1 liet -tei van Goéb. Zaterdag 8 Jul M 5481. Kennisgeving. Feuilleton. A". 1882. Zes en Dertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buiienlandsche Berichten. Binnenlandsehe Berichten.* jtBOKNBHLNTSl'RUS, per kwartaal j 1.85. franco per post, iloor het geheele Rijk.2.50. ■Afzonderlijke nommers0.10. I BVItJSAUi MARKT, SS124. Advbrtentikpbijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer0.40, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. toilgilaien welke gevaar, scliatle of hinder kunnen veroorzaken. Bo noemb nsTF si en Wethoudeus vau Schiedam; Gelet op Art. 8 der Wet van den 2den Juny 1875 Staatsblad do. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat 3. II. SANDER rijn verzoek om vei gunning tot oprigting van een kaclielflraederij en bergplaats voor lompen in het pand staande aan liet kleine Groenendal, wijk C, do. 317, kadaster sectie B, no. 1000, heeft Ingetrokken. Schiedam, den 6 Julij 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, S. A. VERNÈDE, L. S. F R A N K R IJ K. De Kamer heeft alle artikelen betreffende de vi Ij hei J dor burgei Ijjke begiafenisscn aan genomen. In de Kamer antwoordde DeFieycinet -op een viaag betrfcffeods het uitrusten der ^vloot, dat dit een maatregel van voorzorg is. De-Regeering zal tot een gewapende tusscheu- koif.st. niet overgaan zonder toestemming der Kamer. Zij wil den weg der voorzichtigheid bewandelenzich gereed houden voor alle mogelijke gebeurtenissen, ten einde niet door den loop der gebeuitemssea soms gedwongen te worden. Goblet antwoordde op eene interpellatie oyer de vei meende geldverduistering van den ondei -prefect in het Departement Sai the. Hy ontkende dat de onder-prefect schuldig is en verzekerde dat het personeel vau 't beheer vertrouwen verdient. Een motie, die dit vei trouwen uitspreekt, werd aangenomen. Tegen Louise Michel en «enige andere personen, die den lsten dezer in het Alcazar te Lyon in eene vergadering het woord ge voerd hebben, wordt eene vervolging inge steld wegens het opruien tot een burgeroorlog. ENGELAND. Gladstone deelde in het Lagerhuis meê, dat de Uegeei ing niet voornemens is een ki ediet aan te vragen voor de krygsoperatiën in Egypte. Op 'toogenblik is de-toestand niet zóó, dat zoodanige maatregel daai door geboden wordt. Mocht zulk een toestand ontstaan, dan zal hst de plicht der Regeeriug zijn het Huis daarvan tei stond kenuis te geven. In Alexandi ié zyu de verhoudingen niets veranderd. In de lersche stad Loughrea zyu 22 per sonen gevangen genomen onder verdenking van medeplichtigheid aan twee der onlangs gepleegde agrarische moorden, In een der straten van Dublin i> weer een - moord gepleegd op een werkman. Men schrijft de misdaad aan le Fenians toe. Een man; die het laatst in gezelschap van den vermoorde gezien werd, is in hechtenis genomen. EGYPTE. Een Turksch jacht met twee officieien van hoogen rang is gistermoigen te Alexandrie aangekomen. Reuters Office meldt, dat de voorzitter van den nunistei raad gistermiddag een de pêche vnu den Sultan ontving, welke inhield, dat de Ëngelsche vloot de veuletkiugen van Alexandria zou bombardeeieu, ingeval.de werk zaamheden daaraan niet dadelijk mochten gestaakt" worden. De Sultan zal den Khédive én diens Ministers voor de gevolgen verant woordelijk stellen. Ragheb pacha antwoordde, dat liet ministerie reeds naar Konstantinopel had getelegrafeerd dat een demonstiatie had plaats gehad, tengevolge waarom het minis terie aan den Sultan verlof vroeg om de iwei kzaamhpden te hervatten. Ia afwachting ivan dit antwoord werd geen enkel definitief besluit genomen. Evenwel, ondanks officieele tegenspraak, duren de werken aan de verster kingen vooit. Admit aal Seymour zal nu de formeele vraag tol het staken dier werken en wapeningen uitstellen totdat al de Engelsche onderdanen aan boord zullen zijn. Zy schepen zich thans in alle haast io. i Volgens gerucht voorziet Arabi-pacha de inlandsebe bevolking van wapenen. D U 'T 8 C II L A N D. Met het uog op de tegenwoordige pogingen om door een uitgebreid petitionnement by den Koning van Pruisen aaa te dringen op giatie voor. den indertijd van staatswege af- gezetten* aartsbisschop van Keulen, verklaart de Norddevtsehe Aïig. Zeitungdat het voor de Pruisisch» Regeering even onmogelijk is, een verzoek om gratie voor den lieer Melchers al een dergolyk aanzoek ten gunste van giaaf Ledochowski (geweien aartsbisschop vai Posen) te ondersteunen. T U B K IJ E. De conferentie beraadslaagde in hare zitting van eergisteren over de bewoordingen, in welke Turkye zou uitgenoodigd wot den, in Egypte tusschenbeiden te komen. Het uitaoo- digings-ontwerp bevat de handhaving van het status quo, het eerbiedigen der intei nationale verbintenissen en de vaststelling vau den duur der bezetting. De conferentie zou in hare zitting op gisteren daaromtrent waarschijnlijk een definitieve beslissing nemen. De gezindheid van Turkye ten aanzien van de conferentie heeft zich aanmerkelijk verbeterd. R B S L A N D. De Minister van Binnculandsche Zaken heeft aan de autoriteiten aan de grenzen aan* geschreven, den terugkeer der uitgeweken Joden in alle opzichten te vergemakkelijken;' doch voorzorgsmaatregelen te nemen tegen misbruiken, namenijjk het binnensluipen van onbevoegde Joden. Volgens het Journal de St.-Fétersliourj bedroeg de uitvoer uit Rusland in 1881 22,822 runderen, 23,567 paarden, 660,6371 schapen, 155,765 pud boter. ITALIË. Volgeus de Osservatore Romano sprak dé Paus na het geheime consistorie met dé nieuwe bisschoppen over den toestand der kerk in Italië; de Paus klaagde, dat een aantal Italiaausche bisschoppen niet in het bezit van hun inkomsten waren en hun paleizen met konden gebruiken, Aan twintig was het ^exequatur*1 geweigerd. - EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL.' Zttling van 6 Juli, In deze zitting is medegedeeld, dat doof de afdei-lingen benoemd zyn tot voorzitters/ de heeren: Huydeeoper, Van Limburg Stirum/1 Van Sasse van Ysselt en Fransen van de' Putte; tot ondervoorzitters, de heeren:', Buchuer, De Raadt, .Van Akerlaken en Blussé tot rapporteurs, o. a. over het wetsvoorstel' vau den heer De Savornin Lobman tot wijzi ging der schoolwet, de heeren: De Sitter/ De Raadt, Vos de Wael en Viruly. Aangenomen zijn, zooals wjj in ons vórig nummer reeds als telegrafisch bericht mede deelden, de wijzigingen in de rcgistiatie- en Historische Novelle. 111. De vorst stond reeds op de rotshelling naar -Goethe uit té zien. Zyn onderhoud met vrouw Muller was kort ge weest. Toen zij aangekomen was, had zij den slotbe waarder naar den Hertog gevraagd en dezehadhaar aangediend. Do gebieder /at opdat oogenblik inden tuin op eon zodenbtink to lezen. Bij de nadeiing van vrouw Muller keek de Rei tog uit zijn boek op. »Wal wilt gij? Wie zijt gij Blijft niet zoo van verre staan. Ilier is ook nog plaats, maar maak het koit," zoo klonk het vrij tiarscb. De vrouw trad oen stap nader on maakte zich bekend als de ochtgenoot van Jacob Midler. ♦Mijnheer de Hertog zal mij toch wol kennen Mijn man is kroeghouder, en toen de genadige heer verleden jaar door Raschhausen reisde, hebben wij nog de eer gehad van zijn bezoek." »Zoo, zijt gij die vrouw Müller? Nu ter zake. Hebt gij iets te vragen? Spreekt dan op." »Acb, mijnheer do Hertog, het is tegenwoor dig bij ons treurig gesteld. Ik zou er willen uitloopen. Mijn man is anders een best mcnsch vreedzaam en goed, maar sints die jongen, die Frits, naar mijn dochter vrijt, is hij niette gebrui ken Hij houdt het met de jongelui en ik'zeghij krijgt haar niet, nooit! Ik heb daarvoor mijne redenen. En nu is het alle dagen, van den vroe gen morgen tot den laten avond, twist en ellende. Maar het kan zoo niet langer en het is daarom dat ik uwe Genade kom vragen om dien Frits, die uit Grossheringen vandaan is,' daarheen terug to jagen. Zoolang-hij vrij in Raschhausen mag omzwerven en -mijne dochter het hoofd overstuur maakt en mijn man zijne zinnen be neemt, zoolang zal ik de hel in huis hebben. Zou de Hertog hem niet willen gelaston te blijven waar hij thuis hoort? Anders raak ik hem niet kwijt en wij krijgen nooit viedoweer in huis. Doe mij het genoegen, uwe genade, en Iaat hem hot dorp uitzetten. Dan is het in eens uit met die domme vrijerij, en ook met al dat gehuil en ge brom." De Vorst stond op en wenkte de vrouw hem te volgen. Op het terras bij de Venus bleef hij staan en vroeg »De jongen zwerft dus in Raschhausen om Hij heeft nl700 niets te doen en verknoeit den tijd met naar de meisjes te loopen Dat wil ik hem ten minste alleeren. Hij kan thuis aan den arbeid blij ven. Morgen zal ik iemand zenden, die hem mijn wil kenbaar maakt. En als hij dan niet dadelijk rechtsomkeert maakt,'zal hem de veldwachter boe nen leoron maken. Zoo krijgt gij -weer rust en be hoeft het huis nietuit te loopen. Ik begrijp best, dat dat getwist en* gejank u een gruwel isGeen dank," vervolgde hij mot afwerend gebaar, toen zij nog spreken wilde. »'t Is mijn plicht mijne onder danen zooveel bescherming to vorleenen als ik kan. Hebt gij dorst gekregen onderw eg, ga dan naar de keuken en laat u te drinken geven." En Hertog Karei keerde terug nunrzijn zetel, ter wijl vrouw Müller met een boerscho buiging ai- scheid nam en geheel geruft gesteld naar de keuken ging. Daar schonk haar de kok een glas bier. Ook Robert kwam er op toe en ving een praatje met haar aan. Zij vertelde ook van den vreemden huer, dien zij op den weg ontmoet had. Robertonaakte uit hare beschrijving op, dat het Goethe gewéést was. Het was een groot heer, een heel beroemd man, verhaalde de bediende, die vele mooie boekei geschreven liad'en van wien geheel Weimar den mond vol had. Het eene boek handelde overeen ridder met een ijzeren hand, een ander over een man, die een zekere Lottobeminde en zich ton slotte doodschoot. Dat zouden wel liëeilijk mooie boeken zijn, dacht vrouw Maller en beklaagde zich) dut zij niet lezen kon. Tosu liep het gospiek over andeii dingen, cr werd een tweede kuiik biergehaald,

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 1