eene Gelegenheid m\ «i ONTBIJTKOEK, WfilsföiSli: Openbare Verkooping lot ötpata nesfflt EENE GISTPAKMACH1NE, Mr kail ppMst ïoée Het Depot REGT VAN ZEGEL P. SCHOT, WET Hemelversch nsel In den namiddag van Woensdag 6 December a. s. Wordt Te Huur gevraagd: Te Sloop gs,-<t'V5'?Ti Mis'd: van de fijnste en smakelijkste is gevestigd bij ADVERTENT NS 9 G. POLS-DE BOQY, Een zeer zeldzame zonsverduistering, echter op uiterst kleine schaal zal er aanstaanden Woens dag plaats bobbendeze kleine zonsverduistering wordt echter ditmaal niet door de maan maar door de planeet Venus veroorzaakt. Do planeet Venus, die iedereen kent onder den naam van morgen- en avondsteris dichter bij da zon geplaatst dan onze aarde, bijgevolg ligt da baan, dia zij in 224 dagen om de zon be schrijft, binnen den loopkring der aarde. Die planeet is ovenals onze aarde een donker lichaam dat zijn licht van de zon ontvangt, en aange zien ook die planeet een bolvormige gedaante heeft kan zij door de zon maar voor de helft verlic ht worden. Is de planeet nu juist tusschon de aarde en de zon geplaatst, dan keert zij hare donkers zijde naar de aarde en kan dan piet door ons worden waargenomen. In verreweg de meeste gevallen, waarbij de planeet Venus tusschon de aarde en de zon staat, gaat de lijn uit do aarde tiaar de planeet ge trokken, boven of beneden do zonneschijf, maar in enkele gevallen kan dia lijn de zon zelve treffen en dan moet de planeet zich als een donker schijfje op de zon afteekenen. Die standen komen echter zeor zeldzaam voor on dan nog kan het gebeuren, dat do planeet als zij dien stand beeft, voor ons land onder den horizon verborgen is. Dit was het geval op den Oden December 1874en door verschillende stoten van Europa zijn er toon expedities uitgezonden naar China, Australië, Siberia en verschillende eilanden van de Indische Zeeeen Nederlandsche expeditie heeft bij die gelegenheid het eiland Réunion bezet. Aanstaanden Woensdag zal de planeet Venus weer zulk een stand hebben, dat zij zich als een zwart schijlje op de zon zal vcrtoonen. Bij die gelegenheid zal echter do verduistering geen noemenswaardige vormindering van het zonlicht i ta weeg brengen, aangezien slechts een gedeolto van de schijf der zon door do planeet Venus bedekt wordt. Niet -zoozeer omdat deze verduistering eenigszins merkbaar zal zijnals wel om het zeldzame van het verschijnsel heb ik gemeend de aandacht er op te moeten vesti gen, want eerst over 122 jaren op den'Oden Juni van het jaar 2004 zal het zich op nieuw voordoen. Men behoeft dus geen profeet van professie te zijn om te durven voorspollen, dat het tegenwoordige geslacht na Woensdag a, s. dit verschijnsel wel nimmer meer zal te zien krijgen, tenzij de voorschriften der hygiene in de 20sto eeuw misschien zoo algemeen erkend en in toepas sing gebracht worden, dat 'smenschon leeftijd bijna verdubbeld,wordt. Het hemelverschijnsel, waarvan hier sprake is, noemt men een voorbijgang van de planeet Venus over de zonneschijf. De/o voorbijgnngon hebben 16 malen in een tijdvak van 1000 jaren plaats, dus zijn reeds herbaalde malen voorge vallen sedert menschen onze planeet bewonen. Eorst in 1639 is echter zulk een verschijnsel voor het eerst door een aardbewoner waarge nomen, en vermoedelijk zouden die verschijnselen onopgemeikt gebleven zijn, indien Copernicus niet don moed had gehad te breken met hot stelsel van den stilstand der aarde, dat zooveel eeuwen als onomstootelijke waarheid had gegol- don. "Van dat oogenblik af is da beweging der aarda on der overige planeten van ons zonne stelsel in het ware licht gesteld en was hot ongeveer een halve eeuw later voor Keppler mogelijk, -oen voorbijgang van do planeet Venus tegen het jaar 1631 te voorspellen, doch deze is toon in Europa niet opgemeiktomdat zij gedurende den nacht plaats greep, en dus aan de andere zijde der aarde zichtbaar was. Acht jaren later in 1630 was weer een vooibijgang in Europa te zien en is toen voor het eerst waargenomen. Twee voorbijgangen volgen ge woonlijk op elkander met een tusscbenruimto van 8 jaren en dan verloopen er ruim 120 jaren eer weer een nieuwe voorbijgang zich voordoet. Do eerst volgende voorbijgang zou volgons de berekeningen van den sterrenkundige Ifalley moeten plaats hebben den 5 Juni 1761. Deze sterrenkundige leidde door wiskundige be rekeningen af, dat do waarnemingen van de planeet Venus bij haren voorbijgang over de zon een uitstekend middel aanbieden, om den afstand van de aarde tot de zon te bepalen, wan neer het verschijnsel uit twee verwijderde plaatsen op de aarde word waargenomen. Om die reden zijn er toen talrijke expedities uitgezonden, naar die streken waar het verschijnsel volledig te zien was. Veie sterrenkundigen werden echter zeer teleurgesteld door do ongunstige weersgesteldheid en verscheidene van hen zijn, na een lnngdutige en gevaarlijke reis, onverricliterzake naar hun vaderland rooeton tcrugkeeren. De grootste teieur- stellingondervond evenwel deFranschc sterrenkun dige Legentil. Deze astronoom was reeds een jaar te voren meteen Fransch fregat op i eis gegaan om te Dondichory in Yoor-lndie don voorbijgang van de planeet v'enus waar te ticmen, doch dit schip moest eerst het eiland Isle do Fiance in do Indische Zee aandoen. Gedurende de reis en het verblijf op Islc de Franco maakten de Engelschen, toen in oorlog met Frankrijk, zich meestor van do Fransche bezittingen in Indie cn het fregat, dat do reis naar I'ondiehery had ondernomen, zette weer onmiddellijk koers naar Isle de Fiance, toen men bij het naderen dor haven van Pondi- chery vernam, dat die stad in de macht der Engelschen was gekomen. Deze tcrugteis was door tegenwind gekenmerkt en Legentil, die hoopte het verschijnsel op lsle de Franco waar te nemen, kwam op dit eiland aan, toon de voorbij gang reeds had plaats gehad- Hij had het op zee waargenomen, maar zijne waarnemingen, vol bracht op een bewegelijk schip, hadden voordo wetenschap geen waarde. In plaats van naar Frankrijk terug to keeren, bleef hij op Isle de France eenige jaren en begaf zich in 1768 naar het eiland Manilla, doch moest op bevel der Fransche Regeering naar Pondiclicry vortrekken, waar hij tijdig genoeg aankwam om den voorbijgang, die don 3 Juni 1760 moest plaats hebben, waar te nemen. Verscheidene dagen te voren was de hemel helder en -zoo gunstig mogelijk, doch op den dag van het verschijnsel sloeg hot weder om, een hevige storm stak op en de hemel werd met wolkon gedurende den gehcolon dag bedekt, don volgenden dag wns de lucht weer oven helder als op de dagen vóór het verschijnsel. Als een bewijs, hoezeer de wetenschap is tooruitgogaan in hot voorspellen van hemelver schijnselen moge het volgende dienen. De voor spelling van Kejipler van don voorbijgang van Venus over de zon in het jaar 1031, was om streeks oen lialven dag onzeker; een eeuw later kondigde Halley het tijdstip van den voorbijgang in 1761 en 1769 met een nauwkeurigheid aan van li/2 uur, en de voorbijgangen van Venus in 1874 en 1882 zijn voorspeld met een juist heid -van 30 seconden. Ook voor de volgende eeuwen zijn /ij reeds berekend, en ik heb hier een lijst voor mij liggen, waarin do voorbijgangen worden opgegeven tot in de 24ste eeuw, name lijk die van den 10 December van het jaar 2368 's namiddags te 2 uur. De uitkomstenwaartoe do waarnemingen van do planeet bij haren voorbijgang in 1874 geleid hebben, zijn aanmoikelijk nauwkeuriger dan die der vorige eeuw, doch zij zijn gebleven benedon de juistheid, die men er vzich van had voorgesteld. Er hebben zich onverklaarde ver schillen tusscben de uitkomste i van de waar nemers, door verschillende methoden van waar nemen verkregen, geopenbaard, die men bij den aanstaanden vooibijgang hoopt te kunnen ontgaan. Voor den aanstaanden vooibijgang zijn vier Duitsche Expedities uitgezonden die Hartford on Aiken, in de Vceenigde Staten van N.-Ame- rika, Baliia Blunca in de Argentijnsclia Repu bliek en Punta Arenas in de straat van Magellan zullen bezetten. Do Franscben zullen ovenzoo drie stations betrekken aan de Oostkust van Zuid- Amerika en een Engelsche Expeditie heeft zich naar Queensland in Australië begeven. Van wege onze Regeering zal de voorbijgang op het eiland Curajao worden waargenomen. Ofschoon ook in ons land de voorbijgang kan worden waargenomen, heeft die waarneming voor de bepaling van den afstand der aarde tot de zon geen waaide, omdat alleen de intrede van de planeet Venus op de zon kan worden opge merkt en niet het oogenblik waarop de planeet de zon verlaat, daar dit plaats heeft 's avonds 8 u. 25 m. als de zon reeds lang is ondergegaan. Ten einde te weten op welk deel van de zon neschijf de planeet te zien is, moge do eenvoudige schets dienen aan het hoofd van dit opstel ge plaatst. De groote kring stelt de zon voor en de twee zwarte vlekken do planeet Venus. Die aan den tand geeft den stand der planeet aan, als zij in haar geheel op de zonneschijf getreden is. De tweede vlek wijst don stand der planeet aan koit vóór den ondergang der zon. De reclitelijn over het midden der beide vlekken getrokken stolt den weg voor dien de pJancot over do zon nemen zal. Bij de waai neming van dit verschijnsel zijn twee tijdstippen to onderscheiden, het eerste "waarbij de rcehterrand der planeet met den rand der zon in aanraking komt, de zooge- naamdo uitwendige raking der randen en het tweede tijdstip waarbij do linscrzijde dor planeet den innd der zon aanmakt ol' do inwendige raking dor randen. liet eeiste tijdstip, do uitwendige raking der randen heeft plaats te 2 u. 18 ni. 53 s. en het tweede tijdstip, de inwendige raking, te 2 u. 39 in. 30 s. volgens den middelbaren tijd te Amsterdam. Te 3 u. 47 m. gaat do zon onder. Om het juiste punt van den rand der zon te weten waar de planoet met de zon in aanraking komt vergelijke men de albeelding, of men denko zich den rand der zon oven ais de wijzerplaat van een uurwerk verdeeld, mot het cijfer van XII uur boven. Het cijfer van "VIII uur geeft dan vrij nauw keurig de plaats van den rand aanwaar men de planeet op de zon zal zien komen. Uit de afbeelding kan men nagaan hoe groot de planeet zich in vergelijking van de zon ver toont, de middellijn van hot donkere schijljB bedraagt ongeveer oon 32ste deel van de mid dellijn der zon, en is groot genoeg om zonder kijker, door een bewalmd of gekleurd glas, gezien te kunnen worden. Een gewone tooneelkijkef zal echter bij de waarneming goede diensten be wijzen. Togen den ondergang der zon,-als men door de nevelen van den horizon, do zon zonder gekleurd glas kan nan/.ion, zal het weinig moeite kosten ook dc planoet op de zon waartenemen. Daar do planeet Venus ongeveer zoo groot is als onze aarde, knn men zich bij gelegenheid van don voorbijgang een goed denkbeeld maken van do grootte, waarondor wij onze aarde zouden zien, indien wij ons op dc planeet Venus bevon den, die dan 5 rcillioen uien gaans van ons zou verwijderd zijn. Om het zeldzame vnn dit verschijnsol en ter wille van de onvermoeide pogingen der astro nomen om vermeerdering van kennis, hoop ik dat een heldere hemel do waarneming van dezen voorbijgang moge begunstigen. Schiedam, 2 December 1882. N. M. KAM. van MEDSSI1,AI8S.E en i andei elosse CJoeilcren, ten ovetstaan \an een duaiioe be- t'~ voegd Amhtwiaai door,den 'Vendumeester J. SCHEURKOGEL alhier, op nader aan te kondigen t'yd en plaat®. Voorwei pen xoor deze Vei keeping kunnen bljgebragt of des ver la nw a {'gehaald wor den waar toe men zich vervoege bij den Vendumeester voornoemd. (n goeden staat. bekwaam in zijn vak. Adres aan het Bureau der Schiedam- sche Courant. uit do Fabriek van te S3a-ccla, llnrkb van S 9. uil X883, SlaaUbladNo. 93)', TOT WIJZIGING DER WET OP IIET met toelichting en aanvulling cn lianl' leiding voor bet practise!» gcliruih» PRIJSfO.lO. I li,

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 6