feroek en Van Barneveld Kooy Jr., ta Am sterdam, betreffende de concessie voor een waterleiding. Deze heeren handelen onder da firma iVan den Honert en Punt", te Amsterdamen zyn derhalve dezelfde, die ook voor den aanleg eener drinkwaterleiding' in onze gemeente concessie hebben aange vraagd. Zie verstag van de handelingen van den Gemeenteraad van 5 September jl.) Da heer D. Giltay, ijker te Rotterdam, is verplaatst naar Dordrecht en de heer J. Van Haarst, ijker van Dordrecht, naar Rotterdam. Een Reuter-telegram uit Sau-Francisco meldt, dat aldaar bericht van 7 September uit Sydney is ontvangen, dat de kolonie Nieuw-Zuid-Wales een ruimte van 5OÖ0 vier kante voet op de Amsterdamsche tentoon stelling aanvraagt. Homogeniteit omtrent da spelling bij de verschillende Departementen wenschelyk oor- deélende, overweegt naar wjj vernemen de Ministerraad thans een voorstel, om de spelling van het woordenboek (De Vries 6n Te Winkel) tot de eenig officieele te maken. (D.) Op den staat van brieven, gedurende de le helft der maand September door het postkantoor te Rotterdam verzonden, welke door onbekendheid der geadresseerden niet bezorgd zijn kunnen worden, bomt o. a. voor: van het hulpkantoor Hillesluis, Mevr. M. E. Steeman, te Delfshaven. Bij de gisteren te Rotterdam gehouden aanbesteding van het bouwen eener school aan de le Schielaan aldaar zijn 22 inschry- vingsbiljetten ingekomen. Het laagst was ingeschreven door de firma Fr. Welij P. M. Heemshuizente 's Gravenhage voor f 41,333; de hoogste inschrijver was de heer F. G. Vau Rest, te Naaldwijk voor f59,000. Door den heer W. L. Helmer te Vlaardingen was ingeschreven voor f41,998 en door den heer Corns. De Bruijn Jr. te Overschie voor f 49,909. In eene te Oudewater gehouden vergade ring van de kiesvereeniging iNederlaud en Oranje" is Mr. A. A. Van Bergen Uzendoorn te Gouda, in plaats van den heer Patjin, tot candidaat voor het lidmaatschap der 2e Kamer gekozen. Voor lidmaatschap der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Amersfoort, wordt door de daar verschijnende courant Mr. W. baron Van Goltstein aanbevolen. De Maatschappij tot bevordering der han delsbelangen tus8chea Nederland en Zuid- Afrika is thans gevestigd. Als directeur treedt fep de heer W. Dull, die van zjju belangeloos heid blijk gaf door de voor hem bestemde jaarwedde nf te wijzen, totdat het succes der maatschappij verzekerd is. Commissarissen zijn de heeren H. T. Buhrman, E. Hauseman, J. H. Jansen Jr., D. H. Schmüll en J. H. Rovers. Het kantoor 13 gevestigd te Amsterdam in de Warmoesstraat 144. Men «chr'gft aan het TJ. D. »De duikeidie weskzaam zijn bij liet lichten van de Adder, verdienen vee! geld en voeren weinig uit. Om het duikerspak slechts aan te trekkenonverschillig of ze naar benedeu gaan ol niet, krijgen zjj f2.50 per man, voor elke minuut, die zij onder water zjjn 10 cent terwijl zij bovendien f 1 daags overwerkgeld genieten. >De duikers zullen dus wellicht aan het langste lijntje trekken, want cr bestaat, vol gens onzen zegsmandie het weten kan, zeer weinig kans, dat men de Adder weêr goed en wel boven zal krijgen. In den monitor durven de duikers geen kijkje nemen. Het electriscli licht meet slecht voldoen." Het financieels blad A: Or. meldt- dat vijf' ingezetenen van Rotterdam, grondeigenaars en kapitalisten, van plan zjjn in Nederland een instelling op te richten gelijk aan het Orédit Fancier de France. Het blad verzekert verder, dat het tot die Fransch® instelling in geen betrekking staat, welke zyn onaf hankelijkheid en onpartijdigheid in gevaar kan brengen. Velen is tegen 1 Januari a/s. de schi ik om het hart geslagen. Met dien"dhtuito toelf treedt in werking de nieuwe zegelwet, waarvan het eerste artikel bepaalt ïdat aa een vast zegelrecht vah Vijf cefiten 'onderworpen zyn alle zonder tusschenkomst van een openbaar ambtenaar opgemaakte of niet uitdrukkelijk van zegelrecht vrijgestelde kwitantiën en andere eenzijdige akten of geschriften, bevat tende de erkenning door of namens den schuldeischer van het geheel'of gedeeltelijk te niet gaan eener schuld, onverschillig in welken vormdie stukken overigens, zijn opgemaakt, al vyare het in dien van berichten of brieven." Er.zou dus zegelrecht verschuldigd ziju vanalle kwitantiën, hoe gering ook. Bij nader onderzoek is ons evenwel gebleken, dat de vrijstelling van het zegelrecht der kwitantiën en akten van ontheffing tusscheo particulieren ea niet meer dan tien gulden bedragende bjj ait. 27 no. 51 der wet van 3 October 1843 toegekend, bij de wet 11 Juli 1882 (den lsten Januari a. s. in werking tredende ge- haudhaafd is. Voor die particuliere kwitantiën wordt door het Rijk uitgegeven gezégeld papier ter hoogte en breedte by art. 20 der wet van 3 October 1843 vastgesteld, klein formaat, d. i. der oppervlakte van de bestaande wisselzegels. Degenen die zich willen bedienen van ander papier dan dat door het Rijk uitgegeven, kunnen dit vóór hét' gebruik doen stempelen of vóór de ondertéekeniDg een plakzegel bezigen. Bij art. 1 no. 2 der wet van 41 Juli 1882 is bepaald, dat het recht ten laste van den schuldenaar komt, zoo het tegendeel niet ia bedongen; terwyi bij niet-naleving van dat artikel door den schuldeischer een boete van f25 is verbeurd. Wat het handelspapier betreft, zyn alle wissels, orderbriefjes, assignatiën, bank- en ander papier aan toonder en ander imudels- papier binnen het Rijk betaalbaar, alsmede de duplicaten of kopieën dier stukken, onder hevig aan een recht van iedere honderd gulden, tot een bedrag van f500. Het daarvoor te bezigen gezegeld papier zal voortaan bestaan uit strooken' van: 5 c. voor een som tot f 100. 10 c. voor een som boven - 100 tot f 200. 15 c. t - 200 s - 300. 20 c. j j t 300 - 400. 25 c. j> 400 - 500. Verder wordt het recht berekend boven de f 500 over ronde sommen van f 500 tot een bedrag van f 10,000 en boven de f 10,000 over ronde sommen van f 1000. Gemelde rechten kunnen rnede door op plakken van een plakzegel worden voldaan. By overtreding van bovenstaande bepalingen is een boete veibeurd van honderdmaal het niet betaalde recht, doch minstens vijf-en- twintig gulden. Op alle rechten van zegels worden vijftig opcenten geheven; de rechten van vyfcenten voor particuliere kwitantiën zyn daarvan vrijgesteld. Er is weinig kans, dat vooreerst vermin dering van poit wordt ingevoerd voor het brievenvervoer tusschen Nederlaud en zjjn koloniën. Men kent de bestaande anomalie, dat voor een brief-uit Nedeiland naar Ned.-Indië ver zonden het dubbele betaald wordt van hetgeen voor verzending van België en Duitschland uit wordt geheven. Op de herhaalde adressen, -welke deswege door de Rotterdamsche Kamer van Koophandel tot den Minister van Waterstaat enz. zijn gericht, is thans door dien Minister geantwoord met een verwjjzing naar het Algemeene post verdrag van 1 Juni 1878 te Parijs gesloten. Bij dat verdrag is bepaald, dat voor de post verzending naar overzeesche lauden, boven het vereenigingsport een zeeport mag worden gelieven van 25 centimes voor brieven, en van 10 centimes voor andere stukken. Enkele Staten, vfaaróudér Duitschland eu België, hebben van de bevoegdheid voor heffing van dit zeepoit geen gebruik gemaakt. Nederland, Engeland en andere Staten denken er echter niet aan, dat recht prijs te geven, uit welks afschaffing bovendien voor Nederland en vooral voor de Nedeilandsche koloniën een aanmerkelijk mindere opbrengst het gevolg zou zijn. Ten slotte wyst de Minister er op',dat, 'waar de verzending met de Brit- sche en Fransche pakketbooten geschiedt, de uitkeering aan die buitenlandsche adminïs- tiatiën voor rekening van de post gemiddeld omstreeks 16 cents per brief bedraagt, dus veel meer dan het port 12Vz cl. zonder de zeetaxe. Door den rector-magnificus Dr. P. Van Geer zijn tot heden aan de Leidsche univer siteit voor de eerste maal ingeschieven 49 studenten, verdeeld als volgt: in de wis- en natuurkunde 1, letteren 3, godgeleerdheid '1, rechten '14, en geneeskunde 30 studenten. Dr. J. Th. Cattie komt ia een artikel in de N. R. Ct. op tegen het adres van de Haag- sche Vereeniging tot bescherming van Dieren in zake de vivisectie. Hij acht zoodanige wet niet weuschelijk in het belang der meusch- heid, eu niet noodig, blijkens het get ing aan tal feiten, die tot motiveering van het verzoek worden bijgebracht, Bovendien toout hij aan hoe de bepalingen, door adtessauie vooige steld, voor toepassing niet vatbaar zijn. Is het metalen kruis een ecreteeken of een heriuueriugsteeken In deze kwestie moet thans door de rechtbank te Amsterdam een beslissing worden genomen. Een persoon, die door een crimineel vonnis was getroffen en dus hel recht veiloor om eereteekens tedrageu, sierde zich nog met het metalen kruis, ofschoon aan een ander lint dan er bij behooit. Nu is de vraag of het metalen kiuis een eereteoken is in den zin der wet en alzoo de drager de wet al of niet heeft overlieden. Uit Nijmegen schrijft men aau de N. R. Ot,: Iu het begin van September werden, zoo- als men weet, een aantal verpleegden uit de bedelaarsgestichten te Ommerschaus ontslagen om dienst te nemen bij het Fransche leger iu Aigeiie. Van die personen werden eenigen te Rijssel afgewezen, die daarop door Belgie en een gedeelte der Rijnprovincie ronddwaal den om werk te zoeken, in welke pogiogzjj evenwel niet slaagden, Eindeiyk richtten zij hunne schreden weder naar het vaderlaud en trokken Zondag jl. door Nijmegen vei der landwaaits. Uit hunne houding eu gespiekkeu kou men opmaken, dat z'y onveischillig om trent hun ellendig bestaan waien geworden. Deze lieden, in zulke troepjes bijeeu, aan wie alle middelen vau beslaan ontbieken, zoude», dunkt ons, wel eeus gevaat lijk kunnen wor- dea voor de maatschappij. Deze week zijn twee onderivjjzers te Rot terdam de dupe geworden van een oplichterij. Een persoon vervoegde zich, gedurende den- schooltijd, bij hen aau huis, met het verzoek om een goede jas mee le geven, omdat myn heer naar dien of dien heer moest. Bij een zyrier bezoeken was de oplichter zoo biutaal, dat, toen hem een jas werdjjmeegeven, die niet mooi genoeg was naar zyn zin, hy een poosje later terugkwam om de beste jas te halen. Jammer maar, dat hij zyn doel be reikte, zoodat de onderwijzers by hunne t'huia* komst tot de ontdekking kwamen, dat zjj schromelijk bedrogen waren. Een Duitsch blad maakt melding van het feest van mevr. Bosboom Toussaint, maar noemt onze landgenoote de voornaamste schrijfster van Denemavken. Evenwel wordt er bijgevoegd, dat aan deze n Deensche" schrijf ster grootsche ovaties werden gebracht door alle lettei kundigen van Nederland. De Uiiit- schers mogen wel klagen over de gebrekkige geografische kennis en de oppervlakkigheid der Fianschen 1 Zekere L., die zich met zijn zoon, benevens andere drinkersZondag avond jl. in een herberg te Ulestiateu (Limburg) bevond; verkeerde in opgewonden toestand eu nam, met een geladen pistool gevaarlijke houdingen aan. De kastelein, voor ongelukken bevreesd, trachtte hem het gevaailijke wapen uit ds handen te wiiugen, met het ongelukkig ge volg, dat het schot afging en L. doodelijk werd getroffen. Eenige oogeublikken Salef overleed hy. Zijn zoon kreeg een kogel ia den arm. De onwillekeurige dader is eefl Duitscher. Het bekende boek van Ilavai d les vilkl mortes du Zuiderzee heeft de aandacht vaa landgenoot eu vieemdeliug gevestigd op de schilderachtige plekjes en de eigenaardige zeden eu gewoonten dier plaatsen. Vele Eugel- sche toeristen koinen die streken daarom bezoeken. Zooals wij leeds hebben gemeld, brachten dezer dagen de Prins en Prinses Von Wied een bezork aan Monnikendam, Marken en Volendaiti. Voorts gevoelen vela kunsteuaais er zich door aangetrokken. De meesten hunner vergenoegen zich met een verblijf van eenige dagen, en het rnaken vaa schetsen. Eén hunner vat zijn taak breeder op. Reeds eenige maanden heef, deze, de heef L. Noster, te Volendam vei toeft, waar hy zich bij oud en jong bekend en bemind heeft gemaakt. Het is zijn stieven om zich gehesl eu al te verplaatsen in het leven eu de eigen aardige gewoonten van dit visschersdorp. Ilij toout daardoor een getiouw leuriing te zijn van den Berijjusche hoogleciaar OarlGussow wiens lesseu hij gevolgd heeft, nadat hy t« Dusseldoif zijn opleiding had genoten. Zijn richting is een realistische, doch een dieniet de koude wei kelijkheid, maar het bezield levea ti acht weer te geven. Met groote opofferingen en vry wat moeite is het den heer Noster gelukt zich een uitgebreide verzameling van Volendaminer kleederdrachten en curiosats' vei schaffen, die onmisbaar zyn voor zija vol gende studiën. Reeds tul van schetsen en uitgeweikle schilderijen zijn de vrucht van zijn on verpoosden aibeid, eu reeds naaf Duitschland gezonden. Thans houdt de jonge kunstenaar zich ia het naburige Edam op, waar hij eeu stuk van gmoten omvang hoeft ontworpen, dal ontleend is aan hel Yolendammer volksleven, en bestemd is voor de tentoonstelling, die het volgende jaar te Bei lijn zal worden ge1 houden. (N. v. d. D)> Delfshaven, In hare eergisteravond gé' houden zitting heeft do Kamer vau Koophandel en Fabrieken alhier zich vereeuigdmet hel adres der Haagsche Kamer in zake het sub sidie voor de Internationale Ten toonstelling in 883 te Amsteidam te houden. Een der leden wenschte er de bepaling aan toegevoegd te Zien, dat wanneer de tentoonstelling goede resultaten mocht afwerpen, dit subsidie aas het Rijk zou worden teruggegeven, omdat die f I50.0Ü0 alsdan niet zoo zeer ten bate zod' deu komen van de Nederlandselie iuzemlers, dan wel van den ondernemer, die een vreem* doling is. De meerderheid der Kamer kon zich echter niet met deze zienswijze veiee' nigen. v

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2