Binnenlandsche Berichten. er tus'chen tie Regeeritg en Spanje geea wezenlijk verschil was over den wijnaccijna naar hij was genoodzaakt Spanje te kennen te geven, dat Engelands financiën thans geen vermindering gedoogendoch dat hij niet ongezind was bij gunstiger stand der finan ciën op de kwestie terug te komen. De Bannerman en Orontts zijn gisteren met een sterke afdeeling zeesoldaten vertrok ken, ten behoeve van de schepen in de Mid- dellandsche zee. Gisteren namiddag werd een meeting gehouden om over de zaken van Egypte te spreken. Vele paiis en afgevaardigden van de consei votieve partij waren tegenwoordig en het publiek was talrijk. Lord Salisbury veroordeelde met levendigheid de houding der regeering, ais stellende de wezenlijke belangen van Engeland achter bjj die van vreemde mogendheden. Engeland verbond zich den Khedive te steunen en Arabi te verwijderen. Als het tekort komt in de ver hulling dezer verbintenissen, zal het zijn gezag in het Oosten, vooral in Indie, ver liezen. Het volk moet dus invloed uitoefenen op het Ministerie ten einde dien uitslag te voorkomen. Daarna werd een voorstel aan genomen, om de regeering te verzoeken dat zjj tot geen oplossing toetrede, die met de nationale belangen iu strijd is. B E L 6 I E. De Jütoile Beige meldt, dat de kanunnik Bernard, van wiens aanhouding te Havana wij reeds melding gemaakt hebben, aldaar is ingescheept om naar Santander gebracht te worden, waar hij door de Spaansche po litie aan de Belgische ambtenaren, die zich daarheen begeven, zal worden overgeleverd. Het blad bericht tevens, dat de instructie in deze zaak aan 't licht gebracht zou heb ben dat de uit de bisschoppelijke kas verduis terde waarden niet twee millioen, maar tusschen drie en vier millioen bedragen, en dat ook zekere abli Pivet in deze zaak zeer gecompromitteerd zou zijn. Tengevolge van in de kofiers van den Canadeeschen advocaat Goodhue gevonden bewijsstukken is de chef van hel parket te Doornik, de heer Bormans, naar Parijs vertrokken, ten einde daar in lichtingen omtrent een deel der verduisterde som in te winnen en zich in 't bezit te stel len van een aantal belangrijke papieren. Thans wordt door sommige Belgische bladen bericht, dat de instructie in de ïaak Peltzer byna is afgeloopen en dat het proces in het laatst van October voor de assises zal komen, i De JStoile Beige zegtdat de advocaat-generaal "Van Maldeghem het dossier reeds met zorg heelt bestudeerd en dat het parket zekeiheid heeft omtrent de drijfveeien van de misdaad. F It A S K H IJ K. De Fmnsche Senaat heeft besloten de puinhoopen van de Tuiierièn te doen op- tuimeu en op de plaats een kunstmuseum .lp te richten. -treed den ïecensent opnieuw, doch was nu on voorzichtig genoeg, volgens een I03 gerucht, to laten drukken, dat, Lessing geneigd /011 zijn een verdere anti-eritiek te laten afkooperi Pijn lijker kon men zijn eerlijk hart niet beleedïgen. Terstond besloot luj Lango de volle laag to gevenhij deed het, ook tot niet oveibodige waarschuwing van de Voltaito's cum suis, en de straf was verschrikkelijk Men kan /eggen, dat het Vademecum voor Samuel Gottlob Lango" dezen letterlijk als vertaler vernietigde. De titel van 't boekje t> Vademecum" was een terugslag op Lange's bespotting der geschi iften van Lessing, die in klein duodecimo wmen uit gegeven. Aan den inhoud, vol geest cn satire, gaf Lessing den vorm van een pi eeken de souvereme minachting, waarmee de schrijver, al prerkende, /.ijn tegenstander toespieekt, komt geheel voor rekening van de lage verdenking. »Ik heb u aangetoond'', eindigt Lessing. ïdat /.ij noch Het Groot Oosten van Parjjs heeft het initiatief genomen van een protest tegen de wreedheden, waaraan de Israëlieten in Rusland blootstaan, eu heeft op alle Loges een beroep gedaan om zich hierbjj aan te sluiten eu deze slachtoffers van het fanatisme ter hulp te komen. Te Parijs ontvangen belichten uit Konstantinopel deelen mede, dat de Porte het vei langen te kennen geeft tot een toeuadering tot de couferentie. Ouder Thomas Cailyle'snagelaten papie ren heelt meD ook een dagboek gevonden van een bezoek, door hem aan Parjjs gebracht na de omwenteling van 1848, dat veiscbeidene aanteckeningen bevat omtrent merkwaardige staatslieden uit dien tjjd. De beroemde Fransche beeldhouwer Frangois Jouflroy is op 76jarigen leeftijd te Laval overleden. Aan den beroemden Franschen geleerde Pasteur is dezer dagen door een.commissie, bestaande uit leden der Academie van weten schappen, de Maatschappij van landbouw, de Faculteit der wetenschappen en de Hoogere normaalschool, waar Pasteur onderwijs genoot, een eere-medaille aangeboden als blijk van waardeering voor de vele diensten dooi hem aan de wetenschap bewezen. Bij Charpentier te Pur'y's zjjn verscheuua de gedichten van tien Pool Meckiewicz, wiens atofieljjk overschot van Montmorency naar Krakau zal worden overgebracht. Te Krakau zal een gedenkteeken voor den Pooischen volksdichter worden opgericht. Sedert een paar weken hebben de schoen makersknechts te Parijs den arbeid geslaakt. Zij hebben zich thans tot den geineenteiaad gewend met het verzoek om eene ondersteu ning van een half millioen ten einde de wetkstaking te kunnen voortzetten. DU1TSCULAND. De Nederlandsche processies hebben weder om vergunning verkregen om bij hunne bedevaarten door het district Kleef te trekken, wat sedert '1875 verboden was. T R K IJ E. Volgens "Reuters OJJiee trachten de ge zanten te Konstantinopel nog altijd de Porte te doen begrijpen, dat het hoofddoel van hunne missive is, met de Pot te te ondet handelen, be treffende het nemen van maatregelen tot herstel der orde en der veiligheid in Egypte. Mocht de Porte onverhoopt in hare weigering om te onderhandelen volharden, dan zouden de gezaoteu verplicht zijn, hunne Regeetingen aau te raden, zich onderling over het nemen van de vereischte maatregelen te vmstaan, E G 1' T E. De openbaie inkomsten zijn met 120,0G0 p. st. algesomen, hetgeen een vermindei ing van 4000 p. st. voor de ieserve-in komsten veroorzaakt. Men verwacht, dat het deficit van den dienst der publieke schuld voor de maand Juni nog veel aanzienlijker zal zijn. AMERIKA. Mrs. Victoria Glaflin Woodhull heeft zich taai, noch entiek, noch oudheid, noch geschiedenis verstaat; dat zij kennis heeit noch van do aarde, noch van den hemel; kortom, dat zij met een van de gaven bezit, die een vertaler van lloiatius onmogelijk missen Kan." Dit geschrift was het eerste, waardoor Lessing's naam meer algemeen gevestigd en gectird weid. Men pices het ten hoogste; aile tijdschriften schaarden 'zich aan de zijde van den tecensent, en Michaelis schreef: »De/.c krasse en toch niet onbillijke satiio, vol geleerdheid on met zonder kunst, /al in 't geheugen blijven, wanneet LangcH Weik geheel vergeten is." Een ieder begrijpt, welk een op/ion de/o over winning van den student ook te Wittenberg maakte, en hoe zijn piomotie met dubbele belangstelling weid te gemoet gezien. Op den 2!) Aptil 1732 werd hij' tot doctor in de vrije kunsten bevouleid en, tegen het einde van dat jaar, keerde hij nitar Boilijn terug. Daar biacht hij in 't begin kandidaat gesteld voor het Presidentschap van de Vereenigde Staten in 1884. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 29 Juni. Iu deze zitting is, zooals wij reeds in ons vorig nummer uls telegiafisch beticht mede deelden, de discussie over het wetsvoorstel van den heer De Savorntn Lobman vooitgezet. Het amendementDe Beaufort c. s. opait. 1 (dat het pipveutief toezicht op de schoolge bouwen bepeikt tot de openbare scholen), om voor door gemeenten gesubsidieerde bijzondei e scholen voor lager ouderwijs preven tief toezicht mogelijk te maken, is aangenomen met45 tegen 25 stemmen. De overige artikelen zijn goedgekeurd. Het gebeele wetsvoorstel van den heer De Savorniu Lobman is daarna aangenomen met 46 tegen 24 stemmen. Nog weiden aangenomen de wetsontwerpen tot wyzigiug der wet van 30 Mei 1877 nopens het ondei wjjs aan de Koninklijke Militaire Akademie, en verscheidene deze week onder zochte ontwerpen van minderen omvang. Verworpen werd, met 40 tegen 23 stemmen, de conclusie van de meerderheid der commissie in zake de adressen der heeren Klis en Vau de Kruysse Pilaar, aandringende op herziening van den maatstaf voor pensioenen van wedu wen en weezen van zee-officieren. Na vaststelling der huishoudelijke laming in comité, is de Kamer op recès gescueiden. Offlcieclc Mededcellngeu. Bij Kon. besluit vau 27 dezer z'yn voor het studiejaar 188283, tot rectot-magu.ificus vau de Rijks univeisiteit benoemd: te Leiden, Dr. P, Van Geer; te Utiecht, Dr. J. J. P. Valeton Jr.; en te Groningen, Dr. P. De Boer. De Minister van Biunenlaiubche Laken heeft bepaald dat de veikiczmg van een lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaal in het hootdkiesihstrict Maastricht, ontstaan tengevolge tan het ovet lijden vau den heer Mr. M> V. Nijst, zal plaats hebben op Dinsdag 18 Juli e. k., eu een herstemming, zoo noodig, op Dinsdag den 1 Augustus daataanvolgenüe zal geschieden. - DEN HAAG, 80 Juni 1883. HH. MM. de Koning en Koningin zullen, naar wij vernemenin de eerste dagen van Augustus uit het buitenland terugkeeren en zich dan niet dadelijk naar het Loo begeven, maar eeist eeuige dagen m de residentie vertoeven. Naar wij vornemeu, heeft Z. K» H. de Puns van Otanje het beschermheerschap aanvaard over de Rotterdamsche liedei tafel Amphien. een der gelukkigste tijdpeikcu tan /ijn leven door. Hij sloot een nauwe vriendschap met den lettei- kundige Eoocliu en met Mo/.es Mendelssohn voorts genoot luj de eerste liefelijke vruchten tan zijn schnjten; hij werd door gelceideu ge- ceibiedigd, door studcci enden bezocht, en last not Ir Ui lgeestvolle vioutt 011 stelden den omgang, met hum op ju ijs. 4 Al heeft Lessing-zich, m zijn volgend leven, oter 't geheel niet ongelukkig getooid, toch viel hem ttenng voorspoed ten'deel. 't Is zonderling, d.tt het giootsto genie.van /ijn tijd, do man, dien Maria Theiesia rasd trqeg bij hnre pogingen tol icrbetciing tan den smaak, zijn dagen gi 00- tendeels 111 zeer moeiehjkc omstandigheden moest doorbrengen. Doch als voortgejaagd door zijn studiegeest, zeer onbezorgd omtrent, hot geld, en liefderijk jegens zijn betrekkingen, zag hij SCHtEOAM, 30 Juni 1882. Het bestuur van de spaarbank alhier heeft, ter vervanging van den boekhouder dun bank, den heer W. Buttelmao, die eervol outslu» heeft uangevraagd tegen '1 Augustus n. s., in zjjn gisteren gehouden vergadering benoemd den heer A. Knappert Lz. Heden middag heelt voor 't eerst ee0 goederenwagen gereden op de lijn Schiedam- DelfshavenRotteidnm tan de Rotterdamsche Stoomtram-maatschappij. Zeer waarschijoljjk zal dus zeer spoedig een begin woi den gemaakt met het goedeienvcrvoer op die Ujo. Dezer dagen z'yn op »de Pauw" het buiten van wijlen Z K. H. Pi insFrederik, eemge plan ten enz vet kucht. Vele hefnebbeis, ook uit het buitenland, waren daarvoor ovei gekomen, Volgens de Z. Ot. bi achten enkelen plan- tea zeer aanzienlijke prijzen op. Zoo werd voor twee 1 eusachtige camellia's f 360 be steed en voor een rhododendrura f330. De verkooping biacht pl. m f5000 op. Z. K. H. Alexander. Prins van Oiapje, is iu de gisteren te Antwerpen gehouden vergadering van het Koninklijk Instituut van ingenieurs, benoemd tot honorair lid. De heer' R. J, H. Haitink, civiel-ingenieurte Delfshaven, •werd als gewoon üd aangenomen. Onder een buiteogewonen toevloed van vroegere ambtgenooten, vereerders, vrienden en belangstellenden werd gisteien te elf uur het lijk vau dun Minister van Staat, oud. Minister tan Justitie, Mr. M. H. Godefroi op de ïsraelietischo begraafplaats te 's Hage ter aaide besteld. De Ministers van Financiën, JuHitie en Koloniën, de president en tal van leden der Tweede Kamer, het geheele bureau van dezen tak der "Wetgevende macht, de vice-president van den Raad van State, verscheidene oud- mimsteis en ledeu der hooge m.igistiatuur, 0. u de vice-president san den Hoogru Raad waren tegenwooulig. Na het vei richten der godsdienstige plech- tighedeu, waarbij de opperrabbijn Berenatein een tieffende tede hield, weid het wornd get voerd door Z. Exc. den Minister vud Justitie, Mr. Modderman en door den Raadsheer 10 den Hoogen.Ruad, Mr. Jolles, waarna Mr. 0. D. Asser, Raadsheer -in den Hoogeu Raad, als bloedverwant dankte voor de eer dea oterledene besvezen. f Als huldebetoon aanjwylen don oud-Minister Godefioi was gisteien het Mioistciie tan Justitie tot na de begiafenispleciiligbeid ge sloten. De heer Mr, Wintgens heeft, zooals wij reeds in een vorig 'nummer mededeelden, dezef dageu, op grond van particuliei e inlichtingen,, bekend gemaakt, dat het kanaal van Suez gioot gevaar loopt vau te verzanden. Dit eigen stoffelijk belang misschien bovenmatig vooibij. - Ook zijn huwelijksleven met* Eva KOnig, jaren lang te midden ton allerlei tcgenhödon gewcoscht, moest ua vijftien maanden,iceda eindigen door den dood zijner vrouw. "Volgt men Lessing op»Vijn meestal rlooroigen weg, dan begrijpt men nauwelijks lino hij dikwijls KraUit en lust vond tot liet,schrijven vnn /ijn 'meesteistukken. 'Toch zullen bij voorb. zijn nLao- coon",1 sMinna von -Barnhelm", xNntlian der W'eise" door allo gosiachton gepiezeu en hij zelf, als een dor grootste hcrvormeis geroemd winden. Als letterkundige," uls humanist en aesthetiiiri zal Gotthold Ephtaim Lessing Onstcifelijk zijn-,

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2