Binnenlandsche Berichten. 1 a liep, werd Napoleon boos, en hij zeide burger Bnederer! neem de pen, en hij dicteerde dezen «te Constitutie, die de orde irs Frankrijk vestigde, en bracht bovendien in een maand «§d het belastingstelsel, dat hy schromelijk in wanorde vond, in "itfde. Dat was niet parlementair, maar dat was ten minste niet vervelend, en bovenal,'j't was practisch. Wie helft het Nedorlandschc volk nog aan een goed belastingstelsel? Men ziet zoo gaarne in een volksver tegenwoordiging een opvoedend element voor Bat volk; het «loet goed er de deugden van aan natie in afgespiegeld te zien; maar we 4 weenden altyd, dat de Nederlander werkzaam «n weinig woordenrijk was; dat hij in den goeden tyd wist te handelen; thans wordt wen bang voor den stortvloed van woorden. Redevoeringen met een inhoud van een boekdeel; voorgelezen nog wel! Dat is niet nationaal, en met imtiunalen tyd moet niet zoo worden opgesprongen De gezette der lectuur van de parlementaire redevoeringen van Groen «n Thorbecke, kan menigeen, in hoogheid gezeten, tegenwoordig niet genoeg worden aangeraden. Offlcleele Mededeolingon. Blijkens bericht van den consul-generaal «Ier Nederlanden te Lissabon heeft de Portu- geesehe Regeering de haven van Siam vry verklaard van cholera. Nadere berichten, uit Atjeh ontvangen tuiden bevredigend. By de laatste ontmoeting was het verlies van den vijand zeer belangryk. De XXII Moekim verkeeren in rust. De radja van Pasiangan is door onze bondgenooten, gesteund door onze maiine, geheel terugge dreven. SCHIEDAM, 0 December 1833. Gedurende de week van 27 November tot 4- December jis' voor de consumtie afge keurd en ouder toezicht der politie begraven, «ene partij van 40 kilogram paardenvleesch, toebehoorende aan J. d. W. alhier. Heden middag terwijl da werkster bezig was het kantoor van den Westmolen schoon to maken, ha«i zij zich een oogenblik ver wijderd om uit haar woning, in de onmid dellijke nubyheid van het kantoor, een schuier te balen. Van deze gelegenheid maakte eeu rondreizend koopman gebruik om het kantoor binnen te sluipen, waar de werkster bij haar terugkomst hem aantrof bij de brandkast, die by tinchtte te openen. Hevig ontsteld, begon de werkster dadelijk hulp te roepen, en kwamen, nog voor de indringer zich uit de voeten kon makeo, eenige kocht ze, en deelde het geld uit ondor de sol daten. Dit leven was geheel iets nieuws, en daarom des te bekoorlijker voor Jozef.», omdat aij altijd naar verandering haakte. Dit deod haar ook toegeeflijker jegens Maria worden, ja, 't scheen, dal er niets tusschen haar VK*s voorgevallen. Deze verandering verblijdde Maria ten hoogste, en zij deed nu ook al haar best, Jozefa in bare drukke bezigheden de behulpzame hand te bieden. Daar Jozefa voortging, mot de verschillende garnizoenen te bezoeken, duurde het ook niet lang pf velo officieren brachten haar een tegen bezoek. Zoo kwam het, dat er bijna altijd gasten op het slot Soltczin aanwezig waren. Woitek echter kon maar hoegenaamd geen denkbeeld van zijn meesteres vormen. Hij kon 't zich maar niet begrijpon, hoe zij zoo eensklaps veranderd was. Kort gsloden nog zoo dweep ziek, en dikwijls in mijmering verzonken, nu opgewekt, vroolijk, zich ten hoogste interesseerend voor allerlei zaken op politiek terrein. Ook Maria gevoelde zich gelukkiger dan vroe- V V V f l knechts van dén molen toesnellen, lie hem aangrepen en aan de politie overleverden. De aangehoudene is gebleken te zijn A. V. S., koopman in postpapier, potlooden en zeep en woonachtig te Dordrecht. In den voormiddag was hy op 't kantoor geweest om zyn koopwaar aantebieden. Reuter'* bureau seint uit Berlyn, dat de heer De Labouchére, geattacheerd bij het Ne- derlandsch gezantschap aldaar gisteren is over leden. Het doodzwijgen door den heer Wintgeus van de Katholieke party, toen hy Maaudag jl. de verschillende partijen ie Nederland be sprak, breekt den heer Wintgeus op. Behalve de herinnering aan de stembus en een attest van gedwee meestemmen in de Kamer, krijgt de Haagsche afgevaardigde nog een vermaning van De Tijd. Deze schryft: «Of de heer Wintgeus, wanneer ook voor hem het tijds gewricht nadert, door dea heer Van Kei kw'yk «de dag der dagen" geheeten, het bestaan van Katholieke kiezers zal vergeten, zonder wier steun de bundel zijner parlementaire adviezen nooit de lijvigheid zou verkregen hebben, welke die thaus bezit, durven wij op goede gronden betwijfelen." Wij voor ons houden het er voor, dat vóór de dag der dagen komt, de heer Wintgens wel gelegenheid zal vinden ziju compliment aan de Katholieke kiezers te maken en de Katholieke ledea in de Kamer wel bytijds zullen te kenneD geven, of deze afgevaardigde uit de residentie door hen nog waardig wordt gekeurd met hen mede te gaan. Vad De heeren Dr. J. H. Gunning Jr. en Dr. J. Knappertbenoemd tot hoogleeraren te Amsterdam, vanwege de Nederlaudsche Her vormde Kerkzullen hun betrekking aan vaarden, de eerstgenoemde op Maaudag 18 December, de laatstgenoemde op Dinsdag 19 December e. k., des namiddags te drie uren, met het houden eener rede in het gebouw Felix Meritis te Amsterdam. De correspondent te- Kotta Radjah van 't Hdll. schryft: De rjjstaanplant schijnt by de minder goed- gezinden, kwaadwilligen en maraudeurs afge- Ioopen te zijn, althans de laatste berichten beginnen wepr iets naar den gewonen Atjeh- toestand te geljjken. Men hoort nu weer van voertuigen met bespanning, die op den open baren weg door hen aangevallen en vermees- terd worden, en waarbij men de voerlieden zwaar verminkt; een aanval op een kampong te Lambaroe waarby hij wel veijaagd wordt, doch niet zonder bloed te stroomen en zyn Beaumontgeweren en passant op onze benting los te branden. Eindelijk heeft Boekit Peboen het ook al weer noodig geacht zijn achteilaat- kanonnen en granaatjes te beproeven. Toeng- koep schijnt tegenwoordig het onrustigst; het ger. Ze wist nu, dat Horman haar beminde, on leefde in het vaste vertrouwen, dat hij eerlang op hot slot Soltczin zou terugkomen, om haar te zien. Doch da tijd vlood heen, en Herman kwam niet Wel had hij herhaalde malen den weg naar Soltczin ingeslagen, doch telkens was het, alsof een onzichtbare liand hem hiervan terughield. Als hij dan weer naar Porada terugkeerde, was het hom daar eenzamer dan ooit.1 «Doch waarom zou ik naar Maria gaan?" vroeg hij dan zich zeiven af; «Lubowsky en zij beminnen elkaar, ze zijn misschien reeds ver- eenigd." Deze onzekerheid was te pijnigend, om langer te verdragen. Hij wilde zich van de waarheid overtuigen en reed daarom op zekeren dag met snelle vaart naar Soltczin. Doch hoe zou hij zich toegang verschafTen Op een vriendelijke ontvangst van den kant der gastvrouw was niet te rekenen. Hij besloot daarom, den slotbewaarder Woitek te vragen, waar Maria zich meesttijds ophield. Het antwoord luidde, dat de freule het groot- ageeren is daar aan de orde van den dag; in hoeverre men daar succes by geniet is niet altyd te vernemen, dan weer hoort men van vier dooden en vier gewonden, soms ook van grooter getal reppen. Toekoe N. Hassan is ook al weer wat her steld en moet verklaard hebben nu lang ge noeg rust te hebben. Onze cavalerie is onlangs ook aangevallen en heeft bij een charge drie Atjehers neergehouwen. Aan een particulieren brief uit Oleh-leh, dd. 3 November 1882, is het volgende door het JIundeUllad ontleend; «Goed nieuws sedert mijn vorig schrijven valt niet te melden. Moorden op de groote wegen zyn aan de orde van den dag. Senelop en Lepong-ara zyn hevig aangevallen. Een toko-houfder hebben zy benadeeld door twee koelies aan te vallen, waarbij muilezel en wagen met goederen geroofd zijnen de koelies zwaar verminkt werden zoodat zy er een ai m bij verloren bebbeu. Op last van den Gouverneur zyu eenige scholen op de kampougs gedaan, maar zonder gevolg. Bijna elkeu dag wordt er gepatrouilleerd met succes; jammer dat er gebrek aan soldaten is, anders zou men meer afdoend kuuuen handelen ('k moest even ophouden met schrijven, want 'k hoorde schieten)... Aan de richting zoude ik ge zegd hebben, dat de schoten vielen by Ke- tapan Doewa. 't Was zoo; want 's nachts om vier uur word er versterking heengezonden, te 4Vs weer en te 5 uur nog eens. Deze week zyu wij te middernacht driemaal gealarmeerd. De ziekte is niet meer zoo hevig en steeds af nemend, toch kan de quarantaine nog niet worilea opgeheven. Totonzesmartelijke vei woudering schryft de redactie van de Amersf. Crt. heeft de Minister van Koloniën, die Maaudag jl. het jongste Atjeh-telegram bekend maakte, toen met getelegiapheerd het daunu vei meld «sneuvelen vau kapitein Botter" aan diens te Amersfoort wonende broeder, den heer J. C. Botter, gep. O.-I. hoofd-ambteuaar, die dit overiyden Dinsdag uit dagbladen heeft vernomen 1 Vóór zyu indienststrediug woonde kapt. Botter te Ameisfoort ten huize van zyn moeder, gepensioneerd Resideutsvveduwe. De Venus-oveigang is te Utiecht dour deu hoogleeraar Oudemaus nog eenige oogea- blikkeu vvaaigenumeu. Toen de zou te voor schijn kwam, was Venus al ingeiteden; vóór de tweede aaurakiug had een wolkbank de zou alweder bedekt. De overgang vau Venus over de Zon is met goed gevolg waargenomen in de Ver- eenigde Staten, te Ottawa, aan de Kaapstad, te Duibau en te Melbourne. Ia Europa ver ste deel van den dag op haar kamer vei toefde. Herman ging nu liet slot eens rond, en zag scherp toe. of bij haar soms in den tuin gewaar mocht worden. Het geluk was hem gunstig. In do verte zag hij eon wit gewaad schemeren. Hij naderde met een kloppend hart de plaats waar de gestalte stond, on -ja, 't was Maria. In gedachten verzonken stond zij daar, terwijl hare oogen vol weemoed over de bosschcn dwaal den, alsof daaruit een geliefd beeld verschijnen zou. Een oogenblik beschouwde Herman haar in deze houding toen baande hij zich een weg door de struiken en groette haar met een van aandoening bevende stem. Maria verbleekte* door deze onverwachte ver schijning en sprak geen woord. »Ik vraag u verschooning," ving hij aan, «dat ik u heb doen schrikken, doch" «O," was het antwoord, »ik wist dat gij zoudt komen en verwachtte u nog heden." «Maria, hebt ge mij verwacht?" Ze bloosde en sloeg de oogen neder. »Ja," sprak ze met een haperende stem, «ik hinderden de, zware wolkon voor^de'znn bijna overal de waarneming,-Te Londen, Madrid en Parijs, waar omvangryke aanstalten ware a gemaakt, zag men hoegenaamd niets; te Oxford was de zon vijf seconden lang zicht baar. Te Sydney in Nieuw Zuid-Waies werd evenmin iets gezien, terwyl te Melbourne 23 uitstekeode photographieën konden genomen worden. In de Unie werden o. a. goede waarnemingen gedaan in Harvard University, Yale Gollpge, te Washington, te Hartford en te Florida. In Texas, te St. Louis, te Cin cinnati en op de Canadeescbe stations, behalve* Ottawa, verhiuderden de wulken nu en dan de waarneming. Als resultaat wordt o. a. uit Harvard en Hartford gemeld, dat,geen satelliet van Veuus is opgemerkt, dat «le pyro meter «Ie schijf van Veaas donkerder toonde dan de ruimte om de zon, eu dat de spec- troscaop geen merkbare opslorping van zon nelicht door de atmosfeer der planeet aanwees, Een landbouwer te Wilsum vermiste eenigen tijd geleden een som van f 11. De verdenking viel op de 15-jarige dienstbode. Door de be dreigingen van haarjneester beangst, bekende het meisje eindelijk indirect het geld ontvreemd te hebben, door te beloven, elke week f 0.50 terug te willen geven. Later hei riep zij wel deze bekentenis, doch de verdenking bleef op haar rusten.Gelukkig voor haar goeden naam mocht het den biigadici-majoor De Bruijn en deu rijksveldwachter Polman ge lukken de daderes, een gehuwde dochter van den bestolene zelf, op te sporen en tot be kentenis te biengeu. Het militair Te Huis te Maastricht heeft ten gevolge van onvoldoende deelneming opgehouden te bestaan. Ingezonden niededecllngen betreffende zaken van particulier bandels- en nijverheidsbelang. 20 Centper regel. Bij het tegenwoordige vaak ruwe.en ooge- zonde vveêr, waar verkoudheden aan de orde zyn van den «lag, makeo wy er vooral zorg vuldige rnoedeis opmerkzaam op, hoe gemak-' kelijk bij kimleteu uit een aanvankelijk onbeduidende hoest de smai lelijke kinkhoest, of de gevaaii'yke kioep kan ontstaan en van hoe veel belang het is, voor deze en derge lijke gevatte konden of tot vooi koming daar van, steeds een goed middel by de hand te hebben. Wij meenen daaiom de aandacht tö mogen vestigen op een preparaat, waarvan het buitengewone nut als vooibehoed- en huismiddel schitterend gebleken is. Dit isü? Rijnlandschc Drulven-Borsthonig, een sedert 14 jaren door W. II. Klckenhclme? te M a i n z uit een al kooksel van wijudruiven en uiteist fijue rietsuiker toebereid, zeef had ti iets te zeggen aangaande Lubowsky, uw vriend."v Gejaagd voer zij voort: «Zeg hem, dat hij na zijn terugkomst niet hier moet komendat bij mij zooveel mogelijk ontwijken moet." Ademloos had Herman dczefluisterende woorden opgevangen, toen vroeg hij met gedempte stem «Waarom moet hij dat?" «Omdat ik nimmer da'zijne kan worden!" «Gij bemint hem niet Maria, en dit zegt ge mij, zijn vriend, die hom beloofde, uwe liefde voor henri te winnen, o, dat is hard voor Lubowsky 1" «Mijn zuster heeft mij alias gezegd!" «Gij weet alles, en stoot mij niet van u?" «Ik had u immers verwacht," sprak zij, e» in 't zelfde oogenblik klemde Herman haar in zijn armen en drukte haar een innigen kus op de lippen. (Wiordl vervolgd.)'

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2