Gemengde Berichten. Reclitzaken. Aau het Texelsche strand is Zondagmorgen door eenige visschers een buitengewoon groote visch gevangen, die veel1 overeenkomst had met'een bruinvisch, doch ongeveer dubbel zoo lang was en van een spitsen kop voorzien. Aan onder- en bovenkaak had de visch ruim 70 "tamelijk scherpe, sneeuwwitte tanden, die in elkaar sloten. Men schat liet gewicht van het dier op 400 halve K, G., terwijl de lengte ongeveer 9 voet bedraagt. De visschers zijn met het dier naar Schagen getrokken, om het daar bij gelegenheid van de tentoonstelling te laten kijken. Van de Veluwe schrijft men: De oogst van aardappelen, appels en peren is in vollen gang. De aardappelen zijn uitmun tend' van kwaliteit en door den grooten voor raad verwacht men lage prijzen. Uitgezonderd' de aardappen vatleu bijna alle"gewassen tegen, ook de boekweit, welke'nu geboigen is. De aardappelen gelden f'2 f3 per HL. Voor appels besteedt men f2 it f 4, voor peren f3 a f4,50 per HL. Over het geheel zyn er méér peren dan appelen. Er is'echter nog weinig handel. In het begin dezer week-hebben ook pp de Veluwe verschillende gewassen schade geleden door nachtvorsten, Een bijzonder groote komkommer'is ge- groeid in den tuin van den heer Siingeuberg' te Koevorden. Het is een monstergewas, een ware reuzenkomkommer, lang, naar raming, 60, in doorsneê niet minder dan 15 centimeter. Onder de ingezonden stukken in het 2V. v. d. D- leest' men In het ïisupplement" van de llolltindscJie Illustratie komt in den laatsten tijd herhaal delijk eene adverteutie voor, waarin J. B. Pii- linger, 43 Castle-street, Holboru, Londen, een zoogenaamd sAmerikaansch zakhorloge" aan biedt voor den ongeloofelijk lagen prijs van een shilling -f 4 pence. Nu, wanneer men genoemd bedrag per post wissel (geen postzegel I) aan het adres van ge noemden Pillinger zendt, ontving men franco per keerende post (sic 1)niets, lezers Ik ken eenige peisonen, die reeds in Augustus een: postwissel naar Londen zonden en die thans hun geid 't moge dan weinig zijn be-* klagen, i —Men, kan hét dwaas 'noemen, geloof te stellen in dergelijke advertentie,-ik kan me voorstel len, dat' er Vérscfrei'de'rfe koo 'dwaas zijn of nog kunnen zijn. Daarom dan ook acht ik het noodig, het publiek in te lichten."Ieder'wachte zich voor schadei Botterdam. Het Zeemanshuis alhier vierde. Dinsdag zyn 25-jarig bestaan. Sedert de opening maakten er 35,650 zeelieden gebruik van, terwijl f36,239,28 in 'de bank dier inrichting door-zeelieden werd bespaard. Feruis. Een alhier thuis behoorende sloep is te Grimsby binnen met een netto besomming van f700. Hellevoetslnls. Door den heer G. 3. Th. J. Niedfeld, te Schiedam, is bij het gemeentebe stuur concessie aangevraagd voor het aanleggen van'een stoomtram. Haarlem. Door de politie te dezer stede is proces-verbaal opgemaakt tegen een jongen en een meisje, beiden 13 jaren oud, die er sedert geruimen tijd -hun werk van "maakten om joDgere kinderen 'te* berooveh' van'het geld, ■waarvoor zij voor hunne ouders boodschappen moesten doen. Beiden werdén op heèterdaad betrapt Op lljarigen leeftijd had het meisje rièh' reeds aan,'diefstal-van een stuk vleesch in een-slachterswinkel schuldig gemaakt. Amsterdam. De Roomsch-Katholieke con servatieve kiezersvereeniging ïKiesrecht is Kies plicht" te Nieuwer-Amstel hield Dinsdagavond in ïMaison Stroucken" alhier een openbare vergadering, die door origeveefTOO personen werd bijgewoond, en waarin voornamelijk door pastoor Brouwers van Nieuwer-Amstel het woord werd gevoerd ter aanbeveling,van de kandidatuur van Mr, 'Godin de Beaufort voor de Tweede Kamer, én''is'deze''dah- ook door dé'vereeuiging kandidaat-gestéld:* Ook de- anti-revolutionaire kiezersvereeniging ïNederland en Oranje" alhier heeft genoemden heer kandidaat gesteld. De heer ME dë"Kofnng heeft voor de k&ctliilathu'r1 dér*-Tweede- Kamer;'hem door »De Grondwet", aangebdden, bedankt'. V', OpWoensdag 2 November 'zal in het GeUouwop déntFluufeélen Burgwal alhier de doek idex> versfchillendd Vrijmetselaars-loges in j 0 'e houden rouwloge, ter eere van de nagedachtenis, van" den 'Grootmeester- nationaal, wijlen Z. K. H. Prins Frederik, plaats hebben. Daags daarna' zal de zaal voor het publiek ter bezichtiging zijn gesteld. Tlioleu. Een treffend ongeluk dompelde Zondagavond een achtenswaardig gezin alhier in diepea rouw. Terwijl de man afwezig is, om maatregelen te nemen voor zijn doodzieke dochter, krijgt deze plotseling een bloedspuwing. De moeder, die bij het ziekbed zat, wordt daardoor zoo ontsteld, dat zij neervalt, eenige keeren snikt, en binnen weinige ongeublikken den geest geeft, zonder dat iemand gelegenheid had iets tot haar hulp aan te wenden. Men deuke zich den toestand van den vader die, terugkomende, het lijk zijner vrouw vindt bij zijn in levensgevaar verkeerende dochter. De vEislauf-verein" "'te Weenen wil een internationalen wedstrijd voor schaatsen:ijders organiseeren in liet midden van Januari. De winners zullen prijzen krijgen van 200 a '1000 frs. Guiteau heeft een plaats gekiegen in de ^Chamber of Horrois" van mine. Tussaud te Londen. Een ingenieur te Weenen, Brunner ge naamd, heeft de mogelijkheid aangetoond om het systeem van de elektrische spoorwegen toe te passen op den postdienst. Iletonlangs beproefde toestel, dat gunstige resultaten heeft opgeleverd, is een verkleining van Siemens elöctrischen spoortrein, waai bij de waggons vervangen wor den door brievenkistjes op wielen. De uitvinder zou' die mi'niatuur-spooi treintjes willen laten iodpen langs de bestaande lijnen, hetzij door een metalen buis, hetzij door een gemetselden gang of tunnel. Volgens de genomen proeven, kan men rekenen op eene snelheid van '1 kilo meter per minuut, dus, 60 kilometer per uur. Het nut van deze uitvinding is overigens nog minder gelegen in de snelle wijze van vervoer, dan wel hierin, dat de postdienst niet afhankelijk zou behoeven te zyn van de vertrekuren der spoortieinen. Misschien zou dit systeem toegepast kunnen worden op het vervoer van blieven eo pakjes ia de steden, en dat met een veel giootere mate van snelheid doen plaat3 hebben. Amsterd Bij de aankomst van den Mindener trein te Hei ford merkte men 'dezer dagen een ver sierden bagagewagen op, waarin een sofa en een leuningstoel stonden. Deze wagen was ge huurd voor een dame die wegens haar cor pulentie (zij weegt 530 pond) niet door tiet portier van een gewonen wagen kon en zich naar de zeebaden van Norderuey begaf. Uit onderzoekiugen van Juillet is onlangs gebleken, ;hóe het misschien komt, dat vauille-ijs soms vergiftige eigenschappen heeft. Op Reunion wordt nl. de vanille, zooals bekend is een klimplant, tegen de stammen van Jatropha Curcas opgeleid en voedt zich dan de plant mei, het melksap van die vergiftige Euphortiacée. Onder het opschrift Gambetta, 18701880" heeft Colmar, baron v.d. Goltz, majoor bij den grooten staf, in het October-nummer der Deutsche Uundsckah een artikel geschreven, dat ongetwijfeld ook buiten Duitschland de aandacht zal trekken. Een hooggeplaatst Pruisisch officier en geacht militair schrijver levert hier niet alleen over de militaire werkzaamheden van Gambetta, maar ook, en vooral, over zijn politiek een grondig oordcel. Reeds in een' vroeger geschriftsLéon Gambetta on zijn armee" (1877) verspreidde hij een heldor licht over da militaire maatregelen van den Franschen dictator; thans is zijn oordeel over Gambetta' s politiek niet minder verschillend van de gewone opvatting. Ma joor v. d. Goltz heeft het" tegenwoordig tijdstip voor do mcdedeeling zijner denkbeelden gekozi n, omdat Gambetta thans op het beslissend oogenblik van zijn leven is aangekomen. Eerst was hij de hnrstochteiijke oppositie-man, wiens eenig streven was, zijn vaderland van den geweldenaar te bevrijden" en ook daarna was hij slechts de aanvoerder eener parlementaire partij, meest in de oppositio, wakende voor do rechten des volks, die door monarcha- Jen en opportunitoits-rcpublikeinen met cloricale neigingen werden belaagd. Thans, als erkend leider van do meerderheid der Kamer, zal hij zich ge noodzaakt zien op den voorgrond te treden en de onthouding te laten varen, die hij zich had opge legd. Daarmede vangt do zwaarste taak zijns Ievons aan. Niemand kan wetèn hoe hij zich in die nieuwe positie houden zal, of hij de plannen, die hij in do laatste maanden openlijk 1 heeft ontwikkeld, tot. uitvoering zal brengen en of liet einde van zijn politieke loopbaan nabij is. »Znl Gainbotta ze gevieren of ondergaan vraagt de lieer v. d. Goltz aan het slot van zijn artikel, s Niemand kan het vooruit zeggen, omdat liet toeval over den afloop beslist. Als productief staatsman heeft hij zich op één gebied betoondwat hij voor de militaire organisatie in 4870 en 4871 heeft gedaan, heeft de daden der convontie geheel in de schaduw gestold. Daarnaar te oordeelen, tnag men groote dingen van hem verwachten. Dit is zeker, ook al moest zijn loopbaan nog hoden eindigen, de ge schiedenis moet van hem getuigen hij was een der beste mannen van zijn volk, een trouw onver moeid strijdereen machtig aanvoerder, een beziel de patriot, een oprecht vriend van zijn vaderland en een eerlijk man. Ook iets van een idealist schijnt hij te zijn, want hij ziet in de kwestien der groote politiek rechtskwestien en geen machtskwestièn, wat zij uit den aard der zaak toch zijn. Dit is misschien zijn grootste dwaling, maar zij strekt hem tot eer.Zoo resumeert een Pruisisch officier zijn oordeel over Gambetta. Aan het opstel zelf ontleenen wij nog het volgende: Vooreerst kan moil van hem nooit con coup d état, nooit een daad van geweld, in den gewonen zin des woords, verwachten. Gambetta heeft zichzelf grenzen gesteld, dfe hij ongestraft niet meer kant overschrijden. Zoo lang hij zich zelf getrouw blijft, zal hij zonder eenigen schroom en met aangeboren heerschers-instinct van de voor het oogenblik ge oorloofde middelen zich bedienen; maar verstandig toegeven, ja zich schijnbaar zonder eenigen wrevel schikken, als hij ondervindt, dat het doordringen onmogelijk is. Dit komt voort uit het gevoel der macht zijner welsprekendheid, zijner overtuigings- gavon on der onweerstaanbaarheid van zijn politieke tactiek. 'De eerste onwettige gewelddaad zou een zeker bewijs van geschokt zelfvertrouwen zijn. Buigzaam zich naar de omstandigheden schikkend, heelt Gambetta den 6 den Februari 1871 gehandeld en zoo handelde hij nog onlangs, tnen bij den 4 den Augustus van dit jaar te Tours slechts ter loops zijn leedwezen over het mislukken zijner plannen uitdrukte. Er is waarheid in hetgeen oen Engelsch blad gezegd heeft, dat in Gambetta de energie van den Jacobijn met de gematigdheid van een Engelsch Minister gepaard gaat." Naar aanleiding van de viaag hoe Gambetta over de revanche denkt, zegt de schrijver «Vooraf zij opgemerkt, dat dit niet van zooveel belang is, als men vaak meent. De gebeurtenissen zijn mach tiger dan de menschen. Garnbetta sprak liet warmst, het gedecidecrdst, het bezonnends tegen de oorlogs verklaring van 1870. Toch was hij op hetzelfde oogenblik een blind weiktuig der krachten, die naar de katastiofe drongen. Zijn onverzoenlijke vijandschap droeg er het meest toe.bij, het empire liberal zoo in het nauw te brengen, dat bet zich niet anders dan door een nationalen oorlog meende te kunnen redden. Een groote historische crisis komt on gaat voorbij, zonder dat cén enkele het verhindoren kan. Als de menigte der innerlijke oorzaken, die aan de volksmeening een bepaalde richting geven, groot genoeg is geworden om een uitbarsting te bewei ken, kan ook een groot staatsman haar niet tegenhouden. Gambetta's neiging kan derhalve evenmin een absolute waai borg des vredes zijn, als do eenige oorzaak van den revanche-oorlog. Maar toch is het van belang, te weten, hoe hij er over denkt en dan komt men tot de overtuiging, dat hij niet de man der revanche tol lederen prijs is. Hij zal zeker niet, als eenmaal do openbare meening een beroep op de wapenen eischt, een Elihu Burritt voorFranki ijk zijn. Maar hij zal de politiek van avonturen niet volgen, die onafscheidelijk is van do revanche -idee in de gewone opvatting. Te vaak beeft hij die politiek der Caesars gebrandmerkt, de verachting der macht als dougd gepredikt, do regeering tot binnenlandsrho werkzaamheid aangespoord, de be vestiging der republiek, de voltooiing harer instel lingen als de taak deijjnaaste toekomst aangeduid.' Te goed kent hij den vredelievenden geest van een groot gedeelte zijner medeburgers, om het land. in oorlog te storten, zoolang niet de overmacht eener nationalo strooming er toe noodzaakt. Ook kan men niet ontkennen, dat hij met zijn zegevie rende bestrijding der Napoleonsvereering vi ij wat van het oude chauvinisme heeft vernietigd. Zijn meestal duistere zinspelingen op de revanche kunnen zeer goed zoo worden uitgelegd, dat daarmede slechts na inwendige versterking invloed naar buiten bedoeld is." t -v In de zitting der Arrondissamenst-Rechtbank1 te Rotterdam van gisteren stond o. a. terecht:1 J. B,, werkman te Schiedam, beklaagd van' beleedigipg van een bedienend beambte. Eisch, f-15 boete of 5 dagen gevangenisstraf. Het gerechtshof te 's Hage deed hedeu uitspiaak in de de vorige week medegedeelde zaak van 3. A. K. gewezen gemeente-ontvanger' en VV. v. D. gewezen klerk ter secretarie der gerneeute Ryswijk, beschuldigd van verduis tering van penningen aan .liet publiek ,toe- behoorénde en medeplichtigheid daaraan.* Eerstgenoemde werd met aanneming van ver-

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 3