EERSTE BlimlmlsGle Bericttten. van Maandag 5 December 1881. De Maansverduistering in den avond van Maandag 5 December aanstaande. 1 Reeds drie van de vier verduisteringen, welke het jaar 1881 oplevert, hebben er plaats gehad, zy waren echter geen van alien in ons land zichtbaar, alleen de vierde, eene maaneklips, zal in haar geheel verloop hier kunnen worden waargenomen, indien de weersgesteldheid daartoe gunstig is.- - - Ten einde op de waarneming van dit ver schijnsel behoorlijk voorbereid te zijn, heb ik, evenals by vroegere gelegenheden, een schets gemaakt van de wijze, waarop deze verduistering zich zal vertoon en. De donkere kring stelt de'schaduw der aarde voor, met deze komt de linker rand der maan het eerst in aanraking. Die aanraking of het begin der eklips zal plaats hebben te 3 uur 47 min. Uit de afbeelding is lichtelijk op te maken welk punt van -'en rand het eerst in de schaduw treedt. Daar de maan echter slechts 4 minuten te voren is opgegaan, zoo zal de lucht al bijzonder helder moeten zijn, om het begin van het verschijnsel te kunnen opmerken. Langzamerhand verplaatst zich de donkere schaduw over de linkerhelft der maan tot te i uur 28 min. de verduistering op haar grootst zal zyn. Merkwaardig is deze eklips, omdat de maan op zeer weinig na geheel in de schaduw der aarde gedompeld zal zijn; slechts een nauwelijks waar te nemen strookje van haar oppervlak aan haar benedenzjjde blyft onverduisterd. De breedte van dit strookje bedraagt niet meer dan 0,02 van de middellijn der maande af beelding stelt ons in staat over de grootte der verduistering bij het midden jder eklips te oordeelen. Nadat de grootste phase voorbij is, zal men de schaduw meer en meer in een bovenwaart- sche richting over de schijf der maan zien voortgaan tot het verschijnsel te 7 uur 9 min. een einde neemt. De maan zal de schaduw der aarde verlaten In een punt van haren rand, een weinig ter rechterzijde van het bovenste deel van dien rand gelegen. Het is te hopen, dat de 5de December niet tot de donkere dagen voor Kerstmis zal be- hooien; mocht dit het geval zijn, dan zullen wij een geruimec tijd van het zien eeuer maans verduistering verstoken zijn, daar er gedurende het volgende jaar geen enkele maaneklips zal plaats hebben. N. M. KAM. Schiedam, 3 December 1881. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 2 December. ïn deze zittiDg heeft de heer Van derKaay uiteengezet dat het standpunt der Regeering, ten aanzien van het kiesrecht en de belasting hervorming, niet kan gewijzigd zijn door invloe den van de Kamer, zoodat de vertraging dier maatregelen voor hare verantwoordelijkheid komt. De heer De Brujjn constateerde het evenwicht tusschen gewone middelen en uitgaven, een toestand die niet ontheft van maatregelen tot - vermeerdering van inkomsten, welke niet moet worden gezocht in algemeene income lax en rentebelasting, doch in verbetering van het ge- meentelijk in verband met het ryks-belasting- Jirstelsel, met terugkeer van de opbrengst van het ^.personeel aan het ^ry en meerdere vrijheid voor de gemeenten in de heffing van directe belas tingen. De heer Yiruly Verbrugge critiseerde in het algemeen de door de Regeering gedane gewich tige benoemingen, die niet in overeenstemming zyn met de liberale richting die het kabinet aan het bestuur van 's lands zaken geeft; hij vroeg meerdere inlichtingen omtrent de Gnau- cieele plannen en of daai onder de tabaksbelasting begrepen is. De heer Van Nispen bestreed het Ministerie ■wegens zijn medewerking tot invoering der onderwijswet, ontried de aansluiting van plannen omtrent het belastingstelsel aan het stelsel van Pierson en kwam op tegen de rede van den heer Gleichman met het betoog, dat de maat regelen der liberalen onverdraagzaamheid kweek ten. De heeren Van Eysinga, Patijn, Rutgers van Rozenburg en Keuchenius repliceerden. De heer Van Houten neemt geen genoegen i '»V' «"'S v met het standpunt der Regeering in zake het kiesrecht en zal daarop by Hoofdstuk V terug komen. De heer "Van der Linden is bereid met de Regeering mede te werken, om binnen de per ken der grondwet de kieswet te verbeteren, In afwachting dat niet alleen de schatplichtigheid, doch ook de capaciteiten het kiesrecht erlangen.' De Minister van Financiën beantwoordde nader de sprekers, en bleef het standpunt der Regeering in zake de kiesrechtherziening en dei belastinghervorming handhaven. Afschaffing van> den zecpaceijns acht hij niet wenschelyk, ver andering der zoutbelasting is in onderzoek, alsmede de mogelijkheid tot heffing van een tabak-nccijus. Voor een enquête omtrent den toestand der industrie bestaan geen termen. De algemeene beraadslagingen zyn gesloten. Hoofdstuk I is vervolgens aaDgenomeu. SCHIEDAM3 December 1881. By de verkiezing iu het district Middelburg zijn de briefjes uit Retranchement, 16 in getal, daar zjj byna alle den stempel der gemeente Sluis droegen, wat eerst op den dag der stem ming bleek, ongeopend ter zijde gelegd. Het is de vraag of dit invloed zal hebben op de toe lating van den heer Bool, die slechts 7 stemmen meer dan de volstiekte meerderheid vei kreeg. Te Parijs is thans voorgoed een Holland- sche club Oercle Néerlandais), waartoe men reeds eeuige maanden werkzaam Was,' gevestigd. Op de lijst der nieuw gewonnen leden staat bovenaan de Nederlaudsche gezant, Baron Van Zuylen van Nyevelt. Het stoomschip Castor, 10 November van Amsterdam met 240 passagiers naar New-York vertrokken, keerde na 21 dagen op den Oceaan geweest te zijn, den lsten December te Plymouth met zware schade uit zee terug. Iu den hevigen storm van 23 November werd de tweede stuur- man en twee matrozen van dek geslagen, welke verdronken. De passagiers hebben veertig uren aan de pompen gewerkt om het schip boven te houden. Onlangs is te Parijs een geval van long- ontsteking voorgekomen, veroorzaakt door de gewoonte van den lijder, die een sigaretten-rookar is, om den rook in te slikken. Naar aanlei ding daarvan deelt de Revue Scientifique de volgende waarschuwingen voor rookers mede: lo. Men moet nooit den rook doorslikken of inhalen. 2o. Zoo weinig mogelijk in een besloten ruimte rookendaar in de met rook bezwangerde atmosfeer de longen genoodzaakt zjjn; een vry groot deel er van op te nemen. 3o. Rookt men in een besloten kamer, dan moet zij ruim en goed geventileerd zijn. 4o. Iloe verder de brandende tabak van den mond verwyderd is, des te beter. Daarom is het goed, zeer lange pijpen te rooken, en bij sigaren en sigaietten gebruik te maken van pijpjes. Hoe lauger een pijp i3, des te gemakkelijker blijft ook de nicotine er in hangen. 5o. Men doet wel tabak te rooken, die zoo weinig mogelijk nicotine bevat en zoo droog mogelijk is. v {N. v. d. D.) Als een bewjjs van bijzondere groeikracht bij de tegenwoordige weersgesteldheid dient ver-' meld, dat ook op het proefveld der Rijksland- bouws-chool te "Wageningen niet alleen rogge-,';'; maar ook gevstaren in bloei staan. Bijvoegsel van de SeMedamsehe Courant, THt t if 38 .•WY 1 V T

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5