Maandag 14 Augustus. M 5507. Kennisgeving. Kennisgeving. Kenmsgev mg Feuilleton. ~ÜT DE GEDENKSCHRIFTEN POLITIE. mm Zes ©n Dertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. van een Engelsch Politie-Beambte. Abonnementsprijs, pei kwaitaal Tmoo per post, door het geheele Ryk Afionderlijke nommers l.Sj. - 2.50. - 0.10. i BUREAU: KARSt E, 124. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1,10.' Iedere gewone regel meer0.1O. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. jy deze Courant belioort een Bijvoegsel. Inrlgtlngen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op Ait. 8 der Wet van den 2den Junij 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan F. W. VAN DENBERGHen zijn regtverkrijgenden vergunning is verleend tot plaatsing van een stoomwerktuig van A paardenkracht met stoomketel van 10 paardenkracht, in zijne stoomwas- schcrij aan de Hoofdstraat, sectie D Nos. 120 en 621 en zulks ter vervanging van het stoomwerktuig van 8 paardenkracht, tot plaatsing waarvan aan T. HOEK den 22 Junij ji- vergunning was verleend. Schiedam, 12 Augustus 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. JDe Secretaris, A. W. MULDER. Inrlgtingen welke gevaar schade of hinder kunnen veroorzaken. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Junij 1875 Staatsblad no. 95); Doen te weten: Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de Secretarie der Gemeente is ter v t gelegd; dat op Xaturdag den 26 Augustus a. s., des middags ten 12 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van het verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende dbrle dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de Secretarie der ge meente, van de schrifturen, die ter zake mogten zijn ingekomen, kenDis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 12 Augustus 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, A. W. MULDER. - -myr -r-V ylU.* Kleinhandel la Sterken Drank. op- straat gevonden aangegeven 1 stalen beursje met vingerhoed,! wollen kin derkousje en dito klndcrscheentje. Burgemeester en Wethouders van Scuied am; Gezien het ingekomen verzoek van: DIRK KRABBENDAM Gz, alhier, dd. 7 dezer, om vergunning tot oprigting eener bergplaats van lompen en beenderen, in het pand aan de Vlaardingerstraat, wijk A, no. 125, kadaster sectie C, no 611. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHIEDAM, Brengen, ingevolge Art. 5 der wet van 28 Augustus 1881 (Stil. no. 97), ter openbare kennis, dat bij hen een verzoekschrift is in gekomen van M. M. LUKING om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het pand aan de Hoofdstraat, G, 57. Schiedam, den 12 Augustus 1882. Burgmeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, A. W. MULDER. Aan het Commissariaat van politie zijn als i Schiedam, 42 Augustus 1882. Het zijn sterke beenen, die de weelde dragendit spreekwoord lazen we ia onze jeugd op de scholen, en we schreven het toen verscheidene malen na, zonder den diepen zin er van te'verstaan. De geschiedenis van vroeger en later tijd heeft ons dien zin, toen we ouder werden, beter leeren verstaan; immers, waar zij een hoofdstuk weelde heeft te behandelen, daar volgt een ander, dat van ontaarding en van verval gewaagt, op den voet. In een onzer vorige nummers beschouwden we, aan de hand van den heer Hartog, een dergeljjk tijdvak in ons vaderland. Da kloeke zonei van oud Nederland waren weekelingen geworden, die twaalfhonderd gulden 's jaars voor Vogeltjeszaad uitgaven, prachtige koetsen en f ardenhielden',, maar voor buskruit ter bescherming van 's lands handel geen penning over hadden en de oorlogsschepen in de havens lieten verrotten. Welnu, op deze schildering volgt een andere, die niet minder treurig is. ^Particuliere heden, waaruit de Ooilegies van Staat worden gecom poneerd, geldoven dat sy overal omdragen den luister van het Ligchaam, waarvan sy leeden zijn." Hunne vrouwen en dochters nemen in byzondere kringen en gezelschappen ;rde préseance als Prinsessen van den Lande." En in de stedelijke regeeriugen was het even- zoo, ja gaandeweg werd het nog erger, v't Was of de Aristokratie het op handen zyn van haar val voorzag en daarom nog van de laatste jaren harer regeering zoo ruim mogelijk gebruik wenschte te maken, zoo trotsch was haar toonzoo weidsch haar praalzuchtzoo laatdunkend haar gedrag jegens al wie niet tot de uitverkoomen be hoorden." nKaerel" was de gewone benaming waarmee burger en boer gewoonlijk door da achtbare heeren werden aangesprokendie zich zeiven beschouwden als wezens vaneen andere stof. Maar deze burgers hadden, wel beschouwd, niet minder inbeelding.HetNedei - landsche volk stond er voor bekend, dat het een grooten dunk had van zich zelf. Daar was grond tot toem, ais liet dacht aau zyn worstelstrijd voor de vrijheidaan zyn handelsondernemingen en ontdekkingen aan zyn schilders en dichters, aan de sterren, die aan zijne Hoogescholen flonker den, aan de plaats, die zijne staatslieden een maal innamen in de raadszaal der volken. Indien het daarin een spoorslag bad gevonden om met inspanning van alle geestelijke en stoffelijke krachten zich te laten gelden, dan was het zeker geweest op een goeden weg En indien andere volken het overvleugelden, de eerste der vrije natién had met eere ter 2ijde kunnen treden. Maar nu was de groote roem, waarvan ieder den mond vol had, dat men met het Hollandsche geld de geheele wereld te machtig was. Men stofte op zyn overvloed en schatte andere volken gering; "Verblind door ijdelen waan, zag men niet/ hoe de ziel van het volk langzamerhand weg vloot, en de ware kracht met den dag ver dween. Het was te v.ccZcn, dat men, zich zelf genoeg en zich zelf verheerlijkend, niet bedacht zou zijn op den dag der kwade, dingen en op eene noodige tegenweer. Het was mogelijk, dat men in zijn ijdelheid zich liet verleiden tot het schenden van bezworen tractaten, tot gewaagde ondernemingen en tot het tergen van een vyand, die blijken zou ons te machtig te zynen die de dwaas heid in schande zou doen eindigen. Van zulk een geest was een natuurlijke vrucht, dat men alles liefst maar blyven liet, zooals het was. Die op het een of ander stuk op ver- l "V K IV. Ruim een week verliep, zonder dat er iets belangrijks voorviel. Het spel begon eiken avond sis naar gewoonte. De dwaze Morton liet zich al J 1 4 verder moê$lepen. Hij was al zooverre gekomen, dit.hij de kostbaarheden zijner zuster weggeno men en verspeeld had. Geen hartstocht brengt san mensch dieper ten val dan het spel. Sandfort had hem nu geraden maatregelen te treffen om «en hypotheek op zijn goederen te nemen, ten «inde zijn ontzettend opgeioopen schulden te kun nen afdoenzijne schulden van eeren eindelijk do kans ten goede te zien koerenhet fata morgana van alle spelers Voordat men hem echter tot dit uiterste mid del droef, werd besloten hem nog een laatste kunstbewerking te doen ondergaan- Sir Charles Moiton meende, dat hij bijzonder sterk in 't écarté was: men noodigde hem daarom op een avond uit een partijtje te spelen, en liet hem slag op slag winnen- In dien strik was ik voor heen ook gevallen. ïk begreep dus, toen ik Mor ton telkens winnen zag, en zijn tegenspelers zich hielden alsof zij wanhopig werden, dat men thans een grooten slag, die voor hem do coup de grace zou zijn, op 't oog had, en ik meende nu dat het mijn tijd werd om door te tasten. Ik liet Sandfort door een der vrienden van ter zijde in vertrouwen meêdeelen, dat ik nog maar alleen te Londen vertoefde, om er eenige duizend pond te incasseeren die tot do .erfenis van mijn oom Passgrave behoorden, en dat ik voornemens was vervolgens naar Yorkshire terug te keeren. IVat sloeg hij een helschen blik op mij, de schelm,, toen hij die mededceüng ontvangen had! Hij moet toch eigenlijk bij al zijn gesle penheid wel een grooten ezel, een onnoozelen hals geweest zijn, om to kunnen denken, dat het mij mogelyk zou geweest zijn zoo gauw al het kwaad te vergeten, dat hij mij gedaan had! 't Oogenblik van de crisis naderde. Sir Char les Morton zou de gelden in handen krijgen die hij op zijn goederen geleend had, en ik vei telde dat ik dienzelfden dag ook ik het bezit der erfenis van mijn oom komen zou. In de wolken over zijn geluk mei het écarté', en door zijn vriend Sandfort die er dadelijk partij van trok, aangezet, wilde de ongelukkige Morton de sommen, die hij in handen zou krij gen, niet besteden om zijn accepten te betalen, maar gaf hij den wensen te kennen al dat geld te zetten tegen.de verschillende waarden, die hij gedurende verscheiden; maanden in den kring verloren had. De listige schelmen, die zijn schuld bekentenissen in handen hadden, hielden zich eerst alsof dit voorstel hun misnoegen in hooge mate opwekte, en verklaarden dat zij vóór alles nu eindelijk betaald wilden worden. Maar van lieverlede gaven zij ten slotte, zoo als'zij met elkaar overeenkomen waren, en schijnbaar voor den aandrang van Sandfort zwichtende, toe, en er werd besloten dat sir Charles Morton ecarté zou blijven spelen. Ihj twijfelde geen oogenblik of hij was allen de baas, en hield zich zoozeer „U y l, I van dert góeden uitslag overtuigd, dat "tij Op vioolijken toon" zijn Ir wloozen raadsman ver zekerde, nooit kaart of dobbelsteen meer te zul len aanraken, zoodra hij het verlórene terugge wonnen had. Hij had het' sarcastisch lachen, en i J 'j de spotternijen der schelmen eens moeten liooren, toen Sandfort hun, achter zijn rug, dat mooie besluit meedeelde! De bijeenkomst, met zooveel ongeduld door Morton en de medeplichtigen, door het blinde slachtoffer en da afzetters, te gemoet gezien, werd bepaald tegen den dag na dien, waarop de woekeraars zijn portefeuille voor 't laatst van 'V .-é ,-vV- *Y*< t Jr -fv'r

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 1