JBg de behandeling van het voorstel tot t Mating van den heer Mr. 't Hooft, als lid der Kamer voor het hoofdkiesdistrict Middel burg, diende de heer Van Eek een motie in, strekkende om den Minister nadere inlich tingen te verzoeken over het overbrengen der stembussen uit de onderkiesdistricten naar het hoofdstembareau. Dit voorstel werd ver worpen met 68 tegen 2 stemmen, waarna tot toelating van den heer 't Hooft zonder stemming besloten werd. Vervolgens werd het wetsontwerp tot aan koop voor f 95,000 van de gebouwen der voormalige Afrikaansche Handehvereeniging tot vestiging van een hypotheek-kantoor te Rotterdam, met eenparige stammen aange nomen. Offlcieelo Mededeeliugen. - De Staatscourant van heden bevat het besluit van den 15 Januari 1882, houdende voorschriften in verband met artt. 6 en 10 der wet van 21 Juni 1881 (Staatsblad no. 70), tot inrichting van een dienst, ter verzending met de post van pakketten, een gewicht ,van 5 kilogram niet te bovengaande. Deze wet zal in werking treden den 15 Maart aanst. De Staatscourant behelst het verslag van de werkzaamheden van het Koninklijk Ne- derlandsch Meteorologisch Instituut, verricht van 1 Juni 1880 tot 1 Januari 1882. OEN HAAG27 Januari 1882. Ten Hove had gisteravond het eerste thé dansant in dit jaar plaats. HH. MM. de Koning en de Koningin ver- eenigden op die soirée tal van genoodigden in de schitterend verlichte, prachtig versierde balzaal van het Paleis. H. K. H. Pi inses Hendrik voegde zich by de Koninklijke gasten. Tot de genoodigden behoorden al de leden 'van Zr. Ms. ciïiele en militaire Huis; de hofdames, de leden van het corps diploma tique, de Voorzitters en enkele leden van de beide Karacis der Staten-Geceraal, opper-, hoofd- en verdere officieren van het garni zoen, leden van hooge staatscollegiën en landsinstellingenvan het provinciaal, stede lijk bestuur en de rechterlijke macht. Aan de dames van Zr. Ms. adjudanten werd ieder een fraaien bloemruiker aauge- boden. De lieeren verschenen in zwarten rok en de officieren in klein tenue, de hoofdofficieren 'met de rijlaarzen. Ten 1 une ongeveer was de soirée, waarop de Kon. Militaiie kapel dansmuziek uitvoerde, geëindigd. Z. M. de Koning heeft de Directie der Haagsche tramwegmaatschappy doen aan schrijven, dat de tramwagens in het vervolg onneten stoppen wanneer Z. M. per rijtuig passeert. Onlangs had het zich namelijk Honderd twintig, hervatte't meisje, maar hoe weet gij dat alles 1 En zij rag hem verwonderd aan. Ja, wat zal ik zeggen Zoo vraagt men de boeren de kunst af. Dat is nu mijn zaak, En gij hebt toegestemd, om zoo door uwen arbeid die schuld uit de wereld te maken Wel zeker, en van ganscher hart, dankbaar dat ik er toe in staat ben, al moest ik er ook 'dag en nacht hard voor verken. Och, die schuld heeft vader op zijn sterfbed zoo benauwd, en daarom doet het mij .r.u goed, dat ik dien harden steen van zijn graf kan afwentelen, Dat 's heel braaf, zet Franyois, en er zijn maar weinig, die zooveel voor de nage dachtenis van de dooden over hebben. Hard mag 't je soms vallen,'maar berouwen zal't je nooit, en God zal 'tloonen! Het meisje zweeg en er heerschte een oogenblik - stilte. Franyois bleef naast de slede voortstappen, sorgde dat de takken van 't geboomte zijn voorgedaan, dat Z. M. genoodzaakt was voor de tram stil te houden. SCHIEDAM87 Januari 1882. Gisteravond trad voor de vereeniging ïPau- lus" als spreker op de heer F. Haverschmidt, die zyn talrijk gehoor de reis ten vorigen jare door hem gedaan, door Zwitserland tot Inter laken, verhaalde op eene wyze, die zyn hoor ders zeker zal doen verlangen naar het hun toegezegde tweede gedeelte. Na de pauze-droeg de heer'Haverschmidt voor de jRooie", novelle van A. Weiuméus Buniug, waarmede hij de aanwezigendie hem met onverdeelde aandacht volgden blijkbaar veel genoegen verschafte. Het comité van ïhet Groene Kruis" heeft een vervolglijst verzonden van de handteeke- ningen voor een huldeblijk aan onze stam verwanten in de Transvaal, waarop Schiedam voorkomt met 5 en Delfshaven met 8 hand- teekeningen. De Minister va Marine br.engt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeen- «chappelijke loodingen van de beambten van den waterstaat en het loodswezen, op den 23sten Januari, op den droge van den Nieuwer. Soit er dams ch en Waterweg paar Zee, bij gewoon laagwater, is bevondenAau de zwarte tonnenzijde 31.5 decimeter; 50 meter be oosten de lijn der geleidelichten binnen het Noorderhoofd 31.5 decimeter; 50 meter be oosten de lijn der geleidelichten buiten het Noorderhopfd 33 decimeter; op de lijn der geleidelichten binnen het Noorderhoofd 31 decimeterop de lijn der geleidelichten buiten het Noordei hoofd 30 decimeter; 50 meter bewesten de lijn der geleidelichteu binnen het Noorderhoofd 31 decimeter; 50 meter bewesten de lyn der geleidelichten binnen liet Noorderhoofd 27 decimeter; aan de witte tonnenzyde 25 decimeter in de weste lijke geul aan de zwarte tonnenzyde 29.5 decimeter; 50 meter benoorden de lyn der geleidelichten 34.5 decimeter; 50 meter be zuiden de lyn der geleidelichten 32.5 deci meter; op de lyn der geleidelichten 33.5 decimeteraan de witte tonnenzyde 30 5 deci meter. Terwijl vroeger da waterstand 'werd aangegeven door den seinpost, volgens de diepte aan de zwarte tonnenzyde van de Noordgeul, zal dit in het vervolg geschieden volgens de diepte, gevonden op de lyn der geleidelichten buiten het Noorderhoofd. De Minister van Justitie geeft in zijn ant woord aan de Eerste Kamer op de vraag betreffende de invoering van het nieuwe Straf wetboek eenige mededeel mgen, ook naar aan leiding van de min juiste opvatting buiten de Kamers van vroegere verklaringen van den Minister. Nooit is het den Minister in de gedachte gekomen, het werk der invoering te willen verschuiven tot na afloop hetzij van den gevaDgenisbouw, hetzy van de vaststelling of reisgenoot niet hinderden, en zag haar nu en dan van terzijde met toenemende welwillendheid aan. Wat zij gezegd, en de taak die zij uitliefde Yoor haren vador op zich genomen had en nu ging vervullen, had zijn good hart voor haar gewonnen. Bovendien, Martha zou ook zonder dat een gunstigen indruk op hem gemaakt hebben, gelijk op allen dio haar ontmoetten. Zij had iets degelijks en openhartigs; zij was even fiink in haar voorkomen als zacht) en goedaardig van gemoed, en daarbij was zij alles behalve door de natuur misdeeld. Nadat zij stilzwijgend een eind weegs hadden afgelegd, hervatte zij 't gesprek en vroeg hoe de hoove van Morneux was ingericht, hoo groot zij was, en eindelijk wilde zij gaarne een en ander van den eigenaar wetera Moeder heeft mijn poetoom, na mijn doop, nooit weer gezien, en ik ken -hem in het geheel niet. Wij hoorden ook maar heel weinig van hem, en als er over hem gesproken vrerd, dan was 't zelfs van de indiening van h*t daartoe betrek kelijk wetsontwerp. De bedoeling was en blij ft dezea. Invoering van het Strafwetboek is niet raadzaam, zoolaDg niet cellenbouw in elke arrondissementshoofd plaats waar cellen ontbreken, by de wet verze kerd is. b. Het tijdstip der invoering moet in de (in deze zitting vast te stellen) invoerings wet zóó bepaald worden, dat men tegen dat zelfde tijdstip op het bezit van het dan benoo- digde getal cellen kan rekenen. Dit wil niet zeggen dat, bijaldien de berekening tegenviel, het tydstip der in werking treding (in de invoeringswet op 1 Mei 1884 vastgesteld) zou moeten worden verschoven, De Minister herinnert, dat het ontwerp tot uitvoering van ait. 22 al. 1 is ingediend. Dat het zwerk der invoering" niet alleen niet ver schoven is, maar ook zóóver gevorderd als het, by hetgeen de Minister ovengens te doen had, mogelijk kon zijn, kan hieiuit blijken, dat eerstdaags behalve de invoeringswet, zes andere tot de invoering betrekkelijke ontwerpen bij den Raad van State aanhangig zullen gemaakt worden, terwijl de voorstellen belt effende het Wetboek van strafvordering zoover gevorderd zyn, dat zy kort daarna kunnen volgen. In de Rijkspostspaarbank is van 11 tot 20 Januari jl. meer ingelegd dau terug betaald ruim f31,772. Bij de eergisteren je Delft gehouden ge meenteraadsverkiezing zijn uitgebracht 748 stemmen, waarbij 11 van onwaarde. De heer A. N. De Liot (lib.) bekwam 397 en Dr. J. F. Van den Heuvel (kand. der anti-rev. en R. K.) 334 stemmen, zoodat eerstgenoemde isgekozeu. Het Dbl. verneemt, dat de Vereeniging 5Het Nederlandsch Tooneel" tot Koninklijke Vereeniging verheven is. Aan Daily News werd geseind, dat het stoomschip Persian Monarch Dinsdag te New-York aankwam en rapporteerde, dat het Nederi. stoomschip Edam zyn schroef veiloren had en omstieeks 100 mijlen Oost van Sandy Hook om hulp seinde. De Monarch trachtte de Edam te sleepen, maar de kabel brak en in een sneeuwstorm dieef de Edam uit het gezicht. Verscheidene sleepbooten waren ter adsistentie uitgezonden. Volgens de Sprokkelaar zullen in de open bare vergadering der afd. Rotterdam van het Nederlandsch Protestantenbond de volgende stellingen worden verdedigd door Dr. Ph. R. Hugenholtz, van 's Hage, en bestreden door Jhr. Mr. A. F. De Savornin Lobman en Mr. L. W. C. Keuchenius. lo. De door velen ten onzent gevorderde School met den Bybe! is in strijd met de eisehen eener gezonde opvoedkunde. 2o. De eisch dat de Staat een School met den Bijbel zal verschaffen is in strijd met het kaïakter onzer staatsregeling. meest altijd over zijn grooto bezittingen, maar ik woft nu wel weten of hij een goed mensch is en of ik hem zou kunnen voldoen De baas ,is< nog al erg op 't geld dat is bij hem hoofdzaak. Hij heeft graag hoe meer hoe liever, en als hij 't heeft, gooit hij 't niet over den balk. i Moeder heeft mij dat ook al zoo'wat te verstaan gegeven, hervatte Martha, en ook nog Nu wat dan nog meer? Dat peetoom in zijn tijd nog al een hoog woord had, geen tegenspraak verdiagen kon, en (altijd klaagde dat er niet genoeg gewerkt werd. Maar hij kan met de jaren wel veranderd, cn nu zachter wezen, zei moeder. Zij zag hem bij die woorden vragend, en met zekere angstige afwachting vun zijn antwoord aan. Daar zou ik geen »ja" op durven zeggen, hernam Franyois, terwijl hij naar do lucht zag en met zijn zweep klaptemaar daarop bemer- - 'I De trein, die eergistermiddag tegen» half vier van Rotterdamrte Dordrecht aankwam, if? op het terrein van het Dordrechtsche spoorwéfi?' station gederailleerd. De locomotief werd opv eens met een schok uit de rails en op de' daarnevens liggende lyn geworpen, een paar der onmiddeiijk achter haar volgende waggons werden dwars over den weggeworpen, terwjjl^ drie andere met den tender in elkander dron» gen. Da beambten moestenjmet een ladder uit de waggons klimmen. Gelukkig dat dit onheiL geen ernstiger gevolgen na zich sleepte das eenige schade aan wagens en weg. Peisoon- lijke ongelukken zijn niet ter oore gekomen, Natuurlijk dat men 4 zich gehaast heeft ds geleden schade te herstellen, zoodat de volgen de treinen geen merkbaar oponthoud hadden, Hoe het ongeluk is ontstaan kan men niet gissen, daar eeu uur te voren een goederen trein uit Brabant naar Rotterdam zonder eenig letsel langsdeuzelfden lijn was gegaan en de wissels naar belmoren waren overgehaald, Door de Aigemeene Watersnood-Commissij zijn f3000 uitgedeeld aan eenige personen te Lemmer, die id October 11. schade hebben gehad door het buitengewoon hooge zeewater, I Bij het bestuur van de 's Gravenbaagsch'e Ambaehtsveieeuiging bestaat hef plan om binnen eenige weken al de ambachtslieden daar ter stede bijeen ie roepen, ten einde oier een grootse!) plan van gedachten te wisselen, Het bestuur heeft ui, het plan opgevat totstich- ticg van eeu ïgroot ambachtsgebouw", dat behalve een gioote benedenzaal voor tooneel- voorstellmgen, zanguitvoeringen enz., een ruime gezelschapszaal, leeskamer en andere zalen zal moeten bevatten, en waaraan verbon den zal moeten zijn een tuin waatin de kinde ren der leden zullen kunnen spelen en waarin ook concerten plaats kunnen hebben, (Fad.) Men kent de oude legende van »het huis iret de hoofden" te Amsterdam, volgens welke een dienstmaagd, die zich 's avonds alleeu in het buis bevond, terwijl eenige roovers door den kelder het huis binnen drongen, achtereenvolgens zes hunner mei een byl het hoofd afsloeg en alzoo het eigen dom harer meesters beveiligde. Iets dergelijk^ maar gelukkig met mindei tiagischen afloop is, volgens een berichtje in helDaghl.it 's Giavenhage voorgekomen by den kastelein Smit aldaar. De kastelein had namelijk aan zijn rasm eenig geiucht gehoord, en posteerde richer! met een byl achter het venster om den ia' breker een doodelijken slag toe te brengen. De dief had ïeeds een ruit i 'tgesneden, had met de houd de sluitpin aan de binnenzijde weggetrokkeu en vervolgens het ïaam opge schoven. Hij maakte zich gereed om naaf binnen te klimmen en zou dus zijn noodlot uiet hebben kunnen ontgaantoen juist een vooib'ykomeude nachtwacht hern by dekles deren pakte en hem het binnendringen beielle. kende dat zich oen waas van treurigheid vut haar gelaat verspreiddetoen hij haar toe weinig goruststelde, wateen gunstige verso- dering van peetooms karakter met de jaren betrof liet hij er dadelijk met groote hartelijkheid of volgenMaar v-es nu daarom niet bang! De waarheid isde baas is niet heel gemakkelijk maar daarom nu juist tochgeon weorwolf-Iedtf mensch heeft zijn goede zij, en die zal hij-od wel hebben. En ik zal je zooveel mogelijk W* schuwen, inlichten, moed inspreken en holpd waar ik kan- Dan zal 'twcl gaan, wil ik hope* Hou maar goeden moed, ik heb ook rooctós wennen, en dat moet men overal. Ik bqlojfj' ten minste al vast, aan mij zal 't niet lifgoF "Wat ik doen kan, zal ik doen! Daar is mijn jaoi er op. Maar al dadelijk moet ik je een raad gevende baas moet nooit merken dat*1! vrienden zijn, want Eensklaps zweeg hij. (WwW vervolgd-]' 1 4

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2