SCHIEDAM, 1 November 1882. De Staatscourant van heden bevat de aan kondiging van de beschrijving van handels- en fabrieksmerken, van welke inzending ter griffie van de arrondissements-rechtbanken aanteekeoing ïs gehouden, krachtens de wet van 25 Mei 1880, (Staatsblad no 85), waar onder o, a. voorkomen de merken in gebruik by de firma A. C, A. Nolet te Schiedam. Zooals wy reeds met Jïfi enkel woord in ons voiig nucumer mededeelden is Maandag avond omstreeks 6 uur brand ontstaan in een boeren- en vlasserstelling aan den Schulpweg te Charlois, bewoond door den eigenaar D. P. en nog twee gezinnen. De brand schijnt ia de schuur ontstaan te zijn. Er is weinig van den inboedel gered; één bewoner is niet verzekerd. Persoonlijke ongelukken zyn door den brand niet veroorzaakt, maar iemand der toeschouwers is aan den weg zóó gevallen, dat hij buiten staat was te loepen, en de omstanders hem naar z'yn woning moesten dr»g®n- De brandweer was weljspoedig ter plaatse, doel» van het gebouw 'was niets meer te redden. Door de richting van den wind hadden de omliggende panden weinig gevaar, daar het uitgebrande pand geheel op zich zelf stond. Maandagmiddag kwam de stoomtram juist de draaiende helling van den Delfshavenschen dijk op, toen zich twee kinderen tusschen de rails bevonden, zonder gezien te kunnen worden door den machinist, die bovendien op dat punt niet voldoende kon stoppen. Een agent van politie had den moed juist bijtyds vóór de locomotief de kinderen op'te nemen en met hen vau den djjk te loopen, zoodat hij mat de kleine in een put terecht kwam, door g&swerkers gegraven. Gisternamiddag is door de gemeente politie van Overschie aangehouden de vrouw, welke in de vorige week aldaar een wagen voor f15 heeft verkocht, welke eens anderB eigendom was. Zij is aan de justitie te Botterdam overgeleverd. t Naar wij vernemen, komt de Tweede Kamer der Staten-Generaal Woensdag 8 November weder byeen. Pakketten, het gewicht van 3 KG, niet te boven gaaude, kunnen van 1 November e. k. zonder aangifte van waarde, per post naar Lissabon en van 1 December naar andere, plaatsen in Portugal, op Madera en de Azo- rische eilanden verzonden worden. Het poit, by vooruitbetaling te voldoen, bedraagt voor elk pakket met bestemming naar: Poitugal f 1.37V2Madera f 1.62VJ', de Azorische eilanden fl.87'/a. Omtrent de kantoren in de voornoemde landen, voor den dienst der pakketpost opengesteld en de verdei e voor waarden van verzending der pakketten, zyn inlichtingen te bekomen aan alle postinrich- tingen. naderd, toon ik plotseling op een groote, voor mjj liggende weide Tambi gewaar werd, die daar al .snuffelend on met zijn staart heen en weer kwispelendvroolijk heenliep. Om mij heen ziende bemerkte ik ook Bachor, die met een vergenoegd gelaat zijn hond nakeek, en mij niet eer bemerkte, dan toen wij elkander genaderd waren. Jffij was zoo verrast, of liever zoo getroffen, dat hij bijna geheel en al vergat, mijn vriende- lijkcn morgengroet te beantwoorden. ,»Ach gij hier, miin waarde," zeide hij bedaard. x>Komt gij ook eens in onze streek. Niet waar," ging hij snel voort, sgij neemt het mij toch niet kwalijk, dat ik tot nog toe geen gevolg heb gegeven nan r uwe vriendelijke uit- noodiging, maar sGeen verontschuldigingen, beste vriend! Die, zijn i tegenover mij niet noodig. Het verheugt mij, u op mijn weg aangetroffen te hebben, en te zien, dat het u en uwen lieveling goed gaat." V v f 1 r Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben aan de Providciale Staten van dat gewest voorgesteld ter behandeling in de aan staande najaarsvergadering aan het uit voerend comité voor de Internationale Land- bouwtentoonstelliug, ia 1884 te Amsterdam te houden, een subsidie van fSOüO toe te kennen. Een voorstel van hetzelfde college aan die Staten strekt om de verbetering van de, ha ven te Stellendam door en voor rekening der provicie te laten geschieden',-'mits.het Ryk daarin voor de helft bydrage, terwijl de provincie zich voorloopig gedurende zes jaren na de 'voltooiing en oplevering zal belasten met het onderhoud van die haven, mits eveneens de helft door het Rijk worde bijgedragen in de gezamenlyke kosteu, na aftrek vao f700 door de gemeente jaarljjks uit te keeren. Deze havenverbetering wordt op f 20,000 geraamd, te vinden op de be grooting voor 1883. Blijkens de of/icieele statistiek van handel en scheepvaart van eu op Nedeiland in 1881, hebben in dit jaar bedragende: Algemeene invoer. 10.325.892.451. Kg. Invoer tot gebruik919.570.775. Gid. Algemeene uitvoer. 4.751,147.682. Kg, Uitvoer uit het vrije verkeer690.385 339. Gid. Doorvoer met ovet la ding220.846.086. Kg. Doorvoer zonder over lading 1.450.066.246. Kg. Genoegzaam in alle opzichten wijzen die slotcijfers de maxima van die in de jongste vyf jaren aan. Met de cyfers over 1880 vergeleken ontwaart men dat de algemeene invoer is toegenomen roet ruim 4.81°o; de invoer tot verbruik met ruim 9.52%; de algemeene uitvoer met ruim 6.12%; die uit het vrye verkeer met ruim 9,63%de doorvoer zonder overlading roet byua 16.17°/o; alleen de 1 doorvoer met overlading is verminderd eu wel 1 niét bijna 2.08%. Yeor de te 'sHage zitting houdende commissie tot het verleenen van akten bij het middelbaar onderwys, heeft gisteren de heer G. J. Cramer van Zutfen akte bekomen voor geschiedenis. Het Sllad verneemt dat de hemen Vrolik en prof. N. G. Piersou aan de regrering het advies hebben gegeven, om, mocht de goudvoorraad bij de Ned. Bank dalou, tot ouder de 5 millioeu, zilver te ontmunten en goud aan te munten bij bedragen vaa één imllioea tot twintig millioeu toe. De regeeiing heeft daarop het advies ge vraagd aan verschillende autoriteiten op fiuan- cieel gebied, De gemeenteraad van Amsteidam heeft de begiooting voor 1883 in ontvangsten en «Ja, wij makon het beiden goed en ik en hij hebben allo reden, u dankbaar, zeer dankbaar te zijn. Gij zult u herinneren," ging hij na een poosje voort, welken indruk uwe woorden on langs op mij maakten, en hoe ik er over heb zitten peinzen. De zaak was inderdaad een levens vraag voor mij en den hond, dien ik toch, dat moet gij toegeven, niet altijd, niet jaren long aan een touw medenomen kon, en hem dresseeren zooais houtvesters en dergelijke lieden door slaan doen, dat kan ik nu eenmaal niet. Ik moest dus een uitwog zoeken; en dat is mij gelukt. Ik heb namelijk voor Tambi oen eenigszins neu tralen grond, eon soort van domoin gevonden, waar hij zonder schade aan te richten, aah zijn lust voor dc jacht kan voldoen. Zio eens naar deze weide. Gij zult bemerken, dat zij zeer groot, en rondom door, wator ingesloten is. Achter ons loopt de rivier langs hetgeheele terreinvoor ons, vloeit, langs de geheels weide, de molenbeek, die zich daar ginds bij het bolwerk in de rivier uitgaven vastgesteld op een bedrag van f 12,261,307.13i/2, met een post voor onvoor ziene uitgaven ad f 145,909.16. De begrooting der gemeente Rotterdam is in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op een bedrag van f 4,118,373.08V2. Het eindcijfer van de gemeentebegrooting voor 1883, zoo ia ontvangsten als in uitgaven, bedraagt te 'sGravenhage I3,742,898.72Vs. In de vorige week hebben zich te Rotterdam weer tieu gevallen van pokken voorgedaau. De heer Lofifelt deelt mede, dat het geschil tusschen den heer Bouwmeester en hem, naar beider voldoening,' is bygelegd. i - - Ook een drukfout.' Een Katholiek blad, Da Amstelbodedrukt een entrefilet over van de Standaard, waarin de heer Godin De Beaufort wordt aanbevolen. Dan laat het blad daarop woordelyk volgen: «Katholieke kiezers zullen hun burgerplicht vervullen door trouw te stemmen opMr. J. Fortuiju Droog- leever", den candidaat der liberalen. De theologische faculteit der Lcidsche uni versiteit heeft een advies uitgebracht over de «bloedbeschuldiging" tegen de joden, iu verband met het geheimzinnig verdwijnen vau het chiistenmeisje Esther Solomossy te Tisza-Esrlar in Hongarije. De conclusie der gezegde faculteit iuidt «De Mozaïsche wetten en de Talmud, wel verre van zulk ceu ritueel gebruik van toen- schcnbloed voor te schrijven of toe te lateo sluiten dat gebruik onvoorwaardelijk uit en behelzen, naar hot oordeel dei faculteit, geen enkele bepaling, die met eenigen schijn van recht als aanbeveling of verontschuldiging er van kan worden opgevat." Prof. Stade te Giessen, Prof. Merx te Heidel- berg, Pi of. Fians Delitsch te Leipzig e. a. geleerde hebraïci stellen evenzeer in het licht, O dat de beschuldiging, als zou een ritueel gebruik ooit een menschenoffer kunnen toe laten, volkomen onwaar is. Onlangs is beweerd, dat mej. Louise Stra- tenus, de bekendedichteresen romanschrijfster in een klooster te Londen tot de R. Q. Kerk zou zijn overgegaan. Op stellige gi ouden kuunen wij thans dit bewereu tegenspreken. Mej. Stralenus behoort uog steeds tot den prot. godsdienst. (Dordr. Ct.) Het iu 1880 nieuw gebouwde stoomschip Oulf of Panama, geladen met rijst, komende van Japan en bestemd naar Bremen, is in den jongstea sloim in de Noordergrouden bij Tessel gestiaori, waarby do ekwipage be staande uit 27 man byua geheel in de golven omkwam, Door de loodskolter no. 9 werd eer boot ontdekt met 5 schipbreukelingen van de Qttlf of Panama, waaronder de kapitein; zij stort. Tambi kan dus nergens ontsnappen, want hij hoeft een hekel aan water." aDat is goed en wel," zeide ik. «Maar gij vorgoot de brug. dio verderop ligt, on dan zal er ook wol ergens over de molenboek een vonder zijn gelegd," aNeen, noen," verzekerde hij nadrukkelijk, alk hob er mij van overtuigd. Slechts dicht bij de molen kan men aan den oveikant komen. Overi gens schijnen zich hier alleen patrijzon op te houden; ik heb ten minste tot. nog toe geen ander wild Hij kon den volzin niet eindigen, want juist sprong er voor Tambidie in de rondte liep, een haas op, en liep recht op ons toe. Toen hij ons zag, bleef hij staanmaar snelde toen rechts af. De hond, die hem achterna liep, deed hetzelfde, de hans wendde zich nog eens rechts, on liep toen naar de molenbeek. Dit alles;was hot werk van een oogenblik geweest, en of nu de beide dieren de niet al te brecde sloot ©ver werden door de loodskotter opgenomen en te Tessel aangebracht. De 22 andere schip, breukelingon hadden in de groote boot plaats genomen die echter omsloeg. Zy is gisteren te Petton aangedreven er bevond zich no alechts een der matrozen in, die, hoewel nog levend, echter zwaar gekwetst was. Het stoomschip is geheel gezonken, slechts eau stuk mast steekt boven water uit. Uit Urk meldt men ons dd. 28 October: Had onze visschersvloot in langen tijd geen verlies van personen of vaartuigen gehad, verleden Dinsdag zijn de verliezen van per sonen zoo tah ijk en 200 hoogst treuiig ge weest, dat do ontsteltenis en droefheid hier algemeen zyn. Een schuit, schipper Ilessel Kobus Bakker, sedett eenigen tijd van hier zich metterwoon te Nieuwediep gevestigd hebbende, is met man en muis vergaan, een weduwe met kinderen geheel onverzorgd nalatende; een zoontje had hij bij zich aan boord en twee knechts. Schipper Evert Hoef nagel met zijn bioeder en zijn kuecht zyn ook vergaan; de schipper laat een zwangere vrouw eo twee kinderen na. De Ojarige broeder, bij eeu andeieu schipper vaieude, stapte in het Nieuwediep bij zynen broeder aan boord en kwam zoo jammerlijk om. De knecht laat een vrouw met een dochter na. Vooits is schipper Albert Ktamer, bijna een jaar weduwnaar en ongeveer '23 jaar oud, welke zijn vader van 60 jaar ook byi zich aan boord had en een knecht van 20 jaar, mede vergaan. Twee andere schippers hebben hunne vaartuigen verioien, maar werden met hunne bemanning als door een wonder ge red, (H. O.) Door hut luwe weder en den hoogen vloed is Zondag II. de zeedijk vna deu Sophia polder," ouder de gemeente "Wtssekerke, die sedert geiuimert tijd gevaarlijk stond, bezweken. Dientengevolge is de polder ingeloopen, en is weer een aantal gemeten land een prooi der zee geworden. De eerste verbinding tusschen twee stoom tramwegen in ons Uml zal waarschijnlijk in Noord-Biabant tot stand komen. Het plan bestaat ul. de Noord-Brabantsche stoomtram via Cappelle, Waspik en 's Giavenmoer te veibimleu met de lijn Dongen—Oosterhout van deu Zuider-stoomtiam. Eergisteren is zekeie Van T. te Leidefl plotseling vertrokken, met medeneming van alles, wat eenigszins vau waaide was, en met achterlating van vrouw en kiudeien. Volgens opgaaf van liet Bureau Veritas zijn iu de maand September veiongelukt 1)0 schepen, als: van Duitschland 4, Amerika 19, Engeland 35, Oostenrijk 3, Chili 1, Dene marken 3, Spanje 2, Ft nukryk 8, Griekenland 1, Nederland 1, ltalio 2, Noot wegen 8, Rusland 8, Zweden 2, waaronder 3 schepen gesprongen of overgezwommen waren ge noeg: zij boreikten den overkant vlogen over den spoorvvegdijk, en verdwenen, terwijl het luide geblaf van Tambi nog in de verte weerklonk, «Daar hebt gij het nu 1" zeide ik tot Backer, die als verstoend stond, en eerst nu uit alle macht begon te roepen en to fluiten. Plotseling violen er kort op elkander, tvvco schoten. Bacher verbleekte en begon hovig tc beven. »Men heeft op don hond geschoten!" riep ik onwillekeurig uit. «Gelooft gij dat?" stamelde hij. «Misschien op den haas «Wol mogelijkmaar niet waarschijnlijk. Het is nu geen tijd om te schieten. Wd ik eefis gaan kijken?" «Gaarne, gaaine!" riep liij ,ujt en jouwde de handen. Wordt verwlgl)

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2