van Maandag 13 November 1882. EEN GELUKKIGE VAL Feuilleton. Buitenlandsche Berichten. ENGELAND. In een redevoering op een feestmaal in Guildhall, deelde Gladstone mede, dat het santa! agrarische misdrijven in Ierland was gedaald van 531 tot 111 in een maand, en geloofd» hij dat du instellingen aldaar niet tnesr in gevaar verkeeren, Ierland kan, zoe •■hët' volk aldaar den wettigen weg wil bewan delen,-van het Iiiitschs Parlement herstel verkrijgen van al zijn grieven, zeide hij. In het Lagerhuis is van Regeerings- •wege in antwoord op een vraag van den heer Beach medegedeeld, dat de Transvaalsche Regeeriag den halfjaarlijkschen rente-termjjn op den 8 Februari eu 8 Augustus heeft vol daan, maar dat er nog niets is afbetaald van de beloofde 100,000. Eugeland heeft -ien deie uitstel verleend tot het einde dezes ijaars, omdat, wanneer de berekening der Transvaalsche Regeering uitkomt, zij alsdan minstens 50,000. zal kunnen afdoeu. Het bedrag der by scheidsrechterlijke uitspraak bepaalds som ter vergoeding wegens Biitsch eigendom, bedroeg 136,960. Daarvan is den Britschen agent 10,000 ter hand ge steld; zoodat daarop een saldo van 126,960 blijft te voldoen. Sir Ch. Dilke heeft vorklaard, dat ofschoon Je Egyptische Regeering ten opzichte der contróle voorstellen heeft gedaan,' z'y echter geen besluit tot afschaffing -der contr&le heeft uitgevaardigd. Gladstone is niet bereid oir. het debat over het 'reglement van de orde te laten stilstaan ten dienste van Northcote's motie over de Egyptische zaken. Aan de Timet wordt uit Durban geseind, dat het bericht omtrent de nederlaag der Boeren van de Transvaal noch tegengesproken aoch bevestigd wordt. De efficieuse tijdingen dagteekenen van 29 October, toen er nog geen gevecht piaats had. Destyds stonden .twaalfhonderd Boeren onder Joubert tegen over Mapoch's strijdkrachten, wieos veldheer de uitlevering van Mampoer weigerde. De vooruitzichten van de internationale vissclieryteDtoonstelliBg te Londen iu 1885 zyn byzonder gunstig. Aanvragen om plaats ruimte zyn ingekomen uit alle deelen der wereld, en waarschynlyk zal dus descbooue tentoonstelling van Herlijn nog overtroffen worden. De beschikbare oppervlakte bedraagt 250,000 vierkanten voet. Een prijs van 100 pond ster ling is uitgeloofd voor de beste verhandeling over het vangen en verzenden vau visch, een even groote prijs voor het beste opstel over het voedsel der visschen. Het best gekeurde model eener reddingsboot zal bekroond worden met do aanlokkelijke som van 6Q0 pond (7200 gulden) Verder nog verscheidene pi ijzen voor inrichtingen van vischmarkten, visschers- booten, netten, hengelroeden enz. De Britsche Regeering zal medailles laten slaan voor prijzen van verdienste, en diploma's uitreiken als «ereprijzen. Bovendien verwacht men, dat hut Pat lenient een ruime subsidie zal toestaan ter bestrijding der hoogc kosten. Bij het onheil le Claycross is gebleken dat 45 mijnwerkers zijn omgekomen. Ook van de geredden zullen er vermoedelijk nog sterven. De ontploffing was buitengewoon hevig. Het gerucht loopt dat een pachter in Dum-frieshire erfgenaam is van den Schot- schen croesus A. T. Stewart, wiens nalaten schap geraamd wordt op 17,000,000 p. st. ZWEDEN. Omtrent het Gustaaf-Adolf-feest te Stock holm op laatstleden Maandag wordt het volgende gemeld Het was dien dag 250 jaar geieden dat Gustaaf Adolf te Luizen sneuvelde. Ter her innering aan dat feit werdon 's morgens teo 8 uur door het muziekkorps derSwea-lyfgarde op den toren der Ladugalandskerk koraal- Jiederen gespeeld. Ten half 12 uur, toen alle kerkklokken werden geluid, ging de overste Björnsijernatweede chef dier gardenaar liet kouinklyk paleis, alwaar hij, iu een der departementen der Koningin, uit handen des Koi.ings de voor het feest bestemde Gustaaf- Adolf-eerebanier ontving. Deze werd, onder geleide eener compagnie van het garde-regi ment, naar de Ridderholmskerk gebracht. Langs den weg van het paleis naar die kerk stonden de grenadiers met de beide garde- regimenten, de Swea artillerie, het bataljon, pontonniers, de mariniers, de leden van het scherpscliutterskorps en 400 leerlingen uit de hoogste klassen der Stockholmer scholen gerangschikt. Op de Ridderholmsmarkl stond de garde te paard met haat' muziekkorps en do casalerieschool der vrijwilligers. Nadat de banier langs dien weg met de toonen van een parademarsch was begroet, werd zij io UIT HF.T ENGELSCU Doon HELENA. Toen mevrouw Snatcham mij, daar zij mijne gewone welwillendheid kende, vroeg of ik oven op hot kind in do wieg wilde passen, voor een half uurtje maar, voelde ik dat de crisis daar was on ik het huis van mevrouw Snatcham verlaten moest. Ik zeg mevrouw Snatcham, want mijnheer had niet veel te zeggen in zijn oigen huis, hij «jwas een zwakke, toegevende man met tranen m Io oogon. Mevrouw Snatcham daarentegen was een vrouw, die wist wat zij wilde en zij had een paar oogen, die iemand niet op zijn gemak deden zijn. Ik was sedert een jaar privaat onderwijzer in dit huis geweest en mijn leerlingen waren vier jonge heeren met krachtige lichamen en weerbarstige gemoedsgesteldheid. Zij kibbelden altijd over allerlei kleinigheden en waren bot slechts in óéne zaak eens, namelijk die, om hun ongelukkigen leermeester op allo mogelijke wijzen te plager, on het leven onaangenaam tomaken. Het scheen dat zij mij voor altijd den oorlog hadden aangedaan, maar ik had dit alles geduldig vordrogen en had het misschien nog langer volgehouden, maar nu ik ook nog werd gevraagd om op het kind te passen, liep do maat over; neen, dat kon ik niet doen, zelfs voor geen half uur. Ik moest het huis dor Snatcliams veriaten. Ik was bezig met een somber, zwaarmoedig gevoel in het hart to bedenken, wat mij nu te doen stond, toen or een brief voor mij kwam van den èenigon naastbestaande, dien ik bezat, een ouden oom, aan wien ik al mijne zorgen en ver drietelijkheden geschreven had. Hoor eens hier, Ilarry, stond er in, als de kerk ter zijde van het altaar nedergezet, feu dienste der Koninklijke familie waren daarnevens zeven vergulde zetels geplaatst. Ten 12 uur werden die plaatsen ingenomen door den Koning, zijn vier zonen, de Koningin en de Groothertogin vgn Baden. Daar achter en aan de overzijde-zaten de Zweedsche en Nuorweegsche Ministers, de ridderschap, de hooge militaire eu burgerlijke autoriteiten, e^z. Verder stonden de leerlingeu der militaire- ea marineschool geschaard eu vóór het koor de afgevaardigden uit 14 regimenten en korpsen, wier bestaan reeds uit den tijd vau Gustaaf Adolf dagteekeut De plechtigheid werd geopend met het zingen van Gudaaf Adolf's lievelingslied »Wees niet vervaard,- gjj kleine schaar!", waarna de aartsbisschop van Upsala, voor het altaar staande een gedachtenisrede hield naar aanleiding van Matth. XVI vs. 25. Door een koor van het Conservatorium werd de rede afgewisseld met het zingen van »Een vaste burg is onze God," hetwelk op het voorbeeld des Konings door alle aanwezigen staande werd aangehoord. Na afloop dezer godsdienstige plechtigheid gaf de Koning de banier aan den komnmadant van het bataljon grenadiers van Smaaland en den luitenant- kolonel Silfverspane, die haar naar het graf monument van Gustaaf Adolf overbrachten. Achter do banier volgden in optocht de Koning met de Prinsen, de Generale Staf en de afgevaardigden der regimenten, terwyl in middels door het inaunenkoor vao den Grooten Koninklijken Schouwburg het lied aHelden, die bidden" enz., werd gezongen, hetwelk ter gelegenheid \an het jubilé van 1832 was gecomponeeid. Toen de stoet bjj het monu ment was gekomen, nam de Koning de banier over, terwijl op 't zelfde oogenblik een bat terij, die in de nabijheid geposteerd stoud, eeti saluut van 21 schoten loste. De banier werd daarop aan hot monument gehecht, Toen do Koniug met de Prinsen de kerk had verlatendefileerden de troepen, onder het spelen van een inarsch der Finsche ruiterij vau het jaar 1600, voorb'y het standbeeld van Gustaaf Adolf op het naar den held ge noemde marktplein. Het beeld wal rondom versierd met Zweedsche, Noorsche en Finsche vaandels, benevens tropeeën, bestaande in harnassen en andere wapenstukken uit den dertigjarigen oorlog, alles te zameu gekroond met het Zweedsche rijkswapen. Des namiddags ten 5 uur waren alle kerkeu luisterrijk geïllumineerd, en werd in ieders kerk een gedachtenisrede uitgesproken. Des avonds gaf de Koning in het paleis aau de officieren een feestmaal, hetwelk door de muziek der Swea-lijfgarde werd opgeluisterd. Dien avond werden er op de GustaafAdolf- markt van eenige zanggezelschappen door ongeveer 400 zangers een aantal liederen voorgedragen. F R A N K II IJ K. In de couloirs verzekert men, dat te Lyon een enquête zal worden geopend tegen de individuën, die behooreu tot de Internationale. Men zegt, dat de uiterste linkerzijde op de tribune de vraag zal stellen naar enquête, betrekkelijk de onlusten te Montceau, doch dat de Regeering die zai bestrjjdea. In de couloirs verneemt men tevens, dat de Oemociatische Unie heeft besloten, be houdens beslissing vau het Gouvernement, elke interpellatie af te wjjzen, die vóór de afdoening der begrootiug mocht worden inge diend. De Kamer vaa afgevaardigden heeft een besluit genomen tot goedkeuring der vrede lievende veroveringen vau Brazza aau de Congo en tot verzoek aan de Regeeriug om het door Brazza gesloten tractaat te bekrach- tigen, sisook de noodige maatregelen te nemen ter be'.chermiug der handelsbelangen in Mid- den-Afrika. Do CornmissiaiW.zake der recidivisten heeft met aigemeene stemmen het rapport aangenomeu, waarin tot déportatie dier per sonen wordt geconcludeerd. De vereenigde radicale liukerzyde heeft besloten, het Gouvernement niet te ioterpel- leeren, ten einde geen vertraging te weeg te brengen in de behandeling der begrooting. LUXEMBURG De Directeur-Generaal van Justitie eu zijn coiiega voor Binnenlandsche Zaken hebbaa by den Koning-Groothertog een rapport inge diend, waarin zij mededeelea, dat ten gevolge van den slechten oogst van sommige gewassen een groot aautal werklieden zich niet zullen kunuon voorzien van levensmiddelen, op wier aanschaffing zy hadden gerekend voor het winterseizoen, waarin zy geen werk vinden; zoodat het nuttig zou zy n, gedurende dat sei zoen verschillende openbare werken tea uitvoer te brengen, waarop eerst voor later was gere kend. De btaatsraad heeft zich met dat douk- gij lust gevoelt om in vrede te leven en niet arm te sterven, zet dan al dat Grieksch, Latijn en zulk soort van dingen aan een kant 't Is wol mogelijk, dat dit alles zeer fraai is, maar ik lieb nog nooit gezien, dat het zooveel afwierp, dat men er van leven kan. Werp daarom je boeken in het vuur en steek je hoogmoed in je zak om dien er nooit weer uit te halon. Ik weet wat ik in mijn jeugd geweest ben, neef. Ik had een winkel een heel gewonen winkel in een klein stadje en ik ben er nog zoo slecht niet bij gevareu. Nu heb ik juist gohoord, dat zoo'n winkel mot alle toebehooren te koop is in een stadje, vijftig mijlen van Londen, als jo het wilt zal ik hom voor jo koopon, schrijf mij dus dadelijk hierover. Daar je opvoeding echter zoo verwaarloosd is en jo van zulk een zaak volstrekt geen ver stand liobt, zal ik overkomen en je een tijdlang helpen, totdat jo goed op do hoogte zijt en op weg jo fortuin te maken. Ziedaar, is dat geen mooi voorstel! Hm, hm! Een diepe zucht ontsnapte mij bij dit aanbod van mijn waarden oom. Privaat onder wijs bij de Snatchams was niet voel bijzonders, maar hot houden van reen allerlei-winkel" in een kleine stad onder leiding van mijn oom was nog erger. Maar hot was de oude geschiedenis teen mensch kan niet weten, waar hij nog eens toe komt." Zoo verliet ik dan de Snatchams met de twintig pond in het jaar, die ik als salaris ontving (ik geloof dat mijn opvolger maar achttien guinios kreeg en er niet tegen had oin op tiet kiad in do wieg te passen) en ik schreof mijn oom, dat ik bereid was hem naar dien winkel to volgen. Maar ook ijdel zijn soms onzo plannen en hoe weinig kan men vooruit iets bepalen. ,k kreeg do tijding, dat mijn oom plotseling overleden was en zijn gehoolo vermogen aan een liefdadige instelling nuliet, waarvan hij vice- president was geweest in gezelschap (tot zijn groote vrougdo) van een half dozijn voorname heeren.

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 5