van laandag 6 Februari 1882 sifftek|kn *er^eieD* Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. OOSTENRIJK. Een sterke afdeeling, onder bevel van overste Hotzo, was voornemens, na het Rogoy- gebergta bestegen te hebben, in het front van Scherjagiings stelling, het gros der op standelingen, dat op dan Kroyma gelegerd is, om te trekken en zich te verbinden met - het garnizoen te Foca. Te Varos verdam Hotze dat een aanzienlijk aantal opstande lingen zich bevonden tusschen Miezica en Susjesno, nadat er tusschen de opstandelingen en de bezettingen lau Foca, Su'jpsno en Jokne. Biod kleine gevechten waien voorge vallen. Hotze verdreef nu die opstaudelingen en kwam den 2en te Foca aan. Tegenover de onpatriotische uitingen van eenige Ween er dagbladen verklaart de Wiener Alendpost, dat Oostenrijks Regeeriug naar zij met alle zekerheid zeggen kan slechts éénmaal met de Union Qènérale te maken had, toen het gold een concessie voor de Landerbanh Deze concessie werd verleend, nadut door de Union de best mogelijke waar borgen? waren gegeven. Oveiigens werd er tusschen OaHenrijks Regeering en de Union of Bontoux geen overeenkomst vau welken aard ook gemaakt of beraamd. De bewering, dat de Union Qènérale in Oostenrijk een monopolie had, is dus een lomp en licht zinnig verzinsel. Hoewel te Weenen niet een enkel aan deel van de Union générale was geplaatst, maakte toch het faillissement dier bank er veel indruk. De directeur, Bóutoux, die vijfen twintig jaar geleden directeur was van de Oostenrijksche Südbahn, stond in zeer intieme verstandhouding tot de clei icaie pat tij te Wee nen. Het blijkt hoe langer hoe meer, dathy zijn reusachtige opmtiëu ouderaam op grond van zijn verhouding tot die partij, want hij had niet allen eenigén invloed op financieel, maar ook op politiek gebied. Het is thans zeker dat de Graaf van Cham- bord eenige millioenen, die hij bij Bontoux had g^leponeerd, verloren heeft, terwijl ook de hooge Oostenrijksche aristocratie en andere hooggeplaatste personen groote verliezen hebben geledén. De Servische Minister van Financiën is reeds van Belgrado naar Parijs vertrokken, ten einde zoo mogelijk te bewerk stelligen "dat de wet kzaamheden aan den Servi- «chen .spoorweg, waarvoor Bontoux eene over eenkomst had, niet behoeven gestaakt te worden. De Oostenrijksche oppositie zal wel niet na- laten van deze gelegenheid gebruik te maken vooreen aanval op den Minister vhn Financiën, die den heer Bontoux begunstigde. Men deukt dat hij zal aftreden. F R A N K R IJ K. Drie der leden van liet nieuwe Fransche 'ministerie, Freycinet, Léon Say endeJauré- ■- gniberry,. zijn Protestanten. In Gambetta's 1 Qrand-Ministère had wel een Israëliet, maar H geen enkel Protestant zitting. g|} Uit Parijs wordt omtrent de gevolgen der j. 'financieele crisis gemeld, dat verscheidene personen worden vermist van wie bekend is, dat z\j groote verliezen hebben geleden. Uit Berlijn bericht men, dat een bankier v té Hanover, Frensdorf genaamd, zich van het l S? ïeo heeft berooid, wegens de vele door hem Ouder aan liet beursbericht van Le Temps leest men tiet volgende: Marianne bidt den vader, die Zondagmiddag te 3 uur zijn buis verliet, onmiddellijk terug te keeren bij zijne zes kinderen, die diep be droefd zijn en zijn zieke viouw. Keer terug om ons en u voor geheelen ondergang te sparen. Gy woidt nog steeds geacht en be klaagd d >or wie n kennen. EGYPTE. Vijftien gedelegeerden der Kamer van notabelen hadden gisterochtend te elf uren audiëntie bij den Khedive. Zij stelden Mahmoud Pacini voor ah piesident van den Ministeriaad. De Khedive antwooiddedat hij Mahmoud zal opdragen een nieuw ministerie te vormen De gedelegeerden gingen ioen naar Mahmoud, die het verzoek aannam. Hy zal het stel Ministers in den namiddag den Khedive aanbieden. Het ministerie is gereed; Mahmoud Pacha, Minister van Binnen» landvche Zaken en President, kolonel Aiaby, Minister van Ooi log, Alahmoud Bey, Minister vau Openbare Wei keu, Abtiallats, Minister van Onderwijs, Fiakry, Minister van Buiten landsche Zaken, en Feuni Pucha, Minister van Justitie. ENGELAND. De Times deelt uit Konstantinope! van eergisteren mede, dat de eerstejihagomans der Russische, Duiische, Oostenrijksche en itali- aansche gezantschappen aldaar toen aan Assym- pacha eeu identieke mondelinge vei klaring hebben gedaan ten gunste van het handhaven van het statut quo in Egypte, en er bijvoegden, dat elke verandering daarvan de toestemming van alle groote mogendheden zou vereischen. Vooits hebben zij een afschrift van hunne ver klaring achtergelaten. DENEMARKEN. De Deensclie Noordpooi-expeditie, tot ves tiging van een station te Godthaab in Groen land, zal tegen April uit Kopenhagen ver trekken. SCHIEDAM, Februari 1883. Naar het Dagblad met zekerheid verneemt zullen de hooge erfgenamen van wijlen Z. K. H. Prins Fre.ilerik, met het oog op de aan hen uitgebiachte adviezen, geen bezwaar maken tegen de afgifte der doineiugoederen in Noord-Bi abant aan den Staat der Neder landen. De Moniieur bevat een Koninklijk besluit van 30 Januari 11., waarbij de heeren Huyve- naar en "Van Sti alen, voorzitter'en secretaris der Nederlandsche vereeniging van weldadig heid te Ttrussel, gemachtigd worden eeu ten toonstelling met loterij te orgauiseeren, waar van de opbrengst bestemd is voor de Neder- iandsche behoeftigen in Biussel en zyn voor steden. Hoe achterlijk wy zyn ten opzichte van de arbeidswetgeving, blykt uit het nvei zicht dat dat F. Domela Nieuwenhuis in de sVragen des Tyds, van Februari 1882, in vergelijking van andere landen daar van geeft. In Zwitser land zyn beschermd: alle arbeiders en in 't byzonder alle jongelieden tot hun 18de jaar en vrouwen zelfs daarboven; in Duitschlandzyn beschermdalle jongelieden tot hun 18de jaar; in Fmnkrijk en Oostenrijk: alle jongelieden tot bun 181e jaar en meisjes tot ban 21ste jaar: in Engeland: alle jongelieden tot hun 18de jaar en meisjes daarboven nog in Deoe- maiken, Zweden en Noorwegen: alle jonge lieden tot hun 18de jaarin Nederland alle kinderen heneden bun 12de jaar, behalve nog ,bg huiselyken en persoonlijken dienst en by veldaibeid; in Belgie echter is in 't geheel geen sprake vaa zulk een arbeidswetgeving. Het jongste nummer van het ^Tijdschrift van Ned.-Indlë meldt, dat er onder de bevol king van Centraat Sumatra een geest van toenadering is te bespetuen en de invvoneis meer en meer tol de overtuiging komen, dat de vei plichtingen die zij ouder ons bestuur op zich nemen, zeer wel vergoed worden, door veiligheid van peisonen en goederen en de besclieiming van Regeeringsvvege. Het pies- tige van het gouvernement is natuurlijk zeer verhoogd, ten minste geeoustateerd, door liet teiielyk inbezitnemen van Atjeh. Hoe bet zy, de oudei werping vau geheel Sumatia wordt van lieverlede een fait accompli, waardoor de militaire expeditiën spoedig zullen ophouden. Ia het Wetenschappelijk Bijblad van het Album der Natuur de 4de aflevering, wordt gespiokee van een papieren koepel, die op een astronomisch observatorium zal geplaatst wor den. Ds nieuwe sterrewacht namelijk te Weat- 'pómt wordt voorzien vau een draaibaren, papie- len koepel van 30 voet in doorsnede, die slechts een tiende deel zul wegeu van een koperen koepel van gelyke grootte. Ooder het varia van het »Tydschrift voor Ned-Iudië", van Januari 1882, komt het volgende voorIn verband met de vestiging der Europeanen op Noordelyk Borneo, is het niet onhelangr'yk te vei nemen, wat het koloniaal verslag van 1881 meedeelt van de daaraau grenzende Berouwsche landschappen. Het ontbreekt de voisten van die streken aan de macht om zich door hunne rijksgrooten en verdere onderdanen te doen gehoorzamen en in 't algemeen om zich behoorlijk van hunne contiactueele verplichtingen jegens 't Gouvernement te kwijten vooral wat betreft het weren van den Slavenhandel, De menschen- handel ter oostkust van Borneo wordt nog by elke gunstige gelegenheid uit den Solok-archipel gevoed, ofschoon de vestiging van een maritiem station aan dit bedrijf veel afbreuk heeft gedaan. Door het internationale Comité van het Roods Kruis te Genève zyn drie prijsvragen uitgeschreven', de eene heeft betrekking op de hulpmiddelen bij de behandeling van zieken en gewonden; de tweede op de vervoer middelen, en de derde op de ambulancen en veldhospitalen. Er wordt gevraagd: 1 Een stelselmatige verhandeling over de toepassing van bloedstillende en verkoelende middelen, hulpmiddelen by breuken, practische middelen tot toepassing vaa de methode-Lister op het slagveld, enz. 2. Hoe zal men de gewonden of zieken vervoeren, als men niet over draagbaren, of over voertuigen, of over eenigerlei soort tot vervoermiddel bestemd voorwerp beschikt? 3. Een studie over het plotseling inrichten eener ambulance of vaneen tydeljjk hospitaal ïn de nabyh'ejd van het leger. De antwoorden moeten in de Fransche, Duitsche of Engelsche taai voor den len April 1883 aan den piesident van het intei nationale comité van het RoodeKruis worden ingezonden. De bpoordeeling is opgediagen aan ean jury, die door het comité gekozen wordt, en waar van de leden tot velschillende natiën behooren. De jury kan voor elk der drie vragen een prijs van 2000 francs, benevens andere pry zen tot 500 francs uitreiken. Mil itBlad.) DeUshaven. In de Nutsvergadering van eeigisteravond lappoiteei.le de commissie voor hei venfieeren der spaarbank administratie, dat deze instelling voortdurend zeer nuttig werkt, an eenige welbekende onbekenden" zyn opnieuw geschenken ontiangeri voor de kindei bibliotheek, alsmede per post tien volks boekjes van Gneverneur. Het geïllustreerd volksblad »Z)e Zwaluw", dat bet hoofdbestuur voornemens is te doen uitgeven, knu naar het ooi deel der vergadering eerst steun vei wachten, nadat er eenige nummeis vei- schenen zullen zyn. Pernis. Sedert eenige jaren bestaat hier een foudsdat aan de arbeidende klasse tegen betaling van *10 cent per week, ge durende drie maanden bij ziekte f3 per week uitkeerten bij overlijden f 30 voor be- giafeniskosten. De gunstige stand der kas in aanmerking genomen, is door de leden be sloten den termya van uitkaeriug tot zee uzaandeu te verlengen, zoader dat de contri butie behoeft verhoogd te worden. Maassluis. Uit het jaarverslag van commissarissen der Nutsspaaibank blijkt, dat in 1881 door de gezamenlijke deelhebbers is ingebracht een som van f 14,457.19 tegen f 11,455.07 ia het vorige jaar. Terugbetaald werd f 11,905, tegen I 9,256.48 in 1880. Het totaal der baten klom van f 39,934.15 tot f 43 879.72het reservefonds van f 1,855.20 tot f 2,181.62, terwijl het getal deelhebbers van 309 tot 324 is gestegen. Gemengde Berichten. In de jongste vergadering van de Ketz. Kon. vereeniging van artsen te Weeuen ver scheen een lljarig knaapje dat in September van het vorig jaar loog had gedronken, waar door zijn slokdarm geheel was dichtgekrompen. Naar de kliniek gebracht, bleek 't, dat hij niet meer kon slikken, en het jongetje was reeds tot dé proportiën vaa een skelet ver magerd, toen Prof. Albert besloot hein beneden aan den bals liet spyskanaa! te openen; doch ook toen bleek het onmogelijk zelfs vloeibare voedingsmiddelen langs dien weg in het lichaam te brengen. Ton slotte ging men tot de maagsnede ovër en bracht de spyzen rechtstreeks door de wond in de maag. Toen dit gelukt was, ging men verder met de verwijding vau den slokdarm en ook daarin slaagde men langzamerhand, zoodat de jongen tegenwoordig reeds breiachtige spijzen kan slikken. Het geval is belangwekkend, omdat het thans mogelijk is door de opening in de maag de weikzaainheid van dat hoogst be langt ijke lichaamsdeel duidelijk na te gaan, wat met den gastrocoop niet mogelyk is, wijl deze door het spjjskanaal naar de maag wordt gevoerd.

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 5