In bijna alle gemeenten van ons land is ,fiet vergunningsrecht voor tappers vastgesteld op het maximum bij de wel bepaald: f25 van elke 100 gulden huurwaarde ot gedeelte daarvan. Onder de uitzonderingen mag Schiedam niet on vermeld blijven; daar werd het recht bepaald op f15. 'tls al wèl, dat aan de bron het recht niet op liet minimum (IQ'gulden) werd be- Paald- (B. mi.) Bij de in het hoofdkiesdistrict Rotter dam plaats gehad hebbende herstemming ter verkiezing van een lid van de Provinciale Staten van Zuid Hollandtusschen de lieeren E. L. Jacobson Lzn. en A. Van Hoboken van Oortgene, zijn uitgebracht 1087 geldige stemmen- Gekozen is de heer A. Van Hoboke" ,un Cortgene met 630 stemmen. De l.cer E. L. Jacobson Lzn. verkreeg 457 ste»- men. Men seint uit den H'.ag aan de Stichtsche Ot., dat de Koning en de Koningin liet biyde vooruitzicht hebben op verm °rdering van hun gezin, Onlangs is door den Directer derRyks- Postspaarbank in een der gebezigde formulieren, eene wijziging gebracht, die van genoegzaam publick belang is om ter algemeene keunis te worden gebracht, Gelijk de zaak tot nu toe was ingericht, moest de inlegger, die <ian iemand anders de bevoegd heid wilde geven tot het terug Ontvangen van hem toekomende geldentweemaal een mach tiging invullen en onderteekenen. Dit gaf niet alleen tot noodeloozen omslag aanleiding, maar leverde bovendien ook nog het gewichtig prak tisch bezwaar op, dat daardoor het doel, hetwelk men zich bij het geven van dergelijke machtiging voor oogen stelt, vaak niet te bereiken was; bij voorbeeld in het niet onwaarschijnlijk geval, dat een inlegger, zich onverwachts op reis begevende, een zijner huisgeuooteu in het bezit wil doen geraken van eenig geld en te dien einde de machtiging op de aanvrage onderteekende. Zooals deze zaak tot dusver geregeld was, koo hem dit niet baten, aangezien zonder onderteekenmg van de machtiging op de later afgegeven order geen terugbetaling kon volgen. Tengevolge van de thans aangebrachte wijzi ging. is dit bezwaar geheel uit den weg geiuimd, en opent de inlegger, die de machtiging, op de aanvrage onderteekent, aan iemand, dien hij bij later opkomende behoefte, in staat wil stellen zich te helpen, de gelegenheid om zich geld te bezorgen. Vult de inlegger in de aanvraag of in de aan vragen, het bedrag in, dan vertegenwoordigt elk dier aanvragen ten bepaald geldelijk bedrag. Doet hij dit niel, maar laat hij het aan zijn gemachtigde over, dan schenkt hij hem een naar verkiezing te realiseeren crediet, binnen de grenzen van zijn saldo-tegoedvolgens het spaarbankboekje. Vulgens de Soer. Ot. is de commissie, benoemd om een geschiedenis van den oorlog van Atjeh te schrijven, samengesteld uit den luit.-kol. Gey van Pittius en de luitenants Dietz en Jan*en. Eerst gisteren is in deafdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heronder zoek aangevangen van de ontwerpen der Staats- begrooting voor 1882. De hoogleeraar Buys Ballot, die van oor deel is dat de eedskwestie ligtvaardig en opper vlakkig in de Tweede Kamer is behandeld teekent in een ingezonden stuk in de N. Jt. Ot. protest aan tegen de bewering van den Minister van Justitie, dat zij die bezwaar hebben tegen den eled slechts een klein hoopje zouden vor- *men. Geen klein hoopje is liet getal dergeneu, voor wie elke plechtige belofte heilig is en die reeds zonder die belofte, uit plichtgevoel en oin het welzijn der maatschappij de waarheid zeggen en hunne ambtsbezigheden getrouw waarnemen en die daarin grooter waarborg zien damn liet - uitsprekeu van de bij den eed voorgesuhi oven onbetamelijke woorden, die vama! groot bezwaar -hebben tegen de veelvuldige herhaling daarvan, welke voor do groote menigte de kracht en het gewicht er van verzwakt. De heer Buys Ballot eindigt met de woorden: sgaarne zou ik openlijk mij vereenigen met iemand, die een bond zou willeu oprichten om de eedaflegging te wyzigen of te vervangen." Op het in dato 5 Juli door het bestuur der Unie j>Een School met den Bijbel" inge- dieud adres ann Z. M. den Koning is onder dagteekening van 16 September liet navolgend 'antwoord bntvaugen L)e Minister van Binnenlands.he Zaken, beschik kende op nevens vermeld verzoekschrift van Jlir. Mr. P. J. Elout van Soeterwoude te 'sGravenhngo eu twaalf anderen, allen ingezetenen des ltijks, leden van het bestuur der Unie een School met den bijbel": Overwegende dat do adressanten den wcnsch te kennen.r geven dat door Zijner Majesteits Regeering maatregelen mogen worden beraamd tot eeno inrich ting van de openbare lagere schoolwaarmede ook de voorstanders van de scholen met den Bijbel vrede kunnen liebbon; dat zij verklarendat hunne Vereeuiging is eene vooitzetting van bot Volkspetitionnoment tegen de bekrachtiging der bestaande wet op liet lager onder wijs en dat zij van de potitionarissen van 1878 de opdracht hebben ontvangenvoortdurend te waken voor de belangen, bij het Volkspetitionneinent van dat jaar voorgestaan dat de bezwaren van adressanten derhalve groo en- dcels dezelfde.zijn, die, in liet smeeksclnift van 1878 uitroei ig uiteengezet, door do toenmalige Regeering met den ernst, wairop zij aanspraak iiaddenzijn ondeizocht en'in het aan Zijne Majesteit den Koning onder dagteekening van 13 Augustus 1878 gericht rappoit, punt voor punt. zijn overwogen; dat hunne wenschen, destijds en vroeger getoetst aan onze Staatsinstellingen, niet voor inwilliging vat baar zijn bevonden; dat adressanten in hun veizoeksclirift hetgeen zij verlangen, niet met nieuwe iedenen hebben omkleed: dat hun van toelichting ontbloot protest tegen ile wet en de wijze waarop zij wordt ton uitvoer gelegd, voor zoover de aan de Grondwet ontleende beginselen der tegenwoordige legeling betreft, als voorbarig moet worden ter zijde gelaten, waar de verkregen ondei vin ding zich over een tijdperk van nog geen jaar uitstrekt; dat ookal mocht wijziging of aanvulling der wet vtvn 1870 later noodig blijken, letter en geschiedenis van het giomUvettig voorschrift niet zouden toelaten het openbaar onderwijs in te lichten overeenkomstig liet verlangen van de adressanten Geeft ingevolge machtigingverleend bij een Ko ninklijk Kabinetssclirijveii van 11 September II. no. 19, namens den Koning aan de adiessanten te kennen, dat aan htm verzoek niet kan worden voldaan." (w. g.) Six. s Qraunhage, lG'Sept. '1881. (Std,) De drie nieuwe stoomschepen der Stoom vaart-Maatschappij Nederland, te Glasgow in aanbouw, zullen de namen van Prins Nrederih, Prinses Wilhelmina en Imulinde diageu. »De liberalen hebben met hun ellendig regeeringsbeleid ons finantiewezen bedorven de schatkist uitgeput en liet, «taatscred iel bena deeld".... hoe dikwijls is die klacht door de conservatieven op allerlei wij/en geuit, vooral iu de tijden der verkiezingen! Het verdient daarom loffelijke vermelding, dat liet Dagblad nu op ongezochte wyze en na zooais het schrijft de ftoanciëele jaarboeken over de laatste 20 -jaren te hebben onderzocht, tot een geheel auder resultaat komt. Ook met inacht neming van de boogere uitgaven voor het lager onderwijs, noemt het onzen fiuauciëelen toestand gunstig eu eindigt zijn beschouwingen aldus: »In 1881 is, tengevolge van de nieuwe wet op het lager onderwijs, een niet onbelangrijke Yermeerderiug ingetreden, maar die is in onze beschouwing over den actueelen toestand reeds begiepen. En al mocht er ook uit anderen hoofde nog verhooging van de uitgaven te verwachten zijn, wat wij omtrent de toenemende opbrengst der middelen gezegd hebben, bewijst, dat er geenerlei reden bestaat, om tegen noodige vermeerdering van uitgaven al te zeer op te zien, »En iu elk geval meeneu wij te hebbeD aangetoond, dat 's Rijles financiëele toestand bij uitstek gezoud kan genoemd woiden; dat het een dwaasheid of een misleiding is van tekoiteu te sprekendat op voldoende wijze in de be hoeften vau den staatsdienst vooi zien kan worden, zonder dat inen de natie met verzwaring van belastingdruk behoeft te beangstigeu; ja, dat er misschien geen tweede Staat in Europa is, wiens crediet op 200 vasten groudslag beiust als dat van Nedeiland. Wij deelen die 1 ooskleurige inzichten niet ten volle. Maar van instemming behoeft hier ook geen sprake te zijn. Wij willen alleen er op wijzen, dat van conservatieve zijde thans met volle oveituiging,eikend wordt, dat haar vroegere beschuldigingen tegen (iet financieel regeeringsbeleid der libeialen volkomen oujuist wateu, en dat onze financiëele toestand 7.00 gunstig mogelijk is. Vad.) Naar aauleidmg van het spoorwegongeluk bij Rotterdam wordt iu De Ned. Industrieel de aandacht van de enquêtte commissie der Tweede Kamer gevestigd op de volgende viagen Waarom is op het hoofdstation, zooals de Delftsche Poort te Rotterdam, het blok-systeern niet ingevoerd? Dat wil zeggen: dat er geen trein binnen het blok mag naderen voordat zyu locomotief gefloten heeft, en den conducteur, door, een te openen signaal, geahtwooi d is, dat de te lierijdeu lijn veilig is. Waarom worden de wissels niet allen van uit een hoog geplaatste keet 'gericht door een en denzeffden persoon, ilie direct met den lelegraaf- eo stationschef in vei binding staat, zuoals aan de Rhy nspoor en in het buitenland gebruikelijk is? Waarom wordt geduld dat een trein'zoo dicht bij een hoofdstation, waar zoovele wissels aan wezig 'zijn, met voile kracht binneurijdt? Overal elders geschiedt dit met verminderden spoed, zoodat er zelfs bij vei keerde manoeuvres geen ongelukken gebeuien kunnen. Waarom zyu de derde-klasse-wagens zoo zwak gebouwd, dat zij bij den minsten schok te splinter gerakeu, terwijl eerste- en tweede- klasse-svageus gaaf blijven? Is het leven van een derde-klasse-rei/.iger minder waard dan dat van een reiziger le klasse? Dit schijnt nu zoo te worden begrepen, daar vroeger de treinen van den Hollandschen IJzeren-Spoorweg op deze wijze werden samengesteldtwee waggons 3e klasse, een waggOD 2e, twee le klasse wagons cv 1 f, Dra t een 2e en twee de kl. waggons, of met cijfers wellicht duidelijker. 33211233 In den iaatsten tijd kon dit minder worden volgehouden, omdat er dikweif doorgaande wagens moeten voorgebracht worden. Ieder reiziger weet ook, dut het midden van den trein en nog wel het midden-com pai teinent van den middelsten waggon de veiligste zitplaatsen bevat. Doeli de bekende Pullman's wagens of sleeping oars worden, even als eerste klasse wagens, zelden bjj een ontsporing stuk geslagen, omdat hun constructie, ook wat de binneu-wauden betreft, veel sterker is. Ontsporingen kunnen niet geheel geweerd wordenmaar de Regoering behoorde zoodaiiigeu bouw van wagens voor te schrijven, dat zij niet bij de eerste botsing iu stukken kunnen vliegen. "Waarom is het personeel van zoo min allooi? Onder de machinisten zijn er, die wegen? ongeschiktheid voor de vaste machines bij eea paiticuiier niet zouden worden goedgekeurd. Iu één Woord, overal ontbreekt het noodige Staatstoezicht en conti óle. Hetzelfde is het geval bij stoomtramwegen, waar het leven der reizigers vau één man al hangt. Als deze bij ongeluk vau de machine valt of een toeval krijgt, gaan al de passagiers de baan af. Er is wel bepaald, dat in dit geval een der controleurs in de bres springt; maar, daargelaten dat deze voor het werk ongeschikt is, kan hij zich juist in den achteisten wagen bevinden; hij heeft dus eenigen tyd noodig alvorens hij de machine bereiken kan en inmiddels kan het te laat zijn. Waarom op de lijnen, die geen nachtdienst hebben voor personen vervoer, de goederen treinen niet des nachts doen loopeu Naar wij vernemen, is van de zijde der Engelsciie afgevaardigden op de visscherijconfe- reutie die op het oogenblik te 's Ilage gehouden wordt, liet voorstel gedaan oin alle visschers- vaai tuigen te verplichten zoowel op de vlag als aan de zijde van het schip een groot, duidelijk- zichtbaar, ambtshalve geregistreerd nummer te dragen, opdat bij botsing of bij liet voorkomen der gebruikelijke vechtpartijen om den buit, alle vieemde visschers terstond te herkennen en aan te geren zijn. Men schrijft uit het We«tlaud: Weet ge al dat we over weinige maanden in directe verbinding zullen zijn met Amsterdam, Rotterdam, ja met alle aan liet spoorwegnet gelegen plaatsen? Ge zult zeggeu dat de Westlandsche tram oos niet -.order dan in Den Haag brengt. Doch dau merk ik u al dadelijk op, dat dit leeds zeer veel is, daar er een groot vervoer ep die lijn naar Den Haag te wachten is. Ge vergeet echter daarby de Scheveningsche- lijn van de Holl. öpoorw.-Maatschappy, die met den Westl. tram ons een direct verkeer naar liet station zal bezorgen. Op den Luosduinsclien weg toch kruist die lijn de mils van deu Westlandschen tiam, en nu ook tan deze onderneming de Hollaadsclie spoor de exploitatie heelt, komt daardoor vau zelveu een directe aansluiting voor personen eu goederen van liet We.stlaud met station Den Ilaag en allen aan het spoorwegnet gelegen plaateen. Het valt dus niet te betwijfelen of een groot personen- en goederenvervoer zal aan de Westl. stoomt! am-mnatscbappij het bewijs leveren dat zoo ooit hier iu een dringende behoefte voor zien werd. Algemeen ziet men dau ook, den zomer van 1882 met verlangen te gemoei, Door den heer A. J. Servaas van Rooijen wordt aau het Vaderland onder het. motto sToen en Nu" een mededeeling gezonden om trent de opbiengst van den tol aan den Ouden Scheveningschen weg, waaruit blijkt dat in '1677 bedoelde tol voor den tijd van '10 jaar weid verpacht voor f2500 'sjaais eu de opbi engst

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2