Binnenlands che Berichten. DUITSCHIAND. suffere dat er 700 persoien zy'n emgekomen. Yan de galerij is niemand gered. Dea vol genden dag telde men 430 verkoolde lijben en 80 zwaar gewonden, ea zeer velen waren toen 'nog vermist. Het schouwspel dat zich toen aanbood, was om het hart te doen breken. Men vond verscheidene personen, die onder de doodan hunne dierbare betrekkingen her kend hadden, op dezen in onmacht uitgestrekt liggen. Yan het kunstrijders-personeel zijn twee dames in de vlammen omgekomen. ZUID-AFRIK A. Onder dagteekening vaa 13 December wordt uit de Transvaal omtrent den oorlog tegen de Kaffers het volgende gemeld: »Aan de sterkte da ïHel" zyn een of twee spelonken genomen. De Kaffers wilden er niet uit en vuurden gedurig. Men deed een grot springen, waarin zeventien Kaffers gedood werden, waaronder een hoofdman, en er werden 20 stuks hoornvee genomen. Later werden er nog 45 genomen en men gelooft dat de plek ontruimd is. Mampoer is tot sabjj Mapoch's stad gevlucht. Abel Erasmus is met een inboorlingenmacht en twee of drie blanken op een plek nabij het fortPot- chefstroom aangevallen. Een groet aantal versterkingstroepen vielen hem in den rug aan en zijn manschappen hadden moeite zich een weg er door heen te banen. Sr werden veertig onzer Kaffers gedood en 30 gewond, terwijl een blanke door de kuit werd geschoten. Yan den vijand werden er veel gedood, maar het juiste getal is niet hekend. Vijf van Mapochs onderhoorige opper hoofden zonden Joubert hunne aanbieding van onderwerping, die uitging om hen te spreken. De uitslag is nog niet bekend. Mam- poer is omsingeld op een nieuwe plek. Men denkt dat hij geen water heeft en dat men hem spoedig in handen zal hebben. De vice- president is nu bij het groote leger. Sedert eergisteren heeft het 24 uren geregend. De Nordd. Alhj. Zeit. meldde gisteren, dat Keizer Wilhelm den Pruisischen Minister van Financiën, voor den duur der ziekte van den staatssecretaris Bötticher, beeft aangewe zen als algemeenen plaatsvervanger van den zelf nog lijdenden Rijkskanselier Von Bismarck en hem tevens met diens werkzaamheden belast. In den Rijksdag is de beraadslaging ge opend over het wetsontwerp van den heer Wede! tot heffing eener belasting op de ver handelde fondsen ter beurze. De Minister van Financiën verklaarde, dat bet doel van het Voorstel om nieuwe inkomsten te verkrijgen, de volle sympathie der regeering heeft, eu dat een belasting op het roerend vermogen zonder handel en nijverheid te benadeeien, geheel en al gerechtvaardigd is. Maar het voorstel bevat onduidelijkheden; de beteeke- nis er vas it niet genoeg begrepen. Zooals het geformuleerd is, is het niet geschikt ooi aangenomen te worden. Het zal de taak der commissie zyn, de gezonde kern die het voor stel bevat er uit te nemen en een ander voorstel samen te stellen. Heden voortzetting der beraadslaging. Yan de 56 afgevaardigden bij het lands- comité hebben in de gisteren gehouden zit ting 17 leden geprotesteerd tegen de uitsluiting van het gebruik der Fransehe taal; doch zij verklaarden tevens zitting te blyven behouden in het Lichaam. Uit Berlijn seint Reuter, dat de Rijksbank gisteren het disconto op 4 en de beleeniog- rente op 5 pet. bepaalde. T E K IJ E. De onrustbarende geruchten omtrent den toestand te Yildiskosk zyn ongegrond. Die geruchten zyn in da wereld gekomen door dien er een gevecht heeft plaats gehad tus- schen Albaneezen en de neger-bedienden in het paleis. By het gevecht zyn twee personen gedood; verscheidene boosdoeners zijn ge vangen genomen. De Keizer van Rusland heeft Server Assym benoemd tot grootkruis dei Anna-orde. Yon Radowitz had een audiëntie bij dea Sultan. ENGELAND. Berichten uit Milwaukee gewagen van «en geweldige beweging in de stad, wegens de anestatie van den vermoedelijken brandstich ter, Scheller, den buffetpachter van 't hotel. Meu vermoedt dat hy schuldig is ea den brand aanstak om de verzekeringspremie te erlangen. Een sterke politiemacht bewaakt Sclieller's gevangenis, daar het volk dreigt hem te lynchen. EGYPTE. De regeering heelt gisteren een telegram uit Soudan ontvangen, volgens hetwelk de zooge naamde valsche profeet het Egyptische batailion verslagen, en daarvan 240 man gedood en 260 man krijgsgevangen gemaakt heeft. Het besluit tot afschaffing der Finao- cieele contróle is gisteren openbaargemaakt. Het besluit gaat niet vergezeld van'overwe gingen die er toe geleid hebben. DEN HAAG19 Januari 1883. De heer Mr. D. Yisser van Hazerswouda wordt heden bij den Koning toegelaten tot bet afleggen in handen van Z. M. van den eed als lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. De Baron Von Turckheim, ambassade-raad ter beschikking en sedert eenigen tyd hier ter stede aanwezig, is, tengevolge van plotse ling opgekomen omstandigheden belast met de waarneming der werkzaamheden van secre taris der legatie van Z. M. den Keizer van Oostenrijk alhier. diertjes kon Maicclle maar niet verdragen of er pan gewennen. Maar, met die cene uitzondering, was zij altijd voorkomend, vriendelijk en tot alles bereid. Zij kende de prijzen uit het hoofd; al had men haar 's nachts gevraagd wat de vlier of de rhabarber kostte, zij zou zich niet vergist hebben. Van 't gewicht was zij niet minder goed op do hoogte en van de aüedaagsche artikelen bediende zij de klanten vlug en accuraat. Dat kon madame Fa- vro,t haar met volkomen geiustheid toevertrou wen en overlaten. Men kon dus reeds den tijd Voorzien waarin zij haar pleegmoeder werkelijk van veel dienst zon zijn in den winkel. Als ik meepraten mocht of als 't mijn zaak was, zei madame Jalin, terwijl zij haar armen over elkaar op haar mand gelegd had die op da toonbank stond, ik zou de kleine nu'naar*v school sturen. Zij is al vlug en schrander ge noeg. Mij dunkt, het wordt nu hoog tijd dat zij {ezen'en schrijven leert. Madame Favrot had moeite om een opwelling van misnoegen te onderdrukken. Wij hebben nog den tijd, zcide zij gij kunt toch wel begrijpen dat ik mij nu niet van haar berooven zal om haar naar school te sturen. Ik heb haar hier noodig. En bovendien ik leer haar naaien en breien. Zij zit dus niet leeg en zij besteedt haren tijd goed. De wasclivrouw zweeg en volgde mot het oog Marcelles kleinemooie vingertjesdie vlug met de naald omgingen, en een groote gele linnen stofdoek keurig netjes zoomden. Zij zal naar school gaan als Louise van de kostschool terug is, homam de drogiste Mijn dochter kost mij reeds geld genoeg, en zoo mooi gaan do zaken niet! En gij begrijpt toch ook wel, dat ik haar niets verplicht ben, dat kind! Die woorden griefden de waschvrouw en haar hart kwam er tegen op. Zij had Marcello de ooron wol willen toestoppen, dat zij die wreeds woorden niot gehoord mocht hebben. Maar Mar- SC HIE DAM19 Januari 1888. sDe kapelaan van Bardelo" van Enolle Seip- gens, met dat verhaal trad gisteravond de heer Haverschmidt voor een talryk gehoor voor de Vereeniging »Pau!us" opzoowel het verhaal, als de wijze waarop het werd voorgesteld, was treffend en boeiend. Er bleek in de eerste plaats uit welk een macht de R. K. Kerk over hare kinderen heeft en hoe ze ook beminnelijke en vreedzame volgers vormt, zoo zij als kinderen eenvoudig gelooven op gezag; doch hoe zij deu mensch, die rede en ge weten tot hun recht wil doen komen, on mogelijk bevrediging kan schenken, ea hoe de kerk zelve in dat geval een verleerend vuur is voor a! hare kindereu. »De kapelaan van Bardelo", hoe geliefd en bemind bij al zijn parochianen, woidt, als hl weigert langer tegeu zyn geweten de leer der kerk te om helzen, als een misdadiger naar het gtaf gesleurd en als een dier begraven. Met belangstelling werd dit tragisch tooneel gevolgd, evenals ook de bijdrage na de pauze, getiteld ïZoo'n "Vrek," van Justus Yan Maurik. Den 1 Februari zal Professor H. Oortvau Leiden, een spreekbeurt vervullen. Voor een flink opgekomen ledental voerde gisteravond de Schiedamsche Tooneel vereeni ging sVondel's Streven" iu Musis Sacrum op: ïDe Vondeling of Wraak en Beiouw", geschiedkundig tooneelspel is zes tafereelen, door Theodoor Van deu Stempel. Het stuk liep flink van stapel en het was duidelijk te zien dat de werkende leden zich veel moeite hadden getroost om hun tol goed te vervullen, dat dubbel verdienstelijk is, wanneer men bedenkt hoe weinig tijd er na afloop*van hunne dagelijksche werkzaamheden overblijft om 2ich aan de uiterlijke welsprekendheid te kunnen wyden. Gaf dit stuk menig ernstig oogenblik, het nastukje, sDe Notarisklerk", kluchtspel in één bedrijf, door Servans De Bruijn, stelde de aanwezigen in de gelegenheid eens recht hartelijk te lachen. Na afloop bleef men nog wat bijeen om het aangekon digde bal bij te wonen. Alles liep best af en de vereeniging leverde door deze uitvoe ring het bewijs, dat zij goede krachten onder hare werkende leden telt en dat het van velen hunner het doel is, iets werkelijk goeds ten gehoore te brengen. Moge Vondel's Streven" op den thans ingeslagen weg blij ven voortgaan eo het haar op haar a. s. Zondag te geven volksvoorstelling, waarvoor zij hetzelfde programma ter uitvoering heeft gekozen, aan een" talryk pubhek niet ont breken I In de gisteren gehouden buitengewone algemeens vergadering der HollandscheIJzeien Spoorweg Maatschappij waien 131 aandeel houders aanwezig, te zamen vertegenwoor digende 269 aandeelen en uitbrengende 140 stemmen. Aan de orde was allereerst het cello had ze gehoord, cn hief de sprekende bruine oogen, met een zonderlinge uitdrukking van twijfel en droefheid, naar haar weldoenster op. Blijkbaar was het niet voor de eerste maai dat der gelijke uitdrukkingen 't verlangen naar eet» op heldering bij 't kind deden ontstaan. Maar zacht en gedwee als altijd, zeidc zij niets, en hervatte haar werk. Ik zou zeggen, antwoordde madame Jalin dat men in de eerste plaats verplicht is voor onderwijs en opvoeding te zorgen. En wie beweert hot tegendeel? hernam madame Favrot niot zondei; bitterheid. Maar als men er alles bij heeft ingeschoten, als men zich in schuld gestoken heeft voor iemand, die ons dan toch eigenlijk niets aangaat, dan dunkt mij, za! men toch wel 't recht hebben een beetje bedaard aan te doen en nieuwe uitgaven uit to stellen totdat het ons gelegen komt. Marcello zal naar school gaan als Louise van do kost school terugkomt. Tot zoolang wil ik althans dit voor al mijn opofferingen, dat ik een oogen- s "*W voorstel tot 't aangaan van een geldleeDing van negen milüoen gulden. Dit voorstel werd zonder discussie met algemeens stemmen aan- genomen. Meer discussie lokte het voorstel uit om de 4i/2 en 5% leeoingen te gelegener tijd pari te kunnen aflossen. De hh.Veltman en Mr. Belinfante gaven hun leedwezeu over het voorstel te kennen en meenden dat aan neming er van nadeelig zou zijn voor het crediet der Maatschappij. Dehh. Mis. D. Visser van Hazerswoude en E. N. Rahusen traden krachtig tegen dit bezwaar op en toonden aan dat de belangen der aandeelhouders aanne ming eischten. De Voorzitter van den Raad van Admi nistratie gaf te kennen dat het den Raad veel aangenamer ware geweest geen dergelijk voorstel te behoeven te doen, maar dat de bezwarende voorwaarde der mee de Regeering gesloten oveieenkomst dwong om die maat regelen te nemen welke, zonder onbillijk te zijn de belangen der aandeelhouders zooveel mo gelijk vrywaarden tegen sterke daling van de waarde huuner aandeelen. Na repliek werd het voorstel in stemming gebracht en aangenomen. Slechts'19 stemmen verklaarden zich er tegen. Bij acclamatie werd aangenomen het voorstel om aan obligatie- houders de voorkeur te verzekeren, zoo zij mochteu wenschen hunne obligatiün te ver vangen door obligation van de nieuwe leening. Zooals reeds gemeld werd, is de dienslboJe van den landbouwer J. v. tl, P. te Nieuwenhoorn aan de bekomen wonden gestorven. Naar men zegt, moet zij ruiterlijk hebben bekend, dat haar door den zwager van v. d. P. is gevraagd of het geweer geladen was, en dat zij die vraag met neen beaolwooid heeft. Niet twij telende aan hetgeen de dienstbode zei, nam de zwager het geweer ter hand, met het ongelukkig gevolg dat de meid doodelijk werd getroffen. De heer Mr. H, D. Levyssolm Nortnan, lid van den Raad van Ned, Indië, is, naar het Tad. verneemt, benoemd tot officier der orde van het Legioen van Eer. Eergisteren is te Amsterdam op 70-jarigen leeftijd overleden de heer W. A. Froger, oud-lid der Tweede Kamer. Ook de Kon. Milit. Akademie teBiedazal op de tentoonstelling van haar belangstelling doen blijken. Zij zal namelijk een belangrijke verzameling gegevens inzenden omtrent het Indische kiijgswezen. De Commissie, die zich in den zomer vau 1882 vormde om gelden bijeen te brengen voor 't plaatsen van een by beltent op het terrein der internationale tentoonstelling tex Amsterdam heeft andennaal tot het geven van blik uit mijn winkel kan gaan, zonder dat ik een buurvrouw behoef te vragen om op te passon. Daar is Marcello nu zeer goed voor, en zij kan de klanten zelfs helpen als zij de gewone artikelen moeten hebben. 't Kind zng nog eens van haar werk op maar nu lag cr een uitdrukking van tevredenhoid in haar oog. Zij wilde niets liever dan tot iets nul zijn. Dikwijls had ze reeds govoeld dat zij haar pleegmoeder tot last was. 'Je jong om fier te zijn, te nederig om vernedering te gevoelen, had zij cr enkel verdriet van en verlangde maar om diensten te kunnen bewijzen, en daardoor niet meer te moeten hooren dat zij een bezwaar was voor hen die zij waarlijk liefhad. (IVorilt vorvolrjd.y

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2