1 UITSPANNINGSLECTÜÜK, BI EL ATI VAN JAVA CMATHILDE). Het goedkoopste en dëgelijkste wekelijks verschijnend Tijdschrift van Nederland is: «Kaai Prijs per jaargang* van 52 afleveringen f 2.-. onder Redactie van Wen tëekëht in bij alle Boekhandelaren en bij den Uitgever J. J. F. VAN 'ZEIJL OORDEEL DER PERS: Gedrukt - bij J. ODÉ, te, Schiedam. De hoogst matige prijs van dit Tijdschrift brengt hst inderdaad ouder het bei eik van iedereen. HoltKieuwsblad,) Wij hebben gronl dit Tijdschrift als lectuur aan te bevelen. (Leidsch Weekblad O mier de redactie van de zoo gunstig bekendu schi y'hter Melati van Java is de Familiebode, uitspan- ningslucluur. 't is niet te duur en ziet er niet onaaidig uit. (De Amsterdammer.) Ds naam der redactrice belooft reeds iels goeds. Do eeiste aflevering bevat een diietal onderwerpen. Hot eciste «Oude Schuld" tal vele letcis met nieuws gierigheid een volgende alievering doen ter hand nemen om de verdere out wikkeling van het goed geschreven vei haal te leuren kennen; a!/oo afwisseling genoeg. Bij deu steeds tuenemenden lust tot lezen zal dit goedkoope Tijdschrift ongetwijfeld zijn weg vinden. Schiedamsche Courant, i Onder vie leiding van de bekende schrijfster Melati van Java is de Familiebode waai lijk uitspaniiingsiechiur, wij validen er in eeu aanduiding van ver schillende soorten van leteis. Grappig is de Javaansche vei telling van Aer Batoe, en 't is een zeer aanbevelens waardig weekblad, (Handelsblad) De Kamiliebode ziet wat vorm, druk en inhoud er aanlokkelijk genoeg uit. (Eloquent ia.) De Familiebode staat onder redactie van de als schrijfster zoo gunstig bekende Melati van Java en levert uitspanningslectuur. (Haarl. Courant,) De Familiebode is aan uitspanmngslectuur gewijd, (Nieuws v. d. Dag.) Als redactrice is op getreden de zoo gunstig bekende Melati van Java. (Arnh. Courant.) Ik heb de aandacht op een nog jeugdig weekblad te vestigen, van groote kracht Een orgaan van het een of ander vvenscht de Familie bode niet te zijn; ze geeft 'slechts uitspanmngslectuur. Slechtst vraagt ge? Vergeef me, bet woord is niet gelukkig gekozen. Ik zeide immers zelf dat ze alleen j schijnbaar minder groote dingen wilden en zich wijden aan uitspaniiiugsleutuur. De naam der redactrice Melati van Java verzekert dat de Familiebode geven zal wat ze belooft. En werkelijk. De tot nog toe verschenen nummeis bevatte» van alles goeds. Een paar schetsen uitlndië, enkele kleine geestige tendenzstukjes, waarlijk de verscheidenheid is groot. Blijkbaar wil de Familiebode elk wat wils geven. Dat zij onderden titel van «Een Keizerszooneen blik in het Rusland van weleer sloeg bewijst waar op Rusland alle blikken gevestigd zijn, zij naar actualiteit streeft. De Familiebode kan en naar ik hoop zal een Eigen Haard in het klein worden. In het laatste nummer had de Familiebode een mappe, waarin ze antwoord op tal van brieven, welke bewijst dat ze reeds een, vraagbaak in den lande is geworden. s Kamper Courant.) Met genoegen maakten wij'kennis met deze uitgave. Zeker is er tegenwoordig geen gebrek aan degelijke Tijdschriften, Zondagsiectuur in overvloed, godsdienstige Studiewerken enz. Maar uitspanmngslectuur is nog vrij schaars en dit is met de Familiebode het geval. Voor 4 ets. ontvangt men wekelijks een flink vel druks welks inhoud een goede lectuur aanbiedt. De Hoofdredactrice Melati van Java is genoeg bekend dan dat het noodig is ovèr hare pennevruchtcn uit toewijden, Boeiend zijn haio veihalen, de stijl is gemakkelijk en last not least de inhoud onschuldig. Ook de overige medeweikers zullen wel in den smaak vallenWe durven de lezing er van gei ustclijk aanbevelen er is vour nette bewerking blijkbaar de meeste zorg besteed, (Maasbod*.) ilet schijnt een knap letterkundig weekblad te wezen. (liet Vlaamsch Heelal.) Ilet eerste nummer bevat «Oude Seliuld1' een zorg vuldig en aandoenlijk vmliaal uit tiet dagelijksch leven. «Een Keizeiskioon", de geschiedenis van Alexis, den zoon van Peter den Gsoote, «Twee Javaansche meren" eon lief schetsje met een aai dige «Javaansche legende" en «Stuifmeel" een zevental schoone gedachten. Van wie dit alles is wordt niet gezegd, er zijn geen nainen genoemd. Bij al het uitventen van namen is ons een Tijdschrift zonder namen en vooral zonder wetenschap byzouder welkom. Voor het hier gebodene hebben wij allen lof; ook voor verscheidenheid is gezorgd. (De Portefeuille De Famiiiebode, het "nieuwe, het frissehe en goed- koope weekblad voor uitspanningslectuur, levert van Hommer tot nommer meer en meer vei kwikkende be wijzen dat die Familiebode veel succes kan, mag en moet hebben. Inderdaad waar frissehe levensbegmselea de kiem zijn, waar goed voedsel tot ontwikkeling luidt, waar goede smaak en keus de schikking regelt, waar uitstekende talenten de uitvoering hehaitigen en over steeds frissehe krachten beschikken, daar moet gioeieu en bloeien... Getuige alreeds het zoo meestei lijk aan gelegde en meesterlijk voortgezette en uitstekend ge schreven vei haal Oude schuld... Naast het luimige van Meer dt Kwakzalf ster, nanst het historische zich op den v idem van oud Polen bewegende, ook een kijkje in de velden des Hemels te nemen, is eene zeer lofvvaaidige en voor de nieuvvsgiengheid en wetenslust des beschaafden volks een goed berekende nieuwheid waarmede wij de Familiebode gelukvvensclien. (De Wetenschappelijke Nederlander.) Wanneer wij Uier alleen doen opmerken, dat aan het hoofd der Redactie van de Familiebode staat de bij vele onzer lezers zoo gunstig bekende Melati van Java, dan houden wij ons overtuigd, dat dit voor een groot aantal lezers en lezeressen reeds reden genoeg zat zijn om zicli al dadelijk als abenné te laten in schrijven, wij voor ons hebben dan uuk geen gtoud, om hun zulks to ontraden; de tot dusvene verschenen nummers bevatten toch imleidaad zeer lezenswaardige bijdragen. (D* Tijd.) De eeiste aflevering van de Familiebode is ver schenen, en bevat eene boeiende novelle enz. (De Maat- en Roerbode.) Bij de Familiebode moéten wij ons tot een een voudige aankondiging bepalen. De bedoeling van den uitgever schijut te zijn om het publiek voor weinig geld goede romantische lectuur te bezorgen. De naam der Redactrice heeft een goede klank. De prijs is zeer goedkoop, 52 afleveringen, zooals de eeiste hier voor ons ligt, kosten slechts f2. (Het Leeskabinet.) Wij hebben de tot heden verschenen nommers met genoegen dooi lezen, en vonden dat de Familiebode byzomler aan den naam van uitspanningslectuur vol doet. In oen woord wij hebben allen lof voor de Familiebode en twijfelen daarom utet of dat tijdschrift zal grooten opgang maken. (De Frieschc Courant.) Waarlijk de verschenen nommers zijn allen even belangrijk, 't Kan niet anders of dit tijdschrift gaat een goede toekomst tegemoet. (De Noord-Brabanter.) Men behoort het zeer op prijs te stellen dat bij den uitgever J. J, F. van Zeijl sinds kort een tijdschrift verschijnt, getiteld: De Familiebode, onder redactie van Melati van Java. De buitengewone lage prijs brengt het onder ieders bereiken het is te wenschen dat duizenden Nedei landers hun voorduel zullen doen, inet deze schoone gelegenheid, om iedere week achtbiadz, in twee kolommen gedrukt van de voortieffelijkste uitspanningslectuur te erlangen. Het is een onbetwist- bare waaiheid dat niet één der gelijksoortige tijd. schriften in de verste verte met de Familiebode kan wedijveren. Aanbeveling is overtollig. Ieder, die eeu degelijk tijdschrift wenscht, waai in het goede zich aan het schoone paart, kan voor het eerst bevredigd wor den, en zoo zij ze heeft de geschriften afschaffen, die met of zonder prentwerkhet hoofd ledig en het gemoed koel laten. (De Wachter.) Indien het verstandelijke gehalte van een volk in onmiddellijke vei houding stond tot het getal boek werken, dat in een land gedrukt en verspieid wordt, dan zou het Ncderlandsche volk als liet meest ver standige en het» meest ontwikkelde van ons werelddeel mogen uitgeroepen worden. Dagelijks wordt de boeken lijst inet nieuwe werken vermeerderd; zonder ophou den volgen de pennevruchten elkander op en heteene tijdsein if; verdringt als liet ware't andere. Maar't is niet ai goud wat er blinkt en veel wat het volL zou kunnen beschaven en veredelenstrekt slecht! om den goeden smaak te bederven en den geest te overladen, in plaats van te oefenen en te scherpen. "Wat hier gezegd woidt, moet evenwel tot geene vei koerde gevolgtrekking leiden. Ik heb gezegd dat er onder het edele metaal veel klatergoud is, maar het ware, liet echte goud schittert boven liet valsehe uit, en de goede uitgaven overti effen verre de middel matige of onbeduidende. Wij hebben op onze leestafel het nieuwste der periodieke uitgaven, dat eene kleine bespreking verdient. Melati van Java is geen onbekende bij de Neder- landsche lezers, en heeft door tal van ïomans eene welverdiende naam in het rijk der schoone letteren verworven. De Familiebode, die onder hare Redactie wekelijks wordt uitgegeven, en waarvan de eerste nommers voor ons liggen, verdient derhalve alle opmeikzaamheid en vertrouwen. De Familiebode heeft ons zeer we! voldaan en wij wenschen deze uitgave den hesten uitslag toe, en staven derhalve wat wij bij den aanvang van dit opstel zegden, dat het goede en zuiveie goud nog in ruime hoeveelheid buven het klatergoud uitblinkt. (De Vlaamsch* Kunstbode.) Ovei vloed van frissehe, interressante uitspannings lectuur, geschetst om lezers gezellig, nuttig en aan genaam bezig te honden en waarvan de prijs niet huiten liet beieik van het groote publiek gaat, is in ons Vaderland nog niet. De met lof bekende schrijfster, Melati van Java heeft ue redactie op zich genomen van een Tijdschrift» dat men mag het'van de bekwaamheid der redac trice verwachten aan de hierboven genoemde eischen zal beantwoorden en waarvan ook de nu reeds ver schenen nummers blijken geven. De Familiebode is voor alles uitspanningslectuur, maar bevat tevens onderhoudende en wetenswaardige mededeelingen over landen en volken, alles geschreven in eeu tuchtigen, ouderhoudenden toon; het is zijne roeping zijne lezers eenige gezellige, nuttige en aange name uurtjes te doen slyten. t t - 1 (Ds Gooi- en'Kernlanden.)

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 4