M:i'~ (22. mi.) Gisteren is door den brigadier der Rijks- veldwacht J. H. Bax alhier, aangehouden de persoon van Leendert Stok, oud 28 jaar, wonende to Rysoord gemeente Ridderkerk, beschuldigd van een in dienstbaarheid ge- pleegden diefstal van een gouden vijfstrengs ketting met juweelen boot en een gouden ring ten nadeele van de huisvrouw van B. Suyker alhier, by wien hy tegen f2 per dag werkzaam was; de voorwerpen waren ontvreemd uit de lade der tafel in het woonvertrek en door den brigadier en den bestolene teruggevonden onder een kastje in het kaarnhok. Be dader is na door den brigadier Bax tot bekentenis to zyn gebracht, aan het bureau van politie in bewaring gesteld, Gisternamiddag te 1 uur is de rammonitor Haai van hier naar Hellevoetsluis vertrokken na de zeemiliciens van de lichting 1882 van Zr, Ms. opleidingsschip Evertsen, liggende te "Willemsoord, welke dien morgen alhier waren aangekomen, aan boord te hebben genomen. De Staatscourant van heden bevat de aankondiging van de beschrijving en afbeelding van handels- en fabrieksmerken, van welker inzending ter griffie van de arrondissements rechtbanken aanteekeniug is gehouden krachtens do wet van 25 Mei 1880 Staatsblad »0. 85). Hieronder komen ook voor da mei ken in gebruik by tie firma's Schade Buysing te Schiedam en P. Hoppe to Amsterdam. Op de voordracht voor een onderwijzer, plaatsvervangend hoofd der school in de Rem- brandtstraat te 's Hnge, komen o. a, voor de heeren E. Brands te Maassluis en D. Bezemer, te Schiedam. Naar wy vernemen, worden HH. MM. de Koning ea de Koningin op hun terugreis Woensdag te Frankfort verwacht, alwaar zij tot Vrijdag of Zaterdag zullen vertoeven. (Vad.) Prinses Hendrik zal, naar meu ons mede deelt, de wedrennen te Bussum bywonen. De Koning en de Koningin, buitendien nauwe lijks, of nog, niet, in het vaderland terug gekeerd, zyn do,or den rouw over Hr. Ms. zuster verhinderd. Van den Prins van Oranje was nog geen bericht ingekomen. (iV. v. d. D.) Blykens telegram van onzen consul te Port Saïd, van 30 Juli, is de toestand aldaar en op het Suez-kanaal voortdurend rus'tig. (St. Ct.) Het Staatsllad no. 86 bevat de wet van den llden Juli 1882houdende bepalingen ter voorkoming van aanval ingen of aan drijvingen op zee. Zaterdag overleed te Wiesbaden de hong- leeraar Dr. J. J. Van Oosterzee, in den oudeidorn van 65 jaar Van Oosterzee, in 1841 tot predikant te Ennnes beroepen en vervolgens in gelijke be trekking le Alkmaaren Rottuidarn werkzaam, bad sinds 1SG3 zyne beste kiachten aan de Utrechtsclie hoogeschool gewijd. Een breede fijst van godgeleeule en andeie geschriften getuigt van zyne veelzijdige kermis en onverrnoeiden ijver. Zyn heengaan zal door eene talrijke viien- denschaar diep worden betreurd. Bjj den RaRd van State is, volgens het H.ll, een ontweip lu behandeling vooreen algemeenen maatregel van bestuur, die aan de spoorwegen de veiplicluing oplegt tot het bezigen van doorloopemie, zelfweikende tem men. De Banier, de aan pi ijzing van de viije universiteit door den lieer Kuypei hnsprekeuile, getuigt van -haar, dat de studenten aan die instelling dezelfde vooi uitrichten hebben, als zjj, welke geen studenten zijn. De heer Esser van zyn kant vpizekert, dat aan de jongelui, welke zich daar doen iuschrij- ven, als viucht hunner studie, nooit andeis is voorgespiegeld dan miskenning, achteruitzet ting en eiudeljjk vervolging. Hij voegt er even wel bij, dat Da vijftig jaren de bestrijders van het onderwijs de overwinning zullen behaald hebben. De heer Esser gaat van de stelling uit, dat God aan den Staat wel het zwaard heeft gegeveD, maar niet de gave der liefde, en zon der liefde is voor hem onderwijs en opvoeding ondenkbaar. De heer Esser deelt tevens mede, dat de vrije universiteit geen oorspronkelijk denkbeeld van Dr. Kuyper is, maar reeds na het tot stand komen der wet op het hooger onderwijs door hem (Esser) is gepleit voor eene vrye universiteit in Nederland en in lodie. Aan het 2V. v. d. D. wordt médegedeeld dat de heer F. G. De Brieder tegen lo. Januari a. s. zijn ontslag genomen heeft als hoofdredacteur der Amsterdamsche Courant. Het is heden vijfentwintig jaren geleden dat de Ned. Rijnspoorweg in pxploitatie werd gebracht. Naar de N. B. Ct. verneemt, zou by de directie der Ned. Rijnspoorweg-Maat schappij het voornemen bestaan, dien dag feestelijk te vieren. Ia de vorige week zijn 9 gevallen van pokken te Rotterdam aangegeven, Tusschen Den Haag en Scheveningen wer den jl. Zoudag met den stoomtram ruim '17,000 peisonen vervoerd. Zondagavond reed een Rotterdamsch politie agent, die achter op den tram door de Oldeabarueveldtstraat meegaat om jongens van1 den in beweging zijaden tiam te houden, door naar den wissel op den Binnenweg, waar hij wilde overgaan op den terugkeei en den tiem. By het afstappen is hij uitgegleden en onder den in beweging zynden tiain ge komen, waardoor hem beide beeuen afgereden zijn. De ongelukkige werd naar het stedelijk ziekenhuis te Rotterdam overgebiacht en bevindt zich naar omstandigheden redelijk wei, Ter gelegenheid der harrldravenjen en wediennen,' zal in de renbaan'te Bussum van 2 tot en met 5 Augustuseen Rjjks- telegiaafkantoor geopend zijn. De dienstuien zyn bepaald van 9 uren vóói- tot 8 ui ea namiddags*, tervvyl op het verkeer van dit kantoor met' allu overige kantoren in Nederland het gewone tanef van toepassing is. Sedert 'Zaterdagmiddag 3 uur hebben de duikers hun arbeid van het oudeizoek uaar het wiak van de Adder wegens ongunstige wind en zee voorioopig moet staken. Byzondei heden heeft het gehouden onder zoek nog met opgeleverd. Het geiucht dat eergistesen veispieul weid, dat men een gat bij de se Ui oef had gevonden, zoodat aan het bieken van de scluoeias en eeu daa: uit ont staan lek moest gedacht woiden, had waar schijnlijk zijn ooispiong in het lappoit vau den duiker, die meldde, dat hy iü el uit de schroef een opening had gevonden. Die opening echter is voor de spuikraan bestemd en behoort in den lomp. liet vinden er van getuigt alteen, dat de duiker zyn m beid uatiwkeuiig veincht. Of liet setup gelicht zal kunnen woiden is hoogst twijfelachtig. .liet gevuaite weegt 1,600,ÜU0 Nederhiudsehe ponden: om tiet te liehteu zoudeu vier schepen vau 500,000 Nedei hmdsche ponden gewicht noodig zyn, gesteld, dat men met de noodige kettingen den lomp omboog kon hyscheu, /uiijei dat die in elkaar gewei kt. weid. Die tank van lichten hebben echter sommige tdade-ii aan een paar manne-schepen, zells aan i|e Brons K-aerebout eu Schelde willen opdiageu. Dit doet deuken aan den land,-die dezer dagen gegeven weid gelukkig weid er bij ge voegd, dat het middel voor beter aan de band werd gedaan jtil. om twee oude visschersschuiten aan tie zijde van de Adder te laten zinken, op welke schuiten men dan vertrouwde dat de ddder wel zou schuiven, en zoo zou deze laatste dau waarschijnlijk vlot komen." Blykt het lichten met kettingen bij nader ondeizoek niet mogelijk, dau is er wellicht nog een kans om het schip weer boven te krijgen, als men het onder water kan keeren en leegpompen, zoodat het zelf wter haar boven stjjgt. Doch ook dit middel is zeer moeilyk toe te passen. In elk geval zal de uitslag van nader onderzoek door de duikers moeten worden afgewacht, eer over de mogelijkheid van boven water ktjjgen van het schip zal kunnen woiden geoordeeld. (Vad.) Eere wien eeio toekomt! In verschillende blailpn werd liet vooi gesteld, alsof het verbod i om de voorgestelde duivenschieterjj te Bussum te houden was uitgegaan van den bui ge- meester, den heer Langerhuizen aldaar, waar toe dan ook het door hern aan de veieeniging tot dieienbescherming te 's Hnge gezonden telegram we! aanleiding gaf. Die voorstelling is onjuist. De weigeiiog, om het terrein af te staauging uit van de Nederlandsche Harddraverij- en Renveieemging. De burge meester van Bussum had zyne toestemming reeds vroeger gegeven, maar nu de bedoelde vereenigiog hare terieinen niet afstond, ver viel die toestemming van zelf, vandaar het telegram. Naar men verzekert, had ook de Minister van Justitie aan de rechterlijke autoriteiten een aanschrijving gericht, om de uitvoeiiug van het plan te beletten. (2V. v. d. JD.) De Commissie voor den schietwedstrijd op duiven heeft bokend gemaakt, dat die wedsti ijd thans zal plaats hebben op den huize Wester- veld te 's Graveland, station Hilversum. DaArnh. Ct. zegt hieromtrent het volgende: De ontwei pers schijnen dus niet van hun plau te hebben afgezien. Dit doet ons leed: er zyn toch blijken genoeg gegeven, dat het algemeene afkeuring en tegenzin heeft onder vonden. Van bevoegde zijde vernemen wij uit Am sterdam, dat de Minister van Justitie aan den fungeei enden duecteur van Rijkspolitie, den proeuieur-generaal aldaar, had opgèdiagen oin dm te Bussum voorgenomen schietwed strijd op tamme duiven, zoo mogelyk langs miunel'yken weg te voorkomen en desnoods door de Rijkspolitie te doen beletten, De Munster ging uit van de ouderstelling, dat groeiende Nedei laodsch'e schut'ers m dergelijk iafhaitig vermaak geen behagen scheppen en dat daaienboveu hel gebiuik vai: schietgeweer door ongeoefende schutters, te nnddeu vau eeu opeengepakte massa irien- ■schen, reu giooi gevaar upleveit, waai tegen de politie heeft te waken. Natum lijk ging hij uit ma de limietstelling dat de schietwrü- stiijd op een teneiu zou plaats hebben, dat voor het publiek toegankelijk is. Thans echter windt in de dagbladen aangekondigd, dat de schiet wedsti yd op tamme duiven opeen par ticulier tenein zal plaats hebben. Aangezien de pulitid daai geen toegang heeft, is dus thans de publieke aulönteit iriachtbluus. Des te nicer leden voor de upeubtue tneeuiDg om zicli te uiten. Maar zal dit averrmiak" altijd buiten het bei eik van do gestelde inacht blijven? In Engeland is nu ecu bill ingediend, waai ui geéischt wordt, dat deze zaak ui de cruelty to i animals act wot de opgenomen. Men meldt aan de N. B. Ct. uit Parijs De heeien balnion eu Vau Goeus, beiden Nederlanders, hebbeu jl. Vrydag op het Con- seivatoiie de Musique eeu tweeden prijs voor violoncel behaald. i 1 Volgeis opgave van het Bureau Verity zij* ia de maand Juni verongelukt 98 schepen, alsvan Engeland 42, Amerika 13, Frankrgk 12, Denemarken 6, Italië 6, Duitschland 3 Griekenland 3, Nederland 3, Noorwegen 3 Rusland 2, Zweden 2, Oostenrijk!,Spanjel cn Haïti 1, waaronder 17 die ais vermist zijn opgegeven. In dezelfde maand veroagelukten 13 stoom schepen, als: 12 van Engeland en 1 van Frankrijk. De Kilde uitvoering van het Gymnastiek- verbond is voor dit jaar te Roermond bepaald, Volgens berichten uit die stad stond echter het terrein, waarop zij zou plaats hebben, onder water, ten gevolge van den hoogeu rivierstand. In 't begin van Augustus viert de universi teit te "Wiirzburg haar SOOjang bestaan mei een feest, dat grootsch en schitterend belooft te worden. Alle universiteiten der weield zijn uitgenoodigd om er aan deel te nemenook de vier hooge scholen in Nedei land ontvingen eeo uitnoodiging. Utrecht koos, naar ons gemeld woidt, prof. Opzoomer en prof. flalbeitsma; Leiden prof. De Goeje en prof. Van Geer; Groningen prof, Halbertsmaen pi of. Modder man en Amsterdamprof. l'ilauus. De gemeenteraad van Gouda heeft besloten, twee gouden en twee zilveren medailles uit te loven, bij gelegenheid van de aanstaands landbouw-tentoonsteiling. Eeni-e dagen geleden hebben de heersn 0. C. Callenbach van Loosduinen en D. Van Os uit Monster een véiocipède-tocht van Loosduinen over Delft en Gouda naar UtrechS ondernomen; nadat zij aldaar eenige dagéè hadden vertoefd, hebben zij hun reis'over Woerden, Leiden en Den Haag naar hun woonplaats met goed succes volbracht. Alle hooge personages zijn thans op reis, doch meest naar het buitenland. Des to eervoller was bet dam om voor Zutfeu en omstieken om nu met een bezoek van do millioenen-nie vrouw en mijnbeer veieerd to worden. In een open landauer de fraaiste, die de huurkoetsier had, doch die volgens mevrouws beweien veel van een wafelkraam had Kon men dit met aaidsche goederen zoo ryk g"zegeml echtpaar door stad eu dieven zien rijden. (Zutf Ct.) Naar men verneemt, heeft de notaris v, G, te Grave zich seileit een paar dagen uit zijns standplaats verwijderd zurder ordeopzijnza- ken te stellen. Naneie bij/iindeiheden ontbre ken nog; alleen meent men zeker te wetes, dat hij zich naar Duitschland heeft begeven- Men verkeert aldaar in groote spanning." f In de Goudsbloemstiaat te Amsteidam il Zaterdagmiddag eeu vreeselyk ongeluk ge schied. Een jongen was als naar gewoonte naaf zijn duiven op het plat geklommen om zich met zyn vogels bezig te houden. Hij bleef echter wat lang wegzoodat zyn moeder ongerust weid en hem roepen ging. Toeaz? h—v te vergeefs zochtwerd er naar alle va- i uitgekeken, en vond men hem eindelij! tu' 'ien de snyding van twee muren inge klemd. De knaap is daar voorover tusschen gevallen en gestikt. In den nacht van 27 op 28 Juli heefthét in sommige stiekeu vau Overijssel gevroren. De hoogste prijs in de Haarlemsche paafc denloterij, deze week gehoudenis ten deel gevallen aan vier boekdrukkersgezellen vafi de heeren Vermande Zouen te Hooin. t i s Als een bijzonderheid kan gerneid woiden, dut in de gemeente Brandwijk thans 2jongs, witte zwaluwen rondvliegen. Ook in't vorigs jaar merkte men er een witte zwaluw op-

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2