Koloniën. Landbouw en Veeteelt. V i s s c h e r ij. dat ze rond de kazerne dwaalden^gekweld door hevige pijnen. De onmenech heeft 14 dagen provooststraf gekregen. Naar men zegt, heeft hij een poging gedaan om zich van 't leven te berooven. Voor eenige dagen werd op de Houtmarkt te Leiden door een jongen, die aldaar speelde, tussehen eenige oude planken een tabaks doos gevonden inhoudende een bedrag van ruim f 3000 aan bank- en muntbiljetten. Door den vinder werd daarvan bij de politie aangifte gedaandoch niettegenstaande de plaats gehad hebbende oproeping, heeft zich totnogtoe de eigenaar van het gevondene niet aangemeld. Men schrijft uit Purmerende van 13 dezer aan de JV. B. Ot.: De vrouw van zekeren D. H. gaf haar stiefkind, een meisje van 8 jaar, wegens ongehoorzaamheid een pak slaag, waarop het kind, na hare schoenen ea kousen te hebben uitgetrokken, zich in een sloot achter het huis verdronk. Kort daarna vond men het lijkje. Volgens telegram uit New-York kon er tussehen 15 en 47 dezer stormweder ver wacht worden op de kusten van Noord- Esgeland en Noorwegen, uit het Oosten rondioopende tot NW., met hevige regens. In den Noord-Atl. Oceaan zal het stormachtig weer zijn tussehen 45o tot 55o NB. Voor eenigo dagen maakten wij melding van een nieuw blad, dat te Amsterdam ver schijnen zal onder den titel Het Jonge Holland. Thans is besloten het een anderen naam te geven en wel He Volkstribuun. Zaterdag a. s. verschijnt het proefnummer. Botterdam. In de gistermiddag gehouden gemeenteraadszitting alhier, werd de heer H. Molenaar benoemd tot Wethouder. Leouwardon De Kamer van Koophaudel en Fabrieken alhier heeft aan een commissie opgedragen te onderzoeken wat er zou kun nen worden gedaan, om den invoer van levend vee in Engeland weder te zien toegestaan. Zij had daarbij inzonderheid ook op het oog het onlangs uit Baarderadeel aan den Minister ter van binnenlandsche zaken gedaan verzoek, om in het zoogenaamde spoelingdistrict het stelsel van inenting tegen de longziekte te verlaten en ook daar eindeljjk over te gaaD tot toepassing van den maatregel van afmaking, niet alleen van het door de longziekte aan getast, maar ook van het daarvan verdacht rundvee, om nlzoo die ziekte hier te lande waarschijnlijk geheel uit te roeien. Heerenyeen. Van goederhand wordt aan de H. Ct medegedeeld, dat zekere notaris Z. te L. zjjne betalingen heeft gestaakt. 's llortogenbosch. De Noordbrabanter geeft het onderstaande verslag van de alge- raeene vergadering der kiezersvereeniging Noordbrabant Woensdag alhier gehouden. Jhr. Dc La Court." 0 n d e r w ij s. I Armenzorg. /t Op Dinsdag 19 September e. k. 's namid dags ten 2 uur, zal de rector-magnificus der universiteit te Leiden, Dr. M, J. De Goeje, in het groot auditorium verslag geven van de lotgevallen der universiteit in het afge- loopen jaar, en het rectoraat overdragen aan zijnen opvolger Dr. P. Van Geer, Dr. Hülsmann, directeur der openbar® Handelsschool te Amsterdam, heeft zjjn ver zoek om ontslag uit die betrekking ingetrokken. ff.' s i#r jfr Isb. O Op het openingsuur was de groote zaal der Ver- eeniging de Katholieke Kring met leden, belangstel lenden en genoodigden gevuld. Aan de bestuurstafel namen plaats naast den voorzitter, jhr. Jos. De la Court, de bestuursleden W. P. A. MutsaersJ. W. V. d. Velden, J. Bluijssen, Henry Smits, Dr. V. d. Steen en de secretaris jhr. L. Ridder de van der Schucren. Van de leden der Eerste en Tweede Kamer waren tegenwoordig de heeren Mr. J. B. Hengst, Mr. C. V. Rijckevorsel, Mr. P. J. A. Smitz, Mr. Clercx. Mr. Haffmans, Dr. Schacprnan, Mr. Van Baar, Dr. Vermeulen, Mr.'Reekers, luit.-generaal P. V. d. Schrieck, Mr. Brouwers, Mr. Bahlmann, Mr. H. A. Des Amorie van der Hoeven, Mr. C. J. A, lleydenrijck, en Jhr. Mr. Ruijs de Beerénbroek. De ontbrekende R. K. leden der Stateii-Generaal hadden allen zeer billjjke redenen voor hunne afwezigheid willen op geven. Dinsdag nog ontving de voorzitter een tele gram van jhr. Mr. Van Nispen, dat een plotselinge ongesteldheid hem verhinderde de vergadering bjj te wonen en zjjn inotie in te leiden. Even na elf uur opende de voorzitter- van het Centraal-bestuur, Jhr. Jos. De la'Court, die tevens deze bijeenkomst zou voorzitten, de vergadering met eene toespraak, waarin hij de leden van de Eerste en Tweede Kamer, van de Prov. Staten en de afge vaardigden der verschillende kiezersvereenigingen welkom heette, de wording der kiezeisvereeniging Noordbrabant hesprak en een woord wijdde aan de samenroeping dezer vergadering, die tot zijn groot genoegen door haar talrijke opkomst van instemming getuigde. Alvorens tot behandeling der gestelde rnotiën over te gaan, vraagt de heer lleydenrijck of hot in het voornemen van het bestuur ligt de motiën, waarmede hij ten volle instemt, te bespreken en aan te nemen zooals ze gesteld zijn, dan wel of het ook in het plan ligt de toepassing dier motiën te behandelen. In het laatste geval zou hij daar tegen moeten protesteeren als zijnde de vergadering op de behandeling niet voorbereid. Nadat de voorzitter had geantwoord, dat het voor nemen was zich te bepalen tot behandeling der motiën in het algemeen, worden de volgende motiën allen met algemeene stemmen aangenomen, na te zijn toegelicht door de heeren Mr. A. J. II. Van Baar, Mr. Reekers, Mr. Des Amorie van der Hoeven, Dr. Vermeulen, Dr. Schaepman, waarbij eenige dis cussie, waaraan verschillende gevierde sprekers deel namen. I. De algemeene vergadering voor Katholieken te 's llortogenbosch gehouden, daartoe door de Katho lieke kiezersvereeniging Noordbrabant bijeengeroepen, betuigt openlijk cn plechtig, volle en ouvoorwaaide- lijke onderwerping aan het onfeilbaar gezag van den H. Stoel. Zij eikent en huldigt in Z. II. Paus Leo XIII den Stedehouder vau Christus, den opvolger van Petrus, den Herder en het hoofd der Katholieke keik. God spare ons in Zijne Heiligheid nog lange jaren den kinchtigen leeraar der ware beginselen, den verheven handhaver van gezag, vrijheid, recht en ordeden grooten beschermer der echte weten schap, den luister cn de glorie der kerk. II. Do algemeene veigadering van Katholieken te 's Hertogenbosch gehouden, daartoe door de kiezers vereeniging Noordbrabant bijeengeroepen, acht het wereldlijk gezag des Pausen èn nuttig &n noodzake lijk voor de vrijheid en onafhankelijkheid derkeik. Zij betreuit levendig de opheffing der Nederland- sche legatie bij den II. Stoel. Zij verwacht van de wijsheid der Regeering het herstel van den Ministerpost te Rome. III. De algemeene vergadering van Katholieken te 's Hertogenbosch gehouden, daartoe door de kie zersvereenigtng Noordlralant bijeengeroepen, ver klaart zich tegen de noodeiooze uitbreiding der Staatsbemoeiing en acht verzet tegen de Staats- almacht den gebiedenden eisch van onzen tijd. IV. De algemeene vergadering van Katholieken te 's llortogenbosch gehouden, daartoe door de kie zersvereeniging Noordlralant bijeengeroepen, acht den strijd tegen onze schoolwetgeving, met name tegen de wet op het lager onderwijs, den eersten en duursten plicht Zij wenscht in de wetgeving het natuurlijk recht der ouders en het, ook door de grond wettige godsdienstviijheid gewaarborgde recht der kerk, ten volle erkend te zien. V. De algemeene vergadering van Katholieken te 's Hertogenbosch gehouden, daartoe door de kiezers vereeniging Noordbrabant bijeengeroepen, huldigt in het Huis van Oranje het in de grondwet beschreven Koningschap, acht het aan den Nedcrlandschen staatsburger verleende kiesrecht een ernstigen plicht en wenscht voor dat recht eene regeling, die aan iedcren daarmede bekleeden niet alleen de uitoefe ning, maar ook de volle werking van dat recht verzekert. De hoer lleydenrijck voegde' aan deze 5 motiën eene Ce toe, die don wenscli uitsprak dat in het volgend jaar weder dergelijke Katholieke vergade ring zou gehouden worden en welke met applaus werd aangenomen. Nadat de voorzitter dc sprekers en aanwezigen den harteljjken dank van het Centraal-bestuur ge bracht had, en namens het Centraal-bestuur had toegezegd zijne beste pogingen aan te zuilen wenden om in het volgend jaar, hetzij te 's Bosch, hetzij elders, eene tweede vergadering te houden, sloot hij om 3 uur de vergadering. Aan het diner Woensdagnamiddag in de groote zaal van de Katholieke Kring gegeven bij gelegenheid der algemeene vergadering der Kiezersvereeniging Noord- Brabant namen.circa 170 personen, deel, waaronder leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaa! en van Prov. Staten, afgevaardigden van kiezersvereenigingen uit alle streken des lands van het uiterste Noorden, Leeuwarden, tot het uiterste ZuidenMaastricht, leden der Kiezersvereeniging Noordbrabant en van de Katholieke Kring; gulle hartelijkheid en gepaste vroolijkheid kruidden het goede menu door den confisëur-cuisinier Scheefhals geleverd. De rij der officieels toosten werd geopend door den voorzitter Jhr. De la Courtj die een dronk bracht aan Z. II. den Paus en aan Z. M. den Koning, als ver tegenwoordigers van het hoogste kerkelijk en wereld lijk gezag, die daverend werd toegejuicht. Hij deelde mede, dat in antwoord op een telegram namens de kiezersvereeniging Noordbrabant ann Z. II. den Paus gericht, eerbiedig om den pausfllij ken zegen vragende, het volgende bericht is ontvangen: Sig. De la. Court, Mois-le-Duc, (Pays-Bas.) 'S l'ttdre accogliemlo con soddisfazione sentimenti expressi da cotesti Callolici riunili in assembled generale imparte a lei ed a tutti loro l apostolica benedizione. L. Card. Jacodini. IIoogEdelGeb. Heer Jhr. De la coukt. Voorzitter van den «Katholieken Kring" te 's Hertogenbosch. De H. Vader ontving met voldoening de gevoelens, uitgedrukt in 't telegram der Katholieken, welke in algemeene vergadering veieenigd zijn en geeft hun allen den Apostohscheu zegen. L. Caid. Jacobini. Z. Ex luit-gen. v. d. Sein ieck, overtuigd dat Z. M. do Koning hoogen prijs stelt op de gehechtheid zijner getrouwe onderdanen, stelt voor Z. M. per telegram in kennis te stellen met den dronk op Hem uitgebracht, waartoe onder luide bijvalsbetuigingen werd bestoten en waaraan onmiddellijk gevolg weid gegeven in het volgend telegram: «De kiezersvereeniging Noord-Brabant met hare «genoodigden in algemeene veigadering vereenigd «te 's-Ilertogenbosch betuigt plechtig haie eerbiedige «gehechtheid aan Uwe Majesteit en aan Hoogstdeszelfs «Huis. Be Voorzitter, Daarop is het volgend antwooid ontvangen: Z. M. de Koning diaagt mij op U Hoogstdeszelfs dank te betuigen voor het immens de kiezersver eeniging Noord-Brabant ann Z. M. toegezonden telegram De adjudant van dienst, Baron Van Grovëstins. liet Kamerlid Mr. Ileydemijck herdacht in een welsprckenden toost het Nederlandsch episcopaat, dat steunpunt der Kerk en besprak daaibij de ziekte van den aartsbisschop Z. D. II. Mgr. Schaepman; hij hoopte en smeekte van den Hemel dat liet Gode moge behagen, niet alleen dat Z. D. 11. heistelle maar dat Hij nog lang leve tot welzijn van Zijne geestelijke kinderen, van Kerk en Staat; hij richtte de bede tot God, dat onze moedige bisschoppen zich steeds gesterkt mogen gevoelen in de vervulling van de hoogst moeilijke taak op hunne schouders gelegd en hoopte dat de toewijding der Katholieken hun een vergoeding zij voor die opofferingen en zorgen. Dr. Schaepman dronk de gezondheid van den vooizitter en de leden der kiesveieeniging Noord- Brabant, welke vereeniging de eer toekomt den eeisten stoot te hebben gegeven tot een bijeenkomst, waaruit ontstaan zal een jnarlijksche vergadering van Katholieke Nederlanders. Spreker gaf de geschiedenis van het ontstaan en de uitbieiding der kiezersver eeniging en herdacht daarbij den onvergetelij ken Mr. J. B. v. Son, den bescheiden, nederigen man, den verborgen diamant die echter op den diamant voorhad dat hij vruchtbaar was den grooten man met zijn verheven karakter, helder oog en schei pen blik, die den grondslag voor de kiezersvereeniging gelegd heeft; hij hoopte dat de kiezeisvereoniging met Beren tred zou blijven voortgaan op hetingoslagen pad, dat zij het vaandel der Katholieke beginselen steeds hoog moge houden, waarin geschreven staat, recht voor allen en wenscht haar toe heil, voorspoed en leven. Dr. v. d. Steen, lid der Ged. Staten, stelde een toost op do tegenwoordige en afwezige leden van 1e en 2e Kamer. Luit.-gen, v, d. Scluieck bracht een dronk op den Bosch en de Vereeniging de Katholieke Kring. Mr. Brouwers, vroeger lid der Kamer voor Boxmeer, thans voor Roermond, bij zijn aftreden als vertegenwoordiger van Boxmeer niet in de gelegenheid geweest zijn dank te betuigen aan de Kiesvereenigingen voor, het herhaalde blijk van vertrouwen in hem gesteld, kweet zich alsnu van die taak. Dr. Vermeulen dronk op de provincie Noord- Brabant, waarvoor hij als haar afgevaardigde niet alleen, 'maar ook door traditie en afstamming veel sympathie lieert. De heer J. W. R. v. Gulik beant woordde den dronk door luit.-gen. v. d. Scluieck op den Bosch en den Kath. Kring gebracht. Mr. Clercx, afgevaardigde voor Boxmeer, boval zijn medeleden de belangen aan van de landbouwende bevolkingen vvenschte .de tollinie tussehen het moederland en dc O. I. bezittingen opgeheven. De voorzitter, Jhr. De la Court, brengt namens alle leden dank voor den dronk op de Kiezers-ver- eeniging uitgebracht; hij is niet in staat in woorden uit te drukken wat hij heden gevoelt, nu zooveel sympathie blijkt voor deze vergadering, waarop geheel het Katholieke Nederland vertegenwoordigd is, een bewijs dat de band tussehen de Katholieken een is: hij zal zich steeds beijveren het voorbeeld van Mr. v. Son na te volgen. En hiermede was de rij der offlcieele toosten af- geloopcnwat niet belette dat nog verschillende sprekers, waaronder Mr. Alphons v. Rijckevorsel, A. A. Raaij makers, pastoor Brouwers, J. Vrancken enz. het woord voerden. Langzamerhand dunden de rijen, daar het uur vau vertiek voor veie leden aanbrak, die echter alle noode dezen disch verlieten, waar zoovele kindeten van het groote Katholieke huisgezin broedeiiijk aanznlen. De Kiezers-yereeniging Noordbrabant zij bij deze geluk gewenscht met het groote succes dezer eerste bijeenkomst van Nederlands Katholieken, waardoor zij zich ruimschoots zal vergoed achten voor de zorgen en moeiten aan de bijeenrorping en regeling van dei gelijke gioote vergaderingen verhonden. Moge de weusch vail Mr. ileydemijck in vervulling gaan oin jaarlijks dergelijke bijeenkomst van Katholieke Nederlanders te houden. Batavia5 Augustas In militaire kringen loopt te Samarang het gerucht, dat de Gouverneur van Atjeh een versterking van een vol bataljon infanterie heeft aangeviaagd en dat het 5de bataljon bestemd zou zijn derwaarts te worden gezon den. (2. V.) Uit Suriname wordt o.^a. het volgende aan het Hbl bericht Een zaak vau belang is de opmei kelijke wijze waarop de nieuwe meting plaats vindt, welke volgens den wensch der Tweede Kamer, voor geschreven is omtrent het bekende goudland van Gebr. De Jong. In plaats van weder het vroegere punt van uitgang te nemen, en dus te coutroleeren, welke der vorige metingen juist was, zal de benoemde commissie uitgaan van een punt, dat 17 kilometer zuidelijker ligt en welks bepaling nu weder tot verschil aanleiding kan geven. De te meten Ijjn zou aldus meer dan dubbel zoo lang zjjn (42Va kilometer) als de vroeger gemetene (20i/3 KM.) De Tweede Kamer mag wel toezien, dat haar uitspraak niet een wasse neus worde. Men schrijft uit Gelderlaud: De heide levert tliaus eer. piachtg schouw spel op. Men herinnert zich niet, dat zij ooit zoo schoon bloeide, waarvan de bijen nog partij weten te trekken, zoodat de bykers, die de korven er nog lieten staan, verwonderd zijn over de hoeveelheid honig, welke deze nijvere insecten in de jongste dagen nog hebben opgehaald. Er zal nog veel fijne tafelhonig kunnen komen, als het weêr gunstig blijft. (D.) Door wijlen mevrouw M. M. Bakels, wed. van den heer D. Iloendervoogdt, is aan de diaconie der Herv. gemeeate te Amsterdam een legaat van ƒ16 700 inschrijving2Va pGt. Nat. Schuld vermaakt, onder den last vau vruchtgebruik. V' VLAARDINGEN. Vau de haringvisscherij zijn, sedert de vorige opgave II schepen binnengekomen, aanbrengende 232 last haring. MAASSLUIS. Van de haringvisscherij zijn sedert de laatste opgave 2 schepen binnen met 553 ton haring.

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 3