtdat volgens aan sir Ch. Dilke toegedichte woorden de onder handelingen tusschen Frankrijk en EDgelaud geregeld vorderen. Dilke zou o. a. gezegd hebbendat de Engelsche gedelegeerden ge noodzaakt waren naar Londen te gaan om met- hunue regeeriug te confereeren, maar dat zy naar Parijs zullen terugkeerenwaar het tot stand komen van het tractaat dan nagenoeg als zeker" beschouwd "zou mogen worden. ENGELAND. Een Amerikaan heeft voorgesteld, dat er in de Westminster Abdij een eenvoudige steen van Amerikaansch graniet geplaatst worde, met het volgende inschrift: »Uit erkentelijkheid voor de algemeene deel neming van het Engelsche volk met het treu rende Amerika, bij den dood van James Abram Garfield, President van de Veieenigde Staten in 1881, wordt deze steen hier opgesteld door Amerikanen die in het moederland wonen, in deze meest geheiligde plek vaa hun ras het gemeenschappelijk tehuis van beide natiën." Tevens zou er een steen van de Abdij meteen soortgelijk opschrift in het Kapitool te Was hington geplaatst moeten worden. De Iersche pastoor Sheehy, wiens arrestatie tot een interpellatie in het Engelsche Lagerhuis aanleiding gaf, is op vrije voeten gesteld. Het plan bestaat ook te Londen een internationale electriciteitslentoonstelling te houden in het Crystal Palace, van 25 Dec. tot 1 April 1882. DÜITSCH1AND. liet onderaardsche telegraafnet in Duitsch- land is nu gereed; het verbindt 221 steden 'en reikt van Koningsbergen tot Straatsburg, van Breslau tot Emden, van Thorn tot Aken. De kabels hebben een gezamenlijke lengte van 5,463,050 kilometer en zijn in 58 maanden voor een som van ruim 30 millioen mark gelegd. De eerste kabel weid in Maart 1876 begonnen tusschen Berlijn en Halie, het laatste gedeelte van het net werd gelegd tusschen'Keulen en Aken. t T U R K IJ E. De gedelegeerden der bondholders hebben in voltallige zitting de beraadslaging voortgezet over de contróle der Porte ten opzichte van de nieuwe administratie over de indirecte be lastingen. In beginsel is definitief tot de con tróle der Porte besloten. Over de samenstelling van den raad van bestuur over die belastingen ''werd besloten in,de volgende op Maandag be paalde zitting te beraadslagen. Eene schikking met de bankiers van Galata is op den goeden weg. LUXEMBURG. -""De Kamer is tegen Dinsdag bijeengeroepen, om te beiaadslagen over een ontwerp, waarbjj de Regeering gemachtigd wordt 50 pet. voor- te schieten aan de houders van biljetten der nationale bank. SPANJE. De Koningen van Spanje en Portugal zullen weldra een bijeenkomst met elkander hebben. De opening van den reehtstreekschen spoorweg tusschen Madrid en Lïssabou zal daarvoor de gelegenheid aanbieden. AMERIKA. Voor mevrouw Garfield is thans 330,000 dollars bijeengebracht. In de Sierra de Arusco (Mexico) is een vulkaan bezig lava uit te braken. Reeds zijn verscheiden dorpen vernield en telt men 50 dooden. SCHIEDAM1 October 1881. Vanwege het hoofdcomité van het Neder- landsche ïRoode Kruis" werd ons een verslag toegezonden door Dr. Dauroas, te Aliwal North, gedaan aao het comité van het jRoode Kruis" te Kaapstad, omtrent zijn werkzaamheid iu het kamp der Transvaalsche Boeren. iJooals men weet, werden Dr. Daumas en Dr. Mengerhausen door genoemd comité naar den Langsnek ge zonden om geneeskundige hulp te verleenen. Uit dit verslag blijkt, dat zich bij de Boeren geen behoefte aan genees- en heelkundige hulp heeft doeu gevoelen, Toeo de beide geneesheeren zich deu lóen Maart, na het gevecht by den berg Amajuba, by generaal Joubeit aanmeldden, vernamen zy tot, huiv-:verwondering dat hun diensten, hoewel dankbaar aangeuomenvoor alsnog niet bepaald noodzakelijk warendaar in het hospitaal bij het kamp, door ür. Merinski ingericht, slechts een zieke en drie gewonden lagen. De doctoren richttea nu hun ambulance iu het kamp op waar een groot aantal Boeien bij hen kwamen om hun vieugde'over hun komst en hun dankbaarheid jegens het Roode Kruis te betuigen. Velen maakten gebruik vau de gelegenheid om hen te raadplegen over ver schillende onbeteekenende kwalen, en tot de geriuge iiulp hierbij verleendbepaalden zich de werkzaamheden der geneesheeren in het kampdie acht dagen duurdedaar den 24n de vrede gesloten werd. Het \eislag deelt voorts verscheidene bijzon derheden omtrent de Boeren mede. Ieder man was vei plicht zelf voor zijn voedsel en amu- nitie te zorguD, eu niemand ontving eenige soldij. Er heerschte volmaakte orde in het kamp, en de bevelen der gezaghebbenden werden stipt opgevolgd. Alleen als het oogenblik van den strijd gekomen was, werd ieder Boer zijn eigen kommandant, zooals zij zeiden. Dan zocht ieder der bekwame schutters op zijn eigen wijze zijn vijaud te naderen en te bestrijden, en de uit komst heeft bewezen hoe de wakkere mannen zich daarbij kweten. De reden, dat een leger van duizenden man nen, met weinig, soms geheel zonder, genees kundige hulp een veldtocht van verscheidene maanden heeft kunnen maken, zonder noemens waardige vei liezen te lijden door de ziekten die gewoonlijk in oorlogstijd zooveel slachtoffers makeuschrijft Dr, Daumas toe aan shun matigheiden hun krachtig gesteldie hen tegen de physieke nadeelige invloeden be schermden, zooals zij zedelijk gesteund werden door huu staatkundig en godsdienstig geloof," 't Kan verkeeren, zegt Breerode .klagende Duitscheis vangen nu al zooveel zalm, ,dat zij ze zelveu niet meer op kunnenze hebben letter lijk te veel en die bieden zy nu uit Wezel, Keulen en andere plaatsen hier en in België en Frankrijk aan. Hoe gelukkig, dat onze Regeering niet besluiten kon om onze zalm vangst te gaan belemmeren door tot de Ryn- conventie toe te treden; de Duitscliers hadden dan heelernaa! geen raad geweten met hun visch eu waren er teniaugeleste nog toegeko men hun landeryen met zalm te bemesten. Wat men zeiden ziet gebeuren was jb Zondag morgen te Amsterdam het geval, name lijk: dat in eene kerk, gedurende de godsdienst oefening, de krachtige arm der politie noodig was, om een tusschen de hoofden der kerk ontstanen twist niet in een kloppartij te doea ontaarden. Dit geschiedde in de Apostolische kerk op het Bikkerseiland. Zooals veleu bekend zal zijn, worden de leiders van genoemde ge meente door singevingen van den Heer" gekozen. Des avonds was echter door de politie gezorgd om ergerlijke tooueeleu te vooikomen, dooreen harer dienai en onder de geloovige Apostolische broeders te doen plaats nemen. Verontrustend is in Overysel het gebrek aao werk onder deu nrbeideisstaud. Reeds in dit jaargetijde, waarin in andere jaren volop werk was te krijgen, is menig flink arbeider zonder verdiensteonder de landbouwers heerscht gebrek aan geld, hetgeen de arbeiders in de eerste plaats moeten bezurenbekend is het hoe weinig er dezen zomer in de veen- deryen is omgegaan. Komt er geen uitkomst door boschcultuur of door aanleg van publieke werkendan ziet het er dezen winter voor vele arbeiders en hun huisgezinnen treurig uit. Uit Borger meldt men aan de N. B. Ot, t De verhuiswoede naar Noord-Amerika neemt in de provincie Drente af, en wel ten gevolge van de ongunstige berichten, uit de nieuwe wereld ontvangen van hen, die uit Di ente der waarts zijn vertrokken. Het gevolg daarvan is, dat reeds eenige landbouwers, die hun bezittingen te gelde wilden maken om daarheen te trekken, van plan zijn veranderd en in Drente blijven, In de omstrekeu van Tiel wordt de aardappelenbouw dit jaar gunstig genoemd. By een ruim beschot, is de kwaliteit zonder uitzondering uitmuntend en de prijs tan f 3 a f 3.50 per hectoliter bevredigend. In welke steden van ons land naar ver houding de grootste effectenhandel is, blijkt vry duidelijk uit het vei slag der telegraphic, waar aangegeven wordt hoeveel depêches, effecten betreffende, aan de velschillende kantoren zyn ontvangen en vei zonden. Na Amsterdam, Rot terdam en Den Haag staat GioniDgeu bovenaan op de lijst. Daar -bedroeg het aantal effecten- depêches in 1880 ruim 7300 daarentegen in Arnhem b. v. nog geen 2500, in Utrecht 2500enz. Trouwens in Groningen is in 't algemeen naar verhouding der bevolking het verkeer zeer groot. Haarlem, noch Utrecht, Arnhem noch Leeuwar den kunnen in deze met haar wedijveren. Van de 3,242,643 hectaren gronds in Nederland zijn 713,256 HA. woeste grond, dus ongeveer 22 pCt.1,113,447 HA. giaslaud; 214,630 HA. bosch; 27.879 HA. tuinen; 23,338 HA. boomgaarden; 855,770 HA. bouwland; 41,485 HA. dyken en wegen31,825 HA. be bouwde gronden, waaronder lustgronden; 87,093 HA. onbelaste grond, wegen, straten, parken, enz Om venoelhte bloemen op te l-nappen. De meeste afgesneden bloemen verwelkeu reeds als zy 24 uren in het water hebben gestaan. Verscheidene bl'y'ven langer goed, ais zij dage lijks v erscli water erlangen en men daarbij een weinig salpeter doet. (Wij hebben voor eenige dagen met zéér goed gevolg bij een paar afge sneden rozen gebruik gemaakt van gewoon fyn keukenzout). Maar zelfs geheel verwelkte bloemen knappen weer op, als men ze in heet water plaats zóó diep, dat minstens een derde deel van den steel er in staat. Als het water bekoeld is, zullen de bloemen meestal ook hare frisch» heid herkregen hebben. Men snijdt dan de stelen ongeveer een duim lang af en plaatst de aldus beiiaudelde bloem weer in frisch water. Ruikers van zeer teere bloemen witte of lichte kleur knappen niet zoo goed op, als die van donkere of vleezige bloemen. LandbOt.) Delfsliaven. In de vergadering van jl. Donderdag avond wer.d door den secietaris, den heer F. Bezemer, verslag uitgebracht over den toestand van ons Nutsdepartemeut, welk verslag in verschillende opzichten gnnstig geuoemd kan worden. De spaarbank en de beide bibliotheken Bijvoegsel van de Schiedamsche Courant,

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5