Per Telegraaf, IMEZOHDEN. Koloniën. Landbouw en Veeteelt, 0 n d e r w ij s. houtzagerij, waar.80 man. werkzaam waren, vernielde, deelt de Volksvriend van 21" Sep tember de volgende bijzonderheid "mede Toen de spuitgasten van 'Appingadam, Delf zijl en Farmsom hun uiterste best deden om den brand meester te wordénplaatste een gedienstige geest een emmer vol jenever bij de spuiten met een bakje er la."" Op bevél van den kantonrechter -Borgesnis werd die emmer verwijderd en voor *70 man koffie en brood gereed gemaakt, benevens eeoige ton nen bier voor hen klaargezet. Toen na een nacht van barden arbeid de mannen van de spuit onder trommelslag terugkeerden, zag men geen Bacchantentroep zwieren, maar traden zij rustig de plaats hunner inwoning weder binnen. De meeste dezer mannen waren kaaiwerkers, zóó aau den drank ge woon, dat ze meenden zonder dien geen jwaar weik te kunnen verrichten. In de Utreclitsclie-, Joden- en St. Antbonie- breestraten is door de «Administratie adres borden en gids der stad Amsterdam" een nieuw soort vau advertentieborden geplaatst. In navolging van de Parysche Guidorama's ziet men door een vergrootglas de namen van verschillende bewoners der gemelde ^straten, benevens huisnommers en beroep op een gedrukt papier vermeld. De vrouw van een visseher te Urk is bevallen van drielingen twee zoons en een dochter. Moeder en kinderen zijn redelijk wel. Volgens berichten, voorkomende in buiten- landsche bladen, is de vogelmoord van door trekkende zang- en andere nuttige vogelsoorten in Italië bereids ia vollen gang. Jaar op jaar worden er zulke ergerlijke slachtingen onder onze «gevederde vrienden" in Italië aangericht, dat het tyd wordt, dat de landen, die de nuttige vogels door wetten beschermengezamenlijk stappen doen om daartegen bij het Itaiiaansche gouvernement vertoogen te richten. Men leest in de Sumatra Ci. 't Heeft verleden Zaterdag" heel wat moeite gekost om ons blad van dien dag op en van de pers te krijgen. Na zonsondergang kwamen wy eerst gereed. "Wat Was het geval De zon was dien morgen bloedrood en zeer vergroot ter kimme verrezen en wierp ge durende den ganschen dag een helrood schijn sel af; en dit nu werd aangemerkt als een voorteeken, dat tegen het vallen van den avond de wereld zou vergaan. Geen onzer inlandsche of Chineesche zetters was deze treurige verwachting uit 't hoofd te praten. Van waterdampen in de hoogere of lagere luchtlagen, van straalbreking, lichtverkleuring of'wat dies meer zij, .wilde niemand "iets ■weten; een driekwart-heilige hadji had den volke verkondigd dat 't uit was met de wereld en de meascheode boemi zon dien dag stellig vergaan. Wy voorspelden onweer en regen, vooral veel regen. En ziet, den volgenden avond kwam een ware stortvloed hemelwater op Padang neder, gepaard met onweer, zooals we hier in lang,niet beleefd hebben. Den volgenden (Maandag) morgen werden we by ons ontwaken op; zonderlinge w\jze verrast; een twintigtal eenvoudige volgelingen van Mohammed brachten oosfhun huider'De regen, 'na' een vry''langdurige droogte had goed gedaan, maar, wat vooral opmerkelyk, ja zelfs verbazingwekkend was: «dat wy 't zoo precies hadden geradeB." Een vierde druk van KaiserB «Sterrenhe mel", herzien door prof. Oudemans, zal bin nenkort het licht zien. Om het ontstaan van den ketelsteen le belatten laat het Fransche Departement .van Marine 'tegenwoordig de stoomketels, van binnen bekleedem met bladen zink. Het zink wordt'géoxydeerd ten'koste van de zuurstof van het water en die zmkoxyde vormt onder den invloed van de vluchtig geworden vet zuren, afkomstig van de stoffen, die tot het insmeeren van 'de deeleu dor machine ge bruikt zijn, een soort van zeep. Deze methode geeft aanvankelyk goede resultaten. Delfshaven. Alhier is Dinsdag een zes tien jarig meisje met een klein kind op den arm gestruikeld, tengevolge waarvan het kind door een voorbijgaande hondekar overreden en deerlijk gekneusd werd. HeUevoctsIuls. Een paar maanden ge leden deelden wij mede, dat, na de ramp, die de Adder overkomen is, door een commissie, bestaande nit verschillende deskundigen onder' zocht is, of een monitor, geheel geschalmd, be hoorlijk dieust zou kunnen doen. Men beeft toen de proef genomeu met de Hyena, hier in conservatie. Hoewel wy met den uitslag van dat onderzoek niet bekend zyn, gelooveu wij toch met zekerheid te weten, dat som migen stellig meenden, dat het op die manier voor het personeel der machinekamer niet uit te houden zou zijn. Nu verzekert iemand, die goed óp de hoogte kan zyn, ons het vol gende Gepasseerden Woensdag stoomde de Haai des middags om 12 uur van de reede van Maassluis naar de Noordzee. Ia zee gekomen werd 'de' monitor geschalmdde luchtkokers bleven ópen. Toen "moet gebleken zijn, dat de afsluiting eenen zeer merkbarennadeeli- gen invloed op de vuren uitoefende en tevens dat het personeel der machinekamer het op die manier geen half uur zou kunnen uithou den. (De gecursiveerde woot den zyn aluus ge bezigd door hem, die ons deze inhchtiugen verschafte.) Ten half 6 was men ter reede van Maas sluis terug. (J3r.-Cé.) Gouda. Het was te voorzien dat Mr. J. G. Patyu, na zijne benoeming tot Burge meester van 's Graveahage, zyn ontslag zou nemen als Lid der Tweede Kamer, Aauvao- vankelyk vleide men zich dat die geachte afgevaardigde althans tot de periodieke af treding in 1883 zijn zetel zou blijven be houden, doch tot ons en veler leedwezen vernemen we, dat hy reeds eerstdaags zijn ontslag zal nemen. Vermoedelijk zal reeds in October of het begin van November de verkiezing voor zijn opvolger in ons district plaats hebben. Amsterdam. Omtrent bet op te richten sSmulhuis" te dezer stede waarvan dezer dagen is melding gemaakt, deelt men mede: De bedoeling is een restauratie op te richten in den 'geest van het Maison Dorde en Café Itichc te Parijs, bestaande in algemeene zalen en afzonderlijke Kamers (cabinetsparticulier*) van verschillende grootte, alles zeer ryk afge werkt, terw'yl een feestzaal rnet ontvangkamer enz. daarboven zal worden gebouwd. De keuken wordt afzonderlijk opgetrokken, opdat de bezoekers geen last van braad- of kook lucht zuileu hebben, doch zóó in de nabyheid, dat de schotels ongeschondeu door de be dienden kunnen worden opgebracht. De chef van dit luxe-etablissernent is vroeger chef Je cuisine in beide genoemde inrichtingen te Parys geweest en alom bekend als een meester in'zyn vak;'staande'hy thans aan het hoofd éeaer dergelyke inrichting te Brus sel. Ofschooa men ook voor mindere prijzen daar terecht zal kunnen komen, zal ook'op verlangen spoedig een souper van b. v. een f100 gereed staan. Het Smulhuis zal nog voor de opening der tentoonstelling in Juni 1883 gereed zjjn. Het komt te staan op het Rokin hoek Kapelsteeg, De gevel en de gaDgen'zulten voornamelijk uit Z'^èedlchx|gran!et",èa^ maVmer' beWam Wilhelmus Berchenius, die in af omstreeks 1466 een kroniek over Nymegen in het licht gaf, verhaalt, dat de eerste parochiekerk te Nijmegen, ten tijde van Pep'yn vau Herstal gesticht en aan de heilige Geertruida gewijd, met het daarbij behoorende kerkhof, buiten de stsii was gelegen op de plaats, waar nu het Kalverbosch zich bevindt. Men weet im mers dat de stad zich vóór den uitleg van 1467 niet verder uitstrekte dan tot de Burgt- poort en de tegenwoordige Oude Stadsgracht (Achter den Ezel). Na de stichting en inwij ding vau de St. Stephanuskerk in 1273, werd de eerste Chiistenkerk afgebroken en tevens bepaald, dat jaarlijks op den achtsten Zondag na Pmksteien een plechtige omgang op de plaats vau het oude en thans verlaten kerk hof zoude plaats vinden, terwijl in 1459, tij dens de regeei iog van hertog Ai nold uit giften der geloovigen een f'aaie kapel, evenals de oude parochiekeik aan Si. Geerti uida gewijd, op dezelfde plaats werd gesticht. Deze laatste kapel is verdwenen en niemand wist de juiste ligging aan te geven. Bij het dooi breken van den waltnuur bij de Belvedère en het ont graven van den grond daarachter gelegen is het koor dier kapel te voorschiju gekomen, ter hoogte van oogeveer 15 meters. De juiste ligging der in 1457 gestichte en toeu buiten de stad gelegen en bij den uitleg van '1467 daar binnen getrokken kapel, is thans weder te ruggevonden. y A w Nljmggea By l/èt slechten der "vesting- werker in de nabyheid der Belvedère.heeft men een-belangrijke ontdekking gedaan. Naar aanleiding van een telegtam van den Gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden van den '11 dezer, wam bij de ongunstige politieke toestand van dat gewest wordt mede gedeeld, heeft de vice-admiraal, kommandant der zeemacht, aao de Regeeiiug voorgesteld het schi oefstoomschip 4e klasse Jfadang via Singapore derwaarts te zenden, ten einde met dien bodem de zeemacht te Atjeh te ver sterken. Behalve de conferentie, die de Legerkom- mandant eergisteren, met den Gouverneur- Generaal gehad heeft, heeft er ook gisteren een langdurig onderhoud plaats gehad tus- schen den Legerkoinmandaut en den vice- president van den raad van Ned.-ludie. Men brengt dit in verband met de Atjeh-aange- legenheden. (Bat. Hand. van 19 Aug.) Uit de Tielerwaard schrijft men, dat bij de verpachtingen van bouwland gemiddeld 20 pCt. minder geboden windt. Onder de huurders heerscht moedeloosheid. Velen missen de middelen om tegen den stroom te blijven oproeien. De suikei bieten vallen ook ai tegen, gel'yk de aardappelen. Tengevolge van het natte weder zijn ze klein van stuk. Iu het Westland is de diuivenoogst geheel mislukt, teo gevolge van het gtiaïs aan warmte in dezen zomer. Nijmegen. Op sommige plaatssa in de omstreken staan de boeren met hooge water laarzen aan de aardappelen te delven; doch deze zullen, helaasI grootendeels voor het menschet'sjk voedsel verloren zyu. Den Haag. Door Burgemeester en "Wet houders zyn op de voordracht voor onder wijzer le kl. aan de school in de Juffrouw Idastraat geplaatst de heeren R. B.Beeuwkes te 's Gravenhage, A. Lankester te Schiedam en A. J. Lans te Voorburg. Naar aanleiding van ons bericht over het onderwas in breien en kousen-stoppen aan joDgens in de school.teZandeweer (Groningen), 1 méldt men ons uitjNuis, 'dat in 'de' scholen ijier gemeente reeds sederfeea reeks van jïrèa onder wyain 't breien wordt gegeven aan alle jongens, die dit willen. (AT. 22. Of.) DEN HAAG, 28 September, lo de heden gehouden zitting van de Tweede Kamer der Staisn-Geaeraal werd bij het voortgezet adresdebat by de onderwijs-paragraaf behan deld een amendement van den heerDeSavornin Lohman, namens de antirevolutionaire partij uitsprekende de dringende noodzakelijkheid van een herziening der schoolwet. De beer Schaepmaa stelde een subamendement voor om namelyk te spreken van een allereerste noodzakelijkheid, welk subamendement is overgenomen. Na uitvoenge discussie verklaarde de Mi nister van Binnentandsche Zaken dat deze Regeeriug niet geroepen was de schoolwet- kwestie op te lossen, muur allereerst het kiesrecht zou w'yztgen. Overigens erkende hij de gronte gebreken van de schoolwet en voegde zich, tegenover den heer Kap- peyne van de Coppello, by des heeren Thorbecke's meening, dat de liberalen de staatszorgen moeten beperken en niet uit breiden. Het amendement van den heer De Savomin Lohman is verworpen met 48 tegen 31 stemmen. Paragraaf 8 is daarna aangenomen. DEN 1IAACJ, 28 September. Voor de te 's Hage zittinghoudende Commissie tot het verleenen van akten by het lager ouderwijs zyn heden als onderwijzers toegelaten de heeien J. A. Boer, J, Koorengevel, L. A. Marks, M. Van der Sluis, A. Smoor en J. De Wit, allen uit Schiedam. Schiedam 28 September 1882. Mijnheer de Redacteur. Gaarne brengen we u onzen dank voor de uitvoerigheid van hot, in uw No, van gisteren opgenomen verslag der gedachtenisviering op 24 dezer in het Weeshuis der Hervormden alhier. Het zij ons echter tevens geoorloofd daaraan enkele opmerkingon toe te voegen ter wering van misverstand of onjuiste gevolgtrekking. Onder de genoodigden zagen we niet door u genoemd de «Commissie voor het Weeshuis" of schoon zooals betaamdezijais ten opzigte van dat gesticht de ganscho kerkelijke gemeonto vertegenwoordigende, lot de eerste genoodigden behoord heeft en dan ook aan do uitnoodïging gevolg heeft gegeven door do aanwezigheid van drie harer leden. Dat van dezen de een tevens wethouder, de ander tevens lid van den ge- meenteraad en de derde tevens diaken van de Hervormde gemeente is, heeft waarschijnlijk de, onwillekeurig, min juiste voorstelling in het verslag doen ontstaan. Hadden wij dit opge maakt, dan zouden we voorzeker niet nagelaten hebben onder de genoodigden in't bijzonder ook te noemen de driejegens het Weeshuis zoo verdienstelijke, godsdienst- en andere onderwijzers. Met den lof door u aan de rode van don hooggeachte» spreker gegeven, stemmen we niet alleen volkomen inmaar ,wij zonden er zolfs aan toegevoegd hobben, dat die rede niet slechts op de weezon, maar ook op ons enindien we ons niet bedriegenop allen, die haar gehoord hebben «een diepen indruk" gemaakt heeft. "Wij vermoeden nogtans, dat de begaafde rede naar vreemd heeft opgezien 'toen hij in uw courant las, dat'hij de leiding der bijeenkomst op zich had genomen. Hiervan toch is geen sprake geweest; do leiding is verbleven aan den genen, aan wien ze eigenaardig behoorde. Niet zonder gelijke bevreemding ongetwijfeld zal ook het kerkelijk armbestuur gelezen hebben, dat het jaarlijks subsidie \an het Weeshuis ont vangt. Immers zulk een tegemoetkoming wordt alleen verstrekt aan het Diaconiehuis, ten bo- - drage van f iOOOterwijl overigens do onder stand voor halve weezen (thans ten getale van 157) regtst reeks aan hunne moeders 'of andere verzorg, rs >''Qrdt uitgekeerd. Dat de'spreker'heeft'opgemerkt «dat* het Weeshuis geen 'mannen van beroemden naam of

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 3