urlniem 31Ëe Staatsloterij. Stedeliji lisan Per Telegraaf. Landbouw en Veeteelt. Heelitzaken. Inhoud van Tijdschriften. Marktberichten. (Tnde rwijs. Armenzorg. V i s s c h e r ij. tainen dsr byzon'dere commissieleden voor de ^bloemententoonstelling, zangfeesten, harddra verijen enz., en van de commissieleden voor Ëngelsch-Indië en Nieuw-South Wales. In het hoofdgebouw is afgezonderd een oppervlakte van 4800 vierkante meter voor de tentoonstelling van Nederlandsche produc ten, en in de machinegalerij 4000 vierkante meter. Een afzonderlijk gebouw, een oppervlakte van 4000 vk. meter beslaande, zal bestemd zijn voor inzendingen van de Nederlandsche koloniën en zal opgetrokken worden in een stijl geheel in overeenstemming zijnde met zijn bestem ming, en in het belang der merkwaardige verzamelingen, die er in zullen voorkomen. Het zal door een Indisch park worden om geven met huizen en hutten uit de overzeesche gewesten; deze huizen zuüen door inboorlingen worden betrokken en alles zal aanwezig zijn wat het leven der bevolking in die streken kenschetst, Het gouvernement van Britsch-ïndië heeft een plaatsruimte van 40,000 vierkante voet besproken en dat van de Engelsche kolonie Nieuw South Wales 5000 vierkante voet, Het supplement bevat de uitgebreide voor waarde van het vreemdelingen-bureau. Zaterdag vervoegde zich bij den bakker D. Kamphuis op den Diezerpoortenplas te Zwolle een onbekend manspersoon, om, naar hij voorgaf, namens den onderwijzer G. J. Klokman, die by Kamphuis inwoonde, diens winterjas te halen. Daar de heer K. van het plan gesproken had 's middags op reis te gaan, werd de jas zonder erg meegegeven. Later is gebleken, dat men met een oplichter te doen had, die zich met de ju® flieft uit de voeten gemaakt. Volgens telegram uit New-Vork kan tus- sthen 47 en 19 Octoher stormachtig weder verwacht worden op de Engelsche en Fransche kust, waaiende uit het Oosten en opkrimpende tot het Noorden. Een jassendief is eergisteren uit Oudewater naar Arnhem getransporteerd. Hy heeft be kend verschillende diefstallen gepleegd te hebben. Naar de Arnh, Ct, verneemt zal eerlang een omvangrijk werk van den hoogleeraar J. T. Buys, commentaren op de Grondwet, het licht zien. Het aantal jongens bij de Kweekschool voor zeevaart te Leiden dat op 1 dezer 90 bedroeg, is sedert dien datum met 24 vermeerderd. Het Hooit Kruit zal in den Haag een «intercursus openen in ziekenverpleging. De heer .T. de Jongh, te Idaard (Fries- hmd) heeft op de tentoonstelling van de British dairy farmers Association te Londen den eersten prijs voor boter behaald. De Stand, bevat in een 24e lijst als op brengst der collecte van 575 locale comités, voor scholen met don bijbel de som van 193,649.85*. San Haag, In den gemeenteraad is gisteren ter tafel gebracht een voorstel tot overdracht aan Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, van het paleis sta.dan Kneuterdijk. De bedoeling is, de onbebouwde terreinen achter het paleis van den verkoop uit te zonderen. Amsterdam. Het Comité van uitvoering ■der Internationale Koloniale en Uitvoerhandel- tentoonsteHing hield Zaterdag II, in een der lokalen van het café Krasnapohlii een ver gadering met een twintigtal der voornaamste ■ederlandscho werktuigfabrikanten, ten einde to bespreken langs "welken weg de mede werking dezer industrieelen aan de bedoelde tentoonstelling kon worden verzekerd. Fenloo. Zooals bekend is, heeft het gemeentebestuur alhier aan het R. K. arm bestuur, dat deels het bestuur der Heutz- stichting vertegenwoordigt, drie jaren lang een subsidie van f2500 jaarlijks toegekend, onder voorwaarde, dat wanneer de procedure over de Heutz-stichting gunstig uitviel, deze bijdra gen als voorschot te beschouwen zoudon zijn en aan deze gemeente gerestitueerd zouden worden. De Hooge Raad nu heeft de stichting gehandhaafden het kapitaal is aan de algemeene armen gebleven. De gemelde bestu ren vrageu nu echter voor het jaar 4883 een subsidie van f 4650, en wel op grond dat de Heutz-kapitalen niet te vinden zijn. Maastricht. Zaterdagavond werd aan de gewezen Tougersche poort te dezer stede een als geestelijke zuster verkleed smokkelaar aangehouden en door de rijksambtenaren naar het entrepöl gebracht, waar men verscheidene blazen, geyuld met spiritus, bij hem vond. Tilburg. Alhier zou dezer dagen een paar in het huwelijk treden. Alles was gereed, en de bruid zat reeds opgetuigd haren biuide- gom op te wachten. Deze echter, in plaats van haar af te halen, begaf zich naar dan com missaris van politie en klaagde daar zijn bruid aan van diefstal, Dienzelfden namiddag wer den dientengevolge de bruid en haar zuster, die van medeplichtigheid verdacht wordt, naar het huis van arrest gebracht. Van het huwelijk zal onder deze omstandigheden wel niets komen. Mooie dagen zoo schrijft men aan het L. J). al komen ze ia October, zijn altyd* welkom. Vooral nu, na de waterstroomen, die over ons werden uitgestort. Vijftig keor scheen de weerstoestaud in den laatsteu tijd gunstiger te zullen worden en evenveel malen werden de goede verwachtingen teleurgesteld. Het is bij na half October en nog staan hier ea daar de boonehokken op het veld. De grijze kraaien stappen er bij rond, alsof ze zeggen willen dat die zwarte hoopjes voor haar onbekende dingen zijn. De hazen weten er beter party van te trekken bij hun vlucht voor den jager. De landbouwers hebben het buitengewoon druk. De oogst is nog niet geheel binnen en de tijd voor de bewerking en du bezaaiing van den grond is zeer kort. Dat men er niet zooveel omslag bij maakt als anders, laat zich wel denken. Het vele ploegen geeft ook niet veel bij al den regen eu donkere tijden. Anders is het bij den veeboer. Van Mei tot heden altijd overvloed van gias en Yeel hooi voor den winter. Veel melk en daarom tevens veel kaas en boter, die een behoor- ljjkeu prijs konden bedingen. De dieren zien er büna allen zeer welge daan uit. Wat geen melk gaf, werd gevuld eu vet. Als onze schapen en runderen iets aan de marktprijzen, mochten veranderen, dan zou het in dalende richting zyu. Blijven daarentegen de prijzen hoog, dan is de vet- weiderjj dit jaar eene goede zaak. Het zou voor het land uitnemend zjju, wan neer eerlang de wintervorst zich eens behoor lijk deed gelden. De landbouwer kan evenwel niet klagen over den oogst. De bergplaatsen zyn alle gevuld en vele schelften by de" landhoeven toonen dea overvloedwaarvan toch ook reeds lie stoommachines heel wat gedorscht hebben. Daar de pryzen echter betrekkelijk laag zyn, zal de uitkomst wellicht onder de matige gerekend moeten wordea. De wijnoogst in Italië wordt geschat op 4/6 boven het middelmatige, dat is twoe en dertig miUioen hectolitere. Tot onderwijzer aan de school met den bybel te Pernis is benoemd de heer A. Van der Meulen te Hallum. In de zitting der Arroudissemeats-Recht- bank van gisteren te Rotterdam werd 0. a. veroordeeld: A. E., schippersknecht te Schiedam, be klaagd van verwonding on geweldpleging tegen een bedienend beambte iu functie, tot V2 jaar eenzame gevangenisstraf, en f8 boete of 4 dag eenzame gevangenisstraf. De Rechtbank te Utrecht heeft eergisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen Dr. F. en hem veroordeeld tot f10 boete. Zooals wy vroeger meldden was f100 de eisch van het O. M. Buiten de reeds vermelde legaten, heeft de heer F. Van Gils, op 22 September II. te Leiden overleden, nog vermaaktaan de alge meene armen te Moergestel (Noord-Brabant) f3000; aan den pastoor to Moergestel tot oprichting van een Vincentius-gesticht f3000 aan den pastoor te Diessen (Noord-Brabant) ten behoeve van een eventueel op te richten liefdegesticht f4000; aan de R. K. kerk te Moergestel f400,000, de interesten hiervan gedurende een tal van jaren te besteden tot verschillende doeleinden. Aan een commissie to Groningen, die zorgt voor de verpleging, opvoeding enz. van hulp behoevende kinderen, is door het Algemeen Diaken-gezelschap aldaar, tot wederopzeggens toe, de rente van f25,000 geschonken. Wijlen mej. M. Buyze, te Axel, die bij haar leven een weldoenster der armen was, heeft ook na haren dood nog voor hen willen zorgen en daartoe een som van f3000 vermaakt aan de diaconie der N. H. gemeente aldaar. Mej. Van der Aa, te 's Gravenhage, heeft aan het Diaconessenhuis aldaar f 4000 vermaakt. AMERSFOORT, 48 October. Bij de heden plaats gehad hebbende verkiezing van een Lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal in dit hoofdkiesdistrict, in plaats van Jhr. Mr. M. M. Van Asch van Wijck, zyn 1859 geldige stemmen uitgebracht. Ge kozen da heer Mr. 1?. W. C. Graaf Var» Bijlandt, kandidaat der anti-revolutionairen, met 1285 stemmen. Op dan kandidaat der liberalen, deu heer K. W. Van Gorkum, werden 562 uitgebracht. DEW MAAG, 48 October. In de heden gehouden zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn aangenomen met 49 tegen 11 stemmen een drietal Indische credietenna langdurige discussie over de vraag of de Comptabiliteitswet dergelijke credieten gedoogde. Morgen zijn andere ontwerpen aan de orde. Do Dageraad. AH. i. De oorsprong der godsdienstige denkbeelden, door Dr. II. Hnrtogh tleijs van Zouteveen. Goochelarij met wootden en begrippen, door Vitalis. -Geloof en ongeloof, door H. J. Stratemcijer. - Ter over denking, door L. P. Schmidt. Lichtpunten, do.r G. \V. Van der Voo. Dagcradiana, door W. Meng. Een brief van een hervormd predikant, met aan- teekeningen voorzien, door J. Hobbel. Nog een maal: Carolina of de roeping der vrouw, antwoord aan A. 51 J., door H. C. J. Krijtke. Berichten en mededcelingen. MAASSLUIS. Na do laatste opgave zijn van de hnringvisschcrij 5 schepen binnengekomen, aan brengende 1178 ton pekel- en 182 ton steurlmring. VLAARD1NGËN. Van de haringvisscherij zijn sedert de Uatste opgave 4 schepen binnengekomen aanbrengende 8?.i/2 last hating. PERNIS. Drie alhier thuis behoorende sloepen zijn to Grimsby binnen gekomen, ieder met 600 koppen. Ncni. Her' i<erk. Beroepen: te Waverveen, A. P. De Groot, te Opliemert. Atnerongen, E. A. G. Van Koogen- huijze, te Dordrecht. Bedankt: voor Reeuwijk E. A. Lazor.derte Zegveld. Aangenomen: naar Dokkum, J. A. Prins, te Nicuwvcen, Chr. Ger. Gomeente. Bedankt: voor PuttershockOchtmante Dinteloord. Doopsgezind© Gemeente. Beroepen: te 'silage, J. Boetje, te Ilnrlingen. Roomscb-Katholieke Kerk. liet gesticht «De Voorzienigheid" te Leiden alwaar kinderen van behoeftipen of ook verwaarloosde kinderen een godsdienstige en maatschappelijke op leiding genieten, vierde eergisteren zijn 25jarig bestaan. Israólietiacho Kerk. De oneenigheid in do gemeente Deventer, die in November 1868 tot een scheiding leidde, waardoor twee gemeenten ontstonden, is, dank zij de be moeiingen van den hoer TaS, oppoi rabbijn in Gelder land, bijgelegd, zoodat er nu weder slechts een gemeente bestaat. Prijzen en l'remién van j 1O0 en daarboven, Ve Kl. 3e Trekk.18 Oct. Nos. 2633 en 10999 ieder f1000. - Nos. 2236, 3288, 4233, 6915, 15414 en 19043 ieder f400. Nos. 506, 4031,1858 en 18228 ieder f200. Nos. 4718 en 4797 ieder f 100. BURGER L ld K E STAN D. Geboren 16 October, Henrieus Johannes, zoon van H. Ebbelinghaus, ook wel genaamd Wirxel, en C. Kruining, Hofje van Selais Goozewina Johanna, dochter van F. Van Waar denburg en M. Klouser, Visschersetraat. Overleden: 17 October. Johan David Bexterman, oud 50 jaar en 3 maanden. Singel. Schiedam, 48 October. Rogge: per2100 kilo Sa!onicaf485 3'm. Gerst: per 1950 kilo Riga Pernauf468 3/m. Moutw()nnoteering der makelaars f 42>/s per heetol. Ct der Schiedamscho Moutwijn-Vereoniging f 12V4 per hectol. Ct. Jenever Amsterd. pioef f 16Va a f 17 per hectol. Ct. zonder fusten zonder belasting. Spoeling-beurs t f 1 per ketel. Bij de Schiedamscho Spoeling-Vereeniging f 0.9Ü per ketel. Rotterdam, 17 October. Op de veemarkt waren gisteren en heden aange voerd: 2 paarden, veulen, 1609 runderen, 2H> vette en graskalvercn, 4 nuchtere kalveren, 90Ö schapen of lammeren 34G varkens, 311 biggen, 4 bokken of geiten, ezel. De prijzen van het vee, ter markt besteed, waren als volgt: Runderen 1stekwaliteit 81 ets., 2de kwal. 67 ct., 3de kwal. 48 ets., kalveren 4ste kwal. 400 ct. 2e kwal. 80 ct. schapen 92 ct,, alles per kilo. De prijzen van het magere vee bleven onveranderd. De aanvoer van weivarkens was sets minder dan gepassoerdeu marktdag, de prijzen voor goede kwa liteiten zijn iets vaster; men besteedde van 53 tot 54 ets. per kilo. Voor Londen geen aanvoer. Aan de markt van heden waren de prijzen der boter als volgt: eerste kwaliteit f70; tweede kwal, f 65derde kwal, f 60, alles per 40 kiloper y3 kilo 80 a 65 ets. Op de botermarkt werden aangevoerd 77/8 ton, 79/16 en 1059 stukken A 1 kilo.

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 3