i°. 1882. Zaterdag 25 November. M 5581. Kennisgeving. Zes n Dertigste J aar^ang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. BuitenlandscSie Berichten. Binnenlandsche Berichten. jlBOSNiiMENTsi-KiJS, per kwartaal Franco per post, door het gehcele Rijk I ifioiiderlijke nominers J I.S5. - 2.50. 0.10. xaoraoi n» li umiiiiujnniiii U II It JE A U: MARKT, E, 124. Auvbrtentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eeno Courantƒ1.10.' Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. De BunoEMEESTEn van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen: Dat hot Kohier van het Patentregt No. 8 dezer gemeente over het Dienstjaar S 882/3, door den Deer Provincialen Inspecteur dor Directe Belastingen ta Bottoi dam, op den 23 November 1882 executoir verklaard en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingenter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij dez.e herinnerd, dat een ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden "voet, te voldoen: alsmede, dat, van heden af, de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag bobooien te worden Ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 24 November 1882. lie Jlnrr/cmeester voornoemd. P. J. VAN DIJK VAN MATEN ESSE. 1- R J Hi K IJ K. Nadat dt» Kamers aan de Regepring een crediet van C unllioen hadden toegestaan tot het verleeneo van vergoeding aan de slacht offers van den staatsgreep van 2 December ,ea het credict sedert met 2 milüoen is verhoogd, daar het gebleken was niet voldoende te zijn, heeft tie regeering opnieuw een crediet van MO.OOO fr, aangevraagd, omi in het tekort, dat bij eene juiste berekening ontdekt is, te voorzien. De commissie der Kamer heeft be- tloten de Regeeiing het nieuwe cijfer toe te staan. De Kamer van Afgevaardigden nam gisteren, met 383 tegen SS stemmen aan het suppletoir crediet ten bedrage van MO,000 fres., ten behoeve der slachtoffers van den '2 December, en zonder debat even eens een ontwerp-van wot, waarbij de rege- ing der schadeloosstellingen goedgekeurd Weid betreden de den oorlog met Algerie Een confeientie der Europeosche mogend heden zal waarschijnlijk binnenkort te Londen bijeenkomen, om definitief de kwestie te rege len botielfende de scheepvaart op den Donau. Iu de couloirs der Kamer liep het gei licht, dat de Parijsclto uitvoerende commissie voor de in '18S3 te Amsterdam te liouileu internationale tentoonstelling een conferentie met dun Pmnscheu consul-generaal te Amster dam gelmd heeft, bij welke gelegenheid deze laatste als zijn meaning te kennen gaf, dat «en crediet minstens van fr. 300,000 moest worden toegestaan. Üe consul-generaal heeft ook, vergezeld vau twee afgevaardigden, een onderhoud met den Mi uister van koophandel gehad. De Minister van koophandel heeft aan den ïranschen consul-generaal te Amsterdam w aani, dat de Minister van Financiën geen gelden beschikbaar heeft om het hem toege stane crediet voor de internationale tentoon stelling te verhoogen. De Academie van Wetenschappen heeft eau prijs van 50,000 frs. uitgeloofd voor ht m, «ie de etectriciieit bezuinigend' weet toe te passen als warmtebronals lichtbronals scheikundig vyerkend of mechanisch middel, als middel tot overbrenging van telegrammen of bij de behandeling van zieken. Geleerden van alle landen kunnen meedingen. De manu scripten zullen voor 1 Juli'1887 moeten wor den ingezonden; de prijs waaraan de naam van Volta is gegeven, zal in December'1887 worden uitgereikt. 15 N U E L A N 1). De gerechtigheid van het vonnis over de drie eerste beschuldigden iu zake den moord te Maamtrasna is, tegelijk met de juistheid der verklaiingen van de tegen hen optredende getuigen, op afdoende wijze gestaafd geworden. De vijf oveiige geïncrimineerdeu hebben namelijk uit eigea beweging bun pleit van »niet schuldig" lieiroepen, en hunue mede plichtigheid aau de gruweldaad beleden. Zij ziju dus, evenals de drie vorigen, ter dood veroordeeld. Op 15 December wacht den schurken alle acht te Gal way destiop. Zelden, althans iu .Ierland,, werd eene bloedschuld zóó snel door huie straf achterhaald. Dn S'ünes-correspomleut te Dm bau bracht aan zijn blad een bericht uit de Transvaal over, meldende dat ar schermutselingen Imdden plaats gehad tussehen de boeren eu de Kaffers. Eene kleine afdeeling Doei eu, zoo heette het, had Mampoer's Kop veroverd, eu daarbij 23 Kafl'eis gedood. Eenige schausen waren haar echter te stei k, eu beletten haar het voorwaarts dringen. Een veklkornet werd uit een hinder laag neergeschoten. De Maritzbutger correspondent van de Daily News weet alleen te verzekereu dat er iu de Tiansvaal geene nieuwe gevechten waion voorgevallen, eu dat de Boeren zich bepaalden tot het ingesloten houden vau Mapoch's Kaffers in hunne steikten. Deze zelfde berichtgever vernaai op zeer geloofwaardig gezag dat er voor Celawayo geea Kans is om iu de eerste zes maanden naar Zoeloe-land terug te keeren. Wol echter inoet de ongelukkige vorst te Ouds Molen eeue goede knus loopeu van door de pukkeu uaugetast te worden. It U S L A N I). Volgens tijdlagen uit Petersburg is de politie aldaar onriei richt geworden, dat de studenten een demonstratie voor liet univer siteitsgebouw wilden aan den dag leggen, Du politie heelt dientengevolge eergisteren het gebouw bezet, liet gei ucht dat de politie een rniju onder bet gebouw heeft ontdekt, houdt aan iu weerwil van oflicieele tegen spraak. Men verzekert uog steeds dat da hooge- scholen te Warschau eu Charkolf gesloteu zullen worden. ITALIË. Bij Koninklijk besluit is de heer Tecchio weer baunemd tot voorzitter van den Senaat. Do heer Farini is herkozen als voorzitter der Kamer vau afgevaardigden. Het gerucht dat de Italiaantche Regeering het voorstel zal doen tot het houden eener conferentie ter zake der Egyptische kwestie, wordt tegengesproken. Het gerucht dat de ridder de Nigra eerst Weenen en Beriiju zal bezoeken, alvorens naar *zijn gezauischapspost te Londeu te gaan, wordt insgelijks gelogenstraft. SPANJE. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in den ministerraad medegedeeld dat een dertig socialistische volksmenners in verschil lende plaatsen van Andalusië in verzekerde bewaring ziju genomen. Zij waren in gemeen schap met Spaausche socialisten en auaichisten te Lyon, T U It E IJ E. Men verzekert dat de sjeik Obeidullah, op weg naar Mosoel door zyn zoon met een bende Kurden is aangehouden en opgelicht en^_ met hen naar Kurdistan is gevlucht. II UI H C II L A H P. De Bondsraad besloot gisteren den kleinen staat van beleg voor Berlijn met eeu jaar te vei lengen. TWEEDE KAMER 1) EU STATEN- G EN ERA AL Zitting van 23 November. In deze zitting is, zooals wij in ons vorig nummer als telegrafisch bericht mededeelden, het debat omtrent de adressen legen da expeitise van schepen in de Oost Indische vaart voortgezet. De heer Tak van Poortvliet acht, in het belang onzer scheepvaart het belang van een onafhankelijk lichaam van expertise en clas- silieatie vau zeeschepeu noodzakelijk. Ilij vveusclite echter opheffing vau het verband tusschen gouvernemor.tsbevracbting en exper tise en beval overleg tussclien de Departe menten van Koloniën en Handel en N ij vei beid in deze zaak aan. De Minister van Koloniën vereenigde zich met de inlichtingen van zijn voorganger, doch vei klaarde zieh bereid de denkbeelden tot opheffing van belemmeringen te ovei wegen, zoo nuodig iu overleg met den Minister van Handel eu Nijverheid. De Kamer besloot een afschult van liet verslag te zenden aan den Minister. Het debat ov.er de Indische begrootiug is daarna hervat. De lieeren Ruëll, Van der Kaay en Keuche- nius drongen aan op do benoeming lot rechterlijke ambtenaren in Ind.e zonder staats examen van hen, die liet faculteus-examen aan de universiteiten hebben afgelegd. De Miuister beloofde dit punt te regelen, hoewel Ii0 voor de rangsregeling een nader examen noodig acht. De heer Donner drong aan op het geven van vrijheid en onafhankelijkheid aan de kerk in Iüdie. De heer Heydenrijck beval bevordering der welwillende betrekkingen tusschen het gou vernement en de Katholieke kerk in Indie aan. De Minister huldigde het ideaal van de vrije kerk in den vrijen staat, docli maakte de toepassing afhankelijk van de handhaving van rust en orde. De bevoorrechting e< ,er bepaalde richting wenschte hij niet, doch de heer Van Asch van Wijck meende, dat door de keuze van hulppredikers, opgeleid door het Rotterdamsch Zendelinggenootschap, aau de moderne richting de voorkeur werd gegeven. liet subsidie van f150,000 voor de inter nationale koloniale tentoonstelling te Amster^ dam, werd door den heer Viruly Verbrugge, die hierin een particuliere zaak ziet, bestreden, doch verdedigd door den Miuister, en dn heeren Van Gennep en Mnekay en goedge keurd met 07 tegen 7 stemmen. Het Hoofdstuk uitgaven in Nederland werd daarna goedgekeurd met 56 tegeu 19 stemmen. De Minister van Koloniën deelde mede, dat hem door den gouverneur-generaal voor- loopig was aangekondigd een brief, bevattende beschouwingen aangaande de exploitatie der havenwerken van Batavia. Op liet gisteren- verzondeu telegram, waarin gevraagd werd wanneer de concessie-aanvrage, met bybe- hoorende voorstellen, verwacht kan worden, ontving de Minister nog geen antwoord. De middelen in Indie ziju vcrvolgpns vast gesteld. Na behandeling der wet tot verlegging vati de uitmonding van de Maas, zijn ta! van ontwerpen van meerderen of minderen omvang aan do orde gesteld. SCHIEDAM, 21 November 1SS2. In de vergadering van den Gemeenteraad alhier, van heden, waarvan wij later het gewoon verslag zullen mededeelen, heeft bet nieuw benoemde raadslid, de heer C. J. P. Van der Schalk, na beëedigd te zijn, zitting genomen. Voorts iso.a. ingekomen eeu voorstel van Bui gemorster en Wethouders, tot ver betering van liet water in de gemeente door afsluiting van den boezem van Schieland en Delfland en hot maken van een kanaal met stoom vei mogen tot afvoer van het water der binnengrachten naar de Mart", tot aanleg eener drinkwaterleiding voor rekening der ge meente, welk voorstel in een volgende verga dering zal worden behandeld. D«' beer J. .T. G, Nolei heelt aangekondigd, dat hij te dier zake eeu nader voorstel zou doen om de water leiding te doen aanleggen door de heeren Stokvis en Meteleikamp. Overigens zijri de velschillende voorsteller, die aanhangig vvamn, aangenomen, waaronder

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 1