Gemengde Berichten. Armenzorg. tan een paardenspel in hetzelfde logement tp op denzelfden tijd ieder een persoon had- aangeschreven daar te komen om over een aan te gaan contract te onderhandelen, ■waardoor volgens het kluchtspel,- een eigen aardige vergissing moest ontstaan. De dillet- tanten vervulden flink hunne rollen, hetgeen vooral van Cezar kan gezegd worden bij zijn •werkzaamheden aan de trapéze. Na afloop der voorstelling spoorde dé voor zitter de aanwezigen aan buitengewoon lid dezer vereeniging te worden. De flinke op voering van hst kluchtspel zal voorzeker aan leiding geven dat velen deze aansporing in overweging zullen nemen, daar de luide ap- plaudissementen, die telkens den werkenden leden te beurt vielen, blijk gaven dat de aanwezigen een genoeglijken avond hadden doorgebracht. De St.- Gt. bevat de wijzigingen der statu ten van de vereenigiogen t Nederlandsche Sandehrtizigers-vereeniging,te Rotterdam, en Maatschappij tot opvoeding van de weezen in het Huisgezin te Amsterdam. De drie eerstvolgende verzendingen van brieven enz. naar Curapao, laDgs den weg van New-York zullen niet, zooals is aange kondigd, op 45 October en 4 en 19 November e, k. geschieden, maar op 43 en 30 October en 47 November e. k. De kiesvereeniging te Baarn heeft den heer K. YY. Van Gorkom reet algemeene stemmen gekozen tot candidaat voor de Tweede Kamer, in plaats van wijlen Jhr. Van Asch van YVyck. Het Centraal-oomité tot het inzamelen van gelden voor de nagelaten "betrekkingen der bemanning van Zr. Ms. ramraonitor Adder en het verdeelen der gelden, bericht, dat bedoeld comité in zijne jongste vergadering zich heeft samengesteld ah volgt: Vice-admiraal It. L. De Haes te Willems oord, presidentburgemeester van Amsterdam Mr. G. Van Tienboven, vice-president; bur gemeester van Rotterdam, Mr, S. A. Yening Meineszburgemeester van 's-Gravenhage Mr. G. Patyuluitenant-generaal N. Van "Willes te 's-Gravenhage; secretaris-generaal bij het Dep. van Marine, L. J. T. Eroekhoff te 's- GravenhageJhr. C. Hartsen te Amsterdam, 4ste penningmeesterMr. E. N. Rahusen te Amsterdam, 2de penningmeester; J. v, d. Ven, griffier bij de directie der Marine te Am sterdam secretaris. Het comité verzoekt beleefd aan de sub-com- missiëo, die zich met het in ontvangst nemen van gelden voor dat doel hebben belast, de gelden die tot dus verre bij haar zjjn ingeko men, wel aan den heer Jhr. C. Hartsen. Frederiksplein No. 34 te Amsterdam, te wil len inzenden. Men deelt aan het Vad. mede, dat drie industrieeleu zoowel aan de heeren De Ileijder Co. als aan de werklieden (aan de laatsten door tusschenkomst van de Leidsche afdeeüng van het Netl. Werkliedenverbond) hunne be middeling hebben aangeboden, op den grond- hlag van beide partijen gehoord. De weiklïeden hebben vei klaar d die bemiddeling ta willen aannemen, duch de heeren De Heijder Co. hebben haar vooralsnog geweigerd, zich echter bereid verklarende alle mogelyke inlichtingen ook aau die heeren te willen geven. Voor de broodelooze werklieden der fabriek is by het centraal bestuur van het Algem. Nederl. Werkl.-Verbond aan giften ontvangen 1 317.42. Naar de N. Jt. Ct. uit goede bron verneemt, zal binnen - weinige dagen, op het scheeps- houw-etabiissemeot van de Nederlandsche 5 toom houtmaatschappij op Feyenoordde kiel worden gelegd voor een stalen stoomschip van 3000 ton, voor de Nederlandsch Ameri- kaausche Stoomvaartmaatschappij te Rotter dam, ter vervanging „van het .door aanvaring verongelukte stoomschip-JE'dawir De deputatie van den handel te Havre, met den heer Faure, Fransch volksvertegen woordiger en voormalig onder-secretaris bij het Ministerie van handel, aan het hoofd, begaf zich gisteren naar Rotterdam tot bezichtiging van 'e handeMnrichtingen aldaar. Zondagmiddag ten 3Va ure is de conduc teur J. L. Mart'yn, woonachtig in de Konings laan te Rotterdam, in Delfshaven bij ongeluk met een zijner beenen onder een der tram wagens geraakt, waardoor het been werd gebroken. Hy is onmiddellijk overgebracht naar het stedelijk Ziekenhuis aan den Cool- singel te Rotterdam, en des avonds overleden. Mart'yn laat een vrouw en drie kinderen na. Het bericht omtrent de vestiging eener zaak van den heer Krasnapolsky te Rotterdam, schynt voorbarig, althans, het pand, "dat daarvoor aangekocht heette te zijn, wotdt eerst op 18 October geveild. Zaterdagmorgen konden aan't postkantoor te 's Gravenbage geen aangeteakende brieven in ontvangst genomen worden, daar de brand kast, waarin die stukken worden bewaard, zoo goed gesloten was, dat zjj niet geopend kon wordeo. Voor de vele belanghebbenden was dit een netelige omstandigheid. Ondanks de zilte golven, die onophoudelijk zjjo stcand bespoelen, isScheveningen zouteloos geworden, dat wil zeggen: er is op ditoogecblik totaal gebrek aan zout voor de haringvisschera. De overvloed van haring heeft den voorraad doen uitputten. Men verwachtte echter spoedig schepen van St. Ubes en Lissabon, die nieuwe zoutiadingen zullen aanbrengen. De raaatschappy der Nederlandsche letterkunde te Leiden heeft op haar jaarlyk- sche vergadering van 45 Juni U. besloten aan het volk van de transvaal een bibliotheek vau Nederlandsche klassieken ea schryvers van saam aan te bieden. Dit aanbod, door het bestuur der maatschappij aan de regeering derZuid-Afrikaansche Republiek overgebracht, bij missive van 25 Juli, is door deze thans aanvaard, bij een schr'yveu van 4 September, dezer dagen ontvangen; hetwelk (uidtals volgt; Gouvernements-Kantoor Z. A. Rep. Pretoria, 4 Sept. 1882. WelEdele Zeer Geleerde Heeren! Zeer aangenaam werden wjj ven ast dóór uw schr'yven van 25 Juli II. De regeering der Z. A. Republiek waardeert zeer hoog de voortdurende sympathie inNe« derland, die zich op zoo velerlei wijze met woord en daad blijft uitspreken. Zij aanvaardt in dauk het aanbod, als zeer gepast, te meer daar sedert geruimen tyd bijna uitsluitend Engelsche litteratuur werd inge voerd en de rykdom der Nederlandsche let terkunde hier grootendeels onbekend is. Ook onze wenscii is steeds in nauwe ge meenschap te blijven met het oude Moederland, door ons steeds hoog geacht en nu te meer na zoo vele blijken van trouwe vriendschap in tijden van druk. Met genoegen kunnen wij u melden dat onze Republiek met de hulp der Voorzienig heid steeds vooruitgaat en dat het streven der regeering steeds zal zijn oaze onafhankelijkheid te bewaren en in den kring der beschaafde natiën voortdurend gerangschikt te zijn: Met innige hoogachting en heilbede noernen wy ons namens de regeerbg der Z. A. Repu- bliek, S. J. P. Krüoeb, vice-president W. Eduabd Bok, «taat-secreuris. Een treurige gebeurtenis heeft Zaterdag plaate gehad in de herberg aan den Kruis berg "gemeente Blinde, waaromtrent de vol gende bijzonder heden worden gemeld; Een zevental bezoekers waren dien avond tegenwoordig, waarvan een, de zoon van den verslagene, zich onbetamelijke vrijheden tegen over de dochter van den herbergier veroor loofde, waarop hij door haar vader de deur werd uitgezet. Dit gaf aanleiding tot een algemeenen aanval op den waard, die een slag ontving met een stok, 'waarvan het benedeneinde met lood was gevuld. Door dien slag raakte hij van de been. Zyn dochtertje, -43 jaar oud, ziende dat haar vader dceilijk mishandeld werd, reikte hem uit eigen bewegïug een geladen revolver toe, waarna vier schoten knalden. Een der kogels drong L., uit het dorp Meerssen, door de long en doodde hem. De zoon van den verslagene, de eerste oorzaak van den twist, kreeg een kogel in den arm. De derde kogel stuitte af op de koperen koppelplaat van een soldaat, en de vieide schoot een ander het sigaren pijpje uit den mond. De dader was zoo mishandeld, dat hy door het gerecht niet per wagen of spoortrein kon vervoerd worden, maar per rijtuig naar Maastricht werd over gebracht, waar hij nog ouder geneeskundige behandeling is. De eerste dronkaard, tengevolge der drank wet tot plaatsing in een der Rijksinrichtingen veroordeeld, is, naar de Asser C'tbericht, dezer dagen in het gesticht Ommerschaus aangekomen, om er gedurende drie maanden te verblyven. Te Udenhout heeft zich zeker persoon iu geestelijk gewaad gestoken eu is langs de huizen gegaan onder voorwendsel van liefde gaven voor eea Belgisch klooster iu te zamelen. Door den veldwachter herkend, werd hij door dezen in verzekerde bewaring ge nomen. Volgens de gerechtelijke statistiek zijn in 4881 hier te lande in het geheel 735 failliet verklaringen uitgesprokeo, zynde 442 meer dan in het vorig jaar; 14 personen werden bovendien in staat van kennelijk onvermogen verklaard. Onder de gefailleerden komen de kiuideniers enz. voor ruim 45°/u, zynde de hoogs, percentage, in aanmerking; dau volgen de logement- eri koffiehuishouders, restaura teurs, tappers en herbergiers voor ruim 4 i°/0; de manufaciuriers voor byna 7°/0; de timmer lieden voor bijna 5°/0. Ter zake vau back breuk werden 26 gefailleerden vervolgd. Yau faillissementen iu 4881 werdeu 553 uitge sproken op eigen aaugifte, 187 op aangifte van schuideischers en 6 op vordering van het O. M. Het aanwezige actief in meer dan gedeelten der afgedane faillissementen en insolvent-verklaringen wees beneden f 2500. Naar wij vernemen, bestaat te Amsterdam het plan een nieuw liberaal dagblad uil te geven, dat 's morgens en 's avonds zal ver- schyueu. Mevrouw Kautzman—Van Oosterzee's ro man Vorstin en Vrouw is door Mathilde Karstens in de Dmtsche taal overgebracht. Van een voortede van Prof. O. Fuucke voor zien, is deze vertaling by Felix Schneider, te Bazel, verschenen. Men schryft uit Middelburg aau liet Jt. NbL: Een nieuwe aantrekkelijkheid voor bezoe- kers onze? oude stad mag zeker wel genoemd worden, oj dezer dagen geopende vWalchei- sche Kamer" in bet museum van het Zeeuwsch Genootschap vau wetenschappen alhier. In het daai toe uitsluitend ingerichte en in overeenstemming met bet tentoongestelde betimmerd vertrek trekt in de eerste plaats de aandacht eed prachtig gebeeldhouwde houten schoorsteenmantel'waarboven uit blauwe tegelsj' hier leitjes" genaamd, een voorstelling van den landbouw is samenge steld. Andere tegels geven de beeltenissen van Prins Frederik Hendrik en Willem F van Oranje. Onder deu schoorsteen vitjfe men de stookgereedschappen onzer voor vaderen. In het midden der kamer is een antieke tafel geplaatst, gevuld met antieke snuiste. rijen, terwijl langs de wanden de stoelen met buitengewoon hooge ruggen pryken, bij onze vroegere laudbouwers zoo in zwang zijade en nog niet geheel verdrongen. Vooits is er een miniatuurstoel van 4625 en een oude tafelstoel aauwezig. Eeu groote eikenhouten kast met fraai lof. werk bevat eenige boerinnen-kleedingstukken, terwijl de muren met knipwerk, teekou- en stoplappen en andere versierselen behangen zijn. De Staten-Bijbel in jachtleder uitgave yan 4696 eu eeu Psalm boekje naar de berijming vau Dalhenus zijn natuurlijk niet vergeten; ook staat iu den hoek een vuursteengewser en een sabel; sbidt en strijdt" was trouwens de leus onzer vaderen. In een glazeu kast pryken nog een aantal andere sieraden of artikelen voor huishoude lijk gebruik, die de oudheidkenners iu ver* rukking zullen brengen eu hier, in verband met het overig tentoongestelde, een uitste* kend geheel maken, 't Spreekt wel vau zelve dat niet alle voorwerpen uit hetzelfde tijdvak afkomstig zijndoch niettemin is deze zaal van 't Zeeuwsch Genootschap een bezoek over" waardig. Deu heeren Dr. J, C. De Man en F, Nagt' glas, daaitoe door het Genootschap in com" missie benoemd, komt de eer toe van dö inrichting en rangschikking! Amsterdam. De Airondissements-Recht' bank alhier (Eerste Kamer) heeft Dinsdag jl, ook de tweede vordering van den heer vau der Gant (firma Wamsteker) tegen Jannetje Struik aan den eischer toegewezen. Yonloo. Uit het verhoor van den rechter, commissaris blijkt, dat de leden der failliets kassiersfirma Wolters, pertinent ontkennen de Heuts-kapitalen ontvangen te hebben, ofschoon de getuigen constateeren dat da kwitantie bij de overreiking der geldswaar. dige papieren wel degelyk door de firman", ten zelveu geleekend is. De nota van onkosten, aan de regenten dier stichting in rekeuing gebracht voor het beteggen dier sommen opliet grootboek, hevestigt de afgelegde getuigenis, Te Geoèsc is aangekomen de heer Kanpt, die aldaar proefnemingen zal doen eri volgens eeu aankondiging in het Journal dt Geneve er Vrijdag reeds een moet hebbeö gedaan met een door hem uitgevonden toestel om op het water te loopen. De toestel beslaat uit een paar schoenen, ia den vorm van schaatsen, voorzien vau reservoirs, die" gevuld zyn met samengeperste lucht. Na elders, door middel dezer constructie, eea pyp rookende en met een parapluie onder den arm op het water te hebben gewandeld, zal hij het te Genève doen met een tweewiels' wagen, die aan de wiolen insgelijks van zulke toestellen is voorzien. Het standbeeld vau den Heiligen Franciscus", dat deu eersten October op plechtige wijze te Assisi onthuld werd, is vooral daarom merk" waardig, dewijl het het laatste werk is van den beroemden beeldhouwer Giovanni Du pré, wiens dood zulk een vei lies was voor de" Italiaansche kunst. De diaconie der Ned. Herv. Gemeente l«' Dokkum heeft van de. Van Kleffeos de som, van f 4200 ontvangen uit de nalatenschap vau»

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2