ber, it' i urn bestendiging van huur der thans in huur hébbende eigendommen der gemeente. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van grond van de erven Korafeld, En verdere voorstellen en mededeelingen. Door het hoofdbestuur der Maatschappij Tot Nut van 't Alqemeen is aan het depar tement Schiedam een© subsidie van f 100 toegekend voor liet te geven onderwijs in handenarbeid. Het voornemen bestaat, het geven van dat onderwjjs, waarmede spoedig een aanvang zal worden gemaakt, op te dragen aan den heer L. Scbeflers, ouderwijzer b't[ het opeiibnar lager onderwijs alhier, die dezer dagen het diploma heeft bekomen van met «zeer goeden uitslag" te hebben deelge nomen aan den jongste» cursus voor onderwjjs in handenarbeid, van wege de Maatschappij gegeven. De Staatscourant van heden bevat de sta tuten van de Vereeniging«Du Vlaarriingsclie IJsclub," te Vlaardingen. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is thans bijeengeroepen tegen Maandag 4 Decem f des avonds ten 8 uur. In no. 21 van het «Militair Blad", omler redactie van kapt. W. Rooseboom, komt een artikel over den toestand in Atjeh voor, dat met de volgende mei kwaardige mededeeling eindigt. «Tot slot wenschen wij hier alleen nog maar mede te deeien, dut de tegenwoordige civiele gouverneur van Atjeh, nadat hij in 4880 als guuvernements-commissarïs den staat van zaken, die toen ontegenzeglijk oneindig gunstiger was dan thans, met eigen oogen aanschouwd had, op zijn terugreis naar Batavia persoonlijk aanzijn medepassagiers verklaarde, ■.dat het tijdperk voor optreding van een civiel bestuurder nog lang niet was aangebrokeu, en wij durven voorts de overtuiging uitspreken, dat de' Regeering niet zal kunnen of willpn loochenen, dat diezelfde cmelegouvernements- commissaris iu zijn aan de Ind. Regeeriag ingediend geheim verslag, conform met de zi-nswijze van den militairen commissnris, als zijp meening schreef, dat het hoogste gezag te, Atjeh moest blijven berusten in handen van een militair. In weerwil -daarvan werd toch de militaire gouverneur dooreen civielen vervangen. «Zal iemand na deze mededeeling, waarvan men de juistheid onderzoeken kan, nog bewe- re'n, dat het civiel bestuur te Atjeh op zijn plaats is? «Wij gelooven het niet." Algemeen was de afkeuring, die de houding van Dr. Kuyper in zake de uitzending van Dr. Jonkman uaar den Transvaal gisteren in de vergadering der Ned. Zuid-Afriknansche Vereeniging vond. Eigenaardig is dat Dr. Kuyper op die vergadering niet was vei schenen. Er werden in zijn plaats en in die zijner beide volgelingen, Mr. Fabius en Ds. Lion Cachet, die als bestuursleden uittraden, drie nieuwe be- f t, s stuursleden gekozen en wel de heeren I. J. Van Santen, H. C. Bergsma en Mr. N. A. Calisch terwijl een motie van afkeuring over 's heeren Kuypers houding aangenomen werd. De belangrijke boekverzameling van prof. Dr. J. J. van Oosterzee wordt van 25 dezer lot 2 Dec. door den heer Beijers te Utrecht in veiling gebracht. De Catalogus uit 3596 nummers bestaande is verschenen. Behalve een belaugryke gift van Prins Alexander ontving de commissie voor de oprichting eener Ambachtschool te Dordrecht ook een gift van f'100 van den gouverneur generaal vau Indië Mr. 's Jacob, een gelijke gift van 'tNut en een som van f50 van de vereeniging tot bespreking van algemeene belangen. De llaagsche correspondent der Zatph. Ct, deelt het volgende mede: «Reeds sinds lang was het bekend dat de verstandhouding tusscheu den Commissaris des Konings in Zuid-Holland en Gedeputeei de Staten veel te wenschen overliet, maar voor eenige weken is het tot een openlijke breuk gekomen. Alle leden van Gedeputeerde Staten en met hen de griffier hebben aan den Miuister vnu Binneulaudsche Zaken geschreven, dat zy eenstemmig van meening waren, onder leiding van Mr. Fock niet meer met vrucht in het belaag der provincie werkzaam te kunnen zijn, en dat zij daarom in de eerst volgende vergadering van de Provinciale Staten hun ontslag zouden nemen. Hun voornaamste grief tegen den Commissaris was hieun gele gen, dat deze het gezag van Gedeputeerde Staten ondermijnde door de gemeentebesturen togen de besluiten der Staten op te zetten. «Derhalve een crisis in optima formadie alleen nog door de tusscheukomst van deu Miuister van Biunenlandsche Zaken weder bezworen is. Deze toch he'elt deu Commissaris weten te bewegen tot verklaringen, waarmede Gedeputeeide Staten en hun griffier genoegen konden nemen, en dientengevolge is aan het plan om ontslag te vragen geen uitvoering gegeven. Dat echter na een dergelijk voorval de toestaud gespannen blijft en elk oogenblik een nieuwe crisis kau uitbreken, spieektwel van zelf." Het Paasch-verlof der adelborsten zal niet meer voor '14 dagen worden verleeud, maar daaientegen wordt dit jaar 14 dagen verlof gegeven, beginnendeóén week voor en eindigde één week na de Kerstmis, zoodat de Oude jaarsavond en de Nieuwjaarsdag ook door hen bij de iaimlie wordt doorgebracht. Wij vernemen, dat de met verlof te 's Hage aanwezige majoor der genie E. B. Kielstra, van het leger in Ned.-ludië, het voornemen heelt opgevat tot liet leveren eeuer zou volledig mogelijke beschrijving van onzen oorlog op Atjeh. Het Departement van Koloniën heeft genoemden hoofdofficier ten behoeve van dit werk vergunning vorleeml tot het gebruik maken van de noodige ©fficieele rapporten. Ook aan andere gegevens van de zijde van het groot aantal officieren, dat den Atjeh-krijg gedeeltelijk heeft bygewoond, zal het hem, naar wjj verwachten, niet ontbreken. Vad De gepensioneerde Luitenant generaal W. J. Knoop heeft het eerelidinaatschap der vereenigingter beoefening van de Krijgswe tenschap, hem door het bestuur aangeboden aangenomen. De Kaapsche mail met berichten tot 24 October is Zondag aangekomen. Uit de Trans vaal wordt gomekl, dat het eerste gewone rechterschap in de Republiek is aangeboden aan den onlangs na zijn piomotie te Leiden, naar Zuid-Afnka vertrokken zoon van president Burgers. De pet» liet zich zeer vleiend over hem uit en had de besto verwachtingen, indien de heer B. de'benoeming aanvaardde. Uit de eerste volledige berichten over den ooi leg niet Mapoch, die Mamppa, den moor denaar van Secocoeni, een scnuilplaats ver leende en weigert hem aan de Tiansvaabche overheid uit te leveren, blijkt, dat Mapoch de agenten der Regeeriug ie Pretoria zoowel als den Uriischeu Resident beleedigd en de betaling van belasting geweigerd had. Dien tengevolge weid een expeditie-troep van 2 a 3ÜÜ0 man uit alle oorden dos lauds bijeen gebracht om aan 't Middelbuigscbe pad samen te komen. Mapoch was sterk veiscliaust en zijn stad was vol krijgslieden, teiwijl bijzijn vee uaar een veilige plaats had doen overbren gen. liet scheen, dat hij aan 't hoofd eener vereeniging van inboorlingen stond, die zich tegen het Transvaalsche bestuur wilden ver zetten. Vau de goudvelden komen steeds tegenstrij dige berichten. Er zijn thans 750 delvers aan 't werk; meu zegt, dat een nieuwe kwartsader is ontdekt, de rijkste en meest uitgestiekte, die tot hiertoe werd gevonden. Ook op '15 m'yleu alstund van Pieloiia zegt men een nieuw goudveld ontdekt te hebben. De hoogleei aar Dr. W. F. R. buringar te Leiden is benoemd tot lid vau de «riuciété des sciences naturelles de la Charente-iuféneuie" de la Roebelle, Het drietal oud-strijders van Waterloo, die te 's-Ilertogeuboscb nog in leven zijn, is door den dood van deu 88-jarigeu J. De Roos mét ëeu verminderd. De gezagvoerder vau het schip Nordensfcjöld, kapitein Johannesen, spreekt iu een brief van 27 Oct. uit Tioinsoe geruststelieud over de schepen Dumphna eu Varna. Zijns inziens zouden zij wel tot het vooijaar in het ijs kunueh blijven liggen, maar zou het voor de bemanningeu niet moeilijk vallen, het land te bereiken, ingeval de schepen door hel ijs werden vei nield, waarop echter geen vooi uit zicht bestaat. Hij meent ook, dat zelfs bij een strengen winter do bemanningen geen gevaaf zouden loopen, daar zoowel de Dymphna als de Nederlamlsche expeditie uitmuntend zijn voorzieu van proviand, brandstof en kleedoren, In de Karische zee ingevroren te liggen is, wat stroom en wind betreft, niet erger* dan op de Zuiderzee in Nederland. Later telegra feerde hij nog dat naar zijn overtuiging de berichten der Samnjedeu die in het wrak van een schip dat der Dymphna meenden te herkennen, van allen grond ontbloot zijn. Men schrijft uit Veere aan de N. N. Ot.t Nu er ernstige plannen beraamd worden om eindelijk oen waardige hulde te brengen aan de nagedachtenis van «hot Delfts orakel", is het misschien niet ongepast te herinneren, dat Veere er op bogen mag de geboot teplaata te zijn van de voortreffelijke gade, die in '1621 de waakzaamheid van Lóevestein» wach ters veischalkte, wier vader hier meermalen burgemeester was en wier woonhuis door de oveilevering nog aangewezen wordt. Ook bei ust op het raadhuis nog het kerkelijk Troubot.ékwaarin onder meer gesloten huwe lijken het volgende voorkomt: Junius den 2Sn (1608). «Tusscheu Mr. Hugo de Groot, advocaat- sfiscaal vau Holland, Zeeland en Westfries- «land eu «joncvr. Maria Reijgersberge j. d. van «Pieter, alhier woenende." Blijkens een aankondiging van de directie van het Paleis voor Volksvlijt to Amsterdam zal Louise Michel daar Vrijdag e. k. een voorlezing houden. Men meldt uit 's-Hertogenbosch van 9.1 dezer: liet water is alhier sedert gisteretj nog '13 centimeter gewassen, de stand be-j> draagt reeds 5.48 meter bovea A. P, Do, hellen morgen ontvangen berichten luiden echter gunstig. De Baard wij ksehe over'aat werkt met 36 centimeter. Aan de sluis te Crevecoeur is de stand vun het water anu de Maaszijde 5.93 en aan de Giezezyde 5.46 nieter boveu A. P. Uit Zwoile meldt men, dat het water op den IJsel gistermiddag 4 uur 2.90 M. tee« kende, dat ia gedurende de laatste 8 uren weder 9 cM. was. Wanneer er nog '10 cM. bijkomt, moeteu de groote schutslui/en aan het Katerveer worden gesloten, waardoor de scheepvaait op de Willemsvaart gestremd zou zyu. De overtocht geschiedt alleen met roeibooten. In Eigen Maard bespieekt Piof. Hugo De Vries: «Een dreigend gevaar voor onze drink waterleidingen". Dit gevaar, dat o. a. tg Maagdenburg en te Rij=sel vooi komt en te Berlijn reeds een ware ramp gewin den is, bestaat in de snelle ontwikkeling van een schimmelaehtig plantje, genaamd Crenothrik polyspora. Ook iu de Amsterdamsche duin met een liefde zooals ik nog nimmer oen vrouw heb liefgehad. Daarom wil ik mij in dit rustige schoone oord een not ingericht huis aanschaffen, waar ik Maria als mijn gade kan binnenvoe ren." Toen Ltibowsky dit gezegd had, richtto Her man zijn oogen op hem, maar nu niet meer zoo liefdevol als voorheen, neen, zijn blik getuigde van glocienden haat en verontwaardiging. «Waarom zcidot go vroeger, dat Maria's zus ter Jozefa door u als het ideaal eener vrouw be schouwd werd?" vroeg hij op ruwen toon. «Heb ik dit gozegd?" vroeg Lubowsky. Ikge- loof u wol, want ik had mij voorgenomen, dat nie mand iets van mijn liefde zou weten. Eerst meende ik zelf, dat ik haar niet lief had, maar juist nu gevoel ik meer dan ooit, dat ik zonder haar geen vreugde kan genieten. En het leven is te kort, om het geluk niet mot beide handen te grijpen. Ik moet haar spoedig spreken, opdat ik wete, of zij ook mij liefheeft. Roept mijn vader land mij dan ten strijde, welnu, hare liefde schenkt mij moed en kracht in het gevaar. En als dan do strijd geëindigd is, wacht mij aan haar zijde liet reinste geluk." Een buitengewone bleekheid overtoog Herman's gelaat. Na eenig stilzwijgen sprak hij: «En Maria, bemint zij ook u Lubowsky's beweeglijk gelaat nam een zege pralende uitdrukking aan. «Wo hebben nog nooit over liefde gesproken" antwoordde hij, »en toch geloof ik vast, dat zij mij lief heeft. Toen ik u voor do eerste maal zag, lierman, sprak ik tot me zeiven: deze man wordt uw beste vriend, en dat voorgevoel is bewaarheid geworden. Evenzoo is het mij met Maria gegaan. Ik gevoel hot, dat zij eens mijn vrouw zal worden." Eenige heeren naderden hen. «Waar blijft gij toch den ganschen avond," sprak een hunner. «Eilievo," voogd© een ander er schertsend bij, jhunne beminden zijn niet hier, en daarom bren gen ze hier in de eenzaamheid hun tijd door in zoete gepeinzen." Lubowsky nam nu zijn vriend in den arm, en verdween met hom onder de dansende menigte. Een uur later had Herman zijn slede beste gen, en reed in den stillen winternacht naar huis. De sneeuw schitterde in het maanlicht als zoovele fonkelende diamanten. Herman gevoelde nooit koudo, maar heden wikkelde hij'zich hui verend in zijn pels. Er was zooveel voorgevallen dat hem tot weemoed moest stemmen. «Lubowsky! indien gij wist, welk een indruk uw woorden hebben gemaakt op den vriend dien gij liefhebt, hoe die woorden hem tot( in de ziel gegriefd hebben 1 Waarom juist moet het Lubowsky zijn, die haar bemint?" fluisterde hij droevig. En waarom juist mij tot den vertrouwde zijner plannen gemaakt? Wat zal ik aanvangen? Indien ik tot hem zeidouw liefde is ook de mijne, dat zou te belachelijk zijn. 't Zou me her- inncven aan een knaapje, in wiens oogen het speelgoed eerst dan waarde verkrijgt als zijn makker hot in handen heeft. Wist ik slechts ot Maria hem liefhad Doch waarvoor zou dat die nen? Ik ben gedoemd om te f' ,"<n en te vergeten. Maria vergeten! Mijn 10e kan dat mogelijk zijn?" Langer te denken werd hem onvordraaglijkhij richtte zich eensklaps op, en ontnam den koet sier, die half in slaap gevallen was, do teugels. Met een luid «voorwaarts" zweepte hij zijn paarden aan tot eer. snellen draf, zoodat do slede pijl snel over de sneeuwvlakte gleed. (Wordt vervolgd 1

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2