*3*0*4 'der Offteieele Courant van de inter nationale koloniale en uitvoerhandel tentoon stelling bevat behalve de,namen der leden vande corailé's van Grpot-Brittanje en Ierland, Spanje en België'namen der speciale commissarissen van, de Fransche republiek, van de republiek Haïti, van China, Japan en Perzië. Het meldt dat de directie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij besloten beeft alle goedereu naar de tentoonstelling bestemd kosteloos heen en terug te vervoeren men heeft ten gerieve van het groot aantal vreem delingen, dat de tentoonstelling zal komen bezoeken, een vreemdelingen-bureau opgericht dat zooveel mogelijk zal zorgdragen voor goede huisvesting en belast zal "zijn met het kosteloos verstrekken van informatiëh. Het zal in het lokaal Da Brakke Grond gevestigd worden. Biunenkort zal men de laatste hand leggen aan het timmerwerk van het hoofdge bouw om daarna met de inwendige betimme ring eu versiering een begin te maken. Het gebouw voor de Nederlandsche koloniën, dat een oppervlakte van 4000 M'~. zal beslaan is in aanbouw. Het bijvoegsel bevat het progiamma der verschillende groepen van af'deeling 2, Een plaat stelt den gevel van het hoofdgebouw voor, die in Oosterschen stijl zal opgetrokken worden. De ontvangsten der Staatsspoorwegen over de maand Aug. bedroegen f 1.052 607.69, makende f7.075,137.975 van 1 Januari tot 31 Augustus of f26.07 per dagkilometer. Gisteren droeg de Rector Maguificus Dr. M. J. De Goeje het rectoiaat over aan zijn opvolger Dr. P. Van Geer. Bij deze plechtige gelegenheid werd de gouden medaille uitge reikt aan den heer D. Simons, candidaat in de rechten aan de Rijks-universiteit te Leiden, voor zijn antwoord op de prijsvraag door de rechtsgeleerde faculteit aan genoemde univer siteit uitgeschreven. Blykens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Zr. 'Ms. schroefstoom- schip Marnix, onder bevel van den kapitein- luitenant ter zee Jhr. C. C. Six, den 47den dezer te Nieuwediep aangekomen. Aan boord van dien bodem was alles wel. Het Vai. bevat een uitvoerig verslag van de werkzaamheden der Duiker-compagnie van Maassluis op het wmh »an de Adder. Volgens persoonlijke ^onderzoeking van den heer Welteviede, directeur "döhrrjaatschappij, kunnen -aaa den voorkant" van den toren twee kettingen wordetraangebracht. Bij een tweede nederlatitig, gewapend mei een zwaren hamer, onderzocht do heer'W.,-|door op den bodem liggende'krachtig, op 'tst^hip te slaan, of er nog lucht in het vaartuig jwas, zijn op ervaring steunende conclusie was, dat dit ongetwijfeld wel het geval is. jTen derden male duikende, thans bij 't achterschip, ont dekte hij dat aan de N. Westzijde geeu kettingen onder 't schip zijn te halen, dan alleen bevestigd aan de as der schroef. Aan de Z. Oostzijde kan de ketting by de ach terste davit der sloep wo'r'dea, aangebracht, als men 'de verwarring van jól'en touwwerk eerst opruimt. Het ondeizoek was hiermeê afgeloopeo. De boeien der Duiker-compagnie zjju op 't .wrak gelaten èn als veiligheidsmaatregel èn als middel van coutrdle by mogeljjke verandering in de ligging van het schip. Maandag jl. herdacht Dr. J. G. Vorstman te Rotterdam zijn 25jarig doctoraat. Van onderscheiden zijden mocht de jubilaris zich verheugen in bewijzen van haiteljjkë belang stelling en waardeeriug. Men meldt ons, dat eenige aandeelhouders ju de JEtotterdamche ïïandehvereeniging een 'paar voorname firma's te Amsterdam hebben verzocht, de aandeelhouders tot een verga dering uit te noodigen, om over degemeen- schappelijke belangen te beraadslagen en een comité tot behartiging dier belangen te be noemen. Tot dusver is aan dat verzoek geen gevolg gegeven. (H.) Eergister werd Rotterdam bezocht door den eigenaar-directeur der Nevi-York Herald den heer Bennett, die met een eigen jacht een reisje om de wereld maakt en thans naar Noorwegen is vertrokken. Tegen December is de heer Bennett voornemens naar de Mid- dellandsche zee te gaan om daar te over winteren. Naar het 2V. v, d. D. vernamwordt door de justitie te Haarlem een onderzoek ingesteld naar de handelingen der directie van de Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg- Maatschappij. Men zal zich herinneren wat in de maauden Mei en Juni daarover te Hillegom op de vergaderingen der aandeel houders is voorgevallen. Maandagavond omstreeks 10'/t uur zijn op de hoogte van het station te Delft eenige afgehaakte wagens van den goederentrein welke men op de helling vau de verhoogde hulpbrug had laten staan, ongemerkt in be- weging geraakt en doorgeloopen tot aan de Ned. Gist- en Spiritusfabriekwaar ze iu aanraking zijn gekomen met den personen treindie ten 11.16 uit 'sHage moest aan komen. Daar het signaal aaa den Singelweg bij de genoemde fabriek op onveilig stond, %vas de gang van den aankomenden trein uiterst langzaamzoodat de schok niet veel te beduiden had en niemand eenig letsel heeft bekomen. Bij gelegenheid van de opening van den curcus 1882/83 aan de universiteit te Am sterdam werd gisteren aau den heer Jacob Rotgansstudentuitgereikt een gouden eerepenning, voor de bekioonde prijsvraag uitgeloofd door de faculteit der geneeskunde aan die universiteit. Het ingekomen antwoord op de prijsvraag uitgeschreven door de facul teit der rechtsgeleerdheid werd niet bekroond. Het 'Hbl. ontvangt een roepstem uit Atjeh, naar aanleiding van de berichten in de Neder landsche bladen over dc aanzienlijke sommen, die voor de Russische Israëlieten, de nage- blevenen der met de Adder verongelukten en vroeger reeds voor watersnood, Transvaal enz. bijeengebracht werden. Die offervaardigheid wekt bij den soldaat in Aijeh bewondering, maar tevens een verzuchting over eigen lot. Vroeger werd voor Atjeh ook wat gedaan, nu niet meer, waarschijnlijk omdat men zich Atjeh voorstelt ajs een vreriesgewest. Om te bewijzen in hoererrelhet dien naam verdient, wijst de schr, op de gebeurtenissen der laatste tijden, waardoor men tot midden Juni reeds 90 gesneuvelden en gewonden had, een getal, volgens' de opmerkingen in hét Hbl. nu reeds gestegen tot 130. En nu het verdere lot van den soldaat, zoo gaat de roepstem voort: 1 a 2 nachten vrij van de wacht; dus met kleine tussehénpoozen voortdurend in stikdonkere, stormachtige nachtenin regens als wolk breuken, op schildwacht (tweemaal in deze maand dwarrelden hier de ijzeren dakplaten als velletjes postpapier door het luchtruim). En gedurende hun waehtvrijen dag krijgen zij transportdiensten te verrichten, waarbij zij kans hebben uit hinderlagen, nagenoeg it bout portant, neergeschoten of neergehouweu te worden. Of wel, zjj hebben een wachtvrjjea nacht by hondenweer in een hindei laag door te brengen van 10—4 uur, soms, zoi/ het doel .het vordert, in een ouder water staand ryetveld, om nog niet ie spreken van tochten door bergkloven van 's morgens 4 tot 's avonds 7-, uur. En dat alles by een voedingstarief, waarop niet eens één borrel voorkomt, laat staan erwten, boonen of aardappelen, maar waarbijdroog brood en rijst de eerste viool spelen. Vergelijk hiermede de voeding, die de inlanders op onze schepen te Oleh-leh genieten, waarbij ook aardappelen, suiker, boter, brood, jenever, enz. enz. verstrekt wordt. xVoor de soldaten, die kinderen hebben, wordt door de ingezetenen van Kotta-Radja alles ver richt wat uoodig is om hen het onderwijs op school aldaar by te laten wooen, door ze van kleeding te voorzien; en voor de kiodereD van militairen op de posten, door hen in kost huizen te besteden; doch meer kan door de ingezeteneu meestal officieren, die dikwerf hun gezin op Java te onderhouden hebben, en dus niet veel missen kuuneu niet worden gedaan. Moge daarom deze roepstem by invloedryke menschenvriendeu weerklank vinden en mogen pogingen door hen worden aangewend, om het Roode Kruis voorpl. m. 2000 Europeauen weer weikzaam te doen optreden. Stellig zal de militaire kommandant alhier tot ontvangst en verdeeliug van artikelen als boonen, erwten, boter, potten zumkool, contanten tot aanschaffing van aaulappelen, houten pijpjes en tabak bereid worden ge- vondeu. Men denke aan zoo menigeu zooti, die, om een hulpbehoevende moeder te redden, dienst nam en daarvoor het genoten handgeld afstonden die nu in den zoogeuaamden vredestoestand" elkeu dag en 's nachts gevaar loopt het leven te' verliezen of voor zijn leven verminkt te worden. IJebben ook onze zwaar beproefde strijders in Atjeh niet aanspiaak op de hulp van liefderijke landgenooten?" Op de eeigisteieu te Utrecht gehoudeu paar den markt waien omstreeks 1462 paarden en veulens aan de lijn. De weeldepaardea werden verkocht van f500 tot flQOO, de veulens van f90 tot f300. Er waren tamelijk binnen- en buitenlandsche kooplieden. Er was veel aanvoer en goede kwaliteiten veel kooplust. (Ï7. D.) Volgens een telegram uit Hnmmerfest was de Willem Barents den 6den September ten westen van Nova-Zembla in de Bareots-zee gepraaid op 74° breedte en 49.5° lengte. Aan boord was alles wel. "Uit Seheveningen meldt menaan deiV JE. Ct.: Het is een feit, dat vele reeders te Seheve ningen in stede vau schuiten, thans loggers te Vlaardiugen en elders laten bouwen, omdat laatstgenoemde langer varen dan de eerste, die in den regel om de 9 of 10 jaren moeten worden vernieuwd, en ook omdat tegenwoordig zeer vele schuiten de haven van Vlaai-dingen .-binnenloopen in plaats van te Seheveningen aan den wal te zetten. Dat het een zoowel als het auder zeer ten uadeele dezer plaats komt, valt niet tegen te sprekenimmers voerlieden, lïjuhalers, winkeliers enz. enz., die vroeger aan de schuiten verdienden, moeten nu die verdiensten missen, daar alles van Vlaardingen uit wordt behandeld eu geleverd. Op die wijze moet dus de plaats, die aan alle aanverwante vakken door de aankomst der schuiten ver diensten opleverde, verarmen. j Thans, zegt men, zou er bij de Ilooge Begeering plan beslaat een kanaal te graven van den Nieuwen Wateiweg tot nabij den vuurtoren, hetgeen (als het waar is) zeker door Scheveningens ingezeteneu met vreugde zal worden begroet. Immers scheépmakeryen, smedeijjen, blokmakerijrn en wat dies meer zjj gaan achteruit, eu de toestand is alteen te veianderen wanneer er aan de Scheveniog- sclie vloot een berg- en losplaats zal worden gegeven, die met de Vlaardingsehe haven gelyk staat. De persoon van J. v. d- H. eu diens huis vrouw E. II. waarvan gisteren in ons blad melding gemaakt is, zyu tegen het indertijd •tegen hes byverstek fgèwezeu vonnis ia verzet gekomen en dientengevolge weder ontslagen. In de vorige week werden uit het Rjjk verwijderd als zonder legitime papieren, geld of bestaansmiddel en landloopery 6? vreem delingen, waaronder 5 vrouwelijke; terwy! in het politieblad van 15 September 1882 werden gesignaleerd, wegens strafbare feilen eo over tredingen 40 personen, waaronder 4 vrouwe lijke. De ezel, die in het eerste bedrijf van ïla Fille du Tambour-Major" optreedt, weigerde gisteravond den hem toe-gedachten drank te gebruiken. De Beer wist er dadelijk een aardigheid op en fluisterde grauwtje toe: »"Wees maar niet baug, we hebben V e r- gunuiu g." En langoor slurpte daarop het vocht naar binnen onder luid gelach van het publiek. Vad Rotterdam. Door de politie alhier zijn naar de cellulaire gevangenis overgebracht drie gebroeders v. W,, zijnde eeu brievenbe steller, een t^egrainbesteller en eeu ketlner. De biieveubesteller had zich schuldig gemaakt aan diefstal van een postwissel, terwijl de beide anderen daarop gefingeerde haudteeke- niugen hadden geplaatst, waarna één hunner deu postwissel op een bijkantoor der posteryen ter ontvaugst van het geld aanbood. Op dit kautoor wei d echter terstond de vervalsching ontdekt, en het gevolg was dat de drie per sonen werden in hechtenis genomen, ofschoon twee hunner reeds war Amsterdam waren gevlucht. Bij een huiszoeking in de woning van den brievenbesteller zijn nog eenige andere beschei den gevonden, die hem ter bestelling waren toevertrouwd, doch die hij niet bezorgd bad. Maassluis. Den 14dea dezer werd de eerste bloemententoonstelling van de ver- eeuiging Floralia alhier geopend met een toepasselijk woord vau den voorzitterden heer .1. Barendregt Az. Het fanfare-korps gaf eenige stukjes ten beste, en daarna werd door het bestuur medegedeeld, welke bi-kio- niDgen wareu toegekend. Van de 115 persoueu, die planten ontvin gen leverden 103 ze in. Er werden niet minder dan 38 prijzen en 9 eervol!»-omlei dingen uitgereiktwel een bewijsdat net bestuur tevreden was over de wijze van kweekiug. Het welslagen van deze tentoon stelling is niet wejuig bevorderd door de medewerking der ingezetenen. Velen toch stelden fraaie prijzen ter beschikking van het bestuuranderen boden de behulpzame hand door het inzenden van planten en bloemen ter opluistering of door het aanbrengen van versieringen in het lokaal. Floralia heeft succes. Amsterdam. Zaterdag overleed hier ter stede Franciscus Matthias Dickhoff in ruim 90jarigen leeftyd. Hy was één der veteranen van het groote leger, en hielp in 1813 Wit ten bergh tegen de Pruisen verdedigen, ge raakte na de overgave zwaar gewond en krijgsgevangen en verbleef daar tot den 5 Mei van het volgend jaar, aan smartelijk ly- den ten prooi. Daar men hem met verschei den andere gekwetsten den 11 Febr. 1814 ia een open slede van Wittenbergh naar Torgau vervoerde en de Pruisische Uhlanen hem zjjn schoeisel ontvreemd hadden, bevroren zyn voeten en werd hy in het hospitaal (of beter gezegd den zolder van een groot magazijn) gebracht en zestien dagen zonder hulp gela ten, waarna 'men hein naar Leipzig opzond. Daar gekomen wilde men hem amputeerea dncli de Heer Foerster, stadssecretaris en ontvanger der bruggelden, deed hem in zijn huis door zyn arts behandelen, met zulk gunstig gevolg, dat hy beide voeten mocht behouden, 'ofschoon ie tot zyn dob'd zeer pjjuljjk bleven iloor vemiiÖjg als anderszins. n V V p>> i "V5

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 3