MaaTilaiiüfë~B"ëfHnër" A0. 188L Biiteolaojube Berichten. Donderdag 13 October, Vei'sclijni iajelijls, nitpiraW DiisSas. 5291» V ij i e Dertigste v a a 8f a n. gr- ABON*tt,He.NTal>Hija, [ter kwm 1,85, F run co per post, door liet geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke - 0.10. K N 6 E\L A N 1). Volgens bericht uit Fort Amiel aan de Standard zijn er ongunstige tijdingen uit de Transvaal ontvangen. Er hebben troepenbewe gingen plaats, alsof er weder een strijd werd verwacht. De Zoeioe-burgerkrijg duurt voort. Sis Evelyn Wood was derwaarts vertrokken om onderzoek te doen. Aan hetzelfde blad wordt uit Parijs geseind Men verneemt dat de Engelsche eu Fransche gezanten te Konstantinopel de Turksche Re geering hebben uitpenoodigd, hare commissa rissen uit Egypte terug te roepen. De Daily Chronicle is een der weinige bladen, dia de Transvaalsche Boeren verdedigt in hun protest. "Wij hebben, 7.00 zegt het blad, van de militaire aanvoerders der Boeren voor waarden afgedwongen, die niet zoo edelmoedig waren, als zij onder de omstandigheden hadden behooren te zijn, en wij hielden elf twaalf duizend man bereid om hun, die wij verongelijkt hadden, ontzag in te boezemen. Het is te betreuren, dat aan de Boeren niet al hunne rechten overeen komstig het traktaat van Zandrivier, zijn terug geven. Wij kunnen niet inzien, dat de Volksraad te veel verlangt,* als h\j het herstel van den status quo vraagt. Wij maken ons volstrekt niet ODgerust over de protesten van don Volks raad want wy wetendat het volk van En geland nooit dulden zal, dat nog een enkele druppel bloed van de dappere mannen om de Transvaal-kweslie zal worden vergoten. De Morning Post verneemt, dat door den Minister Barthélémy St. Hilaire een nota aan lord Granville is gezonden, waarin de Engelsche Regeering verzocht werd, het initiatief te nemen tot het onverwijld doen van gemeenschappelijke stappen ia Egypte en voorwaarden voor te stellen, onder welke zy uitvoerbaar waren. Lord Granville heeft zich daartoe bereid ver klaard en voorgesteld een identieke nota aan de Porte te zenden, waarin, onder betuiging dat Engeland en Frankrijk het volkomen eens zjjn, verklaard wordt, dat deze mogendheden de souvereiniteit der Porte erkennen, maar dat lij hare inmenging in het bestuur der financiën niet zullen dulden. RUSLAND. Gisteren heeft te Petersburg het gerechtshof, ia zake de weder uitgave van het revolutionaire blad litchemy Percdjel, zijn openbare zitting geopend. Als aanklager trad op de staats- procureur Muiajeff en als verdedigers Turtu- chamnoff, Lewenson en Michaelloff. Er was een groot publiek aanwezig. Vóór de voorlezing der acte van beschuldiging, verklaarde de voorzitter van het gerechtshof, dat, op verlangen van den Minister var. Binnenlandsche Zaken, 'dd. 28 September, de behandeling der zaak niet in .openbare zitting kon plaats hebben. Het publiek verliet daarop do vergaderzaal. "Er loopt een gerucht, dat te St. Peters burg het hoofdkwartier der nihilisten ontdekt en 60 personen gevangen genomen zouden zijn. Ook te Vladimir aan de Wol ga moeten belang rijke inhechtenisnemingen plaats gehad hebben. Jesse Belfmann is na haar bevalling naar Schliissetburg overgebracht. Een deputatie van Russische Joden ver voegde 'zich by den Grootvorst "Wladimir, om zyn bescherming voor hun vervolgde geloofs- genooten in te roepen. Men zegt, dat de Groot vorst antwoorddevHoe wilt ge, dat de Regeering uty talryke geloofsgenooten bescherme, waar "S HKKKAlli HARKT, E, 124. zij totnogtoe er niet in is geslaagd de persoon van den Czaar afdoend te beveiligen." ZWITSERLAND. Telegrammen uit Genève melden, dat het vervoer der post langs den G'thardspoorweg met Januari bsgiDt. Het postbestuur van Zwit serland teekenda dienaangaande het contract; de dienst voor goederen en passagiers wordt terzelder tijd geopend. Het congres van revolutionairen te Ohur is Donderdag uiteengegaande beraadslagingen waren langdradig en onbelangrijk. Het congres besloot de volgende vergadering te Parijs in 1883 te houden. Te Elm, waar reeds verscheidene in woners in hun woningen teruggekeerd waren, zijn alle huizen opnieuw ontruimd, daar de Ttchingtl weer in beweging is, en men voor een nieuwe bergstorting vreest. Voor Heinrif-h Zschokke, den welbekenden schryver, zal te Aarau tsn standbeeld ongericht worden. F R A N K B IJ K. l'Jit Zara wordt van 11 dezer gemeld: Ongegrond zijn alle onrustbarende geruchten» omtrent de weerbarstige houding der inwoners van Bocca di Cattaro, tegenover de door de Regeering genomen maatregelen tot uitvoering der recruteering. Onlangs is gemeld, dat de Alliance Israélite dezer dagen ten behoeve der vervolgde Joden in Rusland, 0. a. r van een onbekende", 1,000,000 francs had ontvangen. Thans blijkt dat baron Hirsch, te Parijs, de schenker is. O OSTE K" R IJ K. De Keizer bracht gisteren een bezoek van rouwbeklag aan de baronesse Haymerle, .Twee honderd Russische joden, die op weg waren naar Amerika, werden te Brody, in Galicië door de Oostenrijksche politie aange houden, omdat zij niet voorzien waren van een landverhuizerspatent. Zij hebben thans echter verlof verkregen om hun reis te vervolgen. DUITS CULA'N B. De Christenen, die in het Pruisische dorp Stolp de Joden aanvielen, zijn tot eenige maanden gevangenissliaf veroordeeld, een geschikte gelegenheid om over hun onchristelijkheid na te denken. B I 6 1 E. Te Gent overleed dezer dagen de advocaat H. Metdepenningen, het erkende hoofd der Gent- sche liberalen. Slechts noode verzoende hij zich indertijd met do resultaten der omwenteling van '30, en een beslist tegenstander was hij altijd van elk samegaan met de clericalen. SIA» JE. Murcie, in Spanje, dat voor een paar jaren zoo zwaar door watersnood werd geteisterd, heeft opnieuw aanzienlijke schade door over stroomingen geleden. Een groot aantal huizen zijn ingestoit en verschillende buisgezinnen zijn van alles beroofd en aan ellende prijsgegeven. De Segura is G meter gewassen en de regen houdt aan; de treinen Ipopeu niet, ITALIË. De Italiaausche Regeering liet de edel gesteenten taxeeren, die' de maagd van Lorette versieren, ze werden op 7a/s millioen geraamd. R U M E N I E. In Rumenië hebben zich verscheidene commissiën gevormd met het doel de landver huizing van Joden naar Palestina te bevorderen. CQDBA1T: Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1,11, Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend» AMERIKA. Da Senaat is jl Maandag te "Washington bij eengekomen. De heer Pendleton stelde een motie voor, strekkende om den heer Bayard, democraat, tot voorloopigen voorzitter van den Senaat te benoemen. De heer Edmunds, republikein, stelde voor, om vooraf de senatoren, kortelings als vertegenwoordigers voorde staten New-York en Rhodus Island gekozen, als leden dier vergade ring toe te latea. De motie Edmunds werd daarop rnet 34 tegen 33 stemmen verworpen, ea de motie Pendleton daarentegen met 34 tegen 32 stemmen aangenomen. De heer Bayard nam daarop den vooizittersstoel in, waarna de Senaat zich verdaagde. Williams College, waar President Gar field zyn opleiding genoot, wordt nu om die reden, met studenten overstroomd. SCHIEDAM, 12 October 1881. Gisteren werd de eerste bijeenkomst der leden van de Volksvoorlezingen gehouden. Aan genaam is het ons te kunnen melden, dat het „aantal, der leden wederom is toegenomen. De talrijke opkomst bewees dat de belangstelling" in deze inrichting toeneemt. Na een kort woord tot inleiding van den voorzitter, schetste de heer "W. Brouwer in een kleine novelle van zyn hand hoe by de ondeugden van velen in ieder iets goeds is te ontdekken, dat by goede leiding den booswicht voor geheelen ondergang kan behoeden. Boer Hein was te onhandig om Frits ïtusschen de gepsen ea het pautsier" te treilen en het deed ons goed, dat de lankmoe- moedigheid van Hein, Frits voor een totalen ondergang bewaarde. Aan bydragen ontbrak het niet; de heeren "SN. Brouwer, D. Henke- mans, J. Wyma en J. Van Rhiju traden de een na den ander met kleine maar geestige stukjes op, die niet weinig den lachlust opwekten. De onverdroten yver en het ernstig streven op het gebied van kunst van de gebroeders van Kooteu deden ons wederom by deze eerste bijeenkomst van huu muzikale bydragen genie ten, Zoowel in Romanzacon variazioui di Klosé, duet voor twee clarinelteu als in »Le Brigand Calabrais" van A D'adhemar en »Les Rameaux" van Faure was de aai.dacht gespannen. Bij de toegift iLandler" van Fr. G. Lange, datgebiseerd werd, kwamen de voeten in beweging; het humoristische van dit trio maakte zulks ver schoonbaar. Na een kort woord van opwekking tot ge trouwe opkomst in de volgende inaaud, waaraan wij niet twijfelen, sloot de voorzitter de eerste vergadering in dit seizoen. Door de Regeering is mededeeling ontvan gen en iu de St.- Ct. van gisteren opgenomen de officieele opgave van de aan Nederlandsche in zenders op de internationale tentoonstelling te Melbourne' toegekende onderscheidingen. Onder de bekroonden komt voor onze stadgenoot de heer M. Van der Burgh, met eeu zilveren medaille, voor hout- en marmer schilderwerk. By Kou. besluit is aan den heer J. Bub- berman, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de Rijks hoogere burger school te Heeronveen. Zr. Ms. lammonilor Adder zal den 19 dezer van Hellevoetsluis naar Schiedam vertrek ken. De daarop geplaatste zeemilicieus, zoo ook die aan boord van Zr. Ms. monitor Saai, zullen te Schiedam ontschepen om vandd&p naar "Willemsoord terug te keeren.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1