P fel V Binnenlandsche Berichten. - V 14* geland redde in 1881 9C6 menschenlevens en 33 eehepen. "Volgens de laatste volkstelling bedraagt het aantal inwoners van Engeland en het l*nd van "Wales 25,968,286 wat in de laatste tien jaren een vermeerdering is van 3.256.020 inwoners. Volgens bericht uit Egypte is Arabi-bey door Cheriff-pacha benoemd tot ondersecretaris *an Oorlog. De overeenstemming tusschen den Khedive, de Kamer van notabelen en het Ministerie is thans volledig. Van de Mekkasche bedevaartgangers in het kampement by Alexandria sterven er dage lijks gemiddeld 3 pet. aan de cholera. PRAD KRUK. In 8ttijd met de geruchten in verscheidene bladen, wordt (luidens berichten uit Berlijn) is de best ingelichte kringen aldaar ver zekerd dat JBusch in het Vaticaan niets hoegenaamd heeft laten uitlekken ten opzichte tan de wezenlijke of meest waarschijnlijke bedoelingen van Bismarckook sprak niemand hem over de verre mogelijkheid van 's Pausen Tertrek naar Fulda of elders. Busch kondigde lïen aanstaanden terugkeer van Schlozer te Rome aan, zonder te zeggen of het vóór of Sa de bijeenroeping van den Landdag wezen ZOU. Midderlerwijl loste hij het vraagstuk op .betreffende de bisschopszetels van Oscabrück, ^Paderborn en Breslau. Het Gouvernement zal aan de bisschoppen van Munster en Limburg hunne zetels teruggeven. R S L A N D. De ITovosti zegt vernomen te hebben, dat in de hooge administratieve kringen aldaar de kwestie is opgeworpen, om de granen, welke Zlit Rusland naar het buitenland worden uit gevoerd, met Va kopeken per pud te belasten. De Regeeringsbode bevat een telegram uit Irkoetsk, waarbij Sutkowsky zyn terug komst meldt. Hij had het Amerikaansche «chip Rodgerton ontmoet,- dat noordwaarts ging om de Jemnette op te zoeken. In de St. «Laurens baai trof hij leden van het Bremer Aardr'ykskundig Genootschap, die met het echip Strelok naar de Oostkaap en de Noor delijke IJszee gebracht werden. De Regeeringsbode bestrijdt het plan tot het oprichten van een afzonderlijk ministerie van politie, met afscheiding der politie van bjonenlandsrhe zaken. - Sarah Bei n hardt heeft haar voorstellingen te St. Petersburg besloten, en er een som metje van f 240,000 verdiend. Zjj werd eerst, Cta haar-loodsche afkomst vry koel ontvan gen, maar door haar talent wist zij ook hier Weldra het publiek in bewondering te brengen. Er is een inschrijving geopend om der kunstenares bij haar vertrek een geschenk aan te bieden, »dat Europa in vei baring brengen" moet. De anti Semitische bladen dry ven den spot met het plan, maar er moet reeds een aanzienlijke som bijeengebracht zyn een ryk bankier o. a. gaf f48,000. OOSTENRIJK. •De *JPresse deelt een telegram uit Praag mede, volgens hetwelk de kardinaal Schwar- zenberg in zijn antwoord op de gelukwen- achingen der geestelijkheid aldaar, bij gelegen heid van zijn terugkomst uit Rome, heelt verklaard, dat de Paus er volstrekt met aan denkt, Rome te verlaten. Evenals bij de overstroomingen in Spanje toen JParts-Murcie verscheen zal nu ook bin nenkort een gedenkblad verschijnen van den sbrand in het JRingtheaier. Verschillende bui- tenlandsche en "Weener schrijvers hebben daarvoor reeds hunne bydragen geleverd, ter- jvyl de opbrengst ten voordeele der slacht- r - pffers* zal komen. GRIEKENLAND- - In Olympia zal een museum worden ge- bouwd, waarin de kunstwerken zullen geplaatst worden, die door de Duitschers zijn opgegra- jren. Tot dusverre stuitte het plan opgroote z1 trpp* «rr moeieVykheden. Een eerste, vereischte voor - bouwen ontbrak, uamelyk geld. Nu is daarin' echter tegemoetgekomen daar een ryke bankier uil A'hene honderdduizend francs 'voor dit doel heeft geschonken en nog een geiyke som voor dat doel heeft toegezegd. AMERIKA. Het aantal faillissementen in de Vereenigde Staten was in 1881 592',), zijnde 1579 meer dan in 4880. Had men nog vooreenige dagen in de Vereenigde Staten buitengewoon zacht weder, het nieuwe jaar heeft er den winter aange-' bracht met sneeuw en ijs. De St. Laurens- rivier, de Mississippi en de Missouri zijn dichtgevroren. Te Sioux-city, in Jowa, is een spoorwegbrug door het ijs vernield. Officieele Mededeelingen. ->•*>_ By Kon. besluit zijn benoemd tot kom- mandeur der orde van den Neder). Leeuw: Mr. C. H. Gockinga, president van den Hoogen Raad der Nederlanden, en Mr. J. W. Romer, procureur-generaal by den Hoogen Raad der Nederlanden. Mr. TV. Von Weckherlin; nieuwbenoemd Minister-Resident te Washington,.is den 1 en dezer naar zijn standplaats vertrokken. u Bij Koninklijk besluit van 21 November 11. <8 het consulaat der Nederlanden te Varel opgeheren. De heer L. Cruciani, benoemd tot vice- consul der Nederlanden te Triest, is als zoo danig door de Oostenryksch-Hongaarsche Regeering erkend. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederlandsch-Indië, door middel van het stoomschip Zuid-Holland waarvan het vertrek uit Rotterdam op 7 Januari aanstaande is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gele genheid mede een brievenmaal verzonden naar Padang. De brieven en verdere stukken behooren op den dag van vertrek van het stoomschip, uiterlijk 's morgens vóór 11 uur, te Rotterdam aangekomen te zijn. SCHIEDAMi Januari 1882 De Deiftsche Kamer van Koophandel en Fabrieken, die haar adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ter zake van hei, nieuwe handelstractaat tusschen Frankrijk en Nederland ook aan den Minister van Binnen landsche Zaken heeft gezonden, ontving van ZExc. onderstaande missive met uitnoodiging daarvan ook aan de andere Kamersvan Koophandel mededeehng te doen. De Deiftsche Kamer van Koophandel en Fabrieken, gevolg- geveDde aan 's Ministers uitnoodiging, zond een afschrift dezer missive aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, welke wy, daartoe welwillend in staat gesteld, hieronder laten volgen. 's Giavenhage, 31 December 1881. Aan do Kamer van Koophandel on Fabrieken le Delft. )a Naar aanleiding van het door de Kamer van Koopnandel te Delft bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend adres betreffende .het handelsverdrag met Frankrijk van welk adres mij roodedceling word gedaan hij de missive van gemelde Kamer van Koophandel dd. 29 dezer, no. 556, heb ik de eer, in overleg met den Minister van Financiën het volgende op te merken. De opvatting dat volgens het nieuwe verdrag, het invoerrecht op Nederlandsch gedistilleerd in dat Rijk zou bedragen 30 francs per hectoliter vloeistof, zijnde voor gedistilleerd op fust het vierdubbele van het tegenwoordig recht berust op een misverstand. Tot 8 Februari e- k. zal het invoerrecht op Nederlandsch gedistilleerd in Frankrijk, ingevolge het trafetaat van 1865, bedragen 15 francs per hectoliter zuiveren' alcohol. Alleen voor dranken op flessehcn en voor- likeuren is hetzelfde recht verschuldigd per hectoliter vloeistof. Volgens het nieuwe algemeen tarief zal ge noemd recht bedragen 30 francs naar deselfde maatstaven, met uitzondering van de likeuren, waarvoor het recht op 40 francs werd bepaald. Het nieuwe tractaat zal hierin geene andere wijziging brengen dan deze, dat voor likeuren het recht niet 40 francs maar slechts 30 francs zal bedingen. Bij bekrachtiging van het tractaat zal alzoo hot tarief van invoerrechten voor gewoon Neder landsch gedistilleeid en likeuren in Frankrijk geregeld zijn als volgt: Gedistilleerd: likeuren 30 fr. per heet. vloeistof, andere f op flosschen idem. dranken i op fust 30 fr. per heet. zuiveren alcohol, ander gedistilleerd idem. De maatstaf van heffing zal dus voor alle gedistilleerd dezelfde blijven als vroeger. De Minister van Buitenlandsche Zaken (get.) R0CÏ1USSEN. Tusschen de opvatting van den Minister en die van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, betreffende het nieuwe handelstractaat, bestaat op dit punt dus een belangryk verschil. Door de discussien die weidia in de Tweede Kamer over dit tractaat zullen gevoeid worden, zal in deze het noo- dige licht worden vei spreid. Gistei nacht heeft de-peisoon F., wonende te Delft, ten huize van zyn zwager S. alhier, een horloge gestolen. De dader is te Delft aangehouden en gevankelijk herwaarts over gebracht. Het horloge had hy bereids beleend in de bank van leening te'a Gravenhage. In den afgeloopen nacht is op een gemeen schappelijke plaats in de Leliestraat alhier, ten nadeele van d. G, uit een konijnenhok konijn gestolen. Als dader van dezen een diefstal is door de politie aangehouden de persoon G. Het konijn i3 in beslag genomen. Thans is in het licht verschenen het Verslag aan den Koning van de bevindingen en han delingen van het geneeskundig staatstoezicht, in het jaar 1880. Op 31 Dec. 1879 waren in het rijk gevestigd 1917 geneeskundigen; op 31 Dec. 1880 waren er 33 minder. In 1880 nam het aantal vroedvrouwen met 7 toe, en verminderde dat van de tandmeesters met 1, van de apothekers met 10 en van de drogist- winkels met 5. Door 166 vrouwen wordt als leerling apotheker of bediende hulp veileend. Uit Den Haag wordt f.an de If. B. Gt. gemeld, dat de heer Miiandolle, lid van 'de Tweede Kamer, geheel is hersteld. By de aankondiging, dat eerstdaags de nieuwe Nedeilandsche gezant te Bei lijn, de heer Van dei Hoeven, uit Petersburg, aldaar in functie zal tieüen, wyst het Berl. Tagell. er op, dat de waatnemende gezant,-de heer v, d, Does de "Willebois een afstammeling is van den Letdschen bevelhebber Jan v. d. Does en den Buigemeester Pieter Adiiaanz. v. d. Wei ff, wier kindei en met elkander in het huwelijk traden. Deze helden van onzen vrij heidsoorlog zyn nu, door Ebeis' ïoman die Jfrau Biirgemeisterin. bijna even goede beken den voor het Duitsche publiek als ten onzent. De Westlandsehe stoomtramwaymaatschap- ptj heeft veiklaard zonder eenig voorbehoud formeel aan tanemen de voorwaarden, waarop haar vergunning is verleend tot den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van 's-Gravenhage naar en door het Westland voor zoover Den Haag betreft. "Men schrijft aan Het Vaderland uitMidde!-t burg van eergisteren: Van de lauwheid op politiek gebied, die den Nederlanders in het algemeen en de Zeeuwen in 't bijzonder meermalen wercF' toegeschreven, was heden niets te bespeuren;'"'' Integendeel, zoowel van liberale als van anti revolutionaire zijde was men op zijn post. Van de 503 kiezers brachten hier 469 hun stem uit, dus als men hen, die in den loop van '81 ovei leden of vertrokken, de zieken en uitlandigen mederekent, bijna allen. Evenzoo ging het in de onderkiesdistricten." Vlissingen bracht 45, Ter Neuzen 20 en Sluis ook'20 man meer in 'tveld, tervv'yl in Oostburg slechts één kiezer op het appèl mankeerde. Zelfs personen, die metterwoon naar elders vertrokken waren, kwamen zich van hun plicht kwijten. Onder anderen werd hier een der leiders van do anti-revolutionaire party opgemerkt, die, waaischynlijk alleen in 't belang der stemming, zich de reis van Dordt naar Middelburg getroost had. De oud-hoogieeraar O. A. Spitzen, thans pastoor te Zwolle, heeft op zijn degelyk werk: Thomas a Eempis als schrijver der navolging van Christus gehandhaafdeen Nalezing uit gegeven, waarin hy dat werk hier en daar aanvult, eenige codices toetst, waarop de latere voorstanders van de meening, dat Gersen de schrijver der Imitatio zou zyn geweest, zich' beroepenen mpest ijaar aanleiding van eenige opmerkingen van prof. Acquoy, som mige beweringen nader staaft. Tevens deelt de heer Spitzen tien geestelijke liederen mede, welke hij ontdekte in een handschrift, dat aan de Emmanuelshuizen te Zwolle behoort Naar zyn overtuiging en hij tracht deze voornamelijk door interne critiek te staven zijn ook deze "liedeien van den beroemden Agnietenbeiger, en is het handschrift, waarin zij voorkomeneen gezangboekje van hel Zwolsche Fiaterhuis. Hoofden van huisgezinnen te Maastricht hebben zich tot den Koning gewend met het- verzoek terug te komen op de benoeming van den heer Van de Kamp tot onderwijzer aan de_ kweekschool daar ter stede, Z'y gronden hun verzoek op zyn beweerde medewerking aan een weekblad, sdat onder da meest», schandelijke, goddelooze en inmoreele geschrif ten moet worden gerangschikt." De adressanten gaan uit van de meeningr dat de Koning dit zoo niet wist. In dat opzicht konden zy we! gelijk hebben; maar als de Koning ook het weekblad leest, waarvan zij zeggen, dat de heer Van de Kamp de ïedactie waarnam, dan zal Zijne Majesteit waarschijnlijk de quaiificatie wel wat overdieven vinden. Hadden zij ter kennis van den Koning gebracht, dat de benoemde een onbekwaam peisoon was of een ergerlyken levenswandel volgde, zeker zou hunne klacht dan geopende ooien hebben gevonden. Maar slechts het tegendeel is van den heer Van de Kamp te getuigen. Gistermoi gen is te -Amsterdam, aan den Overtoom, de stoomketel tu een stoom zagerij gesprongen, waardoor 7 personeu zyn gekwetst, waarvan twee vrouwen ernstig. Een deel van het gebouw en drie arbeiders woningen zijn vermeld. Eergisterochtend te 5 uien liepen aan- het station te Veulo 'twee machines van de£ treinen, die naar Holland eu Maastricht) moesten vertrekken tegen elkander, waarbij) een stoker ernstig aan de boist en een ma-) chinist licht aan het been verwond werd. Eer der locomotieven leed veel schade. T- De heer Dr. Th. F. Burgeis, voormi president der Zuid-Afiikaansche RopublieM is op 48jarigen leeft yd overleden. Door eenige leerlingen van de Ryks-Hoogei<| Burgerschool te Utrecht is ecBe vereenigiejfj V'* ft S»H wJ 1 -ii Ik f' >7? u*< vC f V f ut v'

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2