Gemengde Berichten. 1 Hiifwerpen, houdende erkenning van het recht van conversie en verbod tot uitoefening van pressie, in den geest van het votum van de meerderheid der Kamer. Een motie van den.heer Van Houten, ver zoekende openbaarmaking van crisis-stukken van 1879 on 1882, werd verdaagd. De beeren De Casembroot en Dirks vroegen verlof tot het houden eener interpellatie, de eerste over het zeevaartkundig onderwijs, de tweede over de aanbesteding der werken van het Merwedekanaal. De aigemeene strekking van het adres van antwoord op de troonrede is goedgekeurd. Offlcieole Modedeoilngen. De heer Mr. C. L. De Vos van Nederveen Cappe! heeft gisteren in handen van Zi'M. den Koning- de .gevorderde eedei afgelegd ais '.president van den Hoogen Raad der Nederlanden. SCHIEDAM27 September 1882. De gemeenteraad alhier |zalVrij dag den 29 dezer, dea namiddags ten kwartier voor twee uren een openbare vergadering houden de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zyni Ingekomen stuk ken, waaronder rapporten der financieels Oommissie betreffende de gemeente-rekening over 1881 en rekeningen, over 1881 en be grootingen voor 1883 van het Burgerlijk Armbestuur en Stadsziekenhuis; welke stuk ken zyn ter visie gelegd, ten einde in deze zitting te worden behandeld; ontwerp be sluiten tot betaling uit onvoorziene uitgaven en tot het doen van af-' en overschrijvingen op de gemeente-begrooting 1882; benoeming leden ''er Commissie voor de gasfabriek en fabricage; idem lid der plaatselijke Commissie van toezicht lager onderwijs; adres C.W.P. Gruys om ontslag als onderwyzer met 15 October e. k.; adres bouwvereeniging •oNietcio- iticltt" om afstand in eigendom vau deo thans op erfpacht in gebruik hebbenden, gemeente grond en voorstel ter zake van Burge.meester en Wethouders. En verdere voorstellen en xnededeebogen. Gedurende de week van 1118 September jl. is voor de consumtie afgekeurd en onder toezicht der politie begraven, het vieesch van een rund toebehoorende aan M. R. veehouder alhier. De heer A. B. Meilink, leeraar in de gym nastiek alhier, is o. a. door de Minister van Binnenlandsche Zaken benoemd tot lid der commissie, belast met het examineeren van hen die een acte van bekwaamheid voorliet middelbaar onderwys in de gymnastiek wen- schen te verkrygen. 'De heer van der Wyck, oud-lid van den Riad van Ned. Indie, deelt aan het Till. mede, dat h'y aan de heeren Mr. J. Heems kerk' Az., Mr. J. Kappeyne van de Coppelle, oud-minster, en A. J. W. Farncombe Sanders in overweging heeft gegeven, gezamenlijk een ontwerp eener Grondwet-herziening uit te werken, ten einde dit der Tweede Kamer ter beoordeeling aan te bieden. viVoor de tweede maal heeft de heer Van Ltynden eeu bewonderenswaardig bewjjs van ajja sterk geheugen gegeven door de millioenen- rede nagenoeg in haar1 geheel'uit het'hoofd vöor te dragen. Op enkele cyfers na werden zelfs Idb centen niet vergeten en slechts een paar keer vergiste zich de Minister, toen hy een paar dubbeltjes te veel of te weinig Tekende of duizendtallen in pliiats van milii- oeaentallen noemde.- Dat' het tekort voor 4883 ruim 26 millioen bediaagt.tis geen vergissing. Het cyfer staat ook in het-gedrukte'stuk.':In de veelbetee- kenende reeks *van cyters dér tekorten' ver giste de Minister zich geen enkelen keer; die cijfers trouwens wegen zwaar genoeg om diep in het geheugen vaD eiken Minister van Financiën geprent te worden. (Vad.) De gemeenten Hof van Delft en Vrijenban zyn voorloopig voor haar bestaan ais admini stratief lichaam weer verzekerd, althans by de betrokken autoriteiten is bericht ontvaogen, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken geen voornemen heeft een wetsontwerp in te dienen,- waarbij genoemde gemeenten deels aan Pynacker en deels aan Delft worden toegevoegd. In de vorige week zijn te Rotterdam 10 nieuwe gevallen van p'okk'en voorgekomen. De nieuwe cursus aan de theol. school te Kampen is gisteren aangevangen met ,32 litterarische en 52 theologische studenten. Van deze laatsten zijn er 19 in het 3e of laatste studiejaar. De 49e ^Standaard?'-lijst der Uniecollecten geeft een totaal van f 86 287,70 als opbrengst van 575 locale comités. Haarlem gaf f 1131,36, Naaldwijk f 146,87, Waddingsveen f345,41 en Katwijk a'd Rijn f96,25. De bewoners van den Maaskant te Maasti icht halen weder ruimer adem nu het water vallende eu liet gevaar voor overstiooming geweken is. Het begon er anders al bang voor hen uit te zien. Nog slechts '10 ceutimeter was, en de rivier ware geheel buiten haie oeveis getreden, wat nu nog maar op enkele plaatsen het geval was. Toch heeft menig landbouwer reeds veel schade ondervonden, doordieu veel nagras is weggespoeld, en koienmyten en aardappelen in het water stonden. De val houdt aau. De sluis te Grevecoeur is bezweken en het water stroomt met kracht alie nog droog gebleven polders rondom 's Hertogenbosch binnen. Te Heusden heeft de rivier een voor dit seizoen ongekende hoogte bereikt terwijl Nedeihemert, behalve de hoofdsttoat geheel onder water staat. Te Andel zyn Maandagnacht alle uiter waarden ondergeloopan en een deel der uiter- waardeu onder Wageniugen en Doesburgh is overstroomd. De meeste uiterwaarden ouder Zwolle staan onder water, terwij! dit eveneens het geval is met veel bouw- en,weilanden in de om streken van Deventer en langs den Use!. -Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld dat bij eeuige verhooging van den waterspiegel, naar tneu vreest, de dykivan den polder de Yliert zal bezwijken.» .Eergisternacht stonden meer dan 300 mannen op denoMaasdyk te Bok hoven om het watei te keeren,- dewijl men vreesde dat.de dijk bezwijken zou. By Grave wast de rivier nog steeds en het water slaat van d'yk tot dijk. Nog gisteravond bleef de opgewotpeu kade aan den benedunmond benevens de keering te Katwijk stand houden. Uit Nymegen schryft <men dat de Waal sedeit Maandagavond '10 centimeter is ge vallen. i Te Waardenbus g en Zalt-Bommel rijn de uiterwaarden overstroomd. ,De Woensdagavond-concerten in de Socië teitstent in 't Bosch te 's Hage hebben opge houden. 'Volgens de Nederlandsche Sport belooft de Internationale." Harddraverij ^handicap), den 30 .Sept. te Nymegen te houden, zeer belang wekkend te zullen zijn. Van de dertig ingeschreven paarden hebben er tot op .dit oogenblik nog pas vier forfait gedeclaveerd; Crmene en Syrata van 'den heer Espanet. Si? O/iorfesvanden heer DeCheverry en Bengali van den heer De Terme, allen uit Frankrijk. .Qramotioy en Biegamy komen dg kans wagen; evenwel zal de eerste een harden strijd hebben tegen Zmeiha, die 150 meter, Lady Annie die- 175 meter en Bowtchah welke 240 meter voorkrijgenook kaa Yankee met 220 meter voor, nog gevaarlijk ïijn. Onder g de ;Amerikaansche paarden, toebe hoorende aan Nederlanders, zyn Emigrant, Jumbo en Emilie .nieuwelingen ,voor ons; deze krijgen elk 500 meter voor en eene verrassing vim een van Ken zou niet tot de onmogelijkheden behoorcn. De inlamlsche paarden zijn met 680 tot 750 meter bevoordeeld. Indien het weder droog blijft en de baan zooals in dat geval te verwachten is op een kolfbaan zal gelijken, zyn zij in de gelegenheid te doen wat zij kunnen en zyn er onder hen, die het den vreemden nog lastig genoeg kunnen maken, en met een gunstigen uitslag kunnen mede kampen. Men verwacht, dat de evei winning sterk betwist zal worden en het zeer onzeker is aan wie die zal blijven en verheugt zich een der meest opwekkende harddraveiijen te zullen zien, welke hier te laode tot nu toe gehouden zyn. De heer mr. D. Van Weel heeft de benoe ming tot Wethouder van Rotterdam aange nomen. rif ,<p willen zien. De heer Mees heeft een goed en verdienstelijk werk gedaan. (N. v. d. 27.) Naar wij vernemenzyn er dezer dagen eiken morgen aan het KraEtngschc Veer aan den afslag zalmen verkocht, die uit We-ei aangevoerd en aldaar met de zegen gevangen waren. Dit feit is merkwaardig bij de klachten, die steeds uit Duitschiand opgaandat in Nederland te vee! wordt gevischt, In Neder land vei biedt da wet het visschrn met de groots zalmzegen van 1 Septembi-i tot 15 November. (ZV. Jl. Ct.) Naar het E. 27. verneemt, zyn te Urmond 1 by een koe, toebehoorende'aan den landbou wer Martens, origineele' koepokken ontdekt, en'1 is de vrouw des huizes door deze koe besmet. Hét ISjarige meisje, hetwelk met haren beminde en een dienstbode in den nacht van 20 op 21 dezer het gehucht Paal, bij Honte- nisse, heimelyk verlaten had, is volgens de Belgische bladen te Antwerpen opgespoord. De som welke zij uit de ouderlijke woning had medegenomen, bedroeg f800, en een belangrijk deel daarvan was door haar, die blijkbaar de kassieister van het reisgezelschap gebleven wae, reeds in 3 passagebiljetten naar Nevv-York belegd. Tegen de uitvoering van dit reisplan is haar vader zich echter komen, verzetten, en kort vódr het vertrek der boot is, op zijo vei zoek, de politie het geluk van het jonge paartje komen storen, hetwelk in een hötei aan de Vlaamsche Kade te Antwer pen als tortelduifjes koosde. De dochter werd aan de vader toevertrouwd, die terstond met haar vertrok; de beide andeie leden van het reisgezelschap, die wegens het vei trek der kassierster zonder eemg middel van bestaan waren, werden als landloopers in hechtenis genomen. Welk een ontgoocheliug voor den jonkman na vier dagen der zoetste dtcomen! De stoomtramtrem van Winschoten op Finsterwolde is Maandag daar op een stil- staanden trein gebeden, tengevolge waarvan vier jongens, die op de borden tusschen de waggons hadden plaats genomen, er afgevallen en zwaar verminkt zyn, Twee verloren ieder fen been en bezweken reeds ^gisteren. Een derde verkeert in zeer bedenkefyken toestand. Met bijzonder gënoegen hebben wij kennis genomen van een brochure van Mr. M. Mees (Rotterdam,M. Wjjl en Zonen), »Een en ander over het stelsel tan bescherming". Al wat hier gezegd wordt tot bestrijding van de protectie op handels- en industrieel gebied moge niet nieuw zyn, 't wordt zoo duidelyk, zoo populair en overtuigend uiteengezet, dat wy dit vlugschrift in uller huudeu zouden Het zal, hopeu we, nog wel een poos duren, eer de kachels gezet worden, maar da tijd komt toch dat men het koud zal heb- ben en verlangen zal het huis en de kamers te verwarmen. Die verwarming evenwel ge schiedt vaak ten nadeete van de gezondheid, wat geen gevolg er van behoeft te wezen, Voorlichting' is daarom van belang en daartoe strekt het werkje, onlaags bij de firma Wri ters te Groningen uitgekomenzVerwar- ming en Ventilatie". De heer J, G. Jeen heeft zyn denkbeelden, op studie en ondervind®;; gebouwd, ingekleed in den vorm van een gemeenzaam onderhoud met kachelmakers kachelgebruikers. In ons land waar de kunst matige verwarming zulk een gewichtig vraag punt is in de samenleving, heeft dit werkje alle, reden van bestaan. Wij twijfelen niet of het kan een nutti gen invloed uitoefenen. ArnltCt.) Botterdam. Gisteren werd alhier ge houden de vergadering van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid-Ilolland. De bestuurs leden. dehh. VeningMeineszen Zaalberg, wer den herbenoemd en gekozen werd de heer De Bru'yne, burgemeester van Zw'yndrecht. Met 28 tegen 10 stemmen werd verworpen een voorstel van de hh. Quarin Willemier en Nugtereu om bij de Regeering aan te dringen op rykspensioen voor gemeente-secretarissen en ontvangers. De bestryding was vooralge- grond op het beiang van het behoud der autonomie van de gemeentebesturen. Voorts werden verschillende stellingen besproken. Amsterdam. Prins en Prinses Von "Wied, met hunne beide oudste kinderen en eesige genoodigdenzyn gistermorgen van het Amstel-hótel naar Monnikendam gereden. Yaö daar hebben zij in een zeilboot den wegnaar Marken afgelegd. Geruimen tijd vertoefden de vorstelijke personen op bet eiland. Heden zouden HH. KK. HH. de hoofdstad verlaten. Utrecht. Gistermorgen is van hier vertrokken H. K. II. Prinses Frederik Karei van Pruisen. Prinses Hendrik der Nederlanden 1 deed hare moeder uitgeleide. Zondagmiddag, kort na 12 uur heeft tf bij Essegg in Kroatië een vreeselijk spoorweg ongeluk plaats gehad. Een minuut sporenS" van Essegg passeert de weg de Drau waar over een houten spoorwegbrug geslagen iif die echter spoedigj door een ijzeren vervangsp,- wordt welke daarnaast gebouwd en nagenoeg" voltooid is. In verband met den buitengewoon hoogen waterstand en den snellen stroom der Drau woidt in de laatste dagen telkens da, toestand dei houten brug door deskpndigen onderzocht, vooraleer een trejn daarover passeeit. Ook jl. Zondag was dit geschieden het rappoit luidde, dat de overl^cht^vgiljg kon geschieden. Desuiettemin stoute de laatste peiler in eu de locomotic -"«*< tender en goederenwagens verdwenen - Jen bvuischen- den stroom. Gelukkig was de verbinding met; de volgende wagens afgebroken, voordat tj® goederenwagens naar beneden vielen, zoodat de passagierswagens op de brug bleven staat) <- Het ongeluk was niettemin reeds ernstig ge noeg, daar in twee der naar beneden gestorte goederenwagens zich 79 reservisten bevonden, die uit Bosnië naar hunne haardsteden terug keerden. Van dozen zijn 25 man vei dronkefij wier lijken tengevolge van den wnesten stroom niet gevonden zijn kunnen worden. De;, machinist en stoker hebben zich door zwem men kunnen redden, terwyl twee ingenieurs, die zich op de locomotief bevonden, heimeer- hangende houtwerk der gebroken brug hebbef kunnen vatten en daarlangs naar boven'ge-' I - sTAWCS tWW j fci'

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2