van Maandag* 24 October 1881. Btilenlaajule Beriebtea. Bi»eïlaflscle"B8ricSlea.~ Bijvoegsel van de Schsedamsche Courant, EN V E L A NI), Mr. Gladstone is geheel hersteld. Hij heeft de uitaoodiging van deD lord-mayor tot een diner op 9 November e. k. aangenomen. In een proclamatie der Regeering, strek kende tot onderdi ukking der Iersche Landliga, wordt verklaard, dat de Regeering al de haar ter beschikking staande macht en hulpmiddelen tal bezigen, om de onderdanen der Koningin ja Ierland in de\rije uitoefening hunner wettige rechten en beroepsbezigheden te beschermen, en om de nakoming van alie wettige verbin tenissen te handhaven. De onderkoning van Ierland heeft gisteren «ene proclamatie uitgevaardigdwaarbij de graafschappen Londonderry en Drogheda onder de dwangwet gesteld wordeD. De gezamenlijke morgenbladen billijken de onderdrukking der Iersche Landliga. Te Dublin en in andere grcote steden van Ierland worden meetings belegdom de re geering te steunen. De Regeering blijft in Ierland stevig door tasten. Er hebben weer verscheidene nieuwe aanhoudingen van agenten der Liga plaat3 gehad. Tot dusver echter sch'jut dit op de nog in vrijheid wandelende leden van dit lichaam geen bedarenden invloed te oefenen. Hun toon My ft even dreigend en tartend als te voren. Volgens een telegram aan de Central News, zou de Liga haren hoofdzetel naar Boulogne verleggen, wanneer haar te Dublin het vuur te na aan de schenen komt. De Katholieke Aartsbisschop van Cashel Dr Croke, heelt in het Freeman's Journal een krachtig verzet aangeteekend tegen het jongste manifest van "de Liga, vermanende de pachters tot het betalen van pacht. Hij noemt deze manoeuvre eene betreurenswaardige afwjiking van het oorspronkelijke progtamma der Liga, waarmede hij instemde. Bij het Landsgerecht, dat Woensdag zijne zittingen opende, zijn reed3 teistond niet minder dan 340 aanvragen ingekomen van pachters tot herziening en vaststelling hunner pacht voor het meereDdeel echter uit de noordelijke graafschappen, waar het groote kwaad niet schuilt. De Times vernam van haren correspondent te Pietermaritzburg dat het antwoord van den Transvaalschen Yolksiaad naar Londen is opge zonden, en dat men de strekking daarvan niet kent, doch dat men die algemeen voor vrede lievend houdt. Niemand in Engeland verwacht nu echter dat de Boeren de tegen heug en meug hun opgedrongen voorwaarden getrouwelijk zullen naleven. Daarom geeft deLondenschejEc/zo der Regeering den raad om, zuodra de conventie geratificeerd zal zyn, uit eigen beweging aan de Boeren alle mogelijke concession te doen. Wij hebben (zegt het blad) aan één Ierland juist genoeg: een tweede er bij, in Zuid-Afrika, kunnen wy wel missen. Het zou op bet oogeublik voor Engeland geen kleinigheid wezen, 10,000 man troepen te moeten opgesloten houden in Natal. Volgens opgave van de Schipping Mercantile Gazette is de lyst der zeerampen, - voorkomende in het nummer,van 17 October, de uitgebreidste,* die, zoolang bet blad bestaat, :S voorgekomen, bevattende grootendeeis be richten vau zeerampen veroorzaakt door den storm van 14 en 15 October li. De gepantserde schepen Alma en Invincible zijn Donderdagavond van Atexandrie vertrokken- F It A N K It IJ K,j Er wordt een negende brigade georganiseerd, om te dienen als reservekorps voor Tunis. Kolonel Laroque heeft eergisteren het vijandelijk kamp te Nebeur ingenomeu en daarbjj den vijand groot vei hes toegebiacht. Hij kam peert thans op Ouedhessa. Men verwachtte gistel en een algemeenen aanval. Aan generaal Aubigny, gestatiouneerd te Fesseur, is bevel gezonden, de bewegingen van Laroque"te onder steunen. De gedenkschriften van Napoleon III die door z'yn weduwe en den Heer Rouher pers klaar gemaakt worden, zjja nu byna gereed en zullen weldra naar den uitgever te Edinburgh gaan by wien zij verschijnen. De gewezen Keizerin moet onlangs een testament gemaakt hebben ten gunste van Prins Victor, den nieuwen pretendent, onder voor waarde dat hij haar vermogen tot bevordering van de zaak der Bonapartes gebruiken zal. DUITSCIILAND. f Professor Bluatschh, van Heidelberg, da be kende specialiteit in het volkenrecht, is gisteren aau een beroerte ovei leden. Uit Leipzig wordt van 21 dezer gemeld: De uitspraak in het proces wegens hoog verraad wisseit voor elf beschuldigden af van 2 jaar en 7 maanden^tot 3 maanden gevan genisstraf. Drie zijn er vrijgesproken. Te Leipzig heeft men den 400en gedenk dag van de invoering der boekdrukkunst in die stad gevierd. U O S T E N R IJ E. Graaf Robilant heeft zijne werkzaamheden bij de ambassade hervat. Volgens goede informatica zal de Koning van Italië den 27 dezer te Weenen aankomen. Aan Franz Liszt, die gisteren te Rome, waar hij tijdelijk vertoeft, zijn 70en Verjaardag vierde, is door de gezamenlijke muziekgezel schappen van Weenen een adres van geluk- wenschiog gezonden, in een prachtige, met goud en edelgesteenten vei sierde portefeuille. ZWITSERLAND. Ter herinnering aan het reuzenwerk der doorboring van den St. Gotthard zal een gedenk- teeken worden opgericht. AMERIKA. Uit Mazattan in Mexico komt bericht dat daar een vreeslijke orkaan heeft gewoed, die heel wat schade veroorzaakte. Meer dan driehonderd huizen zyn geheel verwoest, een groot aantal menschen hebben by deze ramp het leven verloren. SCHIEDAM22 October 1881. Volgens een telegram uit Aden, in dato 20 October, is de as van het stoomschip Koning der Nederlanden, kapt. Bruyns, op reis van Batavia nüar Nederland, den 4den October op 5 graden Z.B. en 64 graden O. L. in den achtersteven gebroken, waardoor water binneu- diong, tengevolge waarvan het schip den vol genden dag moest worden verlaten, hetwelk daarna zonk. Alle opvarenden begaven zich ift de sloepen, geproviandeerd voor drie weken, en zetten koers naar de Chagos-eilanden, lig gende ongeveer 110 Duitsche mylen in, eene oostelijke richting van de plaats, waar de zee ramp gebeurde. Het stoomschip Wyberton, kapt, Bianckliu, vau .lava naar Rotterdam, nam den elfden October een sloep op, waarin de eerste officier en een gedeelte der ekwipage en eenige passagiers /ich bevonden en bi acht die gisteren te Aden aan. Bij liet opnemen dier sloep waren de andere sloepen niet in 't gezicht. De eerste officier verwacht dat deze de Chagos-eilanden zullen bereiken, werwaarts de autoriteiten van Ceylon, telegrafisch daartoe uitgenocdigd, een oorlogsschip zullen zenden. Btykens nader bericht heeft het stoomschip Wyberton, van de Rotterdamsche Lloyd, 38 opvarenden opgenomen, en heeft het één dag te vergeefs rondgestoomd om de aodere booten met 175 opvarenden op te sporen. De 38 opvarenden die per Wyberton te Aden werden aangebrach, zyn: le officier: Drooglever Fortuyn. Passagiers: Kogensehot; familie Maclean, echtgenoote Bisschop, Eogelbrecht, Bey (Van der Ley?), Verschuur, een marine-matroos, ser geant en elf soldaten. Ekwipage: hoofdmachinist Vis; timmerman Van der Sluis; kwartiermeester Vos; matroos De Graaf; kolen werker Lijmbach; stoker Jobs; chef-kok Stuur; tweede hofmeester De Boer; slachter Croese; ziekenoppasser De la Fonteijne; hofmeesteres Giesbers en AJavaansche kellnera.- Kapitein Bruins, de bevelhebber, is een voor treffelijk zeeman, altijd kalm, altyd op zyn post, een man wiens zeemanschap en zeemanskennis bekend zyn. Hij zal zeker alle maatregelen ge nomen hebben voor de veiligheid der sloepen. Het schip is eerst den volgenden dag na het ongeval verlaten moeten worden, en het feit dat al de sloepen voor 3 of 4 weken geprovi andeerd konden worden levert boveudieu het bewijs dat er tijd is geweest om alles te regelen, Blijkens bericht van den Nederlandschen gezant te Weenen heeft aldaar den 17den October de ondeiteekening plaats gehad eener overeen komst tusschen Nederland en Servië, waarbjj, onder voorbehoud van goedkeuring door de wet, wederz'yds de behandeling op den voet der meest begunstigde natie wordt verzekerd voor zooveel betreft deu in-, uit- en doorvoer van goederen en de consulaire vertegenwooidiging. Eerlang moet te Antwerpen een stoom vaartmaatschappij opgericht worden, die een geregelde vaart zal openen tusschen die stad en de Rijnsteden. Om het transito-verkeer tusschen den Rijn en de transatlantische havens over Antwerpen te leideu, zal zij haar tarieven buitengewoon laag steileu. Alweer dus een scherper concurrentie voor onze onvoldoende Rjjnvaart zegt het N. v d.D. Deze maand vieit de Holland-*che maat schappij »De wacht en visscherij op de Lutine haar ëOjang bestaan. Haar doel, het opdelven van de schatten die aau het strand vau Ter schelling gezonken zijn, is nog niet geheel be reikt, maar de winsten die zij maakten, bedroe gen reeds 164 pCt. Nog berekent men dat voor eeo waarde van 13 millioen gulden in het wrak moet zitten, waarvan de helft toekomt aan de Engelsclie Lloyd en de andeie helft aan de Ilollanilsche maatschappij die het uiUluitend recht heelt om iu het wrak te visscheu.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5