Binneniandsche Berichten. Naar men uit Parijs bericht is aan de beurs aldaar da.- marlet zeer-gedrukt?'door gedwongen verkoopeo, Vele cliënten der fond- eenhandelaren, die zich tot groote opofferingen gedwongen zien, verkrijgen geen betaling van bso. Nog steeds gaan de comptante aankoo- pen voort; men wendt ztch thans tot da agentde change voor vele zaken, dia vroeger door de couVmiers gedaan werden. De beurs opende eergisteren flauw, maar sloot beter. De curator in het faillissement de Union Générale zal de houders der oude aandeden oproepen om da 375 fr., die nog niet gestort werden, in "to leveren, en nieuwe stukken uitgeven. In de hoogste Parijsche kringen heerscht groote verslagenheid wegens de fioancieele crisis. Op een dezer dagen gegeven soirée by den Minister van Buitenlandsche Zaken, waren wegens ,de treurige omstandigheden ilechts weinig aanzienlijke dames aanwezig, die niet officieel verplicht waren er te komeo. Men verhaalde daar van een bloedverwant van Maarschalk Mac Malion, die na verkoop tan zyn goederen en kostbaarheden nog 3 lïlilHoen fiancs schuldig bleef en nu spoorloos verdwenen is, van baukroeten en zelfmoorden, joaannen van aanzien die alles verloren, enz. Een der gezanten beschreef de droevige iooneelen, die z'rjn secretaris aan de beurs gezien had, waar een aantal dames in ver twijfeling en onder stroomen tranen hi. makelaar', die haar verkeerd of niet genoeg geraden hadden, met verwijten overstelpten. Servië moet voor 30 milüoen in het failliet der Union Générale betrokken zijn. De Minis ter van Financiën js naar Parijs om Serviè's belangen in deze ta behartigen, en men ziet met gespannen verwachting berichten van hfm tegemoet. De at'me Graaf de Chnmbord heeft door Jjet faillissement van Bontoux's bank zoovee! Verloren, dat hij voortaan alle pogingen om legitimistische propaganda te maken zal moeten Opgeven. Een treurige oplossing van de kwestie yan het legitimistische koningschap OOSTENRIJK. De Polit. Corresp. bevestigt, op grond van betrouwbare mededeelingen uit Lemberg, dat de berichten der bladen omtrent de gevangennemingen in Gallicie in den grond juist, ffoch niet volledig zijn. By den hui- digen stand dezer aangelegenheid zijn verdere positieve mededeelingen natuurlijk niet te verwachten. T U R K IJ E. De Sultan heeft een schrijven ontvangen van Aiabi-bey. De opstand in Yemen houdt de aandacht der Porte zeer bezig. De oproei ige Stammen zijn de Nedjram en tellen 30,000 man. 2 W I S E R L A N 1). De Katholieke kerk te Rapperschwyl, in liet Zwitsersche kanton St. Gallen, is totaal verbrand. De kerk was een overblijfsel uit de dertiende eeuw en gebouwd door Rudolph van Habsburg. Barmou, wiens geduld nu ton oinde was, hom toe. Zwijg wat op Morneuv gebeurt raakt jo niet,' en ook niemand anders. Aha, dan erken je, dat hot waar is, zeido Pierra Larroi. - Nu, 't verwondert mij niet, dat de hekkon op Morneux verhangen zijnJa,, heb je eenmaal do deur voor An Duitsche geopend, dan is alles uit, en zoo is mij mijn goed ont nomen, en zoo verliest gij het gezag. Wat van dien kant komt brengt ongeluk aan! Ik wed, Jacquesgo zijt geen baas meer in huis De gal liep Jacques over. 't Wit van zijn oogon werd geel. Dat kunt ge niet gelooven! Dat weet go wel betorriep hij uit. De hoelo wereld - weet, dat al mijn dienstvolk in mijn hand is als deze stok, dien ik wegwerpen en verbrijzelen kan, als ik wil Juist op dat oogonbük kwam Martha, ook in haar-- Zondagskleêren, de boerderij af, met haar Psalmboek in do hand- Offlcleole Mededeelingen. De gewone audiëntie van den Minister van Binneniandsche Zaken zal op Zaterdag 11 dezer niet plaats hebben. De nieuw benoemde vice-coosul der Neder landen te Grenada, de heer E. Moreno, is in die hoedanigheid door de Spaansche Regeering eikend, DEN HAAG, 8 Februari 1882. HH. MM. de Koning en de Koningin hebben aan de firma J. M. Van Kempen Zonen opgedragen de vervaardiging van een pi ach tig zilveren geschenk, bestemd voor B. D. H. Prinses Helena van Waldeck Pyrmont. SCHIEDAM8 Febrnari 1882. De heer D. Raven ontvanger der registiatie en domynen alhier, is als zoodanig benoemd te Haarlem. Gisteravond had in Musis Sacrum alhier de buitengewone bijeenkomst plaats van de leden der volksvoorlezingen, die met hunne vrouwelijke huisgenooten talrijk waieu opge komen. De leeka voordrachten werd geopend met J. v. Mauiik's Een Vriendendienst. De lieer J, v. Rn ij n had (de herhaalde uitingen van genoegen bij de toeboordeis getuigden dat) een gelukkige keuze gedaan en vereenigde daarmede een uitstekeude vooidracht. Men leefde geheel mee met de beide Amster- damsche vrienden op hun dioevig uitstapje naar Ratteuburg en zag zich geheel geplaatst bij de koddige tooneelen, waarvan onze beide vrienden de heiden waren. De heer Textor gat zoowel voor als na de pauze iets van zijn gave te gemeten: «De Tansweisen"ze werden in vioolyke stem ming gevolgd, evenwel by de poipoum, waarin de volksliederen en volkswijzen op sehalksche wijze werden in elkander gevloch ten volgde een daverend applaus. De heer H. W. M« Roelants reciteerde met niet minder juistheid dan vooiheru: De Ithaka van Jan Trochde van Van Zeggelen. Tot slot gaven eenige dilettanten, leden van «Palaestia", het stukje «zonder geld opreis of de avonturen van twee schoolmuesteis". Met actie en op geestige wijze werd dit klucht spel afgespeeld. Sommige momenten wat en zelfs onveibeterlijk, zoowei houding ais spel. Een langdurige toejuiching was hun we|- verdiend loon voor het genot dat zy ver schaften. Hiermede eindigde deze buitengewoue bij eenkomst. De leden hebben ongetwyfeid eeu genoeglijken avond doorgebracht en tevens de commissie in staat gesteld uit eigen mid delen de kosten te bestryden. Na opmeikiog van den Voorzitter dat de volgende gewone bijeenkomst op den 21 dezer maand zal gehoudeu worden, sloot bij deze prettige vergadering. Zie, zoido Abrahamen plechtig de hand uitstrekkondo, wees hij Jacques naar 't meisje, zie, hoe zij hare schreden richt naar don tempel I Nu zullen we eens zien wat je doet, hernam Larroi, en zag Jacquos sarrend anh. Als de Bernscho met je goedvinden vrijelijk naar do kerk gaat, dan heeft zij je bekeerd en jó overwonnen. Zoo niet, toon ons datje't. niet wilt en dat zij je gehoorzaamt. 'Jncqties haalde de schouders op en wilde eerst door loopen, maar ocnsklaps stond hij weder stil. Het dilemma werd hem zóó gesteld, dat hij er niet aan ontkomen kon. Liet hij Martha haren weg vervolgen, dan gaf bij Larroi het recht, om hem overal met den vinger te laten nawijzen, zoo als hij meendeen wilde hij haar vet hinderen voort to gaan, dan stelde hij zich bloot aan een openlijk verzet tan hare zijde, dat zijn roem en naam. van .«heer ori meester" te zijn, een ge- Gisternamiddag ,had ^dq vrouw van den> Maaswateischipper A. .Vpn der Sloot het ongeluk van de schuit in de Seine te vallen. Dit werd opgemerkt door den bakkersknecht van de weduwe J. Van der Burg aan de Overschiesche stiaat, die het geluk had haar spoedig uit het water te halen. Sedeit jl. Zaterdag zyn van een in de Buitenhaven liggend scheepje ontvieemdeen olsejas, een muts van een hazeve), een paar wollen handschoenen, benevens een kussen sloop eu eenige kleinigheden. Een koperen lantaarn, rite mede was ontvreemd, is op den Rottenlamsehen Dijk teruggevonden. De politie doet onderzoek naar den dader. Naar men veizekeit heeft Jhr. Mr. Six om ledeneu van gezondheid zijn ontslag als Minister van Binneniandsche Zaken gevraagd. Namens den Minister van Binneniandsche Zaken z'tju de gemeentebesturen aangeschreven om, op verbeurte van de 30 pet. rijksbij- dmge, geen bestekken van school bouw uit te voeien, dan die door do dislricts-schooi- opzieners zyn goedgekeurd. De Minister van Marine brengt tei kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeen schappelijke loodittgen van de beambten van den watei staat en het loodswezen, op den Aden Februari, ia deu Uien wen Rotterdam- schen Waterweg naar Zee, by gewoon laagwa- ter, is bevonden-. Aan de zwarte touuenzijde 32 decimeter50 meter beoosten de hju der witte geleidehciiten binnen het Noordei hoofd 31.5 decimeter; 50 meter beoosten de lyn der witte geleidelicliten buiten het Nourder- hoofd 33.5 decimeter; op de lijn der geleide- lictilen btunen het Noordei hoofd 31 decimeter op de lijn der witte geleulelichten buiten het Nooideiitoold 31 decimeter; 50 meter bewes ten de Uju der witte geieidelichteu binnen het Noorderhoofd 31 decimeter; 50 meter bewesteu de liju der witte geleidelichtea buiten het Noorderhoofd 27 decimeteraan de witte tonueuzyde 25 decimeterin de weste lijke geul aau de zwaite tonueaz'yde 29.5 decimeter; 50 meter beuooi don de lijn der gioeae geieidelichteu 33 decimeter; 50 meter bezuiden de lyn der groene geleideiiehten 32 decimeter; op de lijn der gioene geleideiieh ten 34.5 decimeter; aau de witte tonueuzijde 31 decimeter. De Munster van BiunenL Zaken heeft bepaald, dat de inspecteur van het lager oudeiwijs in de tweede inspectie, de heer A. Moens, van 15 Febiuari af vooiloopig te Amsterdam metterwoon gevestigd zal zijn. Voor de schatkistpiomesseii was op 3 dezer ingeschreven voor 1267 stuks of f 12.670 000 waarvan zyn loegewezeu 700 stuks tot eeu ge- zamenlyk bedtag van 16.923 877.50 ot f9891.25 per piomesse vau f 9891.25 waar voor het beding op 9 dezer ver-ciiuldigd is. voeligen knak zou toebrengen. Aan weèrskanten dus zat hij in dc klem. Dat begreep de oude boer dadelijk, 't Haperde hem niet aan slimheid on evenmin aan 't vinden van een hulpmiddel om er zich uit te redden hij besloot er een draai aan te geven, en zoo de moeielijkheid te ont wijken. Mnrtha ging don hof door, die voor de boerderij lag- Hij deed als of hij haar Zondags pak en Psalmboek niet opmeikte, en riep haar toe op oen toon die hard scheen, naar 't niet was Hoor eens hier, deern! dat gaat zoo niet Ik moet om een dringende zaak naar 't dorp terwijl Lise en Franyois 't hooi keeren. Huis en hof zijn dus voor je verantwoording. Martha bleef verlegen staan. Maar, waagde zij te zeggen, Baptiste is op den graanzolder. Die ezel, die schaapskop 1 Wilt go hem don ganschen boftl toevertrouwen, on dat terwijl er overal kwaad volk rondzwerft en ergistoron Mod seint uit Parijs aan "de 2f. R. 'Ot. r De" likwidatie is afgeloopBt». Tien kleiaff coulittiers zijn in gebreke geblevendoch"-"'- betaalden toch 20 tot' 50 pet. De zaken blyven zeer gering; verschillende coulissiertr zyn voornemens in likwidatie te treden. Door de heeren Mr. W. J. Van Weideren baron Reu gors en J. Bosch Bruist, vooizitter en secretaris van het bestuur der Neder- landsche veieeniging van gemeeute-ambte- nnten, weid Vrijdag 3 Februari jl. aau den Minister van Biunenlandsche Zaken in een paiticulieie audiëntie, ua een warme bepleiting der zaak van het pensioenfonds, een adref ovethandigd, waarin den Minister onder uit eenzetting der zaak woidt vei zocht het door de vereemgiug gedaan verzoek aau Z. M, den Konmg tot het benoemen eener Staatscom-' missie, die -zal onderzoeken in hoeverre da' mogelijkheid met de wenschclijkheid isovereeu te biengen om bij wet een pensioen-, we duwen- en weezee fonds vooi gemeente-ambte- naieu in te stellen, wel te willen steunen. Naar de E. R. Ct. verneemt, zal de straf zaak beti effende het spoorwegongeluk bij het slation Delftsehe Pooit op 21 dezer deg ochtends ten 10 uur voor de techtbank te Rotterdam behandeld worden. Personen die Zondagmiddag in Versohei denheid en Overeenstemming zyn geweest, ver- zeketen ous, dat zij den burgemeester niet onder de aanwezigen hebben gezienwel bevond zich de hoofdcommissaris vau politie" in de zaal, terwijl de officier van justitie in de nabijheid van het gebouw is gezien, Aau Amsterdamscho bladen wordt gemeld, dat hier een publicatie zal veischyneu, waarbjj de ingezetenen worden herinuerd aan het- verbod tot het houden vau samenscholingen. Wij hopen dat het zoo ver niet komen zal en dat men aan het geval met een nog- ernstiger karakter zal geven dan hel reeiis- heeft. (R mi) In aansluiting met het Internationale Zon*" dagsboud te Genè^e en op denzelfdeu breeder» grondslag als deze veieeniging, Wil Piof, Hofstede de Groot uit Groningen eeu Neder- laodsch Zondagsbond oprichten. In onder scheiding van de Ilaagsche veieeniging vau dien aard, die bepaaldelijk de Zondagsheiliging' op 't oog heeft, wensclit hij alleen voor de Zondagsi ust te waken, de heiliging dier rust aan ledms overtuiging en gewe'eu ovei latende» Ouder deu titel «Nogmaals Bantam en Mat Havelaai" heeft de heer Perelaer een vlug schrift veispieid, dat" tot nadeuken of liever tot handelen krachtig aanspoort, Ily schetst den deernisvva.irdigen toestand van genoemd gewest en zegt onder andereu Ouveiklaatbdiir en bedioevend tevens moet het worden genoemd, dat zelfs bij de behan deling dei begi oolvngswetten geen enkele steui is opgegaan om licht, om volledige openbaar heid over de ellende m Bantam te vorderen- nog eigens een schuur in brand gettoken is! Op hem kan ik geen staat maken, dat weet je ook wol, en dus moet je t'huis blijven om op te passen. Dan kan 't niet anders, en ik /al het doen, 1 ->-<woorddo 't meisje, zonder hare teleuistelling te ontveinzen ga dus maar gerust, en met dezé woorden keerde zij naar de hoeiderij terug. Barmou. blij dat hij er zoo goed was afgekomeilj maar heimelijk bevreesd, dut rij zich nog cenfr hedenkon morht, ging nu haastig zijns weog«r maar do bcido andoren volgden hein op den voet, Helaas, zuchto Abraham, terwijl hij hoofdschuddend het meisje nazag, —ik had het moeten vooizïen Do geest is wel gewillig, maar 't vleesch zwak. Nichtje heeft toegegeven. Wordt vervolgd.).

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2