I I I i »r1 <1 ■aX. r De heer Van Eysinga wees op den c« ïisatiegeest by het departement ran water in verband met de afscheiding tusschen ryks- en provinciale waterstaat, wier samen werking regeling eischt. De heer Van Osenbruggen toonde de behoefte aan eener verbinding van de Zuid-Hollandsche eilanden met den vasten wal en vroeg daar omtrent 'sMinisters zienswijze. I De heer Clercx drong aan op verhooging I van den interest voor inlaag in de post- 1 spaarbank. De heer De Bruyn Kops ondersteunde het stelsel van het departement van waterstaat, om de buiteciandscbe mededinging by aan bestedingen niet uit te sluiten en vroeg of deandere departementen dat beginsel huldigen. Hij wees op 's Ministers gezindheid voor de wederinvoering der octrooien, welke neiging hem tot ongerustheid stemt. De heer Dirks verdedigde de afscheiding .van rijks- en provincialen waterstaat. De heer A. Van Dedem vroeg den steun der Regeering voor de bescherming van een gedeelte van Overijsel tegen de door de ïivier De Vecht bijna jaarlijks veroorzaakte overstroomingen. De heer Bastert vroeg of de Minister het algemeen belang eener betere aansluiting der spoorwegen te Utrecht erkende. De heer Van Wassenaer Catwijck drong aan op het stellen van regelen omtrent de zich snel uitbreidende stoomtramdiensten. De heer Schimmeipenninck wenscht de toelating der buitenlandsche mededinging niet te doen plaats hebben ten nadeele van de Nederlandsche industrie, die de voorkeur verdient, al moge de aanneraingssora iets hooger zijn dan buitenlandsche aanbiedingen. De heer Van der Feltz herinnerde aan het adres, verzoekende de opruiming van be lemmeringen in het vaarwater van de Eera. De heer Heydenrijck critiseerde 's Ministers houding tegenover het wetsvoorstel van den heer Rombacb, door de Eerste Kamer ver worpen, betreffende het facultatief stellen van den ijk der gasmeters. Voorts wenscbt hij reorganisatie der Kamers van Koophandel XB den zin van meerdere eenheid. Ook de heer Tak van Poortvliet kwam op tegen den centraliseerenden geest bij het departement in zake het waterstaatsbestuur. De Minister van Waterstaat beantwoordde de sprekers. Hij ontkent het heerschen van een centralisatie-geest aan zijn departement. De meerdere eenheid in het waterstaatsbe stuur werkt zeer goed. Wettelijke regeling der tramdieosten acht hij vooralsnog niet noodig met het oog op een reglementeering door de provinciën. Vooralsnog is de Minister tegen verhooging der rente van inlagen ia de post spaarbank. Zonder buitenlandsche mededin ging uit te sluiten, zal hij de belangen der Nederlandsche industrie zooveel mogelijk hehartigen. Hoewel de invoering eener goede oetrooiwet niet verwerpende, wil hij. hoewel de bezwaren niet licht tellende, de uitkom sten der aanstaande internationale bespreking afwachten. Iiij ontkent in de Eerste Kamer invloed te hebben uitgeoefend op de ver- werping van het ijk-voorstel van den heer Rombach. Alleen deelde hjj daar zijn ervaring omtrent den gasmeter-ijk mede. Aan de tegenwoordige Kamers van Koophandel geeft de Minister de voorkeur boven een centrale handelsvertegenwoordiging, door den Minister Tak van Poortvliet voorbereid en in den Ministerraad verworpen.' De algemeene beraadslaging is daarop gesloten, en de behandeling der onderdeelen aangevangen. Morgen voortzetting. Officieel© Mededeellngen. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal op Dinsdag den 26 dezer niet plaats hebben. ber 1882. J hield gisteren een openbare zitting die door alle leden werd bijgewoond. 1. De notulen van het verhandelde in de zitting van 24 Nov. ji werden gelezen en goedgekeurd. 2. Ingekomen wa3 een missive van den Minister van Biünenlandsche Zaken houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 24 Nov. jl. tot verhooging der jaarwedde van den leer- aar Dr. B. Koster. Aangenomen voor ken nisgeving. 3. Idem, een missive van Ged. Staten tot goedkeuring der gemeente-begrooting voor '1883. Gelijk besluit. 4. Idem, een besluit van Ged, Stalen tot verdaging der beslissing omtrent het raads besluit van 29 Sept. jl., tot afstand van grond aan de bouwvereeniging tNieumtiehf'. Geljjk besluit. 5. Idem, eeu missive van Ged. Staten hou dende goedkeuring der rekening van de dd. schutterij over 1881. Gelijk besluit. 6. Idem idem, tot goedkeuring van de be grooting der dd. schutterij voor 1883, Gelijk beslujt. 7. Idem idem, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 24 Nov. jl., tot af- en over schrijving op de gemeente-begrootiug voor 1882. Gelijk besluit. 8. Idem Idem, tot goedkeuring van liet raadsbesluit tot betaling uit de onvoorziene uitgaven, dienst 1882. Gelyk besluit. 9. Idem idem, tot goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der gemeente-be grooting voor 1882. Gelijk besluit. 10. Idem idem, tot goedkeuring der raadsbe sluiten van 24 Nov. jl.a. tot verhuring van grond aan den Buitenhavenweg aan F. W, Van der Eist Co.; I. als boven, van de boveulocalen in den Doele aan F. C. Kok c. als boven, van gemeentegrond aan de Rot- terdarasche Tramwegmaatschappij voor wacht lokaal nabij de voormalige Retterdarnsche poort; d. als boven, tot verkoop van boomen; e. als boven, tot aankoop van grond aan den Buitenhavenweg van de erven Kornfeld. Gelijk besluit. 11. Idem, outwerp-besluit tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1882. Ter visie ter behandeling in eene volgende vergadering. 12. Idem, auubeveling van een ieeraar in de Hoogduische taal en letterkunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. Reeds vroeger schriftelijk aan de leden mede gedeeld en waarop geplaatst is M. Hom te Honrn. Aangehouden tot de benoeming, die straks aau de orde is. 13. Idem, adres van Dr. B. Koster, houdende dankbetuiging voor de verhooging zijner jaar wedde als leei aar aan de Hoogere Burgerschool. Aangenomen voor kennisgeving. '14. Idem, adres van de directie der scheeps timmerwerf ïiie Nyverheid" om restitutie van betaalde grondbelasting gedurende 36 jaren. Ter visie ter behandeling in eene volgende vergadering. 15. Idem, adies van de firma van den F inert en Puut te Amsterdam, namens E. Lavril te Parijs, met toelichtingen op hare concessieaanviage voor waterleiding, naar aanleiding van het adres van S. R. Stokvis en C. P. Metelerkamp ter zake, van 20 November jl. Dit stuk dat gedrukt aan da leden is rondgedeeld, wordt ter visie gelegd om by de behandeling van het onder werp zooveel noodig er op te ietten. 16. Ideno, adres van den ingenieur Hal- bertsma, tot wederlegging der bemerkingen op zyn plan van waterleiding door de inge nieurs De Favauge en De Leeuw, in verband met de concessie-aanvrage van S. R. Stokvis en C. P. Metelerkamp. Dit stuk dat gedrukt aan de leden is rondgedeeld, wordt ter visie gelegd oiny.by de behandeling van het onder werp zooveel noodig er op te letten. 17. Idem, voorstel van het raadslid eten »'»V" heer J. J.; G. Nolet in" zake de aanvraag dW. concessie voor den aanleg eener waterleiding. Nadat de heeren Jassen en Hoogendam ver klaard hebben dit voorstel te ondersteunen, wordt besloten het heden in behandeling te nemen en zooveel noodig daarop te letten bij de behaudeliDg van het voorstel van Burge meester en Wethouders ter zake. 18. Aau de orde is een ontwerp-besluit tot betaliDg uit de onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1882. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 19. Idem, twee ontwerp-besluiten tot af- en overschrijving op de gemeente-begrooting voor 1882. Gelijk besluit. 20. Idem, twee ontwerp-besluiten tot wij ziging der gemeeute-bégrooting voor 1882. Gelyk besluit. 21. Idem benoeming van een lui der com missie van toezicht op het middelbaar onder wijs. Benoemd de heer Mr. II. J. Schuur man met algemeene stemmen. 22. Idem benoeming van een lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs (periodieke aftreding.) Benoemd de heer J. Steynis Gz,, aftredend lid, met 15 stemmen, 4 op deu heer S. A. Vernóde. 23. Idem, idem, (vacature de heer A. W. Mulder.) Benoemd de heer J. W. J. Van Harwegen den Breems met 12 stemmen, zijnde er verder uitgebracht op de heeren G. Visser Bz. 6 stemmen en Mr. A. K. J. Van der Drift 1 stem. 24 Idem, benoeming van een Ieeraar in de Hoogduitsche taai aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. Gekozen M. Horn te Hoorn met 14 stemmen, terw'yl 5 in blanco waren. 25, Aan Burgemeester en Wethouders werd vervolgens machtiging verleend om ook ge durende het volgend jaar ten aanzien van het recht tot afslag van viscb, de maatregelen te nemen die zij in 't belaug der gemeente noodig oordeelen. 26. Aan de orde was na de aangelegenheid der watervervérsching en waterleiding. De Voorzitter stelde aan de orde het voorstel van Burgemeester en Wethouders om: 1. in principe te besluiten de Schie af te sluiten door sluizen en hat onreine water, door een te maken kanaal met stoomvermogen af te voeren naar de Maas2. om voor rekening der gemeente een drinkwaterleiding aan te leggen. Tevens herinnerde hy aan het zooeven dcor den Raad genomen besluit em by de behandeling hiervan zooveel noodig te letten op het voorstel vau den heer J, J. G. Nolet, luidende: lo. Al de desbetreffende stukken, welke op 31 Augustus 11., waren ingekomen, te stellen in handen eener Commissie van drie personen, uit 'sRaads midden te benoemen, met den last om te onderzoeken of er ouder die aan biedingen zyn, welke kunnen geacht worden te beantwoorden aan het beoogde doel, name lijk het maken en exploiteeren eener water leiding zoo voor huisel y k als industrieel gebruik, en zoo niet, welke aanbieding de meeste aan spraak op de voorkeur zoude kunnen maken, daaromtrent binnen 4, weken rapport uit te brengen en zoodanige voorstellen te doen, als zij zal meenen iu het belang der gemeente te behooren 2o. Eventueel bij aanneming van dit voor stel te besluiten om het op 24 November II. door Burgemeester en Wethouders aan den Raad ingediend voorstel, voor zoover het. betreft den aanleg eener drinkwaterleiding, aantehouden totdat sub. lo. bedoeld rapport zal zjju ingekomen. Door den heer Jansen werd by den aan vang der beraadslaging deze motse van orde voorgesteld: Aangezien het doel van het voorstel van den heer J. J. G. Nolet geheel verloren zoo gaan indien het voorstel van Burgemeester en Wethouders de prioriteit geschonken werd, ^„V J, 't'-f .f-i-v**, zoo besluit de RaacLeverigemeki voofl behandeling te nemen, voor dat het voor? van Burgemeester en Wethouders de wa leiding betreffende wordt behandeld. j Na discussie werd de motie van orde mi 10 tegen 9 stemmen aangenomen. v F00V hebben gestemd de heeren "Van- dt Schalk, Jausen, Visser, Van der Drift, Hooget dam, Melchers, Rjjnbende, Vrijland; Beukei en J. J. G. Nolet. Tegen de heeren Schieveen, Loopuyt, J. K Nolet, .T. A. Nolet Wz., Elzevier Dora, Loncf Dijkmans, Knappert en Roeiants. Na deze beslissing bracht de Voorzitter het eerst iu behandeling het eerste gedeel van het voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de waterververschin^. Na zeer breedvoerige beraadslagingen we, een amendement door den heer Jansen, voot> gesteld en door de heeren Melchers en Vrij lat.,4 ondersteund, strekkende om aan het voorste: van Burgemeester en Wethouders toetevoegei'. dat by uitvoering der werken niet met hof- graven van het kanaal worde aaogevaoger voordat de proef genomen '/ij of afsluiting alleen voldoende is om liet water te verbeteren, verworpen met 12 tegen 7 stemmen. Voor stemden de heerenJansen, Van de: Drift, Hoogendam, Melchers, Vrijland, Beu kers en J. J. G. Nolet. Het voorstel van Burgemeester en Wet- houders betreffende de walerververschio-» werd daarop ongewijzigd aaug'enomeu m.K 16 steramen tegen 3. Tegen stemden de heeren Jansen, Melcher. en Vrijland. De behandeling van de kwestie der water leiding werd alsuu aangehouden tot eene vol gende vergadering. Aan het einde der zitting richtte de her» Jansen ook naar aanleiding van in hetvoo'- afgaande debat daaromtrent gevoerde gedacl - lemvissetingna verkregen verlof, tot Bu gemeester en Wethouders do vraag, of waar is dat er gepasseerden Maandag, Dinsds j en gistermorgen vóór 12 uur gêen wat ingelaten is door de zijl aan de Vlaardinge straiten zoo jawat de reden is dat d Diet is geschied? De Voorzitter verklaarde de vraag te zulle, overbrengen aan de Commissie van Fabrieag zijnde deze het college dat met do zorg vo< de inlating van water is belast en het be richt van dat college op deze vraag latt aan deB Raad te zullen niededeelen. De vergadering is daarop gesloten. Tot oudei wijzeres aan de meisjes-werl scholen te Rotterdam is 0. a. benoemd om stadgenoot Mej. II. J. Slavenburg, thai aldaar in betrekking als onderwijzeres op ee der openbare scholen voor lager ouderwijs, Door den gemeenteraad van Rotterdam onze stadgenoot mej. A. G. Legner benoem tot onderwijzeres aan de school voor gewoo lager onderwijs op de Gedempte Botersloo '1 r Het Nederl. Gasthuis voor Ooglijders M Utrecht, heeft dezer dagen o. a( ontvaagd f 600 van Z. M. den Koningf 400 van H. de Koningin en 1200 van H. K'. H. Prins<* Marianne. Deze met nog andere aanzienlijk giften, welke te 's Hage werden outvanget zijn bestemd voor den herbouw van genoern Gasthuis. Naar men verneemt zal door het Centraal Comité in zake De Adder tea verslag worden uitgebracht en openbaar gemaakt, hetwelk een nauwkeurige opgave zal bevatten van tift ondersteuning, aan ieder der, nagelaten be trekkingen sedert het oogenblik der rami" verleend, den'onderstand hun voor bet.ver- volg toegekend, en hoe'mei de in kas blijvend? gelden verder zal worden gehandeld. De Minister van Financiën heeft versla, uitgebracht over zyn beheer van de fondse-

Schiedamsche Courant | 1882 | | pagina 2