AS. 5524. A". 1882. Donderdag 7 September. Feuilleton. Zes en Dertigste Jaargang. h Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. A Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. °i l c Abonnbmlntspkijs, per kwartaal1.85. franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke noimnors- 0.10. BUREAU) HARKT, fi, ISA. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.1ft; Tedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. Met het oog op de ongerustheid die vooral op het Vasteland gewekt is door het gerucht omtrent het verschijnen van cholera aan de Roode Zee, heeft het Gouvei nement een tele gram uit Aden openbaar gemaakt, meldende dat dit gerucht zijn oorsprong heeft in het overlijden van een stoker op een schip mot pelgrims van Bombay naar Mekka. Geen ander doodelijk geval heeft zich voorgedaan. De gezondheidstoestand te Aden is voortreffelijk. Sinds October 1881 heeft zich daar geen enkel geval van cholera voorgedaan. Ook de betichten uit Indië over de jongste veertien dagen melden slechts weinice gevallen. De rust i Maandag te Dublin niet ge stoord. De onderkoning heeft dan ook open baar gemaakt, daf er verder geen speciale politie-agenten meer noodzakelijk zijn. Volgens mededeeüng van den Times, is Ilr. Ms. regeering in het bezit van een briefwisseling, waarin ten volle wordt beves tigd, dat de Sultan en Arabi-pacha in de Egyptische aangelegenheden met elkander in geheime verstandhouding hebben gehandeld. Een bericht uit Sydney, gedagteekend van 10 Aug. jl en ontvangen over San Fran cisco. bevat, dat aldaar eene invloedrijke com missie is benoemd, om Nieuw Zuid-Wallis op de internationale tentoonstelling te Amster dam te vertegenwoordigen. De ongerustheid onder de Europeauen neemt te Alexaudrië toe. Tal van sensatie- berichten waren Zondag in omloop. De Engel sche militaire overheid vertrouwt dat hare schikkingen voldoende zijn, om op alle even tualiteiten bedacht te zijn. Te Ramleh is geen grout getal vijanden zichtbaar, maar de werk lieden gaan voort aaidenwerl.eu op te lichten en geschut van zwaar kaliber te plaatsen bij deu spoorweg van Caiio. Iu den namiddag werden in Arabi's legerplaats bommen gewor pen. De vijand antwoordde zonder schade te berokkenen. De som door de Engelsche admiraliteit we gens de doorvaart van schepen door het Suez- kanaal aan de Kanaalmaatschappij verschul digd, bedroeg voor eenige dagen reeds f 900.000. FRANKRIJK, Volgens bericht uit Konstantinopel heeft de Sultan, na eene nieuwe bijeenkomst met Lord Dufferin, de conventie met Engeland geteekend. Zondag jl. is te Nolay, departement Cóte-d'Or, het standbeeld van Carnot onthuld. De Regeering werd bij de plechtigheid verte genwoordigd door generaal Billot, Minister van Oorlog, en de President der Republiek door generaal Pittië. Weldra zullen er drie senatoren gekozen ■worden, dén in het departement der Ardennes, in plaats van wylen den heer Toupet dpsVignes, en twee in Fiuistère, om te voorzien in de plaatsen door den dood van de heeren de Kerjcgu en de Forsans opengevallen. De beide laatstee behoorden tot de legitimistische partij, de eerste tot de groep van het linker-centrum, die de rechterzijde nadert. In het kiesdistrict Moulins heeft den Sen dezer de vei kiezing plaats gehad van een afgevaardigde. De heer Roquet, van de radicale linkerzijde, is gekozen met 4943 stemmen tegen den heer Clairefond, candidaat der onverzaenlijken, die 1139 stemmen bekwam. SUlTSCf LAND. Volgens de Norddeutsche A. Z. zal er aan de klachten over te late aankomst der Engelsche post geen gevolg worden gegeven. De Belgische Regeering heeft aangetoond dat de vertiaging niet aan ue Belgische spoortreinen of post diensten, maar aan de Engelsche stoombooten ligt. De Duitsche Regeering heeft zich met die inlichtingen voldaan verklaard, en van eene postvei binding over Vlissingen is althans voor 'toogei lik geen sprake meer. Pri 3 Albert van Pruisen, zoon van Prinses Marian der Nederlanden, heeft jl. Vrijdag, toen hij, na afloop van de veldmanoeuvres, van Rehjftielingen na Wolfenbuttel (Hannover) in vollep draf terugreed, het ongeluk gehad van het' paard te vallen, dat 'over een steen struikelde. De Prins bekwam slechts een geringe kneuzing aan den rechterschouder en was niét verhinderd denzelfden avond nog naar rdan te vertrekken orft Zaterdag de manoe res aldaar bij te wonen. EGYPTE. De rpoordenaar der Engelschen Dobsonen Richar ion heeft zijn schuld bekend en is door d.en Khedive ter dood veroordeeld. Hy zal in deinlandsche wyk worden opgehangen. Mahmoud Fetmy. heeft bij den Khedive een uitvoerig rapport ingediend, houdende aanduiding,^van de stellingen der vyandelyke macht. Een" vertaling van dit stuk zal aan Wolsely gezonden worden. Het rapport be schuldigt vele personen in des Khedive's omgeving, ork Cherif Pacha, van verstand houding met Arabi. ITALIË De correspondent te Rome van de Indé- pendance Belg» meldt, dat daar geruchten zijn verspreidvolgens welke de regeering een samenzwering tegen 's Konings leven ontdekt heeft. De aanslag zou geschieden ter gelegenheid van zijn reis naar Toskane en Umbrië. ter bijwoning van de groote manoeuvres der troepen. RUSLAND. Te Petersburg is een centraal Aziatisch Handelsgenootschap gevormd met een kapitaal van 2,400,000 roebels; de Russische re geering garandeert 5 pet. interest van 1,800,000 loebels obligation, De maatschappij zal een stoomgemeenschap openen tusschea Khokand en Kazalinsk. T U R K IJ E. Lord Dufferin deelde jl. Zondag aan den Sultan roede, dat hij instructiën van lord Gran ville had ontvangen, krachtens welke 2000 ik 3000 Turken te Port-Saïd mochten ontsche pen. Der wisch-pacha zal bevelhebberen Baker- pacha chef van den staf dier troepen zijn. ZUID-A F RIKA. De correspondent van de Daily News te Pietermaritzburg seint dat er in de Transvaal druk geteekend wordt ten gunste van Paul Kruger als President. Kruger's uitingen noemt hy liberaal en progressief. Z U 1 D-A M E U I K A. Telkens komen nieuwe berichten bevestigen/ dat de vijandelijkheden tusschen Chili 'en Peru zyn hervat. De Chilenen ontbieden versche troepen, en hebben drie der invloed rijkste personen uit Lima, generaal Lacotera» ex-Minister van Oorlog, Jose Canevard ex-vice-president en Manuel Canevaro als krijgsgevangenen naar Chili gezonden. Ook tusschen Brazilië en de Argentijnschö republiek moet groote spanning heerschen over het Misiones-gebied, dat aan de laatste republiek behoorende, in den vorm van een landtong in het Braziiiaansche gebied schiet, en waarvan de grenzen niet juist afgebakend schijnen, Buenos-Ayres verkeert in oorlog zuchtige stemming, doch tot feitelijkheden zal het wel niet licht komen. Offlcieele Medcdeelingen. By Koninklijk besluit is: 1. aan Dr. P. L. Rijke, Staatsraad ia buitengewonen dienst, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der wis- ea natuurkunde aan de Rijks Universiteit tó 3. Ik hoor 't met genoegen, en ik wil mijn uiterste best doen om te gelooven, dat gij er rijk bij gowoiden fijt. Al was ik er ook niet van oveituigd, dan zou ik er nog niet met u over durven redetwistenmaar neem mij niet kwalijk, dat ik nu weder op-'t punt terugkom van waar wij jzijn uitgegaan. Dus, uiijnbeor d'Emmerich maakt en ontvangt geen bo/oekon? Nooit, en luj kont hier dan ook niemand. Hij was hier nooit voorden oorlog geweest. Hot kas teel Montigny, door con oom van mevrouw d'Emmerich ïhnarj'geleguteerd, was aan een fnmi- lio uit Dyon verhuurd, die het tot 1870 bewoonde. Toen kwamen de Pruisen en liebbon er als heer en meester in huis gehouden. Eorst na Mei 1871 is mijnheer d'Emmerich er met zijn dochter gekomen, haar voedster en don ouden Conrad. Sedert leeft dat viertal op die rots in volmaakte afzondering. Maar gij hebt Margaretha toch te Dyon gezien Ja, zij komt er twee- of driemaal in 't jaar, en brengt cr dan tolkcns eon ooi middag door; maar overigens is on blijft zij de «onzicht bare bmchtvrouw", zooals ik u daar evbn zeide. Maar, daar zijn wij aan den voet van den heuvel; blijft gij er bij om naar Montigny te gaan? Wel zeer zekerantwoordde Albert levendig. Gij zult niet ontvangen woiden. Ik ben de neef van mijnheer d'Emmerich, mompelde hij. IJa, in den tienden of twaalfden graad, niet waar? Dat is geen reden waarom hij u zijn dour zal openen. Maar omdat gij de kans abso luut wagen wilt, zal ik met u gaan tot aan het liek. Dan-keer ik terug, wantik wil geen tweede maal afgewezen worden en mij aan denzclfden steen stooten. Ik wacht u aan hot station op. En do tijd zal u mogelijk heel lang vallen. Neon zeker niet; ik zal hem goed weten te gebruiken. Ik loop maar niet zoo dadelijk naar 't station door! Als ik buiten ben, dan ga ik altijd oens bij de boeren aan, ja zelfs de scha melste hutton in, en ilc heb or meermalen een gelukkige vondst gedaan- Bij do aimstcn vindt mon dikwijls poisolrin en alleilei oude voorwer pen van wezenlijke waarde.Maar wat is dat hier een moeilijke, onbegaanbare weg! 't Schijnt dat cr nooit iemand een voet zet. 't Lijkt hier wel of 't pad geheel dicht gegroeid raakt, en of de struiken ons den doortocht willen beletten, als in 't sprookje van Do schoone slaapster in 'i bosch Ja, 't ziet er al lieol bedroefd en verlaten uit, en mijnheer d'Emmerich moot zich in zulk een woestijn wel vervelen, ondanks al zijn phi" losophie Maar, kapitein verveelt een wijsgeer, een wetenschappelijk man zich dan ooit? Mijnheer d'Emmerich wijdtzekerzeer veel tijd aan scheikun dige proeven... aan do kunsten die do nijverheid veredelen.hij zoekt nieuvvo procédés. h^ heeft stellig in dio afzondering een niouwo verf stof of een nieuw vveefsol uitgevonden 't een of ander, dat hom voel geld zal opbiengon. Heeft hij nog eigendommen in den Elzas? Dat geloof ik niet. Zijn fabrieken heeft hij althans verkocht, lhj leeft van zijn renten, en daar hij geen verteringen maakt, zal Margaretha waarschijnlijk een mooi kapitaaltje mcë ten hu welijk brengen. Maar na verlaat ik u Ge-

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 1