Binnenlandsche Berichten. Essad Pacha. Men verwacht het vinden van "meer geschrijf. H00BWE6ES. De dichter BJörnson, het hoofd dar repu- Mihesnsche party in Noorwegen, beeft een brief geschreven aan een zijner vrienden, welke gepubliceerd is en waarin hij zegt, dat wel is waar in alle landen het volk meer en meer den troon nadert, maar dat men toch gedurende eenigen tijd nog een steun punt in dien troon kan vinden, mits de (egeering de eonstitutioneele beginselen respecteert. Men wil in dit schrijven een poging zien tot een toenadering tusschen de radicalen en de kroon. PEN HAAG, 25 October 1888. Z. K. Ff. de Prins van Oranje heeft in eon zeer vleiend schrijven zijn hooga ingenomen heid betuigd met het doel, beoogd door de Commissie voor de op te richten ambachts- school te Dordrecht, en voorloopig voor 2 opvolgende jaren een belangrijke gift als jaarlijksche bijdrage geschonken. Naar wij vernemen, worden er tusschen de leden der vorstelijke familie onderhandelingen gevoerd over de bezitting Soestdijh, Z. M. de Koning moet n. I. het plan hebben om ook ddar een gedeelte van het jaar verblijf te houden. "Voor H. M. de Koningin is bg den heer J. S. Van Deventer te Utrecht besteld een kostbare mantel van blauw-vossenbont en Lyonscli fluweel. SCHIEDAM, 25 October 1882. De gemeenteraad alhier zal Vrijdag den 27 dezer, des namiddags ten kwartier voor twee uren een openbare vergadering houden da alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijn: Ingekomen stuk ken, waaronder: Rapporten der Financieele Commissie betreffende de gemeente-brgrooting voor 1883 en de rekening wegens beheer der heel- en verloskundige instrumeote'n-ver- tameling over 1881; adres van B. Van der Eyk c. s., rakende aanleg brug over de Schie, bij het «Huis te Riviere"; welke stukken zijn ter visie gelegd, ten einde in deze zitting ta Worden behandeld; onderzoek geloofsbrief van. het nieuw benoemde Raadslid, den heer C. J. P. Van der Schalk; adres D. Van der Linden om eervol ontslag als leeraar aan het Gymnasium en aan de Hoogere Burgeischool tegen 1 Januari e. k. en rapporten ter zake dres J. Bokhorst om eervol ontslag als onderwijzer tegen 15 November e. k.; be vordering en benoeming onderwijzers by het Openbaar Lager Onderwijs; rekening beheer heel- en verloskundige instrumenten-verza meling over 1881adres B. Van der Fyk c. s. aanleg brug over de Schiegemeente begroo- weenen. De hond, een soort van das, dia tot nu toe naast hem gelegen had, begon te luisteren, richt? zich op en legde kwispelstaartend zijn voorpooton op de schouders zijns meesters. Plotseling hoorden wij e'en hard oorverdoovend geraas; de muzikanten in de gelagkamer be gonnen te spelen. Bacher hief zich op, streelde met de eeno hand het dier dat luid'was begonnen ta; janken, met de andere trok hij een in elkander zittenden geklourden zakdoek uit zijn zak, en droogde haastig zijn oogen en wangen af. ■V> Vergeef mij, dat ilc mij zoozwak'toonde", zeide hij toen. «Maar ik kon mij niet inhouden. Gij zijt goed en verstandig 'eu zult mij niet verachten". «Zeker niet!" En ik reikte hem de hand. sik ben ook niet altijd zoo zwak", ging hij voort. sik heb mij reeds lang onderworpen. Nu'cchter werden de oude wonden weder opongereten." elk drukte raijn spijt uit, dat 'ik zonder het te willen, de oorzaak ga woest wa». ting voor 1883 en rapport Financigele com- missie. En verderaf-vdbirstel' .•n' e mededee- rft f -"s. lingen. Gisternamiddag waren de sjouwerlieden Th. Jansen en G. Wouters, met een vlot van de scheepstimmerwerf van den heer Lindeman in de Buitenhaven aan het varen, toen eerst genoemde, hetzjj door denvhevigen wind, hetzjj door een ander toeval,.'(Vorn het vlot in het'water viel. Wouters" ging zoover hem zulks mogeljjk was over 'het vlotliggen waardoor bg het geluk had^den drenkeling te grijpen en zoolaug vast 'te" houden! totdat een paar schippersknechts hem te hulp kwa men, waarna zij JanseD, hoewel bewusteloos, behouden op het vlot haalden én vervolgens naar zijn woning in het Nieuwsticht brachten, waar hem spoedig geneeskundige hulp werd vetleand en hij tot bewustzijn.terugkeerde. De berichten omtrent de ziekte van den Minister Van Lynden van Saudenburg luidden gisteren dat ZExc. een oaruatigeu nacht had doorgebracht, doch dat de toestand overigens redelijk wel was. De actenexamens voor middelbaar onder wijs in de wis- en natuurkundige weten schappen, de gymnastiek en de landbouwkunde worden dit jaar, onder voorzitterschap van den inspecteur van het middelbaar ouderwijs Dr. Salverda, gehouden te 's Hage, in het lokaal der loge Fluweeleu burgwal 22, en voor het practische examen in gymnastiek in do gymnastiekzaal der openbare lagere school in de Tuliinghstraat, voor zoover deze examens openbaar zijn, -zgn zij vastgesteld als volgt: 3 en 4 November; bouwkunde, lager onderwijs, 8, 9, 10, en ,1 Novem ber; gymnastiek lager onderwijs, 13, 14, 15 en 16 November; gymnastiek middelbaar onderwijs, 22 November tot en met 2 Decem ber; lagere wiskunde. 23, 24 en 25 Novem ber; beginselen der natuurkunde enz., 27 en 28 November; beginselen der, mechanica enz., 29 en 30 November en 1 December: begin selen der delfstof-, aard-, plant- en dierkunde. De Minister van Financiën heeft de ont vangers der directe belastingen, invoen echten en accijnsen eu van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken üitgenoodigd, de nog in omloop zjjnde koperen pasmunt (oude centen), die zij 'ontvangen, niet meer uit te geven, maar die uitsluitend te gebtuiken voor hunne stortingen by de betaalmeesters. De liberale kiesvereeniging Vaderland en Oranje te Oudewater heeft met aigemeene stemmen gekozen tot caudidaat voor de Tweede Kamer, ter vervanging van den heer Mr. Pntjjo, den luitenant-generaal K. Van der Hoyden. De Rotterdamsche Handelsvereeniging heeft thans haar eindverslag in het licht gegeven. «Maak u daarover niet bezorgd," antwoordde hij. De tranen hebben mij goed gedaan. Als ik alleen ben kan ik niet weenen en daar ik voor iemand, dien ik hoogacht, mijn hart heb uit gestort zal het mij zooveel te gemakkelijker zijn ongemerkt voort te leven. «Gij zijt dus met uw uiterlijke omstandigheden nog al niet zoo ontevreden.' «Volstrekt niet, integendeel. Wat ik bij den notaris 1 verdien, is wel niet veel, maar ik, kan er toch van leven. '»llet verheugt mij, dit te hooren. Maar neem mij niét k'vV'alijk, als ik mij eenigszins als onbe voegd' raadgever bij u indring zou het dan- vdoreen man van uw vermogens niet'mogelijk'zijn zfch een'voordeeligér betrekking' té verschaffen'? Er zou' misschien wél iets'goéd'voor a te vinden, zijn, ert 'ais- gij 'mij'wilt'"töéstaan dat ik in Weenen t n 1 "-Hij'kromp van schrik in elkander, en maakte met1 béid# armen een' afwijzende 'beweging. «Neon! Neen'!" riephij'uïtf'volslrektnietr— zelf M; Ji 1 h.h v, nu, i Naast de bekende regeling, met de gemeente 'Rotterdam -getroffen?, wordt in het verslag van commissarissen uiteengezet de regeling, met crediteuren gemaakt, welke als volgt luidt De saldo's van crediteuren werden vast gesteld per 31 Mei 1881. Sedert dat tijdstip werden de rekeningen niet gecrediteerd met rente, maar met een evenredig aandeel in de Detto winst der exploitatie tot op 30 Juni 1882. Over die saldo's werd uitbetaald hetgeen in kas was na rnf betaling van de preferente •crediteuren ,"makende 48Vs pCt. der vorde ringen. Uit liet provenu van verschillende niet- liquide vorderingen op. derden of baten moet, naarmate die betaald of gerealiseerd worden, nog 2l/s pCt. aan crediteuien worden uit betaald, Er bleef dus nog aan crediteuren te betalen 49 pCt. De overige baten, bestaande hoofdzakelijk uit bouwgronden op Fijenoord en da andere zooeven genoemde baten, die bezwaard zijn met de uitbetaling der 2Vs pCt. werden ingebracht in een nieuwe Maatschappijdie door de üoüerdnmsche Handels-Vei- ging weid opgericht onder den naam van «Maat schappij tot Verkoop en Bebouwing van gron den op Fijenoord te Rotterdam". Die verschillende baten zijn aangenomen voor een waarde ongeveer gelijkstaande met het kapitaal der nieuwe Maatschappijnl. f 3,250 000. Van dat kapitaal is f 2,500.000 voor cre diteuren om te completeeren de ontbrekende 49 pCt. op hun vorderingen. De overige f 750,000 zijn gereserveerd voor de nandeel- houdeis der Rotterdamsche Handels-Ver- eeniging. Aandeelhouders ontvangen dus 5 pCt. vgu het bedrag hunner aandeelen in aandeelen der nieuwe Maatschappij of f 12,50 nominaal per aandeel; daar echter de aandeden dier Maatschappij niet wel gesplitst kunnen wor den in onderaandeelendie kleiner zijn dan f 125, wordt zulk een aandeel gegeven voor elke 10 anudeeleu Rotterdamsche Handels--' Vereeniging. Binnen enkele wek'en zal bekend gemaakt wordenwanneer en waar de inwisseling kan geschieden. De hoofdbepalingen der statuten van de nieuwe maatschappij worden vervolgens iu het verslag medegedeeld, waaruit blijkt, dat die maatschappij ?al zijn een likwideeiende zaak, alleen ten doel hebbende de overblijvende baten geleidelijk te gelde te maken. In plaats van uit te deelen als winst zal zjj, naar mate gerealiseerd wordt, haar kapitaal terug betalen. Haar bezittingen bestaan bijna uit sluitend uit bouwgrouden, die alleen langza merhand en geleidelijk gedurende eenige jaren gerealiseerd kunnen worden. Op deze wijze woi'dt de Rotterdamsche Handels-Vereeniging geheel geiikwideerd en houdt zjj op te bestaan, j niet mot het inkomen van een minister! Hoe zou ik de menschen daar onder de oogan durven zien En dan zij hebben een te hoog denkbeeld van mijn bekwaamheden. Ik bezit slechts zeer weinig kennis; want ik heb mijn studiön belaas niet kunnen eindigen. Mijn vader stierf toen ik nog jong was, en'-mijn moeder bleef arm, zeer arm achter. Daarom moest ik de school te vroeg verlaten, en oen ambacht leeren, waarbij het meer op de praktijk dan op de theorie aankwam, liet was bij'de belastingen. In den eersten tijd, toen ik zeer ondergeschikt werkzaam was, ging liet nog al redelijk. Toen ,ik echter later zelfstandig moest beginnen, kwam dadelijk mijn gebrek aan kennis te voorschijn. De onmiddellijke omgang met de partijenmaakte mij in de warik kon niet spoedig genoeg het werk van mijn ondergeschik ten. nagaan, en zoo maakte ik fouten, waardoor ik bij mijn meerderen, den /naam kreeg,'- van eenlichtzinnig, achteloos ambtenaar, terwijl ik slechts angstig en onbeholpen wasen mij de geringste fout,zeen aantrok. "En toen men einde- Uit het verslag der directie blijkt nog, dal5 het bezit in bouwgronden der nieuwe maat. schappij bestaat uit 36,062 M2 Noordereiland westzijde van den spoorweg, 28,534 M1 Noor- dereiland oostzijde van dien weg en 17,35711' iu de Rosestraat, te zamen 81,953 ML Vooits maakt het vei slag melding vandea afloop der procedure in zake het goederen- consortium met de heereu K. Euthovea eo M. Hij mans, dat te zamen is afgedaan voor f31000, die de Rotterdamsche Handels-Ver eeniging ontving, een schikking, die met hel oog op de omstandigheden en de likwidatis wenscheljjk werd geacht. Aan de hoofden van scholen is namens het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen door Mr. A. Kerkdijk een missive gezonden, inhoudende de volgende vrageu! lo. Z'gn er onder uwe leei lingen ook kinderen van schippers in uwe gemeente gedomicilieerd, die de kinderen op hunne tochten medenemen, zoodat die slechts nu eu dan op school komen? Zoo ja! kunt ge dau bijzonderheden mededeelen, èn omtrent hunne voideringen in vergelijking met andere? Weet gij of, en in hoever zjj, met hunne ourleis tijdelijk zich eideis bevindende, ook daar een school bezoeken 2o. Zjjn er onder de bedoelde schippers, die gedurende hunne tochten de kinderen achterlaten bij bloedvei wanten of andereu, zoodat zjj dau geregeld ter school gaan? 3o. Wordt uwe school ook bezocht door kinderen van elders gedomicilieerde schippers, die tydelyk in uwe gemeente vei toeven? Zoo, ja, welke is uwe ervaring omtrent hunne ontwikkeling en vorderingen? In de vorige week zijn er te Rotterdam zes nieuwe gevallen van pokken voorgekomen, In de Scheveniogsche boschjes zuilen thana bordjps geplaatst worden om den bezoekertf den weg door de verschillende lanen Itf wijzen. Tegen den tooitvluchligeu Engels van Amsterdam is thans ook rechtsingang verleend wegens valschheid in geschrifte. Daardoor zal een evenlueele uitlevering door Amerika mogelijk zijn, overeenkomstig ait. il van het tractaat van 19 Augustus 1880, hetwelk geen uillevering toestaat wegens bedriegelijke bank breuk, en voor misbruik van vei trouwen alleen uitlevering toestaat wanneer (laat tegen ia de Vereenigde Staten ecu eruniueelo straf ié bedreigd. Volgeus de 24e lijst in de Standaard, was de opbrengst der collecte voor de scholen met den bijbel dit jaar van 600 locale co mité's i 95,897, dat is f 47.59 hooger dan het geheete bediag van het vorige jaar. De 25e of laatste lijst kan wellicht niet vóór het laatst vau November openbaar gemaakt worden. lijk te weten kwam, dat ik «dichtte," had ik in 't geheel geen leven meer. Men begon een hekel aan mij te krijgen, bracht mij opzettelijk in moeielijkheid en verlegenheidzag mij over het hoofd bij de eene of andere bevordering en ik zag den dag naderenwaarop men mij eenvoudig mijn ontslag zou geven. Daarom nani ik zoodrn ik eenigen naam als letterkundige verkregen had, mijn ontslag. Dus niet uit hoog moed, maar wel uit luiheid, zooals men latei' van rnij vertelde. Zoonis gij weet, vvns ik wel, hoogmoedig; doch slechts in dit ééno opziclit, overigens was er echter niemand bescheidener dan ik. En zonder eenige workzaamheid, ,dot heb ik sedert den tijddat ik tegen mijn wil wegliep, het best ondervonden, kon ik niet leven. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2