Binnenlandsche Berichten. Bat' mandaat geeft ons het Vecht- en legt ons de verplichting, op in de bezette land streken de orde te handhaven. (Lévendigs toejuiching.) - Er hebben den 20 dezer in Dubriva samenscholingen plaats gehad. De gendarme rie-post te Glavaticeva werd, naar men ver zekert, door 150 insurgenten teruggedreven. In Monjica is een insurgenten-bende binnen getrokken, welke tegen Konjica optrok. Bij "Vratlo staan 1000 insurgenten en in Zagorje ongeveer 500 die allen met Snider-geweren gewapend zyn. Die benden trachtten door schrikaanjaging andere streken in opstand te brengen. Drie kompagniën, die van Foca naar Kalnovic trokken, vonden den 18 dezer Vratlo Karulo door 200 insurgenten bezet, welke by het voorwaarts rukken der troepen de wyk namen. 1 X A L I E. - >De vyand is in de'loopgraven", roept de aiiti-FranSchgezinde Liritto, naar aanleiding van den handel, die er met zes Italiaansche bladen heeft plaats gehad, tengevolge waar van deze onder den invloed komen van de te Parijs gevestigde Banquo Bomainewier clericaie richting bekend is. (De Liritto zelve is een der zes bedoelde bladen.) Wel is waar heeft de heer Oblieght, van Weenen, die den handel getroffen heeft met de Banque ptomaine, verklaard dat de staalkundige rich ting der zes bladen onveranderd zal blyven, maar wat die verklaring beteekent, bewyst bovengenoemde uitroep van de Liritto. - jDe plicht gebiedt ons", zegt dit blad ver der sonzen post niet te verlaten zoolang het ons mogelijk is de banier omhoog te houdenonder weike wij zoolang gestreden hebben en waaraan wy trouw zullen blyven. De beginselen, de overleveringen, de idealen der drukpers, zyn een erfdeel, dat zich niet verkoopen of verkwanselen laat. Wat ons aangaat, wij zullen voor dezen schat waken men kan ons dwingen heen te gaan, maar niet om de wapens neer te leggen. Sedert dit geschreven is, hebben de heer Torraca, hoofdredacteur van de Liritto. en de voornaamste leden van zyn staf hun ont slag genomen. Men verwachtte dat de heer Arbib, hoofdredacteur van de Liberia, om dezelfde reden dit voorbeeld zal volgen. De Bersagliere komt met bewijsstukken voor den'dag om in 't licht te stellen, dat de heer Oblieght geen recht had de Bersagliere in de verkwaoselmg mee te sleepen. Het blad verzekert ten slotte dat de gezamenlijke redacteuren der zes bladen veeleer de hand, waarmede zy het brood verdienen, afkappen zouden, dan een enkele lire aan te nemen van de clericaie Fransche vennootschap. Het officieels blad heeft gistei en avond een buitengewoon nummer uitgegeven, waarin de wet, betreffende de kieswethervorming is opgenomen. Garibaldi heeft zich met zyn familie, voor den tyd van drie maanden, in de villa Pausilippe te Rome gevestigd. Hy ontvangt niemand. Zyn gezondheid is tamelijk. V R A N K R IJ E. Volgens het Journal du loiret heeft de bisschop van Limoges, de heer Lamazou, van een groot aantal prelaten een brief ontvan gen waarin zij hunne ingenomenheid be tuigen met den jongsten door hem uitgevaar- digden herderlijken brief, waarin hy de priesters aan hunnen plicht herinnert ten aanzien der staatkundige partijen. Zooals men zich herinneren zal, heeft de bisschop hen onder meer op 't iiart gedrukt, dat zy het Evangelie, niets dan het Evangelie, te pre diken hadden, en zich alzoo met in te laten jmet den staatkundigen strijd der partijen. De afdeelingen der Kamer hebben de commissie benoemd tot onderzoek der wets- voordracht van dsn heer Naquet tot weder- toelating der echtscheiding. Al de leden der Commissie zijn voor het ontwerp. De onderhandelingen tusschen de Union générale en verschillende kredietinstellingen duren nog voort. Men verzekert, -dat -de Union générale haren toestand heeft uiteen gezet en een opening van haren boeken heeft gedaan. Daaruit zou biyken, dat zy een belangrijke som schuldig is aan het parquet en de wisselagenten, maar dat zy een nog veel aanzienlijker bedrag te vorderen heeft van de coulissiers. De krediet-instel lingen zouden haar leenen tegen onderpand barer schuldbrieven. De regeling der nieuwe aandeelen zou twee maanden zijn uitgesteld. In elk geval hoopt meo tot een schikking te komen. Volgens een later bericht wordt verzekerd, dat de Union générale gisteren hare beta- liogen op den gewonen voet zou hervatten. Het Turksche gezantschap logenstraft ten stelligste het gerucht, dat de Sultan voornemens is den Bey van Tunis af te zetten en Ali Ben Kalifa als zijn opvolger aanstellen zal. Ook spreekt het tegen dat het proces Roustan—Rochefort op last der Porte in het Arabiscii veitaald is, om het bij duizenden exemplaren in Ti ipoh en Tuuis te verspi eiden. -— In de Kamer van Afgevaardigden is het commissoriaal rapport over de heiziening voorgelezen. Op voorstel der Commissie, in overleg met het Gouvernement, is het debat bepaald op aanstaanden Donderdag. fidUUD. In het Regeeringsblad van gisteren, worden van wege den Minister van Financiën de bijzonderheden, in deu Loodenschen Fconomist medegedeeld, van allen grond ontbloot ver klaard, volgens welke de Regeering de ont vangsten uit de geconsolideerde spooiweg- obligatiön voor de behoeften van den staat gebruikt. De Russische Minister van Finan ciën bewyst door cijfers het tegendeel. t S U I L i S D. De Lord-roayor heeft een volksvergadering in het Mansion-IIouse belegd, om te protes teeren tegen de vervolging der Joden in Rusland. - In de gieteiy van Drew Co. te Thames Ditton is men bezig met het gieten van een kolossaai bronzen standbeeld van Gladstone. Het moet een geschenk woiden vau den heer T. H. Bryant aan de bevolking van oostelijk Londen. Eergisteravond is te Limerick uit het magazijn een hoeveelheid van nagenoeg 700 pond dynamiet gestolen. De zaak maakt groote sensatie. SPANJE. Na een levendige discussie van twee uren tusschen den Minister van Financiën, Camacho, de vertegenwoordigers van houders van binnen- landsche schuldbrieven en de houders vau spooi wegobligatién, is een voorioopige over eenkomst vastgesteld, die aan de goedkuunng van deu Ministeiraad en de Cortès zal worden onderworpen. Men zegt, dat die overeenkomst tot grond slag heeft een rente van fra. 1.75, maar slechts te beginnen met 1 Juli 4883. Tot zoolang zal de schuld slechts een rente dragen van 4Vt pCt., zooals door de Cortès is be sloten. De nieuwe schuld blieven zullen een vaste rente dragen van 4 pCt. 's jaars, betaal baar in driemaandelyksch* termijnen. PORTUGAL. In de Kamer der pairs heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken op een interpellatie van een der leden geantwoord, dal hij de kwestie omtrent het Lorenzo-Marquez tractaal nog niet volledig onderzocht had. Hy voegde er bjj, dat er een nota bestond van Engeland, waarin de verlenging van hetLorenzo-Maiquez tractaat verzocht wordt, totdat de zakeu van de Transvaal volledig geregeld zullen zijn. De Transvaal, Het hy er op volgen, vraagt de autonomie. De zaak zal, voor wat Portugal aangaat, spoedig beslist worden. In de-Kamer ven afgevaardigden" heeft de heer Dias Fevrsira, lid der oppositie, een ontwerp tot wyziging - der kieswet en der constitutie ingediend. DUITSCIILAND. De Beichs.-Anz. van gisteren bevat een kennisgeving van den rijkskanselier Von Bismaick, betreffende de met Nederland ge sloten overeenkomst over de wederzijdsche bescherming der goederenmarken. EERSTE KAMERDERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 22 Januari. In de zitting van heden werden medegedeeld de voorzitters, ondervoorzitters en rappoi teurs, over de verschillende wetsontwerpen door de afdeelingen benoemd. Besloten werd tot be handeling der begrooling voor de koloniën Ommei schans en Veenhuïzeu in een zitting op moigen te 3 uren te houden. Verschillende eind- en voorioopige ver slagen van de Eerste Kamer over onderschei dene hoofdstukken der staatsbegrooting voor 4882 zijn verschenen. Daaruit blykt, dat de meerderheid zich bij het hooge eindcijfer voor de begrootiug van oorlog, hoe ongaarne ook, nederlegde. Velen betuigden hunne sympathie voor den Miuister, omdat hij systematisch en met een vaste overtuiging handelt. Met kiem werd aangedrongen op meer afdoende maatiegelen tot het weren van vreemde muntspeciën en de intrekking der oude centen. Ten opzichte van het Hoofdstuk Waterstaat werden vele vragen gedaan, o. a. over de oeverwerken langs de Maas, de gemeenschap tusschen Noordzee en Zuiderzee, het kauaal van Amsterdam naar de Merwede, de vaait van Amsterdam naar Rotterdam, de ver betering van de Vecht en de Dientsche tioofdvaait en het Apeldoorusch kanaal. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 23 Januari. In deze zitting zijn de debatten over de klachten tegen den gouverneur vaD Suriuatne, over de uitgifte van goudvelden vooitgezet. De heer Van der Kaay betoogde dat de Minister de grieven tegen deu gouverneur niet genoegzaam heeft opgelost om een votum van de Kamer te voorkomen. Hij verdedigde de conclusie der commissie doch verzette zich niet tegen wijziging daarvan. De heer Van Dedein (Hooru) meende dat de bewering, dat de gouverneur aandeel had in de goudondernemiugen, door den Minister voldoende weerlegd is. Overigens achtte hy vele klactiten overdreven en de houding der firma de Jong in vele opzichten vieemd en zonderling. De heer Van Dedem achtte de weigering tot pachtverle.nging gerechtvaardigd. Hij beval, in overeenstemming met de couclusie der commissie, de wederuiigifte van het perceel aan. Onwaarschijnlijk is het, dat de gouver neur aandeel had in goudomleinemingen. Overigen» zyn de inliclitiugen uitgeput. Enkele daadzaken geven hem geen indruk van wan trouwen. De conclusie der v'yf leden spieekt het duidelijkst. Bij verwerping is de gouver neur onvei dacht. De heer Keuchenius had gewenscht, dat de Minister een onderzoek had doen instellen. Tot voorzitters der nieuw getrokken afdee lingen, weiden benoemd de heeren: Van Nispen, Cremeis, Schiminelpenninck, Van Houten en Wybenga. In de avondzilting is de discussie voortgezet over de conclusie De Jong-(Suriname). De heer Van der Hoeven achtte èn de schuld van den Gouverneur èn dat Muiter gelasterdzou hebben onbewezen. De Kamer moest zich dus onthouden en enkel, over de pachtverlenging uitspraak doen. De heeren Of Hallman#, "Heydenrycfc erf VatfTNispèni streden-- de conclusie-Gleichman, - die'.nader;- door den heer Rutgers werd verdedigd, Nadat de Minister de onschuld van den Gouverneur nogmaals had betoogd en in ds verwerping der concfusie-Gleicbman de recht- vaardiging had gezien van den Gouverneur Van Sypesteijn, werd het eerste gedeelte der conclusie-GIeichman (onvoldoend bewys van ongegrondheid der aantijgingen tegen den Gouverneur uitsprekende) verworpen met 40 tegen 48 stemmen. Over een sub-amendement op de tweede alinea staakten de stemmen. De zitting werd ten circa 4 uur 's nachts opgeheven tot 41 uur. Na de pauze herstemming over het sub amendement. Officieel© Mededcelingen. Bij Koo. besluit van 49 Januari zijn tot voorzitters en Burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers in de onderscheidene mili tieraden voor de lichting der Nationale Mi litie van 4882 benoemd in de Provincie Zuid-Holland o. a. in het 2de militiedistrict: tot voorzitter, H. De Bie, lid derPiovinciale Statentot zyn plaatsvervanger Mr. A. M, De Cock, lid der Provinciale Staten; tot lid W. Thysen, lid van den gemeenteraad van Rotterdam tot zijn plaatsvervanger Mr. D, Van Weel, lid van den gemeenteraad van Rotterdam. De gewone audtentie van den Minister van Oorlog op Donderdag den 26sten Januari, .die van den Minister van Financiën op dien- zeifden dag en die van den Minister van Marine op Vrydag 27 dezer zullen niet plaats hebben. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Ryks schatkist by de Nedeilandsehe Bank op 24 dezer bij den be taalmeester aanwezig, bedraagt de som van f 9,485,380.47. DEN 1IAAG, 24 Januari 1882. HH. MM. de Koning en de Koningin zuilen- naar het Lagblad verneemt, op hunne reis naar Engeland vergezeld worden door de beide hofdames van H. M., fieule Van liter- sum en Jonkvrouwe Van de Poll, vau Zr. Ms, adjudant generaal vice admiraal Jhr. J. H<- Van Capelteu, van Zr. Ms. adjudant luit.-kol- Jhr. Alewijn en van Zr. Ms. ordonnance- officier luitenant De Ranitz. HH. MM. poseeren getegeld in het atelier van den schilder Hei man Ten Kate, tot het maken van hunne poilrettcn. .Men deelt ons mededat HH. MM. on geveer half Febiuaii a. s. zich naar Niiz® zullen begeven. Z M. de Koning heeft, om te dienen als i gescheuk voor H. D. zuster, Prinses Helena, welke dezer dagen in 't huwelyk treedt, in de Koninklijke Nedeilandsche tapjjt fabriek te* Deventer een zeer prachtig en kostbaar tapijt! besteld. SCIHEUAM, 24 Januari 1882. De gemeenteraad alhier zal Dondeidagdea 26 dezer, des namiddags ten kwartier vóor>; twee uren, een openbare vergadering houden de alsdan ter behandeling aan de oi de gestelde onderwerpen zijn Ingekomen stukken, waar-., onder ontwerp gewyzigde verordening op de^v invoi dering der plaatselijke directe belasting,,, ten einde deze in overeenstemming te bren- gen met.de gewijzigde voor6chrilten der-ge-', meentewet en 2e sunpleioir kohier der plaat--V seltjke directe belasting over 1881welke*' stukken zijn ter visie .gelegd ten "einde te.-1, worden behandeld. Voorstel betreffende^ de bijzondere voorwaarden voor de veigumiiag tot aanleg van een stoomtramweg tusschen V "i "V* M v, t» e s

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2