en 5 schoten voor het Koning-schieten werd behaald door des heer J. Loopuyfc alhier, met 55 punten, in kampstrijd met den heerJ. B, Gores de Vries, die eveneens 55 punten schoot. Ia den wedstrijd met het geweer werd door den heer J. Loopuyt nog een prijs behaald en eveneens een in dien met het pistool. Volgens de Berlrjnsche BSrsenzeitung is het landgoed Widzini, gelegen in het district Bomst (Pruisische provincie Posen) en toebe- hoorende aan de erfgenamen van Prins Frederik der Nederlanden, voor 1,800,000 mark verkocht aan den Commerzienrath Samuel Jalïé, te Posen. De Staatscourant van heden bevat de sta tuten van de vereeniging Concordia" te Delftshaven. Z. K. II. de Prins van Oranje heeft Zaterdag de feestviering van het 125-jarig bestaan der vrijmetselaars-loge La Paiec in Odéon te Amsterdam bijgewoond. Behalve door den Prins, in zjjn hoedanigheid van Grootmeester- nationaal, werd de plechtigheid bijgewoond door het college van groot-ofQcieren, afgevaar digden en genoodigden van verschillende loges, zoo van Amsterdam als elders. De feestelijkheid bestond in het houden eener feestrede en de uitvoering yan een hymne en feestcantate. De heer H. T. Bührmann, tot ie 1881 lid v»n don Transvaalschen Volksraad, acht zich als Transvaalsch burger verplicht openljjk te verklaren, dat de zending van Dr. Jonkman ten zeerste is te ontraden, daar zij geen doel kan bereiken en voor de belangen van Transvaal en de goede verstandhouding met Nederland allereerst nadeelig is te achten. Hjj voegt er bjj, dat; hij na de veranderde toestanden sinds de maand Mei, op dit oogenblik elke zending verkeerd zou oordeelen Hij geeft deze verklaring, omdat de Trans- vaalsche Regeering, de daar gevestigde emi gratie-commissie en het bestuur der boeren- handelsvereeniging duidelijk verklaard hebben, dat zij m Holland op hem wyzen kouden, als op iemand, die geacht kan worden ten volle hanr gevoelen uit te drukken. Wij moeten dus aannemen, dat ook in dit geval de heer Bührmann het gevoelen van de drie genoemde lichamen uitspreekt. Maar dan moet men zich van de zending onthouden, want Nederland mag zich niet blootstellen aau al de nadeelen, die er uit zouden kunnen voortsprui ten, wanueer mea in Transvaal eens niets meer van ons weten wilde en van die zyde de goede verstandhouding verbroken werd. Aangaande de zaak der uitzending vaD Dr. Jonkman naar de Trausvaal ontvangt het if. t>. d. D. een schrijven van den heer H. G. Bergsma, oud-Transvaalsch hoofdambtenaar, waarin men leest: Aangaande zekere bewering, dat iemand, belast met een zending naar de Transvaal, zoude moeten behooren tot een bepaalde kerkelijke richtiug, kan ik op grouit van mijn 19-jarig verblyf in dat land verklaren, dat zulks ten eenemale onjuist is. De heeren Von Zeiler, Chevalier du Prat ea Barahana e Casta, die op verschillende tjjden vóór 1871 namens Portugal de Trans vaal bezochten, behoorden stellig niet tot ■lie richting; laatstgenoemde was Katholiek; zjj werden niettemin met alle eer ontvangen ea gefêteerd, den laatste werd zelfs het esre- burgerschap aangeboden, en als bewijs van achtiog voor hem en zjjn gouvernement werd zeker artikel, waarbij de oprichting van Katholieke kerken was verboden, uit de Grond-, wet geschrapt. De heer Tromp, van Amsterdam, en baron 0e Gélys Tamson, consul van België, werden met alle onderscheiding bejegend en eerst genoemde ook tot eereburger gemaakt. Dat de Boeren niet zoo bekrompen zijn als (Hen voorgeeft, en gewoonlgk meer letten op den persoon dan op de kerkelijke richting die hg is toegedaan, bewyst het feit, dat, met een enkele uitzondering misschien, geen hunner ambtenaren tot genoemde richting behoort, sommigen zelfs zyn Luthersch en Mennist; ook is een der depóthouders van de nu onlangs opgerichte Boeren-Handels- Vereeniging Roomsch-Katholiek, en niettemin algemeen geacht, getuige zijn aanstelling. En wat de kerkelijke richting zelve betreft, zij het voldoende hier te melden, dat'verre weg de meerderheid der bevolking niet de richting van Paul Kruger c. s. is toegedaan, evenmin als de heeren Pretorius an Joubert, leden van het Driemanschap. De liberale kiesvereeniging te Zutfen heeft op de voorloopige candidatenlyst ter benoe ming van een lid voor de Tweede Kamer geplaatst de heerenJhr. Mr. B. II. Van Tets en Mr. J. Post van Everdingen. Door de liberale kiezersvereeuiging te Borculo zgn gekozen als voorloopige caudi- daten de heeren Jhr. B. H. Van Tets te Zutfen en Mr. W. Thorbecke te 's-IIage. Men schrijft ons uit Amsterdam: De heer T. Van der Zee, burgemeester van Monnikendam, bekend door zijn Atjeh-meeting, en Dr. II. C. Muller, leeraar aan het Gym nasium alhier, beiden bestuursleden van de vereeniging iDa Dageraad", (voorzitter Dr. II. Ilartogh Heijs van Zouteveen), zullen Zaterdag a. s. des avonds te 8V» uur ia jOdéon" een voordracht houden, ook voor niet-leden toegankelijk, vrjj entrée. De heer Van der Zee zal spreken ïOver eenige grepen uit het Buddhisme en het Nieuwe Testameut". Het onderwerp der rede van Dr. Muller is "Een woord over Multatuli". Dit is de eerste openbare vergadering door voorstanders van het vrije denken alhier belegd. Naar ik nog verneem moet het voornemen bestaan in alle andore groote gemeenten van ons land dezen winter publieke lezingen te houden. Het Yad. ontleent aan een particulier schrijven uit Atjeh het volgende: t> Het beste zou wezen, dunktmij. dat de heer Der Kinderen thans nog eens hier inspectie kwam houden; niemand zou beter het verschil in toestanden tusschea '1880 en 1882 kuunen beoordeelen. Hij zou dan ervaren, dat wij hier bijna in volkomen oorlogstoestand leven; zoodra de avood valt, gaat niemand meer de deur uit en sluiten wjj alles zoo goed mogelijk. Hadden wy nu nog maar eenig blijvend succes te Samalaugan behaald Doch ook die hoop is weer verdwenen; volgens pas ontvan gen tijdingen is de vijand weer opnieuw iu massa opgedrongen en zit onze bezetting nu geheel iugesloien. »Zal men dan nooit tot ervaring komen, dat het op deze wijze niet laoger gaat?" Met het oog op den stand dar werkzaam heden van den auderen tak der wetgevende macht is het nog onzeker of de Eerste Kaïner der Staten-Generaal het werk den27stenNo- vember, zooals men aanvankelijk meeudete mo gen rekenen, dau wei den 4an December cl. a. v. zal hervatten. Blijkens het weekblad De Locomotief zal op Maandag 28 dezer te Breda in het hotel De Kroon een bijeenkomst gehouden worden van tramwegdirecteureo, ten einde te beraad slagen over de oprichting van een ouderling fonds ter verzekering tegen ziekte, ouderdom en invaliditeit van het personeel. Op Dinsdag 29 dezer zal tezelfder plaatse een algemeens vergadering der Nederlandsche Vereeniging voor locaalspoorwegen en tram wegen gehouden worden, iu welke het door de heeren N. H. Nierstrasz, C. M. Yaillant en H. A. Perk opgemaakt concept-reglement voor den aanleg en de exploitatie van locaal spoorwegen en straatspcorwegen zal behan deld worden. In diezelfde vergadering zullen voordrachten gehouden worden door den heer "VV. Te Gempt, to Hoedenskerke, over een veiligheidstoestel, waardoor menscben, steenen, balkon enz. van despoorstaven worden verwijderd, en door den heer D. Van der Linden te Hoorn over een door hem uitgevondeu nieuwen ramtoestel. De Nederlandsche Bell-Telephoon-Maat- schappij heeft thans haar Vierde Gids uit gegeven. Daaruit blijkt, dat in Amsterdam het getal abonnés weder met ruim houderd vermeerderd is en thans 812 bedraagt. Het getal berichten bedraagt daar nu per dag 1400, en op sommige dagen klimt het tot 3000. Er bestaat ook nog aansluiting met het telegraafkantoor en gemiddeld worden op die wijze 36 telegrammen daags opgegeven en besteld. Sommige telegrammen werden op die wijze in twee a drie minuten ge wisseld. De toestand van den oud-burgemeester van Amsterdam, jhr. Mr. Den Tex, blijft bezorgd heid inboezemen; hij is achteruitgaande. Te Amsterdam is dezer dagen een juffrouw C. II. K. gestorven, die het aanzienlijk ver- mogeu van 25 miilioen gulden nagelaten zou hebben. Voor eik harer dienstboden drie in getal heeft zjj een kapitaal vastgezet, waarvan zij levenslang elk respectively k 120, f l4eufi0 wekelyks zullen trekken. Door sneeuwjacht en duisternis overvallen, kon iu den avond van den 15eu dezer een man vau 68 jaieo te Ochten zijn woning niet terugvinden, die hij verlaten had om wiukel.- waren te halen. Hy verdwaalde in een weide, eu werd den aaderea ochtend door ziju broeder dood teruggevonden. De Kweekschool voor zeevaart te Leiden is geduiende de laatste dagen weder zóó vooruitgegaan, dat het aantal jongens aldaar thans 157 bedraagt. Het plan om aan de overgebleven verde digers van de Citadel van Antwerpen op 30 Nov. a. s. te Amsterdam een feest aan te bieden is door Z. M. den Koning goed gekeurd. Allendie tot het dragen der citadel-medaille gerechtigd zyu, worden op geroepen daaraan deel te nemen. De Nederlaudsche Rijnspoorwegmaatschappij zal de onbemiddelde oud-stryders (dragers vaa de citadel-medaille), welke deelnemen aan het feest, gratis over hare liju vervoeren. Weder zijn door de Justitie uit het rijk verwijderd 173 vreemdelingen, onder welke 28 vrouwen eu 3 kinderen, en wei 114 als zijnde zonder middel vau bestaan, 50 wegeDS gemis van de vereisctite papieren, 3 wegens lacdlooperrj5 wegens bedelarij en '1 na ontslag uit de gevangenis. Ji. Viijdag werd, luidens het Otr. DU,, deu geheeieu dag op nieuw huiszoeking ge daan bij G. Struik, broeder van de ïmlhoeueu- jufliouw, door twee rechercheurs uit Rotter dam, iu tegenwoordigheid vau deu rechter commissaris, den officier vau justitie eu deu griffier der arrondissementsrechtbank te Zutfen. Eenige voorwerpen zyu in beslag genomen. G. Struik zelf is gevaukelgk naar Rotterdam gevoerd. Ook Hoetink, da bruidegom vau Jauuetje Struik, de zoogenaamde mülioenen-juffiouw, is ia hechtenis genomen, nadat bij de instructie zaken aan bet licht waren gekomen, die hern onder verdenking brengen vau medeplichtig heid aan oplichterij. De heer H. Koolhof, te Koevorden, heeft een zoogenaamde zbilmachina" uitgevonden, om groeven of kerven te maken in de rnaml- iteenen van korenmolens. Door de Neder!. Tramweg-maatschappij is een nieuw soort van lange veewagens ia in gebruik genomen, met twee beweegbare onderstellen. Deze wagens hebben een lengte van ruim 10 meters en ruim 20 M5. opper vlakte, mot een draagvermogen vaa 10 ton. Men kan er 16 koeien of 80 schapen mede vervoeren. Deze wagens zgn vervaardigd in de fabriek van deo heer Beijnes te Haarlem en schijnen aan de verwachting te beant woorden. De Schielandsche Tramweg-Maatschappij maakt deze week een aanvang met het leggen van rails. Als het weer gunstig blijft, zal men op 1 Januari a. s. van Rotterdam per tram naar Hillegersberg kunnen rijden. Naar men verneemt zal het vierde nieuwe stoomschip, te Glasgow in aanbouw voor de stoomvaartmaatschappij nZeeland" electrische lichteu voeren. Blijkt deze proefneming te voldoen, dau zullen ook de overige booten op dezelfde wijze verlicht worden. Waarschijnlijk zal de naam der nieusve bort Koningin Emma zijn. Een treurige tijding, Donderdagnamiddag te Scheveniogen uit Antwerpen ontvanger», bracht over de visschersbevoiking, in de laatste weken zoo vreeselijk beproefd, weder nieuwen rouw, de schuit ïProefneming" van den reeder F, De Jager, stuurman Arie De Bruin, is door een Antwerpsche vischsloep aangevaren eu gezonken. Aan 6 personen der bemanuing gelukte het op de sloep over te springentwee matrozen en een scheeps jongen, Maarten Kuoester, Leenderl Pronk en Minnekes den Heijei', kwamen in de gel ven om. (Vaa.) De eerlijkheid is de wereld nog niet uit. Dat bleek Zaterdag te Amsterdam nog, toen een dame np een bootje ran den Havensloomboot- dienst haar portemounaie met ongeveer f30 had laten liggen, maar het al spoedig van den conducteur terug ontving, die blijkbaar ver heugd was de eigenares gevonden te hebben, Men deelt aan de JY. R. Ct. mede, dat door het Koode Kruis te Batavia de nondige ververschingsmiddelen en versnaperingen zijn verzonden, ten behoeve der zieken en ge kwetsten in Atjeh. De lieer B. J. G. Volck geeft een nieuw artikel, gewijd aan de Noordpoolexpeditie,- waarvan de beknopte inhoud hierop neerkomt,- dat er niets te berichten valt. Men is zoekenda naar de Varna en de Dymphnamaar heeft nog geen enkel spoor. De postbode van Winsum op Groningen, die dezer dagen 's nachts van het geld, dat hij in zijn kwaliteit bij zich had, zou zijn beroofd, wordt thans zelf wegens misbruik- van vei trouwen vervolgd, daar het geheele verhaal van dien op hem gepleegden aanval bezijden de waarheid schijnt te zij ii. Uit Nijmegen rueldt men: Door den buitengewoon hoogen walerstand,- hebben vele bewoners van de Waalkade reeds voor eenige dagen hunne huizen moeten ver laten, waarin nu van 1 tot 'lVr meter water wordt aangetroffen. Men ineïdt uit Heusden van 20 dezer: De peilschaal teekent 4,05, en Dog steeds blijft het water wassende. Telkens ziet men groepjes dorpsbewoners met angstige bezorgd heid zich naar Heusden spoeden, orn naar de hoogte van het water te informeer en. Ver leden jaar bg de doorbraak van den Kuik- scheri dijk, heeft het water eeu wiel in het- dorp nagelaten van een kolossale afmeting. Het water in deze wiel woidt allengs hooger, zoodat het een zekerheid is dat dé'nieuwe dyk al meer en meer water doorlaat. Niet ten onrechte bestaat er dus vrees, dat dezer

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2