IRKIEZING ivararaweraati -Munt. Maandag lè October. 5552.1 euilleton. 1882. Dertigste Jaargang*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsche Berichten. XV 11 MAANDAG 16 OCTOBER 1882. De Kiesvereeniging «Schiedam" heeft tot Candidaafc gesteld den heer Er bestaat geen twijfel, of reeds lang zou deze Candidatuur ter sprake zijn gekomen, indien de bepalingen der Kies- et zulks niet verhinderd hadden,.. Nu de beer J. M. Van der Schalk zijn ontslag heeft genomen, is diens broeder verkiesbaar. We achten deze keuze gelukkig. We hebben in den heer O. J. P. VAN DER SCHALK een man van zakendie zijn vaderstad in alle toestanden heeft gekenddie niet de belangen der gemeente van jongsaf vertrouwd is geweest, en als man van de praktijk niet zal mistasten in de aanwending van middelen waardoor de bloei dezer gemeente kan bevorderd worden. We bevelen deze Candidatuur met nadruk aan, en verwachten, dat de Kiezers hun plicht zullen doen, nu het een keuze geldtdiewe twijfelen er niet aan, bij zeer velen bijval zal vinden. ui. If'* Uk VOD, 'Sua UUNMillK-NTSI'ltUS, pel kwAlUal franco per post, door het geheele Rijk Aftondeilijke nommers J 1.S5. - 2.ÖÜ. - 0.10. BVHEllJi HARKT E» 1241. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eeno Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer- o,10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend.' gij deze Courant beltoort ecu Bijvoegsel. OP Wy herinneren den Kiezers, dat de stembus des namiddags ten VIER BKR gesloten wordt. Schiedam, 44 October 4882. Met belangstelling wordt zeker algemeen uitgezien naar den inhoud van een wets- ontweip tot herziening vau het kiesrecht, dat gisteien bij de Tweede Kamer moet zyn ingekomen. Het Dagblad van Zuid Holland deelt m8de, dat de hoofdstrekking daarvan is verlaging van den census, en wel bepaald voor de grootere gemeenten. Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage zouden op f 60. zijn teruggebi acht, 'tgeen in die gemeenten zeker een aanmerkelijke uitbreiding aan het kiezerspersoneel zou geven. Ook voor de overige grooteie gemeenten zou de census aaumeikelijk verlaagd ziju. Er is niet aan te twijfelen, of deze poging der Regeeiing om het kiesrecht uit te breiden, zalby veler goedkeuringtevens op felle bestiijding kunnen rekenen. Algemeen stemrecht toch is de leus van velen, die, met de beste bedoelingen bezield, een zaak willen, die, ja, het ideaal van den modernen staat is, maar waarvan de invoe ring in dezen tijd wel eens rypelyk mag oveidacht worden, alvorens daartoe over te gaan. De kampioenen voor algemeen stemrecht beginnen alvast hun denkbeelden te formu- leeieu, en 't is goed, dat we met hun inzich ten kennis maken. Zie hier, wat een schry ver iu het onlangs opgerichte blad. «De Volks- tiibuun zou willen: •Tnailijks bij gelegenheid van het Paasch- feest geve men de jeugd op de openbare scholen vacantie. Daardoor komen een vol doend aantal lokalen en bevoegde examina- toien beschikbaar voor het afnemen vaneen klein examen, dat voor ieder persoon hoogstens twee iiren zal vereischeu. Alle meerderjarige persoden, zoowel vrouwen als mannen, die zich tot verkryging van het kiesrecht hebben aangemeld, krijgen een gedeelte le lezen (een bladzjjde bijv. maar voor allen hetzelfde) uit een daarvoor vast te stellen boek. Er zyn boeken genoeg te vinden, die, zoDder in het kinderachtige te vervallen, onder de bevatting liggen van ieder individu, met gezond verstand begaafd. Na voldoende gelezen te hebben, worde door'de candidaten het gelezene, door hulp van het boek, opgeschreven. Zooals ik boven zeide,' mag bij de beoordeeling niet gelet worden op fouten tegen taal en stijl, want het opschrijven dient alleen om te bewijzen dat men het gelezene heeft begrepen. De beoordeeling geschiede door de openbare hoofdonderwijzers, zoo men wil onder toezicht eener Commissie. Voor onpartijdigheid bij de beoordeeling alsmede ter voorkoming van fraude kan door doeltreffende maatregelen gezorgd worden. -Menigeen zal bjj bet lezen dezer regelen bedenkelijk de schouders ophalen, en zeggen Wie zal zich aan zulk een examentje willen onderwerpen Daarop antwoord ik Het is geen vernedering voor een vrij volk zich te onderwerpen aan een vret, die het zich zeiven gegevenr heeft I Mei dit antwoord zou ik kunnen volstaan. Er bestaat evenwei niet het minste bezwaar tegen de volgende bepaling: Allen, die door hunne maatschappelijke betrekking voldoenden waarborg geven, dat zij aan den gestelden eisch kunnen voldoen, ontvangen zonder examen hun diploma als kiezer. Het is duidelijk, dat de betrekkingen, die recht geven op vrijstelling, in de wet genoemd moeten worden. Door deze bepaling bekort meu den arbeid en koint tevens te gemoet aan vele personeD, die zich anders uit jjdelheid wellicht zouden laten terughouden. De eisch door mij gesteld is niet onbillijk, want de lagere school kan die mate van ontwikkeling geven aan ieder, die haar vol doende bezoekt. Maar daartoe rtioet leerplicht tot wetworr den verheven dan zullen algemeen stemrecht en leerplicht elkander de hand reiken. Het eerste zal voor het volk een prikkel worden om het onderwys meer op prijs te stellen, en da laatste zal dienen om het algemeen stemrecht beter aan bet doel te doen beantwoorden.1 Hoe meer dan ons volk zal winnen aan ken nis en ontwikkeling, des te meer zal da kiesbevoegdheid algemeen zyn eigendom worden. Tal van bedenkingen zullen misschien ge opperd werden tegen dit stelsel, en ik beweer ook niet iets geleverd te hebben, dat volmaakt ;s. Gaarne geef ik het dan ook vooreen an der, dat het stemrecht meer algemeen zal doen zijn, en evenveel waarborgen zal aanbie den, dat de verstandigen het hoogste woord zullen hebben. DEN HAAG, 18 October 1882. De baron De Blochausen, president van het Groothertogljjk Luxemburgsch Bewind, is gisteren op het Loo by Z. M. den Koning ia' een onderhoud toegelaten, en des avonds hier ter stede aangekomen en afgestapt aan het Hotel Faulez. SCHIEDAM, 14 October 1882. Door de Kiesvereeniging «Schiedam" is tot candidaat voor het lidmaatschap van des Gemeenteraad gesteld de heer C. J. P. Vaa der Schalk; door de Katholieke Vereeniging «De Grondwet" en de Anti-revolutionairs Kiesvereeniging «Nederland en Oranje" da Heer H. R. M. A. Van Gent. Naar wij met genoegen vernemen is onzen stadgenoot den heer P. J. Mak, door een {Slot.) Marcel stond in een verlegen houding voor den graaf, alsof hem de wijze, waarop hij dezen lijn toewijding had betoond, hinderde. sMarcel, zeide de graaf, gij zijt ontmaskerd, «i se ontdekking, die ik nu gedaan heb, ver klaart alios wat gebeurd isgij hebt mij bedrogen, toen ge rij deedt geloovendat de aankoop van Piébois u geen opoifering gekost hadtoon 2'. mij in den waan bracht, dat zij, die mij gold schuldig waren, eerlijk handelden, kortom gij hokt nv.j in \ele gevallen misleid.*' «Mijnheer de graaf, zeide Marcel eenvoudig, ik ben u alles verschuldigddoor u ban ik iets in do wereld geworden, hoe zou ik dus u en de uwen in verlegenheid kunnen laten. Ik heb slechts mijn plicht gedaan." Do graaf was bewogen; eindelijk zeide hij: «Marcel! laat mij u de hand drukken van den cerlijksten en meest hulpvaardigen man, dien» ik ken. Ik dacht tot nu toe"1, dat getrouwheid en eer tot op zekere hoogte het eigondom van een bijzondere klasse warenmaar nu zie ik dat niemand u in de verte gelijkt; uw edel moedigheid hobbe zich op een nieuwe proef voor te bereiden. Gij zult aan mijn vrouw en dochter verklaring moeten geven. Toon ze te Piébois aankwamen, wachtten de gravin en haar dochter hen. -* »Ik stel u voor, riep de graaf, een Machiavelli van een nieuwe soort 1" Hij begon toén al wat er gebeurd was, gere geld mede te doelenmaar zonder verwondering hoorde men hem aan. «Ik had het vermoed," zeide de gravin. »Ik insgelijks," voegde Adrienno er bij. Marcel hoorde de gelukwcnscllen en de lof tuitingen van do dankbaro familie blozend aan, on stond zoo verlegen alsof hij betrapt was op het bedrijven van een slechte daad. «Ik vergat bijna, zeide de gravin tot haar echtgenoot, u te zeggen, dat er een brief voor u gekomen is." De graaf greep er haastig naar on las het geschrift, waarbij zijn gelaat een trek van onge noegen, van teorn zelfs aannam, «De nietswaardige De Blaviac antwoordt mij met een koelheid, die niet ver van onbeschaamd heid verwijderd is; hij geeft mij'mijn woord terug, en doet mij niet onduidelijk begrijp,»!, dat de loop, dien de gebeurtenissen hebben genomen, van dien aard is, dat we aan de uitvoeriüj| van ons plan niet meer kunnen denken." «Zooveel te beter," mompelde Adrienne. «Waarlijk, doet u dit genoegen? vraagde d# gravin'terwijl zij op haar dochter een doorj dringenden blik sloegdie het meisje een blos op de wangen 'joeg. Eenigc «ogenblikken latef voerde de gravin haar dochter mede naar den- tuin, en daar, in een laan van kastanjeboomen,1 had tusschon beiden oen langdurig onderhoud plaats. De gravin keerde alleen in de kamer terug: zij wisselde «enige woorden mot haar echtgenooten ging toen mot Marcel in een afzonderlijk vertrek. «Mijn vriend! zeide zij, ik wcnschtoinlichting van U te bekomen over do bcsto reisgelegenheid naar Freiburg. Een mijner bloedverwanten, door de omwenteling uit haar klooster verjaagd, heeft

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 1