Woensdag 30 Augustus. -is 5518. Kennisgeving. De Burofmecster van Schiedam, geeft by deze kennis aan de Ingezetenen, dat de PATENTEN \oor het dienstjaar 1882/83 zullen worden afgegeven ter Secietarie der Gemeente van den Isten tot en met den Oden September aanstaande, dagelijks, rnot uitzondei ing van den Zondag, des voor- middags van 10 tot 12 uur. A'. 1882. en Dertigstj© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgelonderd Dinsdag. K.i, Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. 'A'l "fêPP***??!«*V *rV 1'|V">-J,'',fr^ f*'tJ~",* ^t*~v ï"K EGÏPTJ. Zondag werd uit kanonnen van groot kali ber, geplaatst op eenen heuvel, genaamd Waterworks'hill, het vuur tegen de stellingen van den vijand op den linkeroever van het kanaal te Mahmoudieh geopend. De bommen, die iu het midden der ioopgiaven van den vyand vielen, lichtten eeu giooteschadeaao. Tater schoot het gepantserd ooilogsschip Minotaur op de verschansingen in de richting vau Aboukir. De vijand beantwoordde het vuren slechts zeer zwak. Gedurende de laatste dagen heeft men geen enkel groot korps vaa den vijand ontdekt. Het gevoelen wint veld, dat het gros der vijandelijke troepen zich van Kafr-el-dowar heeft teruggetrokken. Er heeft zich een onverwachte zwarig heid, ten aanzien van de samenstelling van het nieuwe kabinet opgedaan, Riaz-pacha wei gert zitting in het Ministerie te nemen, ingeval de Kamer van notabelen mocht hei- steld woiden. Naar zijn zienswijze is Egypte, evenmin als Britsch-Iodie, rijp voor eeu der gelijke instelling. Volgens Keuters Office zou Sultan- pacba met Feiid-pacha en een gevolg van twaalf peisouen Maandagnamiddag naar Ismailia vertrekken, om generaal Wolseley als commissaris van den Khédive te verge zellen en aan de bevolking te kennen te geven, dat de missie van het Engelsche leger alleen tot doel beeft, het gezag vau den - Khédive te hei stellen en het land van het niihtaiie despotisme te bevrijden. Wolseley heeft thans een korps van 11,000 mau, met 2770 paarden en 27 stukken geschut, geieed om slag te leveren, Sullan-pacha zal zoudia mogelijk het bestuur te Kairo in handen nemen. Volgens gerucht hebben te Alexandrie brandstichtingen plaats. ENGELAND. Van Wolseley is uit Ismaïlia eeo dépêche onder dagteekening van Zondag ontvangen, waarin hij zegt dat het resultaat der gevechten van Donderdag en Vrijdag veel belangrijker is dan hy zelf wist. Zaterdag heeft de vijand ia wauorde de vlucht naai Zagazig genomen, met achterlating van het kamp, wapens, ammunitie en allerlei soort vau proviand. Mahmoed-Bey, de voornaamste militaire raads man van Arabi, is gevangen genomen en bevindt zich in het kamp van Wolseley, De Pall Mall Gazette is gemachtigd, het bericht tegen te spreken, volgens hetwelk Wolseley versterking zou hebben aangevraagd. De Times deelt een depêche uit Cal cutta van jl, Zondag mede, volgens welke er ernstige godsdienst-ongei egeldheden tus- schen de Hindoes en de Mohammedanen te Saiern, in de provincie Madras hebben plaats gehad. Van de Hindoes die wreedheden pleeg den, zijn er 150 geaireateerd. PBiSKKUK Volgens VAnnuaire ie Varmée Franpaise telt Frankrijk thans 504 maarschalken divisie-generaals en brigade generaals in werkelijken dienst of op wachtgeld, by de reserve of gepensioneerd. Figaro, die geklaagd heeft dat de personen, die deel wenschen te nemen aan de inter nationale tentoonstel ling, in 1883 te Amsterdam te houden, te Parijs geen inlichtingen kunnen bekomen, meldt thans dat hij een mede- deeltng heeft ontvangen, volgens welke de industi ieelen, die iets zenden willen naar de tentoonstellingformules van aanvragen beschikbaar vinden by het Ministerie van Koophandel, terwijl zy omtrent inlichtingen, plannen, enz. zich vervoegen kunnen tot de Agente officielle Franpaise, Galerie Colbert Fulton en Watson die voor 236,000 frs. diamanten stalen van een juwelier te Parys, zijn tot 4 en 5 jaar gevangenissttafvei oordeeld. B E L G I E. Te Brussel heeft de nationale Bank het disconto veihoogd van 4 a 4Vz pet. Het blad De Koophandel bevat een over zicht der geleden schade by den brand, die jl. Vrijdag te' Antwerpen heeft gewoed. De' goederen vaa den heer Voets zyn ver zekerd door de Assurances Générales voor een som vaa 45,000 fr. De hangars van den heer Verspreeuwen, die byna geheel vei meld zijn, bevatten voor engeveer 500,000 fr. hout, ver zekerd door verschillende maatschappijen. Zes compartimenten dezer hangais bevatten een groote hoeveelheid guano vau de heeren Lemmé en Co., waai van liet vei hes op 60,000 fr. berekend woidt. Voor de heeien De Bie en Morren wordt de schade geschat op 12,000 fr. Die vaa den heer Fiévé Goemans op 500,000 fr.; van M, Van Loon op 40,000 fr. en van den heei Vervooit op 40,000 fr. De hangar van de heei;en Kniewitz en Bleeckz bevatte 4000 ton guano, die grootendeels door het vuur en water vernield zijn, en die een waarde hadden van 120:000 fr. ZWITSERLAND. I|e Zwitsersche Pius-vereeniging, 500 leden tellende en daaronder ook de aartsbisschop van Locarno, mgr. Lachat, maakte dezer dagen eet tochtje per stoomboot naar de Borro- tnëische eilandendoch ze werd door de v Italiaansche bevolking van Intra, Palienza en Streza slecht ontvangen, met afschuwelijk ketelmuziek; men eischte, dat de reizigers het- pauselyk onderscheidingsteeken een rood kruis op de borst zouden afleggen alvorens te landen. Daar zy dit weigerden, mo&ten ze op de boot bly ven en onverrichter- zake teiugkeeren. Graaf Scherer en het lid van den wetgevenden raad Respini hebben bezwaarschriften ingediend en zuilen de zaak voor den Zwitserschen bondsraad brengen. T D R X IJ Ef Said pacha, die zich Zondagavond naar Therapia begaf, deelde aan lord Dufferin mede, dat in den ministerraad was besloten, een proclamatie af te kondigen, waarbij Arabi- pacha als rebel wordt verklaard, alsook dat de Porte de militaire conventie overeenkom stig het door lord Dufferin voorgesteld ont werp aanneemt. GRIEKENLAND. Te Larissa hcerscht een groote agitatie, wegens het concentreeren van 800 Turken aan de grens, ten doel hebbende met geweld Caraliderven te bezetten, hetwelk door de Grieken bezet is. Generaal Grivas heeft maat- legelen genomen om den aanval af te slaan. B S L A N D. De Siberische universiteit zal in 1885 gereed zijnde kosten van het gebouw worden op 1,220,000 roebels geschat. r B R Z1 E. Over den oorsprong van den opstand der Bxhtiaren, waarvan berichten te Weenen zijn aapgekomen wordt aan de Pol, Oorr. uit Teheran geschreven, dat hy toe te schrijven is 1 aan den moord, op het opperhoofd van den machtigen stam gepleegd door Prins Zill- es-Soltanes, oudste zoon van den Sjah en gouverneur van Ispahan. Deze wasjalooisch van den invloed van het oude stamhoofd en besloot hem uit den weg te ruimen. Onder deu schijn vau vriendschap noodigde hij hem iu zyn resideutie, ontving hem luisteri ijk en onthaalde hem kouinklyk. Des avonds wees hij hem het logeervertiek aau, voor zijn vi lenden" bestemd. Toeu het opperhoofd zich ter ruste wilde leggen, kwamen een aantal dienaren vau den Pruis aansnellen om hem een kop van de voortreffelijke koffie te reiken. Het opperhoofd kende de bistonscbe beteekcuis van dergelyke beleefdheden en weigerde, verklarende-als hij moest omkomen, dan als een krijgsman te willen sterven. Toen althans zoo luidt het verhaal worgden hem de dienaren. In elk geval hij heeft het bezoek van den Prins niet overleefd, en deze, door het volk voor den moordenaar aangezien, waagde zich vooreerst niet -op straat. Eenige dagen later kwam de zoon van het oude opperhoofd op geheimzinnige wyze om. De Bahtiaren, dus getergd, hebben daarop de vaan des oproers ontrold. Offlcleole MMedeelIngon. Generaal majoor Pel is door Z. M. den Koning benoemd tot ridder 2de klasse ea groot officier der orde van den Gouden Leeuw van Nassau met de zwaarden. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist by de Nederlandsche -Bank-op-26 dezer-by- den be taalmeester aanwezig, bediaagt de som van f43,631,330.75. De heer J. "Van den Brande .Roels, bij Ko ninklijk besluit van 27 Juli jl,, no. 79, be noemd tot consul der Nederlanden te Brugge, is in die hoedanigheid door de Belgische Re geering erkend. De heer R. W. Bolton, bij köainklyk be sluit van 24 April benoemd tot consul der Nederlanden te Riga, is in die hoedanigheid door de Russische regeering erkend. De heer L. Van Riet, jl. benoemd tot vice- consul der Nederlanden te Rio-Grande do Sol, is in die hoedanigheid door de Braziliaanschö Regeering erkend. SCHIEDAM, 29 Augustus 1882. In de voormiddaggodsdienstoefening der Hervormde gemeente alhier op Zondag .jl* is haar nieuw beroepen leeraar, de heer J. O. Mootjjn, iu de Groote Kerk, in zyn dienstwerlt bevestigd door zyn ambtsbroeder den heef C. De Wilde Cz., naar aanleiding van Lucas 9 veis 13 het eeistegedeelte Na de bevestiging werd den heer Montijp door de gemeentenet dei de vers van Psalm 134 toegezongen. I» de avondgodsdienstoefening vau dien dag hield de bevestigde leuraar zijn intreerede, uaar aanleiding van Spieukcn 29 vers 48. Bij beide gelegenheden was het kerkgebouw met eeu groote schare belangstellenden gevuld. Vei moedelijk is in den nacht vau Zaterdag op Zondag de bliksem geslagen in liPt ketel gebouw van den stoomkoienmoien i>De West" waaid 01 de ketel oubiuikbaar wmv en er dus niet kan gemalen worden. Aan het muui wei k van den ketel 0. a, meent men te kunnen bespeuieu dat er oau het ^3 COURANT. Ibonnëmentsprus, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Aftonderlijke noinmers v. J 1.85. - 2.50. - 0.10. ItVREAVi MAR E, 124. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eena Courant1.10, Iedere gewone regel meer 0.10. DriemaAI. plaatsing wordt tegen tweehaal berekend. En dat de Patenten, aio na het verstrijken van dien tijd met zullen zijn afgehaald, aan de Patent- pligtigen, tegen betaling van tien Cents per stuk, zullen worden te huis gebragt. fien ieder wordt aangemaand, om. bij de afhaling van zijn Patent, het aanslagbiljet mede te brengen, ten emde de afgifte te bevorderen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort den 28 Augustus 1882. Be Burgemeester-van Schiedam P. J. VVN DIJIC VAN MATENESSE.

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 1