scbil van de opbrengst van den accijns op het gedistilleerd in 4882 f307.235 minder. De accyns is f57 per hectoliter van 50 en volgens deze uitkomst zouden 5400 hecto liter minder z'y'n gebruikt. Stelt men de be volking van Nederland op circa 4 millioenen, ■waarvan de helft kinderen en'/ een vierde vrouwen, die nimmer gedistilleerd gebruiken, selfs geen glaasje punch of kraam-anijs, dan heeft iader jeneverdriuker in 8 maan den of 240 dagen, 54 centiliter (vingerhoeden) minder gebruikt. Voor hen die met dit lilliputtische maatje niet bekend zijn, moge tot inlichting dienen, dat het ongeveer 2 gewone eierlepels inhoudt. Het minder gebruik zat dus per hoofd en per dag op nog geen halven eierlepe! uitkomen. Op den weg ter uit roeiing der volkszonde zijn wij dus nog niet ver gevorderd en voor victorie kraaien is nog weinig reden. Niettemin uit ik van ganscher harte den •wensch dat spoedig het misbruik van sterken drankevenals dat van tallooze goede en nuttige, ja onmisbare zaken, tot het verledene moge behooren, en plaatsmaken voor een matig en gepast gebruik dat niemand kan schaden. De verminderde opbrengst van de belasting zal dan door de meerdere welvaart van menigen vroegeren misbruiker ruim schoots vergoed worden. L. Piucoffs, wiens z verwijdering" uit Rotter dam men zich nog wel herinneren zal, heeft naar het gerucht te Amsterdam loopt, by erfenis van een rijken bankier aldaar f500,000 verkregen. De Minister van Financiën maakt, ter vol doening aan art. 44 der wet van den 5den December 1814 {Staatsblad no. 185), bekend, dat op den isten Sept. 4882, een bedrag van f48,000,000 aan schatkistpromessen in omloop was. Blijkens mededeeling in de Fortugeesclm 'Staatscourant van 8 dezer worden de havens van Brownsville en Matamoras door de Por- tugeesche regeering beschouwd, sedert 1 Juni n„ besmet te zijn met gele koorts. De overige havens aau de Mexicaansche Golf worden verdacht van dat tijdstip met die ziekte besmet te zijn. {St. Ot.) De Kamer van Koophandel te Batavia heeft op 45 Juni 4882 aan den gouverneur- generaal een adres gezonden, met verzoek tot afschaffing van de patentbelasting en ver mindering van het uitvoerrecht op koffie. De N. JR. Ct. verneemt, dat de president directeur der Kotterdamsche 13ankde heer F. A. Muller, verzocht heeft om redenen van gezondheid met 1 November aanst. te worden ontheven van zijn betrekking, en dat commissarissen hem eervol ontslag hebben verleend. Het Staatsspoor, de Hollandsche, de Noord- Brabantsch-Duitsche en de Nedei landsche Zuid-Oosterspoonveg-maatschappijen geven smal, met heesters afgezet, de muren met klim op begroeid. IKer en daar stonden gebroken beel den on grooto steenen vazen groen van 'tmos, ep vol'troebel water; versierselen die volkomen in overeenstemming met het naargeestige karak ter van 't geheel waren. "Voor den moestuin was daarentegen beter zorg gedragen, en hij besloeg dan ook het beste gedeelte van het terrein. Mar garetha werkte met zooveel ijveren inspanning, dat zij de beide lieeren niet zag naderen. Toen *ij eindelijk even 't hoofd ophief en haar neef herkende, begon zij te beven en het borduurwerk ontviel aan haar trillende handen. Albert versnel de zijn pas, raapte 't op, zag haar in die gebogen hpuding vol droefenis en verwijtend aan, en gaf 't haar terug. Margarethazeide hijen men kon fcooren dat het hart hem op de tong lag, Margaretha, eindelijk zie ik u weer, en nu wij WQder bij elkander zijn, vraag ik mij af of er reductie van vracht voor het vervoer van paarden en wagens van'deelnemers aan de wedrennen te NijmegeD, en wel volle vracht tot Nij mogen, en kosteloos vervoer terug, op een bewijs af te geven door den secretaris der Renvereenigingden heer Yan Diepen- brugge, dat die paarden aan den wedren hebben deelgenomen. Yoor de internationale harddraverij zyn reeds 30 paarden ingeschreven. Yan een onbekende uit de omstreken van Nijmegen is ontvangen een prachtige zilveren bokaal, te voegen by den prijs voor de na-„ tionale harddraverij. De Minister heeft de oprichting van een telegiaafbureau op de baan toegestaan. De gemeente Nijmegen heeft f 500 als prijs beschikbaar gesteld. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen bij de directie der Holl. Spoorwegmaatschappij het station te Delft te bouwen op het terrein langs de sloot aan het noordelijk uiteinde van den Leeuwenhoeksingel. De daarop staande arbeiderswoningen moeten reeds binuen eenige dagen ontruimd zjjn, {D. Ct.) Het Vaderland is in staat mede te deelen, dat de jongste disconto verhooging der Neder- laadsche Bank niet in staat is geweest ver deren goudafvoer tegen te gaan. Ook de laatste rijksmarken zyn uit de kelders der Bank weggehaalden het gouden mtuit- materiaal bestaat alleen nog maar uit eagles. In Engeland is een commissie van niet minder dan 31 leden benoemd, ter behar tiging van de belangen der Britsche inzen ders op de in het volgend jaar te Amsterdam te houden koloniale tentoonstelling. Onze gezant, graaf Van Bylandt, onze consul-Generaal te Londen, Jhr. May en lord Ray (onze vroegere landgenoot baron Mackay) maken er o. a. deel van uit. De heer O. Verloop Jr.ingenieur bij de Rijnspoorweg-maatschappij, is door den Koning van Zweden en Noorwegen benoemd tot ridder der Wasa-orde. De heer Volck te Utrecht verzendt aan staanden Zaterdag weder brieven naar Siberië, in de hoop dat de Nederl. Noordpool expeditie daar aangekomen is. De te Amsterdam gevestigde afdeeling, 4e sectie, van het »Metalen Kruis" herdacht jl. Woensdag aan een diner den gedenkdag, waarop dat eereteeken door Z. M. Willem I werd ingesteld. Het Groene Kruis heeft indertijd de Neder- landsche natie opgewekt tot het brengen eener hulde aan de voor hun vrijheid zoo heldhaftig strijdende Boers, onze ïdappere stamverwanten in den Transvaal" met geest drift hebben duizenden aan die hulde deelge nomen. Velerlei zijn de zorgen geweest, van de ontwerpers tot het welslagen van het plan nu wel iets ter wereld is, dat ons scheiden kan Zij werd beurtelings rood en bleek; evenwel van lieverlede herkreeg zij hare koelbloedigheid en zelfbelieerscliing en antwoordde hem met vaste stem: Neen, neef, niets kan onze oude vriend schapsbanden breken, zij zijn to talrijk tusschen uw familie en do mijneWij hebben veel aan u gedacht gedurende uw afwezigheid, voeg de zij er bij, en wij zien u niet blijdschap terug. Die welwillende woorden hadden Albert's hoop moeten verlevendigen; maar, integendeel, zijn hart kromp meer ineen. Hij trachtte te antwoor den en stamelde iets. Mijnheer d'Emmerich bood hem een tuinstoel aan, en nam zelf naast zijn dochter plaats. Zij sloeg de oogen neer, en werktuigelijk bewogen haar handen het borduur gaas, op 't midden waarvan zich een groen vlekje toonde. Bij 't oprapen had Albert het zeker op 't vochtige gras gedrukt of op de eene of andere geëischt, doch nu is alles gereed tot vertrek naar het verre en toch nagelegen land. Vóór dien tyd zullen-zeker velen wenschen te zieD, welke vorm aan de hulde gegeven is. Ten bureele van de firma Nijgh Sc Yan Ditmar, Wijnhaven te Rotterdam, bestaat daaitoe gelegenheid. Op een keurig kastje, van boven tol lessenaar ingericht, het werk vau de firma Mutters te 's Hage ligt een door de firma Bouscholten aldaar gebon den prachtig album in groen zyden fluweel, met gouden en zilveren versiersel van de firma Yan Kempenhet Nedei landsche wapen en de opdracht: sHuldeblyk vau Nederlanders aan dappere stamverwauten in Transvaal"voorts aan de keerzijde met het wapen van het Groene Kruis en gesloten met een zilveren slot waarop liet jaartal 4882. Yan binnen prijkt de bekende, door de fiima Kühn eu Zijdeman te Rotterdam vervaardigde plaat, portretten van Tiansvaalsche helden, land schappen enz. bevattende. De heer I. H. Sehmüil zorgde voor het tweede blad voor een zeer fraai gecalligrafeerde opdracht en daarop volgen de portretten van de leden van het Groene Kruis en het Purmeretider comité. In vijf albums zijn al de origineele inteeken- lijsten vereenigd, in een zesde evenals de vijf eerste door de firma Nijgh Sc Van Ditmar te Rotterdam gebonden die namen nog eens overgedrukt. Alles is met evenveel smaak en overleg byeeugebiacht en dit kau niet anders dan het verrassende der hulde verhoogen. Het getal cadetten aan de Kon. Milit. Acade mie bedraagt thant 326, waarvan 84 in het vierde, 71 in het derde, 81 in het tweede en 90 in het eerste studiejaar. Een toevallige bijzondeiheid is, dat juist evenveel cadetten voor liet leger hier te lande als voor dat in Nederl. Indië aau die inrichting hunne oplei ding als officier ontvangen. Voor ieder van die legeis in dit dus 463. De 46e Standaard lijst der ünie collecten geeft als totaal van 400 locale comités f70,689.89, waaronder Sassenheim f46, Oud-Beierland f 294.25, Aimelo f'151.56, Delft (ree^s vermeld) f588.09, Rijswijk f80,76. Hebben wij reeds melding gemaakt van de brieven met geldswaarde en van de postzegels, die de brievenbesteller Langenbach verduis terde en de pakketten drukwerken, die hij naliet te bezorgen, later is gebleken, dat by ook voorwerpen van waarde heeft gestolen, Onder anderen is een pakket gouden ringen gevonden, die maanden geleden, door hem gedeeltelyk werden beleend en verkocht. Nog dagelijks worden thans vermissingen bekend, zoodat het gezamenlijk bedrag vanhetgesto- lene een vrij aanzienlijke som uitmaakt. {Arnh. Ct Men meldt uit Amsterdam het overlijden van de tooneelspeelster Anna Bouwmeester, geboren Engers. Zij stierf na een ernstige ziekte vau enkele dagen, tijdens haar man, saprijke plant. Er werd een gesprok aangeknoopt, maar 't kwijnde gedurig, want hot drietal, geheel van een enkele en dezelfde gedachte vervuld, had moeite over onverschillige zaken te praten, en do aandoeningen to verbergen die't hun niet mogelijk was te onderdrukken. Na verloop van eenigen tijd stond mijnheer d'Emmerich op, ging naar een broeibak en begon zijn canteloupon te snoeien. Margaretha nam de naald weder op en tooverde op hot borduurgaas fraaie arabesken, 't Was een wezenlijk kunstwei k, dat borduursel, 't Stelde eene kleine schilderij voor, met zijn lijst, en een gcdeelto van den muur waaraan 'thing. De teekening was een blauw meer, met een klein eilandje, schitterend blanke zwanen en bloemen van velerlei kleur. De lijst scheen van gebeoldhoud eikenhout, en de wand met leder van Cordova behangen te zijn. Margaretha werkte niet naar een patroon; 't was haar eigen ontwerp, en met verwonderlijke zekerheid en vlug tevens, de heer Louis Bouwmeester, optrad" inif$| stadsschouwburg in ïCharlotte Corday." Omtrent den min of meer tragischen dooi van xvrouw v. H,, die zich jonkvrouweVas Harencarspe! noemde," zyn door 'net ]jf, d. D. nadere inlichtingen ontvangen, waaruit blijkt, dat het dezer dagen aan het GwJJ, Foïitie-Kieuios ontleend verhaal eigenljjk alleen juist was wat het feit van overlijdet betreft. Yan hongerdood kan geen sprake zijn, wijl op de kamer, welke de vrouw fee* woonde, nog onderscheidene levensmiddelen gevonden zijn. Het is voorts geheel onjuist, dat de familie van de overledene zich haai lot niet aangetrokken heeft; integendeel,uiel alleen verkreeg zij, geregeld een weekgeld, maar ook overigens herhaaldelijk ocderateu» niDgen. Het sehynt dan ook wel, dat eiges schuld een hoofdrol speelde in dit tragische levenslot. De Hollanders, zegt de Köln. Ztg, (of eigenlijk zegt het blad»Die Mynheers,") trachten ons op verschillende wijzen gelukkig te maken. Een paar jaar geleden boden zjj den molenaars i kunst weit" aan, dat gemalen gips bleek te zijn, om onder het meel gemengd te worden. Thans komen zij met gemalen haverdoppen van 8 a 9 maik de 100 kilogram. De voedingswaarde vau dit artikel bedraagt echter slecht 3i/2 mark. By de uit Rotterdam verzonden aanbiedingen, zijn de woorden ge*1 voegd^Natuurlijk geschiedt alles onder de grootst mogelijke discretie en handelen wjj alleen met één enkele firma in een geheele streek." Prof. Wittmack te Berlijn geeft in de Di Landw. Fresse de middelen aan de hand, om het bedrog langs miskroskopischen weg te ontdekkeu. Welke firma het is, die de aanbie* dingen doet, zegt de Köln. Ztg. halaas niet. Een jaar geleden meldde men ons, dat zich bij een schoolgaand kuaapje te Rotterdam een vreemd verschynse! voordeed, nl. dat liet knaapje bij herhaald onpasselyk winden doode en levende insecten braakte, Nadat het jongetje toen onder behandeling werd genomen van de doctoren in het ziekenhuis, deed zich dal verschijnsel met meer voor. Thans heeft hel zich weder herhaald en braakte het knaapje gisteren verscheidene malen een vrij groot aantal doode en levende insecten, welke biaking gepaard ging met hoofdpijn en pijn in de keel, (B. NU) Het eerst ten vorigen jare gebouwde station van den Staatsspoorweg te Almelo bevindt zich thans i-tfds in zoodanigen bouwvalligen toe' stand, dat men daataaB aan alle zijden zware stutbalken heeft moeten aanbrengen, Eers zulke bouwmeesters De kok bij het korps lorpedisten te Brielle is betrapt op dieienrnishandeling. Hij had de gewoonte katten eu honden te lokken, en de ai me beesten met kokend water te be gieten, en' ze dan naar buiten te jagen, 2O0 voerde hare kleine, fraai gevormde liand het uit Albert zag haar zwijgend aan en trachtte haar gedachten te doorgronden. Margaretha, zeide hij eindelijk, ik heb met mijnheer d'Emmerich een onderhoud gehad, dat- mijn hart heeft doen breken. Ilij verzet zich tegen ons huwelijk, in spijt van zijn gegeven woord, en wil dat wij voortaan elkander vrocnid zullen zijn. Voordat ik mij voor altijd van u vef: wijder, zou ik gaarne willen weten of gij gevoelens van uw vader doelt, en of gij gebed; vrijwillig, zonder door zijn invloed beheerscht te worden, den treurigon moed bezit om tcd verbintenis te verbrekea, die door uw stervende moeder werd gezegend. Wordt vervolgd,), i

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2