1 r- *43 decimeter; aan de witte tónnénzyde33.5 decimeter. In de 150 meter breeden vaargeul van het Westgat kan worden aangenomen dat daar 8 decimeter meer water staat dan het sein aangeeft. De Prins en Prinses van Wales met de Koning en de Koningin van Griekenland kwamen eergisteravond halfelf per extra-trein te "Vlissingen aan. De vorstelijke personen soupeerden in het deksalon van de ïOsborue," die gisternacht half drie naar Engeland ver trok. De heer De Bru'yne, vice-consul van Engeland te Vlissingen, was als gast aan de vorstelijke tafel gezeten. Onder het opschrift «Koning Otto en zijn baronnen" gaf de Katholieke Maasbode onlangs eenige artikels van zulk laag gehalte, dat geen enkel liberaal blad zich geroepen vond om den heer Van Kees en zijn geestverwanten te verdedigen. Thans echter heeft een ander •Katholiek blad, het te Leeuwarden verschij nende Ons Noorden, duchtig met de Maasbode afgerekend. De heer S. betreurt het, dat de Maasbode zulke taal de opneming heeft waardig geacht en sommeert bedoeld blad om de verdachtmaking, die den voorzitter der Tweede Kamer naar het hoofd is geslingerd, waar te maken. Ook voor den heer Des Amorie van der Hoeven trekt de schrijver warm partij en hy viaagt: swat heeft men te verwachten, sindien een Katholiek afgevaardigde als de sheer Des Amorie van der Hoeven in een sKathoiiek orgaan aan zulk een bejegening sis blootgesteld, wanneer hij op een vrij punt seen vrije meaning verdedigt of voorstaat?" Op een vrij punt! Zijn die woorden niet karakteristiek De zaak van de conversie geldt een vrij punt, en daarom mocht de heer Van der Hoeven op dat punt wel met de liberalen meegaan, maar mocht de heer Van der Hoeven de vermetelheid hebben om ook aangaande andere zaken met zijn geloofsgenooten te verschillen, dan zou zelfs de heer S. hem in dea steek laten. Zou de heer S. bij gelegenheid niet eens willen meededen, welke punten voor» de Katholieke Kamerleden vry en welke niet vrij zijn? Vad Onlangs werden er voor de gemeente Charlois bij advertentie veldwachters gevraagd van den Protestantschen godsdienst. Daarin vonden de pastoor van Fijenoord en de pastoor van Rhoon aanleiding om zich tot den Gemeen teraad te wenden met het verzoek om althans voor het vervolg dergelijke uitsluiting te vermijden. Hetantwoord van den Burgemeester van Charlois luidde, dat de gemeentelaad er geheel onschuldig aan was en dat hijzelf goheel alleen de verantwoordelijkheid voor bedoelde annonce aanvaardde. Dat nu is zeker zeer dapper, maar de annonce wordt er niet door gerechtvaardigd. Meermalen zyn wij ertegen opgekomen als er voor een openbare school uitsluitend Katholieke onderwijzeis weiden gevraagd, maar wat de Burgemeester van Chariois heeft gedaao, is even weinig te verde digen. Wat meer zegt de annonce is in Strijd met onze Grondwet, die uitdiukkelijk voor de leden van alle gezindten gelijkelyk het recht op openbare betrekkingen handhaaft. Door uitsluitend iedeu van een berkgenoot schap voor een betrekking op te roepen, wordt er gespot meteen gewichtig beginsel, waaraan de grondwetgever groote waarde heeft gehecht. "Wy twijfelen dan ook niet of de Regeering zal den Burgemeester van Charlois aan het verstand brengen, dat hy in dezen zyu bevoegd heid heeft overschreden. (Vad.) Op de Beiersche tentoonstelling van Njjver beid en kunst, te Neurenberg, is door de jury dergouden medaille toegekend aan den heer H. E. Oving Jr., te Rotterdam, voor zyn in zending van machinen-constructie, inzonder heid van locomotieven. dant de luit. ter zee lstekl, H. Nygh, is eergisteravond een stak paal met peil- corapas, afkomstig van de Adder, te Maas sluis aangebracht. Naar wij vernemen, is de officier van administratie le klasse bij demarine H. verdacht van onzedelijke handelingen'..(in de Maagsche Mennekrassen no. 47-nader aan geduid), Maandag van 's Hage overgeplaatst op de rol van het wachtschip te Willemsoord, en bij aankomst aldaar onmiddellijk in arrest gesteld. Zijn zaak za! spoedig voor een krijgsiaad of raad van eer dienen. Door A. Knaps te Yenloo is een locomobile vervaardigd, die mn de kleine afmeting en juiste constructie een waar kunststuk is en bestemd is voor de Internationale-koloniale tentoonstelling te Amsterdam. Het geheel beslaat een lengte van 13 centimeter; de machine heeft eeu cylinder van 15 millimeter, dan een voedingspomp met regulateur, benevens verticalen en horizontalen ketel. De machine weegt circa 0,75 kilogram, is van geel koper en wordt door sloom in beweging gebracht. Met 1 Jan. van het volgende jaar gaat men in het wereldpostverkeer weder een schrede voorwaarts ter bereiking vau ^uniformiteit" in dezen tak van dieust. De aangeteekende brieven zullen, te rekenen van dien tijd, worden afgestempeld met een groote, duidelyk in het oog vallende R (Registeied), aaoge- teekend. In Engeland en Amerika is de R reeds in gebruik. Nederland, België en Frankrijk zuilen het voorbeeld volgen. De heer D. H. Schmull te Amsteidam deelt mede, dat de aanvragen om aandeelen groot 10 in de Transvaalsche Volksbank alle overgebracht zyn aan den voorzitter der Bank, van vvien spoedig antwoord tegemoet wordt gezien. Inmiddels doet hij nogmaals een beroep op alie Nederlanders om deze zaak te steunen. Laten zij thans toonen, dat deelneming in het lot der Transvalers zich verder uitstrekt dan woorden, door ook gel delijk te helpen. De viering van den 70en jaardag van onze beroemde romancièremevrouw Bosboom- Toussaint, belooft zeer luisterrijk te zijn. Ruim 800 Noord- en Zuid-Nederlanders gaven door het inzenden vaa albumbladen blijken van sympathie. De zalen van Diligentia zullen a. s. Zaterdag een recht feestelijk aanzien hebben, rijk versierd door tropées en bloemen. In de eerste zaal zal op daartoe bekleede tafels de rijke inzending van aquarellen, cal- iigraphische werken en musicalecompositiën van onze eerste artisten voor de deelnemers worden tentoongesteld, terwijl in de tweede zaal een schat van schriftelyke bijdragen door vele voorname letterkundigen op de bestemde albumbladen gesteld, zal uitgespreid '"ggen. Aan geschenken van autoriteiten en par ticulieren zal het bovendien niet ontbrekeD, terwylzooals men algemeen zegtde re- geering van haar kant niet in gebreke zal blijven, om de begaafde schryfster een blijk van waardeering te geven. Het feest 2a! worden bijgewoond door deputatiën uit de gemeentebesturen van 'sGravenhage en Alkmaar (hare geboorte stad), van de maatschappij vanNederiandsche Letterkunde, het Willemsfonds van België en liooger zij ons doel van Amsterdam terwyl tevens uitnoodigicgeo zijn gericht tot de Ministersden Commissaris des Konings in Zuid-Holland enz. Ook de burgemeester van Amsterdam wordt verwacht. Te 3 uur zal Mevr. Toussaint worden binnengeleidvoorafgegaan door 4 in 't wit gekleede meisjes, bloemen strooiende op haar pad, terwyl Verhulst zyn voor dit feest ga- componeerden marsch zal uitvoeren, (if. 71. Cl.) Van ruim een honderdtal verpleegden te Ommerschansdie aan den Minister van Justitie ontslag verzocht hebben, om bij het vreemdenlegioen in Frankryk als soldaat dienst te nemen, is zulks aan ruim zestig toegestaan. Deze zijn beneden de veertig jaren oud. Is het waar, dat men tot vijf en veertigjarigen leeftijd een engagement kan sluiten, dan wordt dezelfde gunstige beschikking op meerderen toegepast. Tot aan de Belgische grenzen worden ze door de politie begeleid, terwijl te Rozendaal een plaatskaart voor hen wordt genomen tot Antwerpen. AmstCt.) Een droevig geval heeft Zondag plaats gehad te Groede in Zeeland. Twee dames M. deden een ridje naar Oad/and met den brouwer A, IJ., uit Sluis. Op de tei ugreis hadden zij het ongeluk op eeu paaltje te rijden, dat op den zijweg staat. Een der dames viel uit de tilbury en is eenige uren daarna overleden. Overschle. Gisterochtend heeft bij dsn bouwman H. Van "Woerden alhier de eeue knecht (Duitsclier) den ander (Hollander) een steek in den arm tusschen schouder en elleboog toegebracht. De Duitsclier is in handen der politie. Den Hang. In de buitengewone zitting van den gemeentel aad van gisternamiddag is Mr. J. G. Patiju als burgemeester geïnstal leerd. De oudste wethouder, do heei Van der Du'yn, heette hem welkom, roemde 's Konings keuze zeer en herdacht de verdiensten van den afgestorven burgemeester Gevers Deijnoot. Mr. Patyu verzekerde de stappeu zijns vooigangers te willen volgen en, ofschoon overtuigd dat het een ydel streven is de goedkeuring van allen te willen verwerven, verzekerde hy, dat hij al zijn tijd en al zijn krachten wilde wijden aan de belangen der gemeente die hij lief had, en zijn eenig streven was nuttig te zyn voor de plaats zijner inwoning. Beide redevoeringen werden door de raads leden en liet talrijk publiek zeer toegejuicht, Haarlem. Dinsdagavond had in de groote zaal van de sociëteit Me Kroon alhier de feestvieriog plaats van het 40jaiig bestaan der Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drauk. Een der leden van Let hoofd bestuur heette de aanwezigen welkom en gaf een schets van het ontstaan der vereeniging en hare ontwikkeling. Daama hield Jhr. J. L. De Jonge, voorzitter der vereeniging, de feestiede, waarin hij de wolding en het streven der vereeniging schetste en hetgeen door haar in die 40 jaren was totstand ge bracht. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat Z. IC. H.'Piins Alexander welwillend het beschermheerschap van de vereeniging had aanvaaid, nam de Minister van Justitie, Mr. Moddei mau, het woord om mede te deelen, dat Z. M. de Koning, zijn sympathie voor de vereeniging willende betuigen, den voor zitter Jhr. De Jonge benoemd had tot ridder der Orde van den NederSandsehen Leeuw, waarop de Minister de versierselen dier orde aan den gedecoreerde overreikte. liet feest werd ook bijgewoond door Jhr. J. W. M. Schorer, Commissaris des Kouingsde wet houders en den secretaris der gemeente en door een aantal genoodigden. De feestrede werd afgewisseld door koornummers van de liedertafel Me Ilarpe Sions uit Amsterdam begele,door het orchest van het stedelijk muzieklAfe De gemj >ieraad heeft gisteren met 15 tegeu 7 si iomen aangenomen het beginsel, nedergelegd in een voorstel van den wet houder Dr. C. G, Von Reeken, om een plaat selijke belasting te heffen naar de werkelijke vertering, en aan de commissie van financiën opgedragen een ontwerp-verordening temaken en in te dienen. _r>--■ 1 Amsterdam."—- In Qdêon wérd jl. Maandfi een buitengewone bestuurs- 'en cornitéverga^ dering gehouden vaa de ïAfdeelingNederland,^ der Internationale Vereeniging tot verbetering van het lot der blinden", welke vergadering o. a. werd bijgewoond door den heer F, H, Lavanchy Clarke, directeur der Vereeuigiog en van de Sociêté des ateliers d'dveugïes te Parijs. Door den algemeenen secretaris den heer J. H. Meyer, directeur van 't Blinden-Inslituut werd alleieerst mededeeiine; gedaau betreffende de bemoeiingen dezer afdeeüng sedert haar kort bestaan, o. a. waaruit bleek, dal vaa Regeeringswege een nog onvolledige statistiek was ingekomen omtrent blinde kinderen, die geheel of althans voor 't grootste deel van de noodige zorg tot het aan loeren van nuttige kundigheden waren verstoken. Een beroep op de gemeente- of keikelyke bestuien, waar zulke kinderen zich bevinden, had tengevolge dat 7 kiudeien van 4 tot 7 jaar uit velschil lende provinciën bij de opening van den cuisus in de Prms-Alexauder-Stichtuig te Ben- nekom zullen worden opgenomen, mits deze afdeeling voor hun ondeihoud f150 en voor kleeding en dekking f250, te zameu dus ougeveer f350, bydiage, tersvij! dan de overige benoodigde gelden dooi zes gemeente- of kerkelijke besturen zullen worden vei strekt, Nadat de heer R. J. Cohen als zijn gevoelen had te kennen gegeven, dat deze afdeeling zich moest bezig houden om iets nieuws by de hand te 'men, en zich vooi namelijk moest bemoeien met de stichting van een imichtuig voor halfblinde», waai op door den voorzitter, den heer M. A. Perk endoorden heer Meyer werd geantwoord, dat deze sub sidie de kas der afdeeiiug niet zou aantasten/ eu beide de hooge noodzakelykheid van een inlichting, door den heer Cohen bedoeld/ erkend hadden, waai op dan ook steeds de aan dacht zou gevestigd blijven, weid het voorstel tot het verleeoen van de gezegde subsidie voor 7 kinderen met acclamatie goedgekeurd, De heer Lavauchy schetste hierna m groote trekken het ontstaan dezer Vereeniging, die thans ïeeds in verschillende lauden van Europa aldeelitigen heeft. Het was hem n!<- bij bezoeken aan blinden-im icluiogen iu ver schillende landen gebleken hoe noodzakelijk de uniformiteit van het scluift was eu doof samensprekingen met onderscheidene diiec- teuren eu blmden-leeiareii was hij op het denkbeeld gekomen om op cougiesseu de verbetering van het blinden-ondervvijs te be spreken. Reeds zijn 5 congvessen iu Weenen, Parijs, Diesden, Du«seldorf eu dit jaar te* Fraukfoit gehouden, die niet weinig tot liet goede doel hebben btjgediagen. Op het congies in Juli II. te Fiankfort was Amsteidarn met algemeene stemmen als plaats van bijeenkomst aangewezen, waaiop* de heer J. II. Meyer, die Nedeiland ver tegenwoordigde, zich de goedkeunng ïd deïB afdeeling voorbehield, aangezien zijn inrich ting eene paiticulieie en geen Rijks stichting- was. Daarop hadden de afgevaaidigden van Dusseldorf als hun wensch te kennen gegeven dat, mocht Amsterdam voor de receptie be danken, zy alsdan liet congres met open armen ten hunnent zouden ontvangen, De heer Meyer zeide hierop zich tot dr hoofden van gewest eu stad te hebben ge wend, die beide hunne sympathie met het- congies hadden betoond en hun steun hadden toegezegd. Na deze mededeeüngen werd met accla matie besloten het congres iu 1885 alhier te ontvangen, en werden op voorstel van het' bestuur de volgende heeren als leden vaB, het comité benoemd: jhr. Mr. Schorer, com-, roissaris des Konings in Noord-Holland, eere- voorzitter Mr. C. J. A. Den Tex; J b. Fockf Mr. Th. SchiftDr. "W. M. Gunning; J. A,< Mattbes;Mr. 3. G. De Wit Hamer, te Leeuwar den Dr. A. MoensMr. W. "W. Van Leunep!' k 1 im J. Met Zr. Ms." stoomschip Schelde, komman- i, .j-

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2