Binnenlandsche Berichten. P BANK It IJ I. De heer Béhaine bl'yft, op zijn aanvrage, Fransch gezant bij het hof van 'sGravenhage. Particuliere berichten, te Parijs uit Berlijn jen Weenen ontvaugen, voorspellen een aan- jtaaade overeenkomst van Frankr'yk en Enge land met de andere mogendheden, ten aanzien van de eventualiteiten in Egypte. BELS l' E. De Kamer van Afgevaardigden heelt met 72 stemmen tegen 18 besloten, het vooistel- Malou tot uitbreidiog der kiesbevoegdheid in overweging te nemeo. It S L A N D. De Qolos heeft eergisteren, wegens twee hoofdartikelen, een eeiste waarschuwing ont vangen, terwijl het recht van den afzonder leken verkoop van dat blad is ingetrokken. gB—"g- 1 1 "eye-gg».g=s -- Offlcieelo ModeJeeliugen. By Kon. bes!, is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw Mr, T. Mod derman, referendaris by het Departement van 'Justitie. Jl. Dinsdag is ia de residentie aangekomen on aan het hótel aden Ouden Doelen" afge stapt de heer K, Ossada, eerste secietaris van de Japansche legatie te Peterbui g, SCHIEDAM, 9 Februari 1882. "Voor een paar dagen heeft men met de Werkzaamheden voor deo Stoomtram ook in de nabijheid dezer stad een aanvang gemaakt, nl. aan Schielands Hoogen Zeedijk, even oor by Jbet zoogenaamden Roode nek, waar men fcegnnnen is met het beheien van den groud, ierwijl rads, dwarsliggers en schoeiingpalen als mede zaod en koolasch op den weg worden aangebracht, wat een groote bediijvigheid geeft en aan vele handen werk verschaft. Dat tal van nieuwsgierigen naar deze werkzaam heden komen zien behoeft nauwelijks gezegd te worden. Dinsdag jt. is op de Rotterdamsche Veemaikt door den plaatsverv. districtsveearts, deo heer C. M. Mazure, aangehouden een door long ziekte aangetast rund, afkomstig vod B, v. d. V. van Schiedam. Tegen dezen is proces verbaal opgemaakt, terwijl het zieke rund is in beslag genomen en afgemaakt. Op den staat van brieven door het post- Jtantoor te Rotterdam verzonden over de le helft der maand Januati, die wegens onbe kendheid der geadresseerden niet bezorgd zijn kunnen worden, komt o. a. voor: Steieikalke te Vlaardiogen. Door den Heer B. J. H. Haitink, leeraar in de meetkunde en het rechtl. teekenen aan de H. B. school te 's Hage, is eervol ontslag aangevraagd, wegens zyn benoeming tot ingenieur te Delfshaven. Het geschenk, door HH. MM. den Koning en de Koningin aan H. K. H. Prinses Helena van Waldeck aangeboden, is een compleet dames-toilet, in zilver en ivoor bewet ktof schoon in een zeer beknopte ruimte, bevindt zich in het prachtig étui het meest volledig kap- en waschstelzilveren kom én kan incluis. Op elk stuk is het monogram der prinses'en zyn de wapens van Engeland en "Waldeck-Prymont aangebracht. Het étui, waarin zich dit vorsteljjk toilet bevindt, is op zichzelf een zeldzaamheid, daar hei prachtig bewerkt is uit corornandel, eeu houtsooi t, die men nog slechts bij groote uitzondering vindt. {rad.) Volgens de Voltaire zouden de Koning en Koningin in Maart een reisje naar Parijs maken en daar veertien dagen blijven. De jreis zou niet incognito geschieden. Naar. wij vernemen heeft Prinses Helena van "Waldeck"' ai het benoodigde voor haar bruidschat in Parijs aangekocht en vervolgens naar hier gezonden om het in gereedheid te laten brengen in verschillende gestichten die onder bescherming staan van hare zuster, Koningin Emma. De Koningin moet hare zuster bi die inkoopen op milde wyze behulp zaam zij opgeweest. Het pensioen van generaal Van der Heyden bedraagt f11,500, waaronder FIOOQ voor zijn verwonding en f 1150 wegecé zijn diensten als civiel-gouverneur. Zooals men zich zal heiinneren, ontving de heer J. H. Egenberger te Groningen voor eenigen tijd de opdiacht het portret te schil deren voor w'ylen Prins Frydeiik, bestemd voor de Militaue Academie te Bieda Thans is dat portret gereed. De schilder heeft den overleden Vorst voorgesteld tals veldmaar schalk. Het poitret moet zeer gelijkend ziju. Met genoegen verneemt de N~. B. Gt, dat dat mej. Kempner, ondanks haar verloving nog den volgenden winter aan de Duitsche opera zal verbonden blijven. De bestuurders der badinrichting ïde Sophia-Stichting" voor kinderen van minver mogenden, te Hcheveningen, vei klaren in hun jaarverslag over 1881, met voldoening, dat hunne vereeuiging over 't algemeen in gunstige omstandigheden veikeert. Veel heeft /y ve.lo- ren aan haar eerelid, Z. K. H. Puns Fredenk; maar veel heeft zij ook behouden in Z K. II, den Prins van Oranje, die haar met uitmun tende, vorstelijke geschenken begunstigde, en den 27en Augustus jl,, bij een on vei wacht bezoek in het gesticht, zijne tevredenheid te kennen gaf over den toestand, waarin h'y de verpleegden aantrof. Het getal verpleegde kinderen bedroeg 85 tegen '76 in 1880, 49 meisjes en 36 jongens. Zij waren afkomstig uit de gemeenten: Amster dam, Delft, Dordrecht, 'sGravenhage, Haai leut, Kampen, Nijmegen, Rollet dam, Schiedam, Sneek, Zuipen, Jutphaas, Krimpen a/.j Lek, Sloten en Vrijenban. 67 behoorden tot de hervormde 14 tot de Roomsch-Katholieke en 1 tot de Luthersche kerk. Van de kinderen leden er aan: scrophulosis 35; bloedarmoede 18; de gevolgen van typhus, diphtheritis eD malaiia (reconvalescenten) 7 ziekten van de oogleden, hooruvliesontsteking, inttis 6; ziekten van het zenuwstelsel 5; ziekten van de ademhalingsorganen 5; lachitis 3; ruggegraatsverkrommingen 3; kuiegewricbts- ontstekmg 1tot herstel gezonden, vóór of na eeDO operatie 2. Van deze 85 kinderen hebben er 26 genezen, 52 zeer verbeterd het gesticht verlaten. De vereemging telde op het tijdstip der vast stelling van dit veislag 170 leden, 28 meer dan in het vonge jaar. Ook het getal begun stigers klom van 59 tot 70. In Ue laatste dagen van December werden regenten aangenaam verrast door de mede- deeling dat de heer Jobs. Hilinan, den 17en November te Amsterdam overleden, aan de Sophia Stichting de aanzienlijke som van acht duizend gulden heeft gelegateerd. Moge het vooi beeld van den edelen ineuschenvrieud door velen worden gevolgd. Jl. Dinsdag avond had "te Delft jde feest» vergadering ter eere van het 20jarig bestaan van sViije Studie" plaats. De voorzitter,«de heer L. Van der Sande, opende de veigaderiog in de smaakvol versierde groote Doeiezaal met een keuiigé feestrede, waarna vomdiach ten werden gehouden door meriouvv Kleme- Gartman en door den heer Justus van <5Maurik. Het talrijke publiek juichte despre kers uitbundig toe. Da Néd. Yereenigmg van Weldadigheid te Brussel, waarvan onze Koning beschermheer is, heeft besloten ten Yoordeele dier Vereeni- ging een tentoonstelling te houden, bestaande uit di ie afdeelingen lo. schijderstukken van vermaarde oude meesters, voornamelyk be- hoorende tot de Hollandsche school, welke nog niet in België zijn tentoongesteld; 2o. SchUileistukken, aquarellen, beeldhouwwerk enz. van hedeiulaagsche meesters; 3o. een tombola van voorwei pen van kunsten smaak. Deze tentoonstelling, waarvan de opening bepaald is op 15 Maait a, s, zal gedurende hoogstens di ie maanden worden gehouden in de zalen vaa het Paleis voor Schooue Kunsten (i ue de la Rdgence) te Brussel, welke door den Ministei vau Bionenl. Zaken daartoe welwillend beschikbaar zyn gesteld. De medewet kiog zoo van de te Biussel gevestigde gegoede Nedeilaudeis, ala vau die, welke in het vaderland wonen, wordt voor dit goede doel ingeioepen. Bij gelegenheid van den 30?den dies natalis der Leidsche universiteit, hield de rector magnificus, Dr. M. J. De Goeje, ia het groot auditorium een redevoering. Over het vader land der Semitische volken. De spi eker gaf als zijn oveituiging te kennen, dat hetooispron- kelyk vaderland dezer nomaden stammen Conti aal-Ai abië geweest is. Verdei schetste hij de gewoonten en gebruiken dezer volken, hunne liefde voor wetenschap en kunst, ge paard met mannelijke koeuheid en vooial de gehechtheid aan hunne taal. Dit laatste gaf spreker aanleiding om de talrijke aanwe zigen aan le sporen om op het voorbeeld van sommige vadeilandeis, \an welke er in de zaal aanwezig waren, onze oude en rijke Hollandsche taal steeds in'eeie te houden en haar zooveel mogelijk te zuiveren van alle bestauuiwoüiden, die langzamerhand waien binnengeloopeu. Een eigen taal toch, zoo eindigde de redenaar, is het schoonste en dierbaarste bezit van eeu vry volk. Met luide bevalsbeluigingen werden deze worden begroet. Naar het Vad. verneemt, heeft Jhr. Mr, J. W. G. Boreel dezer dagen zyn ontslag genomen als president commissaiis der Noord en Zuulholl. Stoomti am wég-Maatschappij en is in zijn plaats gekozen Dr. Nuijeus te Ilillegom. In de gemeente Krulmgeu worden nog steeds tal van nieuwe woningen, villa's, enz. aange bouwd. Het park »Honingen" werd velleden jaar niet 12 nette villa's vermeerderdthans zullen er weder een Stal bygebouwd worden. Ook is er sptake, dat de uitgestrekte bui tenplaats »Lusthol" zou aangekocht zyn, met het plau om aldaar stralen aan te leggen ~met flmke gebouwen. De Piuisische Regeeiiug heeft, naar de Berl. Börten-Zcitung meldt, ondei handelingen geopend over deu aankoop van den spooi- weg AkenMaastricht. Naar men verneemt zyn te Gouda de pokken epidemisch verklaaul. Naar het U. B. vpi neemt, zijn door een Fransch bankiershuis onderhandelingen met het gemeentebestuur van 's Gravenhage aan geknoopt totondei handschen aankoop vau het badhuis te Scheveningeu, zoo mogelijk inet inbegrip ook der buitenbaden/ Wanneer deze ondei handelingen met een gunsligen uitslag bekroond worden, zal een groote maatschappij worden opgericht tot exploitatie vau "het Bad-Scheveningen, dat dan ggheei zal worden ingericht naar de eischen des tijds en verheven tot een badplaats van den eersten rang, hoofdzakelijk in concurrentie met Osteude. De schiidersvereenigmg Yooruitgang zij ons doel, te Amsterdam, heeft een openbaie ver gadering gehouden, om te spreken over een loonsverhooging van 17 op 20 cent per uur. Verscheiden sprekers traden als verdedi; van dezen eisch op.1" - Eergisteren hebben de patroons een ver gadering gehouden, ten einde met de werk» lieden een accoord te kunnen treffen. (Fj Door de leeilingen van bet gymnasium en van de hoogere burgerschool te Deventer i3 voor het Noordpoolstation voor f75 ea door de burgerjj voor f 361 ingesclueven. De uitslag van den tooneelwedstryd voor rederij kerskamers te'Bolsward gehouden, is als volgt: gouden medaille behaald door »Polv- hymnia" te Leeuwardenzilveien door jBor- "gei" te Joure; bronzen door »Amicftm" te Steeawyk, In het logement de Keizerskroon op het Loo logeerden gedurende eenigen tijd een heer eu dame. Verleden week werd deze heer per telegiam naar Amsterdam geroepen, omdat een der kinderen ziek was. Den volgenden dag werd ook mevrouw ontboden, daar het kind op sterven lag. Mynheer had in der haast de sleutels meegenomen en door den hótelli ouder werd voor reiskosten tien gulden veistrekt. Het blijkt nu echter, dat hij opge licht is en dit bedrag benevens de logieskosten vau ongeveer duehondeid gulden, wel nooit terug zal zien. Twee knapen te Klimmen, die door het" ijs gezakt waren en zich in levensgevaar bevouden, zyn door den buigemeester aldaar,, deu heer Schoe»maeker«, gered. Uit zijn venster had hij het gevaar ge/.ion. waaiin de beide loekelooze knapeu verkeeulen, en was naar buiten gesneld en onmiddellijk te water gegaan, uiettegenstaaude dit op die plaats zeer diep is. Een 50 tal ingezetenen te Rouvren maak» zich gereed om met Api tl e. k. naar Ameuka, te gaau. Men sehrjjft uit Luik De tooneelwereld alhier is in de jongste weken opgetogen over den zang en het spel van Mej. Stella De la' Mar. Het zal in Nedeilaud zeker genoeged doen te vernemen dat eenc jeugdige laad- genoote, hier zulk een giooten by val mag, verwerven, en dat zij, eene gewezen pensum- naire van Z. M. den Koning der Nedei landeOf alle eer aandoet aan de leei°chool waai in zjj degelijke studiën heeft gemaakt. Allff bladen die zich hier met kun«-t bezig houdea en vele Paiysche zooals de Monde Artiste weiden in haren lof uiten ofschoon erken nende dat deze j jonge artiste vooral met hare oefeningen rrioet vooitgaan is er slechts één stem over haar, dat zij by lang geen debutante meer is: «Zij speelt met een zeldzaam in zicht van hare rol en zij zingt met diep gevoel" (zoo laat zich oen der bladen uit Hare stem is zuiver en schoou zonder nog^' kiachtig te zyn, maar zij treft door har« bij/nndere wijze van zeggen, Bij haar gaat geen nootgeen woord te loor. Zij is wel de lieftalligste'ilftgnofi, die zich denken laat, en zy heeft ons menigwerf Mile Géi aid id heiinnering gebracht, die deze lol zoo Uih stekend vervulde. Men heelt haar dan ook levendig toegejuicht en haar met de heereö De Keghel en Boyei' en Mile Mazeray na Hel peisle en na 'iet vierde bed i ij f tei uggeroepen. Zeker uit hoffelijkheidhebben de anders artisten haar alleen de eer van de ovatie u» de eerste acte gelaten. Zy zijn niet met liaar tei uggekomen om hun aandeel der toejuichin gen te ontvangen. Een fraaie bloemenkrans viel aan Mej. C® la Mar ten deel. De heer Giraud, de bekwam* theater-directeur alhier, had van het talen! dezer jeugdige artiste hooren spreken en heeft haar geëngageerd om hier te Luik la Marcottf te creëren. VSVjj wenschen den directed geluk met deze aanwinst, zoo besluit boven® bedoeld bladHet succes van Mej. De Ia Md

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2