UliïIMM". ABYEBTEMTIËN. Gemengde Berichten. Jiet departement van Buitenlandscbe Zaken ontvangen, luidt als volgt: sDe berichten betreffende den oogst in Finland luiden over het algemeen treurig. Rogge viel overal zeer slecht uit, gerst middelmatig en slecht, haver middelmatig. Gras en hooi gaven een slechte uitkomst, alleen aardappelen een goeden oogst, Finland wacht dus een noodjaar, an de Regeering heeft dan ook reeds maatregelen genomen om door werkverschaffing, het aanleg gen van wegen enz. den nood te lenigen. (St.-Ct.) Jhr. J. Hartsen, ingenieur, en eenige andere heeren hebben zich tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek een spoedige gunstige beslissing te bevorderen ten aanzien van hunne aanvrage om concessie van een spoorweg van Amsterdam naar IJmuiden met een visschers- baven ook al bleek materieele ondersteuning van Rijkswege daarvoor noodig. Gisterenmorgen is te Rotterdam op 59 jarigen leeftijd plotseling overleden de heer J. L. Nierstrasz, gemeente-secretaris aldaar. Reeds sedert eenigen tjjd was de overledene lijdende aan een hartkwaal, In 4843 benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Rotterdam heeft de heer Nierstrasz alle rangen doorloopen en werd hij in 1860 tot gemeente-secretaris benoemd. De stad Rotterdam en vele nuttige particuliere instellingen lijden door dit sterf geval een groot verlies. Naar men verneemt, heeft de heer Hendrik Muller S.Zoon zijn ontslag genomen als commissaris der Nedertandsche Handel maatschappij voor het kiescollege Rotterdam- In den ouderdom van 73 jaar is te Groningen overleden Dr. W. Gleuns Jr., oud schoolopziener en arrondissements-yker. De overledene was een ijverig beoefenaar der wis- en sterrenkunde. Onze Londensche corresponden t schrijft ons De Boroeo-Compagnie machtigt mij aan te vullen en te verbeteren het bericht in den Stan- dard van jl, Vrjjdag, dat »men" besloten had over te gaan tot het vormen van een leger- en politiemacht onder een ervaren Engelsch officier, ter bescherming van leven en eigendom 'in het «overgenomen" gedeelte. Er is geen sprake van het vormen van een legermacht, waartoe trouwens het charter geen bevoegdheid geeft. De Borneo-Compagnie zal slechts een kleine politiemacht houden, en haar aanvoerder is geen Engelsch officier, maar was het. Hij heeft namelijk zijn ontslag uit den Engelschen dienst gevraagd en gekregen. Naar ik van andere zijde verneem, geschiedde zulks op aandrang der Britsche Regeering, die jde goedkeuring der benoeming daarvan afhan kelijk maakte. Ik heb verder gehoord, dat het kapitaal der Borneo-Campagnie 2,000,000 2al bedragen. (N. R. Gt.) JL Woensdagavond is een gemeDgde trein komende van Nijmegen even voorby het station te Oss tegen een der achterste wagens van den rangeerenden trein geloopen, tengevolge waarvan vier waggons, meest geladen met dra gend vee en jonge paarden, uit het spoor in het zand geworpen werden. Slechts eenige dieren hebben iets geleden, terwjjl een goederenwagen onbruikbaar is en een locomotief schade bekwam. Het ongeluk is ontstaan door het ontbreken van een seinlicht. Uit-Zeeland wordt gemeld, dat men zich daar weer bijzonder toelegt op de meekrapteelt. Door het ontdekken der alizarine was aan die teelt een gioote kuak toegebracht en werd de eene mee3toof voor, de andere na opgeruimd. De alizarine houdt echter geen stand en de mee- alooven zyn thans op - veie plaatsenj ook op Överflakkee, aan het werken en de telers ont vangen weder loonende pryzen. In hat kanton Bern is iu Juni een nieuw paar ïSiameesche tweelingen" geboren van het vrouwelijk geslacht. Zjj zijn volkomen gezond en welgeschapen. Zoodra zij iets krachtiger zjjn, zal men ze trachten te scheiden. Een Gentsche herbergier, die zijn jenever vervalschte met peper-water, is door de Recht bank ten zijnent veroordeeld tot 2ü0 fr. boete wegens vervalschiog van levensmiddelen. Een Spaansche stoomboot, de Joveïlanot, die 45 personen aan boord had is bij het bin nenkomen van de haven te St. Sebastian met man en muis vergaan. Naar men vreest zyn in de golf van Biscaye een aantal schepen verongelukt door den laatsten storm. Op de kust van Columbia is een stoom boot, de Albion, verongelukt. Er waren 45 rneuschen aan boord, waarvan 32 om het leven kwamen. De boot was oorspronkelijk voor de riviervaart bestemd geweest, maar werd later voor de vaart langs de kust gebruikt. Dezer dagen overleed de oudste dor Hongaren namelijk Leopold Glass, die in 1777 geboren was. Hij was dus 104 jaren oud en leefde onder de regeeringen van Maria Theresia. Josef II, Leopold II, Franciscus I, Ferdinand V en Fraus Josef I. Hij zag Napoleon I in persoon te Schönbrunn en was leverancier voor het leger gedurende de groote oorlogen van het eerste Fraosche Keizerrijk. De vrouw van Glass leeft nog eo is 103 jaren oud, terwijl zijn beide zoons reeds grijsaaids zijn. Te Nagy-Look (Hongarije) zijn de overblijf selen gevonden van een tweewielige Romeiusche kar, waaraan nog de geraamten van twee paar den bevestigd waren. Men vermoedt dat die kar dagteekent uit de derde eeuw na Christus. Het houden van harddravers is in den regel een kostbaar ^ünoegeu, maar dat het ook een ryke bron van inkomsten ka» wezen, daar van levert het bekende paard Robert the devil het bewijs. Deze harddraver bracht in zijn Sjarigen loopbaan zijn eigenaars f210,000 aan prijzen bij harddraveryen op, en nu het dezer dagen verkocht werd, is er de niet onaardige som van f96,000 voor betaald. Boven en behalve dat alles heeft de eigenaar natuurlijk nog gioote sommen aan weddenschappen gewonnen. Te Lyon is het huwelijk afgekondigd van een landbouwer van 77 jaren met een meisje van 16 jaren. De nieuwe echtgenoot zou zon der 'veel moeste de overgrootvader van zyn vrouw kunnen zijn. Een nieuwe en voorzeker vernuftig uit gedachte manier, om ongenoode gasten, in casu lintwormen, m het menschel ijk lichaam te ver delgen, is onlangs in Duitschland met goed ge volg toegepast geworden. Het is uamelijk vooral ook door de onderzoekingen van den Franschen geleerde prof. Wurtz gebleken, dat het sap van een uitheemsche plantensoort, Caricaya Papaya geheeten, de merkwaardige eigenschap bezit van vleesch te vei teren, of op te lossen m. a. w. hetzelfde maar in krachtiger mate kan doen als het maagsap. Men heeft nu een aau den lmtwoun lijdend kind deze stof in bepaalde hoeveelheden toe gediend, met het gevolg dat de worm weldra geheel verdwenen en als het waie opgelost was. Een Duitsch geleerde is na langdurige studie tot het besluit- gekomen, dat het geheele «levensgeheim" berust op een zekere bewege lijkheid van bepaalde chemische verbindingen (zoogen. aldehyde-groepen), welken zich ia de eiwit-stoffen bevinden. Een «verschuiving" dezer verbindingen biengt den dood teweeg. 't Is maar zaak te weten, hoe men het best deze verschuiving'" zoo lang mogelyk verschui ven kan. Prinses Maud, de jongste dochter vao den Prins van Wales, moet een muzikaal genie zyn. Hoewèlzy pas 12 jaren oud is heeft xy een byzonder fraaie, krachtige stem, en legt zich met zooveel ijver op haar lievelingskunst toe, dat hare ouders genoodzaakt zyn geweest haar geestdrift wat te beteugelen. De ondergeteekenden betuigen hun oprechten dank voor de menigvuldige bewijzen van be langstelling bij hun 2SJarIg Xluweiyk ondervonden. C. L. KRUIN ING. Schiedam, J, M. KRUINING, 4 December 1881. Holleman. a *7, Op 3 December 1881 is het Patricks- en Handelsmerk van de Naamlooss Vennootschap: DE STEARINE- KAARSENFABRIEK APOLLO", gevestigd te Schiedam, dat op 25 Mei 18S1 ter Griffie van de Arrondissements-Rechtbank te Rotter- d am is ingezonden, en waarvan aankondiging is gedaan in de Schiedamtche Courant vau39 Mei 4881 no. 5193, 3de pagina, 4de kolom, Ingeschreven In het Registerbedoeld in art. 5 der Wet van 25 Mei 1880, Staats blad uo. 85. Mr. H. TR0ST0RFF, Advocaat en Procureur, Op den tweeden December 1800 een- en tachtigzijn ten verzoeke van de Handels vennootschap onder de firma Distillateursgevestigd te Schiedam, teu einde voor deze daarvan het uitsluitend gebrnlk te verzekeren, ingevolge dé Wet van 25 Mei 1880 Staatsblad No. 85, ingeschreven ter Griffie van de Arrondissements Regtbank te Rotterdam, in het daartoe bestemder Register, de uavolgende door haar sedeitjar.en gebruikt wordende merkenetfquetten enzoovoortswaarvan de overbrenging tot dat einde ter Griffie voornoemd heeft plaatsgehad op den 2? Hel 1881: a. Een merk bestaande uit een dubbel ovaal, waarin aan de bovenzijde de woorden' Double Palmtree-Schiedam Gin" en aan de' onderz'yde jA. Houtman Co," Binnen het binnenste ovaal bevinden zich twee palmen. b. Een Etiquet bestaande uit een langwerpig vierkant in dubbelen rand, waarin het Schiedamsche wapen, boven het wapen het woord Echte", ouder het wapen «Schie- damsche", daaronder «geneser", dan iets lager «van" en geheel van onderen >A. Houtman Co.". c. Een Etiquet, bestaande uit een van boven afgerond langwerpig figuur in dubbelen rand, waarin een dubbel gekroond aoker, waaromheen aan de boventyde de woorden «Echte Hollandsche" onder het aoker het woord jgenever" daaronder de prijsmedaille van de internationale tentoonstelling te Oporto van 1865 in goud, waarboven de woorden «Gouden Prysmedaille" ouder de medaille het woord '«Geguarandeerd" daar onder »uit zuivere", waar onder «granen gestookt", lager «door", daaronder «A. Houtman Co.", waaronder »te" en ge heel beneden «Schiedam". d. Een Etiquet, bestaande uit een dubbel ge kroond anker in een dubbelen cirkel, waar van de buitenste dikker dan de binnenste. e. Een merkbestaande uit een vyfpuntige' ster waarboven de woorden «De Star", ent waaronder het woord «Schiedam" alles in een cirkel. f. Een merkbevattende het wapen van Engeland, zich bevindende in een dubbelen cirkel, waarin aan de boveazyde het'woord «Excelsior".-t 1 *i i - i

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2