Binnenlandsche Berichten. hooggeplaatste» Egyptenaar is de publieke opinie onder de verlichte klasse» sterk tegen SPurkache inmenging gekant en ten gunste van Engelsche interventie alleen gestemd, omdat men vertrouwt, dat die tot de onafhankelijk heid van Egypte leiden kan. Hjj verklaarde handhaving der finaricieiHe overeenkomsten te willen, doch drong aan op verwijdering van Europeesche ambtenaren en opheffing van overbodige posten, waardoor hij meende 400,G00 p. s. te kunnen besparen. Natuurlijk liet by weder niet na op Arabi te schimpen, die tegenwoordig als de verslagen leeuw door een ieder wordt geschopt. Sints Arabi aan de Egyptische autoriteiten is overgeleverd, meldt dezelfde correspondent, wordt hij als een tuchthuisboef behandeld en wordt hem het noodigste onthouden. Men zegt, dat de Engelsche advocaat, de heer Mark Napier, hem door zijn vriend Blunt als verdediger gezonden,- niet eens hij hom zal worden toegelaten, omdat naar het heet diens hulp niet baten zal, daar de pleidooien in 't Arabisch moeten geschieden. ENGELAND. De Times leverde gisteren een artikel over de onlusten aan deTransvaalache grens. Haar betoog komt hierop neer, dat da Engelschen alles doen, eu de Boeren alles nalaten, om tusschen de vechtende Kaffervorsten eene strikte onzijdigheid te bewaren. Het blad acht het niet te veel gezegd, dat, zoolang het gehaspel aan de zuidwestelijke grens van de Transvaal voortduurt, er gevaar bestaat voor een hernieuwden stryd tusschen Engeland en de Republiek. Wel wil de Times erkennen dat de Transvaalscbe Regeering het zich be zwaarlijk kan laten welgevallen, wanneer de Kaffers op haar gebied weigeren belasting te betalen; doch dit neemt niet weg, dat Engeland deze zelfde Kaffers moet blijven beschermen tegen onderdrukking. Aan den Britschen resident te Pretoria, den heer Hudson, blijft dus de taak opgedragen am, zonder al te groote prikkelbaarheid aan den dag te leggen, toe te zien waar Engeland's eer en belang werkelijk de tusscheukomst mochten eischea van de Britsche Regeering. Met de zorg voor het handhaven eener strikte onzydigheid tegen over de strydeoda Kaffers wenscht de Times eene politie-macht belast te zien, samengesteld uit een Britsch, een Trans vanlsch en een "Vrystaatsch contingent. De Daily Telegraph verneemt uit Petersburg, dat een vrouwelijke staatsgevan gene met een revolver den gouverneur van het Oost Siberische district Jabankalski heeft doodgeschoten. De tnoord geschiedde te Ichita. F R A N K K IJ K. Te Montauban, waar een school van orde broeders zou overgaan in handen van leeken- ouderwyzers, is het tot wanordelijkheden ge komen. Toen de inspecteur vau onderwijs, vergezeld van den nieuwen onderwyzer, zich aanmeldde om bezit te nemen van de school, vond bij de deur door de geestelijke broeders gesloten. Deze verklaarden dat zy slechts voor geweld zouden wijken. Gaandeweg kwam een menigte volks voor de school op de been, en het werd een weinig ontstuiraig. De gen darmerie te paard kwam nu met een commis saris van politie, die door eeu smid het slot der deur liet springen. De inspecteur van onderwijs en de onderwyzer gingen hierop de school biDnen, na door de clericalen te zjjn uitgejouwd. Te vijf uur 's namiddags^ scheen alles afgeloopen. Doch te acht uur kwamen de clericalen byeen onder leiding van den senator Delbreil, om te overwegen wat te doen. Te tien uur trokken de clericalen door de straten en verschenen voor de prefectuur, waar zij riepen: Leven de geestelijke broeders! "Weg met de besluiten! De kreet: Leve de Koning! werd insgelyks gehoord. DUITSCHLAND. De onlangs geopende inzameling van gelden voor een oud-katholieke kerk te Munchen, heeft, blij keus de Munchener (vroeger Augs- burger) Allg Zeitungtot nug toe opgebracht 20,879 mark. Eenige buiteölandsche,bladen hebben ver leden week melding gemaakt van een geheim- zinnigen aanslag op het leven van den Paus. De zaak komt, volgens een depêche uit Rome aau de Neue Freie Preste, daaiop neder, dat een boer, die vreesde dat een hem toebe- hoorend, sedert lang geladen geweer, by het afschieten zou kunnen springen, het geweer aan een boom bond en aan de haan een koord bevestigde, zoodat hjj het op tamelijk grooten afstand veilig kon aftrekken. Dit geschiedde en de kogel sloeg in den grond op een afstand vau ruim twintig meter van Paus Leo XIII. De onvoorzichtige boer is, naar de Preste zegt, tot een geldboete veroordeeld. OOSTENRIJK. Uit Buda-Pesth wordt van 10 dezer ge meld De Minister Tisza zeide, in antwoord op eeu interpellatie, dat hij de afkondigfSg der krijgswet in het district Pressburg niet had gelast, maar dat hij slechts de betrekkelijke volmacht daartoe aan den koninklijken com missaris bad gegeven, om er, des gevorderd, gebruik van te maken. Zeker is het dat hij, Minister, in gelijke gevallen steeds dezelfde maatregelen zal nemen. ITALIË. Te Rome is voor eenige dagen de Nestor der Italiaansche letteren, Salvatore Botti, in den leeftyd van 90 jaar en 8 maanden overleden. Om zjjn groote geleerdheid en beminnelijk karakter was hij by ieder gezien; vele beroemde letterkundigen der 19de eeuw behoorden tot zjjne vrienden en onderhielden briefwisseling met hem. Hij was secretaris van de Accademia di San, Luca, lid van die der Crttsca, en nog van vijfenveertig andere geleerde genootschappen," zoo in het binnen- als buitenland, Zjjn voornaamste werk is Tllïustre Italia, waarin bij, in den vorm van dialogen, een overzicht geeft van de beroemde mannen, die Italië voortbracht, van Pythagoras af tot op onzen tijd. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 10 October. Da commissie van enquête in zake de exploitatie van spoorwegen is gereed met hare taak. Besloten is, zooals wij in ons vorig nummer als telegrafisch bericht mede deelden, de verslagen der vei hooren te druk ken en aan de betrokken Ministers mede te deelen. De interpellatie van den heer Van der Söhrieck, omtrent het bezwijken der sluis bij Crevecoeur, beoogde te vragen of het onheil veroorzaakt is door de plaatsing der schut- balken aan de Dieze-, in plaats van aan de Maaszijdewaarom de belanghebbenden eerst 4 uren na het gebeurde zjju gewaarschuwd hoe gewaakt is tegen instroorning der Maas; of een onderzoek naar het gebeurde geschiedt, en of de resultaten daarvan bekend gemaakt en maatregelen genomen zullen worden ter voorkoming van rampen in den aanstaanden winter. Interpeliant schetste den toestand van den Bosch en omstreken als zorgwekkend. De Minister van "Watei staat zette de ge schiedenis, het doel en de bestemming der sluizen bij Crevecoeur uiteenverzekerde dat de belanghebbenden tijdig zijn gewaar schuwd na het onheil; dat instroomiiig der Maas onmogelijk was tegen te houdendat de zaak door hem onderzocht was en een nader onderzoek weinig meer licht zou geven. Tot keenng van win tei standen is deze sluis buiten staat. De heer Van Baar wees op den voortdu rend treurigen toestand der streek en droog op tijdige maatregelen aan, De heer Clercx diong aau op onderzoek naar de oorzaken van de jongste overstroomingen. Beiden, alsook de heerea Heydearijck en de Bruyn Kops, drongen aan de spoedige behandeling vau het ontwerp tot verlenging van den Maasmond. De Minister sloot zich bij dien wensch aan. Morgen zitting ter behandeling der kwestie betreffende de toetreding tot het rechtswezen in Egypte. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben beuoemd tot rapporteurs over de Staatsbe- grootiog (algemeene beschouwingen; hoofd stukken: staatscolleges, nationale schuld, on voorziene uitgaven en middeleu) de heerea Roëll eer "S Schaeproan, De Beaufort, GleichmaD, Van Houten. Tot rapporteurs over de begrooting yoo£ buiteulandsche zaken voor 4883 zjjn benoemd de heeren Van Heeckeren, Van Delden, Dg Vos, Viruly en Mees. SCHIEDAM, 11 October 1882. Verslag van het verhandelde in de ver' gadering van het Nuts-Departement, gehouden 6 October 4882. 4. Resumtie der notulen van het verhan» delde in de vergadering gehouden 21 Juli j!, 2. Voorlezing der ingekomen stukken, 3. Voorstellen en balloteeren van leden.— De 5 voorgestelde candidaten allen aaegg. nomen. 4. Voordracht ter benoeming van een com. missarts voor de Volksvoorlezingen. Als zoodanig benoemd de heer A. Van Bujjsen, 5. Verslag van den afgevaardigde ter alge' meene veigadeiiog, Voor kennisgevirit aangenomen. 6. Rekening en verantwoording van den Penningmeester van het DepartementDie rekening goedgekeurd zoo als rij1,wordt voor» gedragen. -, 1 7. Rapport der Commissie beopemd ia zake het verzoek van den heer J, M. yan der Burg tot het toekennen eener eervolle onderscheiding aan „-zijne meid-huishoudster Anna Maria Van der Kris. Overeenkom» stig de conclusie van het lapport besloten genoemde .persoon aan het Hoofdbestuur voor te dragen ten bekoming eener zilveren medaille, 8. Befelbteri opnieuw bij het Hoofdbestuur pogingen"'dan te wenden ter bekoming eener subsidie van f 200 voor de athier op te richten inrichting'voor handenarbeid. 9. Het Bestuur gemachtigd om, bij even» tueele aanvrage vau de Commissie van de Volksleesbibliotheek, ter bekomiug der door de jongste algemeene vergadering toegekende subsidie van f ICO aan de leesinrichtingenj bij het Hoofdbestuur de noodige stappen te doen om ook voor de bibliotheek alhier bedoelde subsidie te verkrijgen. Gisteravond kwamen de leden der volksvoor» lezing voor het eerst in""dit seizoen byeen. Na een kort woord van deD voorzitter waar» mede hjj de leden en de commissie welkom heette en waarbij de zeer gegronde aanmer king werd gevoegd, dat het door sommigen verkeerd begrepen is als zij meenen, dat hun bew'ys het recht 'geeft aan kinderen toegang te verleenen en dat vooral 2jj dwalen, die geheel alleen hun kinderen zenden, trad do heer J. Van der Hout met een kleine lezing op. Het onderwerp: Lezen en volksbijeen» komsten, was met nauwgezetheid en duide lijkheid behandeld. Na er op gewezen te hebben, dat er verschil is tusschen lezen en lezeuwerd over de keuze vau boeken ge» sproken en met ernst gewaarschuwd tegen spanningen van een weelderig leven op te luis teren, werden nu door haar aangewend, om zijn lot dragelijk te maken. Door haar arbeid, door de ondersteuning, haar van tijd tot tijd door een edelmoedigen onbekende verstrekt, was de tafel van den graaf steeds tamelijk wel voorzien, en zijn woning van gemakken niet geheel ontbloot. Tegen alle verwachting werd de hoop van den* graaf niet teleurgestelden de terugkeer naar Frankrijk werd hem reeds toegestaan toed die aan andere uitgewekenen nog ont zegd bleef. Verrast was hij er geenszins door, en geheel in Overstemming met zijn onwankelbaar ver trouwen herhaalde hij telkenszeker van zijn gelukHg gesternte: „Ik had het wel gezegd!" Toen de graaf met zijn familie de Fransche grenzen bereikt had, vond hij er Marcel. De zoon van den armen pachter was een persoon van gewicht geworden. Frankrijk door de vijandelijke legers aan de jand- en door de Engelsche kruisers aan de zeezijde van alle verkeer met de buitenwereld afgesloten, had een beroep gedaan op de practische toepassing van de wetenschap ten einde het gemis te vergoeden der producten, die liet niet meer uit den vreemde kon invoeren. Marbel, waardig mededinger van Fourci oy, Berthollet en Monge, was door verscheidene vruchtbare uit vindingen bekend geworden, die niet weiyig hadden bijgedragen het land uit zijn verschrikko- lijken crisis te redden. Zijn verdiensten hadden hem vertrouwen doen verwerven, en hij had daarvan gebruik gemaakt om tal van ongelukkigen ta ondersteunen, tal van slachtoffers aan de vervolging te onttrekkenvruchteloos zou men in zijn leven naar een daad hebben gezocht, waarover hij zich had te schamen. Na een reis, waarop alles een voorwerp van ver rassing moest zijn voor hen, die geen getuigen waren geweest van de beroeringen der laatste jaren kwam de graaf met de zijnen te Parijs aan zij bleven er echter niet lang en Marcel geleidde hen naar een kasteel, dat gebouwd was opeen der heuvelen, die Meudon omringen. Het was een hunner bezittingen, die de familie in haar tijd van overvloed had bewoond. ïMijnheer de Graaf, zeide Marcel, gij zijt thuis!" ïlk geloofde, antwoordde deze, dat al de be zittingen der emigranten in beslaggenomen en vei kocht wat en." «Dit is zoo, maar ik heb het geluk gehad mij dit goed te zien toewijzen en ik ben verheugd het u te kunnen afstaan." t Toen de graaf er op stond den prijs van den koop^ te weten, gaf Marcel hem te verstaan, dat hij dien had verkregen als belooning voor zijn arbeid en voegde er bij, dat zij voor het overige deze zaak later gemakkelijk zouden kunnen regelen. Dit alles werd eenvoudig, bescheiden zelfs gezegd, alsof de jonge geleerde elke dankbetuiging wilde ontgaan. In de uitdrukkingen van zijn erkentelijk heid liep de graaf daarom wel wat over de zaak heen, hetgeen de gravin en haar dochter trachtten goed te maken, door Marcel te overladen met be wijzen van oplettendheid, die van evenveel tact als Idesclaheid blijken droegen waarbij zij woorden van dank voegden, zooa's vrouwen die in haaf hart kunnen vinden. Men was nu wel op het landgoed Prébois gevestigdmaar het onderhoud daarvan kostte veel geld, en er was vrij wat noodig, niet om te leven in evenredigheid met het veriedene, maar zelfs om op een zeer bescheiden roet rond te komen. Gelukkig had de graaf, die van zijn ongeschiktheid om zaken te doen, volkomen overtuigd was, de goede gedachte, Marcel in alles te raadplegen en hem de invordering op te dragen van eenige vorderingen, die door zijn schuldenaars reeds iang vorgeten schenen. De jonge geleerde kweet zich op uitstekends wijze van deze opdracht, en wist den graaf belangrijke sommen te doen toekomen. Deze had dus alle redenen om van zijn gelukster te mogeö spreken, en het geluk te roemen, dat hem overal scheen te volgen. (Wordt vervolgd.) W I

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2