Zaterdag 13 Januari. M 5615. Feu lie ton. 'A°. 1883. /ERLORE even en Dertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Ber chten. Binnenlandsche Berichten. DENEMARKEN. r /Lbonkkmkntsi'RUS, per kwartaal grani'O per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noinmers J 1.85. - 2.50. - 0.10. BVKEAVt JlABKf.'i, 124. Advertentieprijs', van 110 gewone regels mal inbegrip van eana Courantf i,i(M Iedere gewone regel maer - 0,10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. ■*"n T7T.r~,r.. .j-iiBsa. - 7 I? RANK tt W K. De Senaat heeft den heer Leroyer tot voorzitter herkozen. De studenten te Parijs 'hebben 300 fr. overgehouden van de som, die zij bestemd hadden voor den bloemenkrans, welke zy op het graf'van Gambetta neergelegd hebben. ZB hebben nu besloten voor dit bedrag in te ieekenen op de door de Elzassers-Lotharingers geopende inschrijving voor een standbeeld van Gambetta. Jozef Gambetta heeft op nieuw volstandig .geweigerd het lijk zijns zoons te Parijs ,te laten. Hij heeft tevens te kennen gegeven 1 dat het niet, gelijk men gezegd heeft, zijne bedoeling is, zijn zooo te Nice een gods dienstige begrafenis te geven. Het lijk van Gambetta wordt heden naar Nice gebracht. Het zal vergezeld worden door 23 afgevaardigden. De diiecteur der Soeióté Frangaise Finan ciën' te Parijs, de heer Charles' Duval, oud- officier, gaf Zaterdag zyn petsonee! wij-af, om de begrafenis van Gambetta te zien. De heeren V/aien echter zeer verwonderd, dat toen zij zich Maandagochtend aanmeldden, de bureau's gesloten bleven. De politie werd gewaarschuwd, men opende de deur, en later de geldkist ook, maar èa buieau's èn geldkist waren ledig, Wanneer nieo weet, dat de geuoemde Soeidie het vertrouwen van vele officieren genoot en met een kapitaal van G'/s millioen frcs werkte, dan kan iner. nagaan, welk een groot opzien de vlucht van den directeur en zijn boekhouder gebaard heeft. I1BITSCHLAO. De Nordd. Allg. Zeit. zegt, dat het bericht, I volgens hetwelk Keizer Wilhelm een schryven V nau den Paus zou gericht hebben, juist is. Gemeld officieus blad verneemt, dat ditschrij ven tot antwoord moet strekken op een eigenhau- digen brief, in de vorige maand door den Paus aan den Keizer gezonden. Aau het Mannlmmer Tageblatt wordt het volgende bericht, dat het blad terecht het hartverscheurendsle schouwspel noemt, dat de watersnood heeft opgeleverd. In de nabijheid van Oppau dreef een wieg aan wal, waarin zich een leveud kind bevond, en waaraan vastgeklemd hing het lijk der moeder, die van haar lieveling ook in den dood niet koo scheidon. E G Y 1' T Egyptische bladen melden, dat Engeland, Oostenrijk, Duitscbland, Delgie en Nederland de verlenging van het beslaan der internationale rechtbank met één jaar goedgekeurd hebben. De cholera is den 5 dezer op Sumatra uitgebarsten, Sir Auckland Colviu, de Britsche con troleur, en Ornstein, de paiticulieie secretaris der controle, hebben gisternamiddag hun ont slag ingediend, dat door den IChedive werd aangenomen. De legeicoinmamio's van den dag van gisteren spiekeu don spoedigeu teiugkoer van een deel van het bezettingsleger tegen. ENGELAND. De mad van administratie der Suezkanaal- maatscimppij heeft besloten 23 millioen voor de verbetering van 't kanaal uit te geven.' Heulers O Dice meldt, dat Cetevvayo te Port Duruford is aangekomen. Slechts enkele Kaffei hoofden zijn hem tegemoet gegaan. Berichten uit Kopenhageu melden, dat de Koningin van Zweden, Sophia van Nassau, aan een ernstige maagkwaal lijdende is. DEN HAAG, 12 Januari 1888. Z. M. de Koning heeft eergisteren gecon fereerd met zijn secretaris voor de zaken van het Groothertogdom Luxemburg. De buitengewone ambassadeur van den Schab v'an Perzië had eergisteren de eer met de leden van zijn gevolg ten hove te dineeren. Pi ins Mirza werd te 6 uur op het paleis ontvangen en begeleid door een commissie bestaande uit den grootmeester van het Koniuklyk Iluis, den hofmaarschalk en een kamerheer. Aan het diner namen verder deel de groot-officieren der Kroon, de Minister van Buitenlandsche Zaken en graaf della Croce, gezant van Itahe by bet Nederlandsche Hof, laatstgenoemde in zijn hoedanigheid van afgevaardigde in byzoudere zending. De Koninklijke militaire kapel, onder leiding van den beer Völhnar, luisterde het diner op. Het buitengewone Perzische gezantschap zal heden den Haag verlaten en de reis aan nemen naar Berlijn, alwaar de ambassade tijdens de viering van het 25jarig huwelijks feest van den Kroonprins van Duitscbland tegenwoordig zal zijn. SCHIEDAM, 12 Januari 1888. sBaydn's Schöpfung", dit altijd nieuwe, frissche oratorium was door de Zangver- eenigmg sEuterpe" voor haar eerste uitvoe ring in studie genomen. Gisteravond had deze plaats, met medewerking van mejuffrouw Kauev en de heeren G. Behrens eu A. Kraemer van Rotteidam als solisten, en met begeleiding van strijkurkest, waarin voor het grootste deel eemge heeren dilettanten wel willend medewei kten. De laliijke aanwezigen moeten allen dunkt ons een zeer genotrijken avond hebben door gebracht. Solistenorkest en koren toch schenen om strijd aan Haydn's verhevea werk door een onberispelijke uitvoering hulde te willen brengen. Van de solisten treden de sopraan en de bas het meest op den voorgrond; de wijze waarop mejuffrouw Kauef en de heer Behrens zich van hunne taak kweten, zal zeker lang in de herinnering van de aanwezigen blyven leven. Ook de heer Kraemer, de Tenor, had zeer gelukkige oogen- blikken. Over het orkest was maar een stem! het werkte onberispelijk. De koren waren, zooals men dit van deze vereeniging verwacht, voortreffelijk. In bet kort, deze uitvoering leverde eene schoone bladzijde aan Euterpe's geschiedenis, en getuigde alweder vrin rile verdienstelijke leiding van den bekwamen directeur. Woensdagavond werd da eerste bijeenkomst in dit jaar gehouden voor de leden der Volks voorlezingen, die door, een talrijke,opkomst deden blijken van hun voortdurende ingeno menheid met deze nuttige inrichting. De hieer Henkemans, voorzitter der Commissie, opende de bijeenkomst met een gelukwensch bij dea aanvang van het jaar, waarna de heer J. 0, Sander een lezing hield over de Bouwvereeni» gingen in de middeleeuwen en het Gikiewezen. Door tol van bijzonderheden werd het dett hoorders mogelijk een blik te werpen in den goeden ouden tijd, waarin het bleek, ook niet alles goud geweest te zijn. Do heer HenkemanS leverde een paar bijdragen en de heer Textof vergastte de aanwezigen op een keuiig piano spel, dut door de aanwezigen met luiden by val werd begroet. Met de oprichting van het wachtlokaal voor dou stoomtram, achter het station van den voormaligen wagendienst op Rotterdam,' VIL j! Beidon vrouwen begaven zich naar den win- iikol.' Madame Jalin had Marcelle op don arm, Louise werd afgelost en naar school gestuurd en madame Favrot ging naar den commissaris van politie. Men was reeds tot de zekerheid gekomen, dat de jonge vrouw, die nietin het hotel Garni terugge keerd ivvas, en de doode van den square Mon- tholon, een en dezelfde persoon was. Het telegram uit Hfivro deed voorts vermoeden dat er tus- Schen haar en een onbekende, die zich Monfort noemde, verband bestond, en dat hij naai' allo waarschijnlijkheid de man der overledene zou zijn. Maar verder kon men het niet brengen. Den volgenden dag werd vernomen, dat iemand zich onder dien naam den vorigen dag had ingescheept naar Amerika aan boord van de Canada, on meer konden de beschermsters van Marcelle niet te weten komen. Was die Monfort werkelijk de man, en dus do vader van Marcelle, of een bloedverwant? Dat kon voor'shands niet uitgemaakt worden. Maar waarom had hij 't bij die dépêche gelaten, en geen verder gevolg aan zijn onderzoek gegeven? Dat hij, na zulk een antwoord te hebben go- kregen, en dus in zulk een onzekerheid toch maar aan boord en op reis gegaan was, scheen wel aan te duiden dat hij zich eigenlijk niet zoo bijzonder om de jonge vrouw en het kind be kommerde. Madame Favrot cn do waschvrouw, ofschoon met de beste bedoelingen bezield, wis ten niets te doen om meer licht in de duister nis te bekomen. De transatlansche kabel was nog niet gelegd, en zij wisten geen middelen to bedenken om te beproeven, of or te New-York ook na aankomst der Canada opheldering zou kun nen verkregen worden. De commissaris van politie deed niet meer dan raad geven; hij bemoeide er 'zich niet verder mee. Hij achtte 'tniot van zijn competentie, maar spoorde beide wel aan om een onderzoek in te stellen. Doch dat zou geld kosten cn veel ook, had hij laten blijkon. Madame Favrot had er wel iets voor over, maar haar middelen lieten niet toe zich aan de kans bloot te stellen, om, aangenomen dat Monfort gevonden werd, mogelijk niets van het uitge schoten geld terug to krijgen, en eenvoudig te worden afgescheept met het antwoord aat hij er niet3 van welen wilde. "Van do tienmalen stuiten in zulke gevallen negen op do geldkwestie af. 'Een. paar dagen na het gebeurde werd do ongelukkige Marie Monfort, na in de Morgue tentoongesteld en door niemand herkend te zijn, stil en onopgemerkt begraven. Madame Favrot en dr. waschvrouw volgden de lijkkist. 'tW'os een brandend heeto dag in Angustus. Toen zij weer thuis kwamen, omhelsden zij de arme wees mot verdubbelde teerhartigheid jen Marie Monfort was uit de rij der levenden geschrapt en van liet aardsch tooneel verdwenen. Op het eenvoudige houten kruis, dat de plek waar haaf stoffelijk ovorschot in den algemeonen kuil rustte» aanduidde, stond geen ander opschrift dan de datum en geen andere aanwijzing dan de letters waarmee haar linnen gemerkt wasM. P. Zij was ook vertoren en voor altijd Afschrift van do dood-akte der onbekende vrouw en van hot proces-verbaal van 't gebeurde werd aan madame Favrot ter hand gesteld, zoodra zij zich, overeenkomstig de wettige vormon, verbonden had de zorg voor het kind op zich te nemen. Zij naaide die beide stukken in een zakje, met een lok haar van de doode, en schreef er, zoo goed en zoo kwaad zij kon, een en ander tot opheldering bij: het signalement zoowel van de overledene, haar kleoding enz., als soortge lijke bijzonderheden betreffende het kind, en ver zuimde niet er bij te voegen dat het finnen van het dochtertje anders dan dat der moeder, eft

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 1