EERSTE Bnitenlanitscjie Bericttei BiiUÉiiiamtstlie Bericliiei. van Maandag 28 November 1881. Gemengde Berichten. ENGELAND. De Standard verneemt dat, tengevolge van het verleeueu van een charter aan de Srilisch No>th-Borneo Company, de Regeering heeft besloten, dadelijk de vereischte maatregelen te nemenomtot beschermiug van leven en eigendom van voornoemde maatschappij op Borneo, een voldoende strijdmacht en politie, onder het bevel van eeo Engeischen officier tan ondervinding, te organiseeren. De Timet meldt uit Tuuis dat de Sultaa van Tuikije den bey van Tunis een brief heeft geschreven, waarin hij eenc belangryke som vraagt als vergoeding voor de Turksche onder danen, die dooi hel beschieten van Sfax schade hebben geleden. De veibysterde bey overhan digde des Sultans brief aan Roustaa. In eene dépêche uit Egypte wordt bericht# .dat de cholera te Alexandrie is uitgebarsten. Telegrammen uit Athene conslateeren, dat met de kauaalwerken in Goriuthe spoed gemaakt woidt. Er kwamen 1200 Italiaansche arbeiders aan, In de jongste week zijn er 10000 kubieke meter grond uitgegraven. D UITSCDIiSD. Het officieuse bericht van eergisteren na middag omtrent den toestand des Keizers zegt, dat er volstrekt geen leden tot bezorgdheid bestaat: dat hij slechts laboreert aan 'de gevolgen" eenei: Jichte verkoudheid, die hij bij het afwis selende weder had opgedaan. Voorts wordt er by vermeld, dat hij dien nacht goed had geslapen en des morgens ten half 9 was opgestaan. Dit bericht wordt officieus genoemd voor zoo var het in den gewonen voim van officieuse berichten in de Nordd. Ally. Zeitung voorkomt. Aan dien vorm ontbieekt evenwel het eigen aardige eener rechtstreeksche officieuse mede- deeling. Voorts bevat de Köln. Zeitung een telegram uit Beilijn, inhoudende: De pyn in het onderlyf is verdwenen; voor zoover de kiachteo betreft, wordt de toestand betrekkelijk bevredigend ge acht de geneeskundigen i aden den Keizer echter dringend aan, zich uiterst zorgvuldig in acht te nemen, omdat eene herlialiDg van zulke toestanden, als zich reeds meermalen by hem hebben voorgedaan, altoos bedenkelijk is. De Keizer heeft gisternacht over het algemeen ■zeer goed geslapen met kleine tusschenpoozen wakens, en is om half negen opgestaan. De baron de Courceües, tot gezant der Frnnsch Republiek benoemd, staat als gematigd en vredelievend bekend, en zijn benoeming •ondervindt voorzeker bijval. Prins Karei Theodoor van Beieren die looals men weet een bekwaam docter is heeft in de vorige week in kliuiek van docter Billroth te Weenen een operatie vau kanker aan de long gedaan die uitstekend gelukt 13. BELG1E. De Antwerper Geuzenlond heeft besloten geen leden meer toe te laten, die deel uitmaken der Association Liberate of van den Liberalen Vlaamschen Bond. De bedoeling is volstrekt niet den band te verbleken, die tusschen de drie groepen sedert 1872 bestaat. Integendeel juist om den band te bewaien achtte men bet noodig, dat elk der diie liberale groepen zuiver haar eigenaardigeu stempel moest blijven dragen en geen onderlinge Vermenging moest plaats vinden. ITALIË. Men zegt dat in de week vóór Kerstmis de aartsbisschoppen van Algiers, Sovilla, Keulen eo Weenen den kardinaalshoed zullen ont vangen, Bij de volgende gelegenheid zouden de patriarch van Veuetie, de aaiUbisschoppen vau Napels en Dublin tot kardinaal worden verheven* P R A N K It IJ K, Morgen zal ta Parys een werklieden congres geopend worden. Het zal eeu week duren. A M E B I K A. Jones, die op Guiteau geschoten heeft, is tegenwoordig in de Yereenigde Staten de held van den dag. Inschrijvingen zijn geopend en verschillende meetings gehouden, waai op in verschillende termen op zijn inviijheidsstelling werd aangedrongen. Een verzoekschrift in dien zin opgemaakt, bevat leeds duizenden en duizen den haudteekeningen. T WE EDE KAMER DER STAïEN-G EN ER AAL Zitting van 25 November. In deze zitting is, zooals wij reeds als tele- giafisch bericht in ons vorig nummer mede deelden, de behandeling dor Indische begrooting voortgezet Het amendement van den heer Bastert c. om de uitgaven in Nedeiland te verminderen met f 750,000 rente voor eventueel op te nemen gelden, is, na bestrijding door de heeien Roell, Mees, Yuu Nispen en de Ministers tan Financiën en vau Koloniën, wier voorstel slechts is toe passing van lint bestaande stelsel vau scheiding der beide administration, veiwaipeu met 54 tegen 12 stemmen. Hoofdstuk II der uitgaven in Nederland, is na gedachtenwisseling tusschen den heer W. K. Vau Dedem en den Minister over het op treden van geneeskundige diensten van den veeartsenijdienst tydens de lampen op Java, aangenomen met 52 tegen 7 stemmen De Minister veidedigde het beleid der Indische Regeering geduiende het heerschen der vee ziekte, door den heer Van Dedem betwijfeld. Na intrekking door den heer Keucheuius van een amendement, om bij de later vast te stellen wet in het tekort der middelen te voorzienis de middelenwet voor Nederland aaugenomen met algeineene stemmen, eveneens het ontwerp der middelen in Indie. De Kamer benoemde tot lid der huishoudelijke commissie, in plaats van wjjlen den heer Lentmg, den heer Gleichmantot lid der commissie voor de stenografieter vervanging van den heer Heydenrijck, den heer Sehaepmau. De commissie, belast met het oudeizoek van het adres van de firma De Jong te Paramaribo, heeft voorgesteld te verklaren, dat er termen •.zijn orn, na een nieuwe terrein-opname, op llieto verzoek tot verlenging der pacht van het perceel land in Boven-Suriname, waai legen tot dusver bezwaren bestonden, een eindbeslissing te nemen. Vervolgens werd aangenomen do onteigenings wet voor de uitbreiding van hel Ilollendsche spoorstation in Den Haag. Tegen de wetsontwei pen tot bestendiging der bevoegdheid tot heffing eouer verbtuiksbelasling voor 12 gemeenten, ontwikkelden do keen» Eysinga, Bergsma en Van der Feltz ernstige bezwaren, daarbij wijzende op de noodzakelijk heid van wijziging in het gemeentelijk belas tingstelsel. De Minister van Binnenlandsche Zaken zeide dat liet getal uitzonderingen 4 minder bedraagt dan over het laatste vyfjang tijdperk. Een amendement van den lieer Van der Feit* om den termijn van heffing dor verbruiksbe lastingen van 5 op 3 jaar ie brengen, wei d ver worpen met 47 tegen 7 stemmen. Zeven dezer ontwerpen, waaronder die voor Heüevoetsluis en Middelharnis, werden aangenomen. Maandag tea 1 ure vervolg. SCHIEDAM26 November 1881. Het concert voa Carlotta Patti te Leiden heeft geen voortgang gehad. Als waarschijn lijke reden noemt het L D. de geriuge op komst van het publieker waren ongeveer honderd personen in den schouwburg. Deze ontvingen hun geld teiug. In sommige streken in het noorden van ons land schijnt men bij verwondingen dikwijls gebruik te maken van spinnewebbeu, die dan bij wijze vau pluksel dienst doen. Een koffie* huishouder te Winschoten heeft daarvan onlang* de nadeelige gevolgen ondervonden. Hij had zich den vinger verwond bij liet opentrekken vaa een flesch, en gebruikte nu een spitmeweb om het bloed te stelpen, Vermoedelijk zijn daarin onzuivere -bestanddeelen geweest, hetgeeu ..zeer licht mogelijk is, daar zij dikwijls- overblijf;,uien van vliegen bevatten. Het gevolg is geweest*, dat de wond zoodanig is verergerd dat de vin ger afgezet moest worden. (N. v. d. B.)' Men meldt uit Bergets-op-Zooiri: De vermoedelijke moordenaar vau den heer S. te Veere, door de politie te Antwerpen ge- arresteei d, heeft zich nu drie weken ge leden (hoewel men dit tiaeht tegen te spreken) niet alleen enkele dagen te dezer stede opgehouden, maar zich zelfs by een banket bakker alhier verhuurd; hij verscheen in het publiek, was op de kermis te vinden en heeft zich uit de voeten gemaakt toen hy argwaan begon de koesteren, dat men met zijn verblijf alhier bekend was. Ook aan de politie schjjnt dat niet onbekend te zijn. In Groot-Brittanje heeft Maandagnacht een zware storm gewoed, die op de kusten vela schepen zwaie avetij deed beloopen en vooral te Dublin en omstieken groote schade aan richtte. In het dorp Glusuavin woei een huis in, waardoor de vrouw van den bewoner gedood en hijzelf zwaar gekwetst werd. Te Ayr, in Schotland, ontstond, toen de storm op het hevigst was een zware brand, dia zich, door de windvlagen aangewakkerd, met groote snelheid verbreidde, en weldra 16 huizen in de asch gelegd had. De bewoaors outkwamen met gioote moeite, bijna zonder kleederen aan het lijf. Ongeveer 100 personen zijn door het ongeluk van alles beroofd. Het gemeentebestuur di aagt voorloopig zorg voor hen, en eeu aantal hunner zijn tydelijk in een kerk ouder dak gebracht. Volgens do Lumièrc éleelrigue, is men te Pa lijs bezig de laatste hand te leggen aan een bootje ter. lengte van 5Vü meier en 1 M. 30 breed, hetwelk door electi iciteit zal worden

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5