si Laatste Berichten. r! li - V. mmmg emmeo e werd ligatie- zoo zij te ver- lieuwe stbode ihoorn Naar '.kend, P. ia ïo dat heeft, tbode 1, met delijk man, Daar r der eigen oger, a zal Iling rijke het van gen hel I te1 van ■- ik ion. kon lew iar in mi iar tc in, ar or ar dragen opgewekt, Be later opgetreden Com- missiQ. van de heeren Looman, Heemskerk b/s!, die een uitgebreider plan wilde totstand brengen, heeft haar werk gestaakt. De volgende «eek zal worden beslist of de hier bedoelde Commissie met haren arbeid zal voortgaan. Naar het 2f, v. d. 1), verneemt, bestaat er uitzicht, dat in het tijdvak, samenvallende pet de a. s. tentoonsteliiug, het circus Reuz, uit Weenen en Berlijn, in Nederland komt, en wel te Zandvoort. De noodige terreinen aldaar moeten aan den directeur gratis ter beschikking zijn gesteld, en de onderhande lingen loopen niet alleen over een circus paar ook over het bouwen van een hippo- Iróme in den trant van het vroegere hippo- Jrème te Parijs. Het circus zou voor avond voorstellingen dienen, terwijlin hetbippodróme bij goed weder overdag voorstellingen zouden jegeven worden, en dat zoo groot gebouwd tal worden dat het tienduizend personen :an bevatten. Dat voor uitgebreide gemeenschap met kmsterdam za! gezorgd worden, is te ver dachten, besloten den afgetreden gouverneur Jhr. 0. A. Van Sypesteiju een geschenk aan te lieden en de regeling dier zaak en de keuze ma het voorwerp opgedragen aan een geacht jVest-Indisch ingezetene, thans te Amsterdam, Jen heer J. Salomons. Door de inwoners van de kolonie Suriname t Men meldt uit Venlo aan het Ilbld.: In ]e laatste gemeenteraadszitting werd eindelijk iet besluit genomen, om een rechtsvervolging B te stellen tegen de beheerders der liefda- ligheidsgestichten alhier, die de kapitalen foor verkeerde geldbelegging verloren hebben, de eer daarvoor komt den heer Abraham ,'oermaa toe, die als oud lid van den ge meenteraad zich voor de stedelijke armen iteresseerde, die indirect in het faillissement 7/ollers begrepen zijn, en in dit wintergetyde d in het geheel niet of zeer karig bedeeld v,orden. Om in rechten te vervolgen moeten e,bter, volgens een ingewonnen advies, nog l'irie raadsbesluiten genomen worden, welke j den loop dezer week moeten volgen, omdat ik èn Gedep. Staten èn rechterlijke macht a de Pruisische crediteuren daarop aandrin- Daar de burgemeester echter als zwager vt gefaiüeerden èu als voorzitter vau den ad èn als voorzitter van het R, K. wees- j lis een afschrik daarvoor zal hebben, zijn i.n het dageljjksch bestuur twee leden uit n raad, de heeren L. Berger en E. Collaes, sgevoegd, die nu de zaak zullen onrïersteu- n en bespoedigen. Mr. A. M, A. IJunlo, rechter-commissaris Roermond, heeft een officieel schrijven Ka het gemeentebestuur van Venlo gericht, tarin by er op aandringt, dat alle beschei- 3 en stukken, op de liefdadigheidsgestichten rekking hebbende, van het jaar *1844 af, hem zullen worden ter hand gesteldbij 'ireke daarvan zouden de archieven op het ühuis in beslag genomen worden. r| lis een tegenstelling van de spoorwegouge- tsn, waarvan de jongste berichten gewagen, ;eu wij niet onvermeld laten.dat, behalve onbeduidende ontsporing, ia het geheeie 1882 geen enkel ongeval op den Neder- schen\ CentraaPpoorweg is voorgekomen. olgens een door den uitgever van* de - ütiingsahe Courant iu het licht gegeven 1 t, beu ellende de haringvisschery iu 1882, por de loggervloot van ons land, beslaande |145 vaartuigen, iu dat jaar aangebracht 215 ton haring, behalve desteurharing. eea Mjde vertegenwoordigende van f2,367,000. jtaringvisschet ij gaat in ons land goed n V't, zoodat zij nu weder een voornamen tak van bestaan uitmaakt. Vooral de verbe tering van het vischtuig bracht er toe bij om de vangsten zooveel rtiker te doen worden dan voorheen. In 187-5 bestond de vloot, met uitzondering van de bomschepen, uit 1*15 schepen, welke aanbrachten 59601 ton haring of gemiddeld 518 ton per schip, terwyl de gemiddelde vangst in *1882 953 ton per schip bedroeg. De grootste aanbrengst was in 1880 toen waren er 133 schepen in de vaart ea bestoud de vangst uit 133589 tou of 1004 ton per schip. Voor het Atjeh-leger zijn te Kotta Radja aangebracht 30.000 sigaren, 1800 pond tabak en een enorme hoeveelheid pijpen, zeep enz. Of onze soldaten in hun schik zullen wezen! De bezending komt uit Nederland. Wie deze verrassing bedachten en ten uitvoer brachten, hebben eer van hun werk. Ze kunnen er staat op maken dat ze heel wat meuschen verkwikt en goed gedaan hebben. Men schrijft aan het It. NU. uit den Helder Dezer dagen werd alhier een drenkeling, die hoegenaamd geen teekenea van leven gaf, gedurende anderhalf uur behandeld om de ademhaling weder op te wekken. Eerst na dit tydverloop gelukte het aan vier onderofficieren en hunne vrouwen, onder leiding vau doeter Peltzer, de levensgeesten weder op te wekken. De heer Peltzer maaktemetgrooten lofmeiding aan den garnizoens-commandant van de doel treffende maatregelen, onverwijld door deze militairen genomen, eu van hun volhardenden ijver, waaraan het meisje, volgens zijn oordeel haar behoud te danken heeft. Hoewel 'tin deD laatsten tijd meermalen is voorgekomen, dat de levensgeesten van een drenkeling eerst na langdurige toepassing van de kunstmatige ademhaling weder werden opgewelst, kan het nuttig zijn er op te wijzen, dat hier anderhalf uur ingespannen arbeid noodig was, om eenig teeken van ieveu te verkrijgen. In populaire voorschriften weinige jaren geleden uitgegeven, vindt men nog vermeldt, dat de pogingen om de ademhaling op te wekken ongeveer aeen half uur" moeten voortgezet worden. Een collecte te Voorschoten door eenige jonge dames ten behoeve der nagelaten be trekkingen der verongelukte Scheveningsche vissehers gehouden, heeft f300 opgebracht. Blijkens de Unie-Almanak, waren er aan het einde van 1882 zestien scholen voor christelijk onderwijs meer dan in 1881. Ne derland bezit thans 375 dergelijke scholen, met ongeveer 60,000 leerlingen. De Augustus- collecte voor dezen scholen bedroeg in 1882 f104,577,68y»> Iu 1883 zullen nog 15 «scholen met den By bel" worden geopend, die reeds nu in aanbouw zjjn. Dezer dagen is bij Tessel door eenige vissehers weder een gave ducaton gevonden, waarschijnlijk afkomstig van het schip met ducaten, dat op het laatst van 1700 nabjj Terschelling gezonken is. De Leeuw. Ct. vermeldt het treurige feit, dat de vrouw van eea spoorwegarbeider te Workum van honger is gestorven. Botterdam. Door de politie alhier zjjn eergisteren twee personen aangehouden, die zich te Schiedam hadden schuldig gemaakt aan diefstal van twee yzereu kettingen van. een schip, welke kettiageu alhier verkocht en in beslag genomen zynterwijl tevens bleek dat deze personen ook schuldig waren aau diefstal vau touw van 'verschillende schepen alhier. Fornis. Z. M. heeft hot besluit van den gemeenteraadw -arbjj het salaris van den burgemeester is vastgesteld op f 700, vau deu secretaris op f 500, en van den gemeenteontvanger op f200, goedgekeurd. Maasland# Gisteren had de proefneming plaats met het nieuwe stoomgemaal van den Aalkeetbinuenpolder. Hel waterverzet over trof verre hetgeen bij contract bepaald was. De stichting op den voet van den vroegeren windmolen bood eigenaardige voordeelen, en het is door den goeden uit,"lag bewezen, dat op dergelijke wijze de uitvoering voor andere, zelfs kleinere polders, zeer goed na te volgen is. Dordrecht, Ten einde zooveel mogelijk het hoofd te bieden aan de voortdurend stijgende prijzen van het vee op de Neder- landsche markten, hebben eenige vleesch- houwers hier ter stede Maandag een waggon- lading slachtvee uit Duitschland hier aange voerd. Velen zullen zeker deze handeling toejuicheu, waarvan het hoofddoel is de prijzen vau het viuesch op de bestaande hoogte te kunnen houden, eu dit belangrijk voedings middel niet voor velen nog minder genaakbaar te maken. Omtrent het ontzettend ongeluk te Muiden (zie het telegiafisch bericht uit den Haag) outleenea wij nog aan de N. B. Ct. het volgende In een der lokalen (droogkamers) van de groote buskruitfabriek nabij Muiden heeft omstreeks 7Va uur een geweldige ontploffing plaats gehad. De toestand in de fabriek was verschrik kelijk. Geen gebouw is blyven staan, en de hoog opstijgende vlammen dieigden alles te vernielen. Teu 11 uur brandden de gedeeltelijk uit- eengesprongeu gebouwen nog. Er waren toen reeds onder de puinhoopen 3 dooden gevonden, en vele werklieden heb ben zware brandwonden bekomen. Aanvankelijk was men beducht, dat ook de groote magazijnen, waar duizenden kilo's buskruit geborgen zijn, gevaar liepen, doch gelukkig is die vrees geweken. - Ja Weesp en Muiden is geen ruit heel gebleven. Alle autoriteiten zijn op het terrein aan wezig. O vera! heerscht schrik en ontzetting onder de familieleden der werklieden. Verder wordt uit Weesp nog geseind dat de meeste huizen daar zwaar beschadigd zijn en van sommige huizen al de ramen weg geslagen; nldaar ontstond een vvaie paniek door het gerucht dat ook de groote kruitma gazijnen gevaar liepen zoodat de meeste in woners vloden naar het open veld; de vlam moet boven Weesp gezien zyn. Te Abcoude, Nigtevegt, Baambrugge, Naar- den, Bussum eu vele andeie plaatsen in den omtrek is door de drie opvolgende slagen mede veel gehavend. Te Ililveisum eea afstand van 14 kilo meter hemelsbreedte, werden de'slagen ge hoord. Zelfs in de buitenwijken van Amsterdam aau de zijde vau den Amstel werd de dreu ning waargenomen. De gedachte aan een aard beving was daar algemeen. De stoomtram, die betrekkelijk kort vóór de ramp de naby de vaart gelegen fabriek voorbijgleden was, heeft geeu hinder van den sohok ondervonden. Uit Naardeu moeten troepen afgezoudea zijn, om de behulpzame hand te bieden. Tot dusver ontbreken, helaas, nog juiste berichten omtrent het lot van de personen, die op bet terrein van de fabriek aanwezig waren. Meu meent dat zich daar bevonden 24 man troepen eu ongeveer 16 werklieden. De thans zoo geteisterde stad Muiden, een zeer oude plaats, telt 1740 inwoaths. Het nabij gelegen beroemde Muiderslnt zal. naar gevreesd wordt, mede zeer veel geleden hebben. Van a! de gebouwen is alleen het groote magazyu met de duizenden kilo's kruit bjjna volkomen gaaf uit de ramp te voorschjju gekomen; de andere gebouwen der fabriek zijn alle óf verbrand óf uit elkander gereten; De oorzaak van de ramp is onbekend, maar de justitie bevindt zich reeds ter plaatse, om daarnaar een onderzoek in te stelleD. Ook de Commissaris des Konings in Noord-Hollaod, de heer Mr. Schorer, heeft zich naar de plaats des ouheils begeven,'terwijl op bevel van den Minister van Oorlog een gedeelte der garni zoenen van Naarden en Amsterdam hulp verleenen. Volgens alle waarschijnlijkheid zijn er 10 of 12 menscheulevens te betreuren. Het ouheil is gebeurd in den 6cha(tijd,en dus waren er maar weinig werklieden van de 60 tegenwoordig. In het Muiderslot is geen ruit heelde spanningen en kozijnen zijn vernield. Iu de ridderzaal zijn de pas door de zorgen der restauratie-commissie geplaatste ruiten stuk geslagen en de nieuwe luikeu uit hunne voegen gelicht, terwijl liet nieuwe metselwerk ontzet is. In de jachtkatner is de aangerichte schade niet minder groot. Tot de stukgeslagen werkplaatsen der kruit fabriek behooren ook de glansbuizen, waarin zich niet minder dan tienduizend kilo's kruit bevonden, terwyl in een der droogkamers 180 bakken en in een andere honderd bakken zich bevonden, iedere bak geveld met ongeveer 15 kilo kruit. Bjj een der opstallen was een stalling met vier koeien, die zijn omgekomen. Charles Dickens. Een der voormalige secretarissen van Charles Dickens deelt de volgende bijzonder heden omtrent hem mede. Anderhalf jaar lang heb ik voor hem ge stenografeerd. Geen van zijn romans schreef ik onder zijn dicté, maar alleen zijn 5losse" stukken. Hjj dicteerde mij zijn meeste artikels in All the year round, dat door hein geredi geerd werd. Hij was 7eer welwillend voor zyn onder geschikten ook mij behandelde hij altijd vriendelijk. Algemeen gelooft men dat hij zeer vlug werkte; dit was echter het geval niet. Hij placht de3 morgens ten acht uur op zijn bureau te komeu in de Catarinestreet en dan dadelijk te gaan dicteeren. Als hij een volzin of een periode had voorgezegd, liep hij eenige malen de kamer op en neder en verzocht mij dan het gesprokene voor te lezen. Als ik dit gedaan had, verzocht hij mij negen van de tienmaal eenige woorden te schrappen en die door andere te vervangen. Te elf uur voelde hjj zich gewoonlijk afgemat en dan ging hij naar zijn club op het Strand. Merk waardig was het, dat hij nooit het slot van zijn artikelen dicteerde. Hij voltooide die altijd zelf. In den regel zag ik in het afgedrukte artikel geheele veranderingen van betgeen hij gedicteerd had. Dickens had de zeer zonderlinge gewoonte om altyd zijn haar te kammen. Hij placht dit honderdmaal daags te doen. Hij scheen dit nooit moede te worden. Als hij daarmede gedaan had, begon hij opnieuw tedicteeien. Ilij was zeer nauwgezet bij zyn werk elke volzin moest zoo volkomen mogelijk 2ijn, vóór bij hem liet* drukken. Een zondering was hjj ook in de keus van het gezelschap dat hij zocht. In den tijd dat ik voor hem werkte gebeurde het dikwijls, dat hij naar Seven Dial, eeu der beruchtst; deeleu van Londen, ging en daar zijn avond eten gebruikte. Hij iookte dau zelf zijn haring aaa den genaeeaschappelijken haard en sliep in hetzelfde vertrek als de nrmsten. Ily hield van armoedig gezelschap. Nooit w%s hy zoo gelukkig, als wanneer hij in een armzalige restauratie zat, met een groot aantal personen uit de mindere klasse pratend en vertellend Al Ttói" i

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 3