w, van Maandag 18 September 1882. f 4 Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. Koloniën. te a in de }t ENGELAND. Daily Nem deelt een telegram uit Tel-el- Kebir mede, hetwelk behelst, dat, volgens het rapport van een gevangen genomen Egyp- tischen geneesheer, op Arabi-pacha, bij diens vlucht met den spoorweg naar Zagazig, een geweerschot door een zijnor eigen officieren werd gelost. 'Naar'het zeggen van een anderen officier,!zou Arabi gewond zijn. ''Een depêche tvan generaal Wolseley meldt, dat hij te Cairo is aangekomen, waar hij met open armen door al de klassen der maatschappij is ontvangen. Arabi en Toulba zijn krijgsgevangen. Generaal Wolseley voegt er bij: de oorlog in Egypte is geëindigd, zend geen troepen meer uit Engeland. Ik zal nu de basis mijner operatiën van Ismailia naar Alexandrië overbrengen. De gezondheid en het moreel der troepen zijn uitstekend; allen hebben hun plicht gedaan. De Times meldt uit Ismaiiia van eergisteren, dat het garnizoen van Damistte heeft aange boden zich over te geven. Er is te Londen een depêche van gene raal Wolseley uit Benha van gisteren ont vangen, waarin deze zijn aankomst in die plaats meldt en verder mededeelt: Generaal Lowe heeft 'Cairo eergisteren bezet. De pacha's Arabi en Toulba hebben zich onvoor waardelijk overgegeven. De Arabische troepen, ongeveer ten getale van 10,000 man, hebben de wapenen neergelegd. De prefect van politie heeft op zioh genomen, de orde te hand haven. Ik; ga onmiddellijk- naar Cairo. 'EGYPTE. Het verlies 'der Engelschen bedraagt 54 dooden, waaronder 9 officieren, ec 342 ge wonden, waaronder 22 officieren, Het verlies des vijadds bedraagt naar ïaming 4500 doodeo en gewonden. Butros-pacha heeft gisteren Ali-Wobi ontvangen, ten einde, aan den Khédtve, uit naam der 'bevolking .van Cairo, een adres van OHderwerpipg en ioyauteit aan te bieden. Butres constateert, dat het eerste bericht te Cairo betreffendeTei-el-Kebir ontvangen, mel ding maakte van een groote overwinning der Egyptenaren. Het gerucht liep, dat Arabi- pacha naar Caïro kwam, medebrengende het hoofd van iord Seymour, dien de bevolking hield voor1 den1 Engelschen opperbevelhebber. Toen Arabi alléén aankwam, werd hij .door da jbevolking beleedigd, die beminnet steenen wierp. tArabi en,Toulba zp .door den prefect van politie'te"Caïro'gearresteerd, zoo men zegt, -wegens .poging om de bevolking aan te zetten itob^brandstichting; en plundering. "De telegraaf tusschen het paleis Ras- elrTin,en -Kaïro is hersteld. .Uit Kaïro kwamen eergisteren .afgevaardigden, met brieven wan Arabi en andere aanvoerders derinsurgenten, houdende aanbod van onderwerping aan den Khedive,.' De' Khedive weigerde echter hen te ontvangen. Terstond na aankomst van den i Khedive te Kaïro zal er een rechtbank in het leven geroepen worden om openlijk de vierschaar te spannen over de hoofden der opstandelingen, die door advocaten zullen worden verdedigd. ZWITSERLAND. Op het Internationaal Yredes-Congres te Genêve zyn de volgende resolutiëu aange komen >met betrekking tot het Suez-kanaal. Het Suez-kanaal, waarop jaarlijks 5 mil- lioen tonnen koopwaar en 80,000 reizigers worden vesvoerd, verzekert aan het menache- lijk geslacht een bezuiniging van tijd en arbeid, die op minstens anderhalf miliard francs kan geraamd worden. Al wat de vrijheid en regel matigheid van het verkeer kan belemmeren moet derhalve ten nadeele komen van alle natiën der aarde. Die vrijheid en veiligheid kunnen intusschen alleen door een absolute onzijdigheid verzekerd worden. Onder die on zijdigheid hebbe men te verstaan: vrije door vaart ten allen tijde, onder alle omstandig heden onder gelijke tarievenlasten en voorwaarden, voor alle schepen welke ook, handels- of oorlogsvaai tuigenonderworpen aan de nadxukkelijke voorwaaide, dat noch in het Kanaal, noch in zijn onderhoorigheden eenige daad van oorlog, direct of indirect, gepleegd mag worden en dat geen soldaten, wapenen of amunitie op eenig punt mogen worden ontscheept. Die onzijdigheid strekke zich uit tot het Egyptische grondgebied en de Roode Zee, die slechts de verlenging van het Kanaal is. De onzijdigheid van het Egyptisch grondgebied brengt noodzakelijk meê de erkenning van de autonomie en de onafhan kelijkheid van het Egyptische volk. Afschriften van deze resolution zijn aan alle Gouvernementen, Wetgevende Vergade ringen en aan de voornaamste bladen van Europa gezonden. DUITSCHLAND. De vergadering van Duitsche Katholieken te Frankfort, heeft eene door Windthorst voorgestelde iesolutie aangenomen, in hoofd zaak inhoudende de verklaring, dat de onaf hankelijkheid en onschendbaarheid van den Paus door de zoogenaamde waarborgeuwet in geen enkel opzicht, zelfs niet tegen von nissen van Koninklijke gerechtshoven ver zekerd zijnen dat de christelijke mogend heden niet langer in het centrum der chris tenheid een toestand mogen dulden, waardoor de Kerk en de Staten hoe langer ,hoe meer ten ernstigste worden bedreigd. De bekende Duitsche socialist Bebel is te Zwickau overleden. Hij werd in 1840 geboren en was dc eenige sociaal-democraat, die sedert het bestaan van het Duitsche rijk in den Rijksdag een plaats had weten te behouden. Zelfs zyn tegenstanders roemden hem als een inan van een groot talent en een eerlijk karakter. OOSTENRIJK. Volgens bericht uit Lemberg aan de Pol- litische Correspondent: bevonden zich, volgens officieele opgavedc n 2eu September te Brody noch 4026 Joodsche vluchtelingen uit Rusland. In de week van 2 tot 9 Sep tember keerden uit '\menka 4 en uit Egypte 11 emigranten terug; daarentegen waren in diezelfde (week 775 vluchtelingen naar Rus- laud teruggebracht, terwijl naar Parijs 358, naar Rumenie 4 en naar! Konstantinopel 10 personen vertrokken waren. Dientengevolge bedroeg het aantal Joodsche vluchtelingen te Brody den 9 September nog 2899. T U R K IJ E. Lord Dufferin is gisternamiddag ten 5 uur naar Yildiz Kiosk gegaan. Omtrent de mi'itaire conventie is echter niets bekend geworden. AMERIKA. De Amerikaansche industrie is nog maar volstrekt niet genegen haar beschermende rechten prys 'e geven. Dit bljjkt uit bijna al de verbooren die de taiiefcommissie op verschillende plaatsen de veischillendeindustri- eelen doet ondergaan. Dezer dagen vergader den ook de voornaamste ijzerfabrikanten om te ov rleggen, welke eischen zij ten overstaan der commissie zouden stellen, en de slotsom hunner overwegingen was, dat de bestaande rechten gehandhaafd, ja enkele verhoogd moesten worden. Weder is bericht aangekomendat de werkstaking in de ijzerindustrie definitief geëindigd is en dat de werklieden, dus ook de Pittsburgschealles hebben toegegeven en tegen de oude loooen het werk hebben hervat. SCHIEDAM, 1G September 1882. De heer Dr. P 1. Nortier, herdacht gisteren zijn veertigjarigen dienst als medicinae doctor te Rotterdam. Van de zijde zijner collega's, vrienden eu patiënten^ vielen den jubilaris de meest hartelijke bewijzen van belangstelling ten deel, Ook,aan bouquetten en geschenken van alleilei aatd ontbrak; het hem niet. In de gisteravond gehouden buitengewone algemeene vergadering van de leden der veieeniging »De Rotterdamsche Diergaarde" werd, nadat door den voorzitter, de heer J. Van der Hoop Jacz.hulde was gebracht aan de nagedachtenis van den onlangs over leden tweeden voorzitter, den heer Mr. N. J. Hoffmann, overgegaan tot het bespreken van het voorstel van het bestuur, tot het aangaan eener geldleen ing van één millioen, waarvoor aan het bestuur van een tot nu toe bij de vereeniging onbekend persoon een aanbieding was ingekomen. Bedoelde persoon zou deze leening willen sluiten tegen een rente be neden 5 percent, zullende terstond f600,000 worden gestort, terwijl over de resteerende f 400,000 niet zal worden beschikt zonder goedkeuring der stemgerechtigde leden. Het ligt in de bedoeling door deze leeuing de geldleeningen van 1875 en 1878 aftelossen. Na discussie werd het voorstel van het bestiur aangenomen met 97 tegen'10 stem men terwijl 2 briefjes blanco waren inge komen. Vervolgens werd behandeld een voorstel van den Raad van administratie der Ilollaud- sche IJzeren Spoorwegmaatschappij tot afstand van groud ter verkrijging van een fraaier Ingang ten behoeve van de diergaarde. Wan neer het tegeuwoordige plan, zooals het voor- loopig tusschen het Gemeentebestuur en de maatschappij is aangenomen, wordt vastgesteld, zal de toegang tot de Diergaarde komen te liggen ongeveer waar nu het chimpansee huisje staat en tegenover een straat van 30 meter breed in den vorm van een boulevard naar de Delftsche Poortterwijl er verder een straat naar de Kruiskade zal worden aangelegd, alles zoodanig, dat er tusschen den ingang der Diergaarde en de bouwgronden een driehoekig plein overblyft, hetwelk eigen dom der Diei gaarde zal worden. Het stukje grond, hetwelk daarentegen de Diergaarde zal moeten afstaan, wordt dan straat, en de Diergaarde zal de helft rnoeten bijdragen in de kosten der ophooging van dit terreintje. Na de verkregen inlichtingen wordt het voorstel bij acclamatie aangenomen. Een Jongen van 8 jaar in Den Haag, die voor zijn moeder olie en,loog had gehaald, liet eergisteren een broei tje van 4 jaar uit de kruik met loog drinkenmet het gevolg dat het kind in ,zeer bedenkelijken toestand naar huis moest gebiacht worden. Het portret van de millioenen-juffrouw wordt in den handel gebracht. Het zal ,2 cents kosten. Rotterdam. By den Gemeenteraad is ingekomen een gunstig praeadvies op 'de aanvraag van de Rotterdamsche'Tramweg- Maatschappij, voor den aanleg van een tram vau het Oostplein naar het Rjjnspoor. Utrecht. Omtient den toestand van den heer Van Asch van W'yck deelt men mede dat de nacht iets rustiger geweest i? «n de benauwdheden mi nder hevig waren. De toe stand is overigens dezelfde, zeer zwak. De toestand van den aartsbisschop den heer Schaepman was ook gisteren nog dezelfde. Steenwijk. Door afgevaardigden der verschillende kiesvereenigingen in het district Steenwijk werd eergisteren te Meppel eeo vergadeiing gehouden met het doel een centrale kiesvereeniging op te richten. Het daartoe voorgestelde concept-reglement werd riet eenige wijzigingen door de vergadering aaijgenomen. Dit reglemunt bepaalt o. a., dat er bij elke verkiezing 2 centrale verga deringen zullen gehouden worden; in ide eerste zullen de candidaten worden besproken, in do tweede zal een candidaat worden ge proclameerd, na een door de liberale kiezers gehouden verkiezing. Tot leden vau het bestuur werden benoemd de heeren Koeke- bakker te Giethoorn, Van Dalfsen te Steen wijk, Ellens te Avereest, Van Duyl te Hasselt en Ebbing te Kuinre. De vrijzinnige kiesvereenigingen in het district zullen uitgenoodigd worden- zich bij deze vereeniging aan te sluiten, en ook kiezers, geen leden eener'dergelijke vereeniging, kun nen lid worden. Beantwoordt deze nieuwe vereeniging aan'de verwachtingen, dan mag men aannemen, dat een gewenschte samen werking tusschen de liberalen in dit district is verzekerd. Batavia12 Augustus Door den resident der Pieanger-Regent schappen is onder dagtsekening van 1 dezer bericht, dat zich in de gevangenis te Soeme- dang gevallen van cholera hadden voorgedaan waai van 17 met doodelijken afloop. (Jav. Ot.) Bl'ykens een uit Soerabaya langs telegra- fischen weg ontvangen bericht van den resident der Z. en O. afdeeliag vau Borneo, gedagtee- kend 5 dezer, waren uit de Boven-doessoen geen belangrijke berichten ontvangenin de overige afdeeliugen was het rustig en de gezondheidstoestand bevredigend. De Noord-Boi neo-maatschapp'y die in de bepalingen van haar Charter van de Engelsche Regeering het recht had gekregen om geld aan te munten, heeft van dat recht reeds gebruik gemaakt. (Ind. Vad.) -Ter bestrijding der in West-Java woedende veeziekte - is in de jaren 1881 en 1882 aan buitengewone credieten geopend een som van f4,700,000 eu in 1880 f4,035,000, derhalve te zamen pl. m. 9 millioen, behalve nog de verhooging van verschillende gewone begro tingsposten ten gevolge der veeziekte. Men it 1 M b! 17A \f) SS ',4 5 1,^ 'I J i Bijvoegsel mie Sehiedamselie Courant, •tl :V 4r

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 5