Per Telegraaf. Gemengde Berichten. Koloniën. Reclitszaken. Armenzorg. '•met een narden wal omringd gebouw, waarop eeifrpode vlag wapperde,''gevonden. Uit dat huis' en uit "het geboomte in den omtrek werd een levendig v,uur op onze troepen gericht. Het bleek Vlat de versterking niet te bestormen •Was terwijl de Atjphers ziel) ook niet vertoon- £|e!1- ,nanr steeds verscholen bleven. De terug tocht moest geschieden door sawah's, die onder water stonden, zoodat men soms tot hülverliif jn het nat zonk, terwijl de onzicht- bare vijand vooitdurend vuurde. Nu vielen er oen zevental gewonden. Telkens werd er halt gehouden om het vuur der Atjehers te beant woorden, maar het hielp niet; integendeel, de colonne geiaakte allengs in een kring van kogels bekneld, en toen was het dat kapitein Botter, in de linkerborst rioodeiijk getroffen, nederviel. Zyn lijk werd medegevoerd naar de beating Seneiop en den volgenden dag begra ven. De gouverneur en de kolonel commandant waren van den Kratori8 gekomen om tegen woordig te zijn bij de laatste eer, aan Botter le bewijzen. Zijne laatste gedachten waren aan zijne vrouw en kinderen gewjjd geweest. Toen zijn lijk in de benting lag, vroegen de fuseliers van z\jn kompagnie vergunning om den kapitein nog eens te mogen zien; het was een treffende aanblik, die ruwe kerels, in ootmoedige houding, met de muts in de hand, langs den doode te zien gaan. Bg de aangifte voor de nationale militie te Biummeu is gebleken, dat ook daar een jongeling in de registers van den burgerlijken stand is ingeschreven, als behoorentle tot het vrouwelijk geslacht. Het Panopticum te Amsterdam zal weldra een eigenaardigheid meer tellen. Onder leiding van den kunstschilder Bisschop wordt er een Hindeloper kamer in orde gebracht, welke geheel gemeubeld werdt met echt, antiek huisraad. Naar aanwijzingen van den kunstschilder Apol wordt voor het Amsterdamsche Panop ticum een groep vervaardigd, voorstellende een tafereel uit de vroegere Noordpoolvaarten, en wel de ontmoeting van Heemskerk en Rijp. Onder Gewande (N.-B.) is de hoed ge vonden van den sedert 14 dezer vermisten De B. MeD vreest dat hij, door duizeligheid bevangen, waaraan hij meermalen lydende was, in de vaart geraakt en verdronken is. Bg het begin van dit jaar bedroeg de be volking der Maatschappij van Weldadigheid (Frederiksoord, Wilhelmina'soord en Willems oord) 1761, waaronder 119 bestedelingen. Den Hang. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad alhier zijn de verschillende aanvragen, ten doel hebbende de beschikking te verkrygen over de gemeen telijke badinrichting te Scheveningenin behandeling gekomeu. Het resultaat der besprekingen was dat de raad besloot het vroegere plan mn burgemees ter en wethouders in te trekken en buiten behandeling te laten, waarna met 24 tegen 10 stemmen het voorstel werd aangenomen, aan de heeren Coblyn en Reiss de door hen gevraagde terreinen en opstallen in erfpacht te geven voor 75 jaren op de voorwaarden nader door den gemeenteraad vast te stellen. Het Bestuur van het Genootschap tot be vordering van de christelijke heiliging van clen Zondag, heeft zich tot den gemeentel aad gewend met verzoek te bepalen, dat geen Zondag invalle, in den voor het houden der -kermis bepaalden tijd. De residentie heeft een Prins-Hendriksplein gekregen, welke naam is gegeven aan de ruimte in het kleiue Veentje tusschen de Zoutnmnsstraat en de Prins-Hendrikstraat. Amsterdam. Eergisteren werd in de Vnie in een huishoudelijke vergadering de billiton- kwestie behandeld, ingeleid door den heer G. Ribbiok, secretaris der vereeniging. Spreker schetste in korte trekken de zoogenaamde Billi- ton-zaak van het jaar 1852 af, toen aan wijlen prins Hendrik en baron Van Tuyll van Seroos- kerken liet eiland voor 40 jaar word afgestaan. In 1860 werd de Billiton-maatschappij in het leven geioepen. Spreker deelde vervolgens een en ander omtrent die maatschappij mede en zeide o. a. dat de productie van Banka den staat een winst opbracht van f12,892.25, terwyl gedurende hetzelfde tijdvak (van 1875 tot 1881) door den slaat slechts een voordeel van f340,259 werd genoten als pachtsom van Billitou, niettegenstaande de grooteie productie van deze mijnen. Ten slotte werd de volgende motie door den inleider aan do vergadeiing vooi gesteld, welke met algeineeoe stemmen weid aange nomen De vergadering, lau ineeuiug zijnde dat bij het sluiten der ovei eenkomst tot verlenging der concessie aan de Billiton- maatschappij, welke overeenkomst volgens haar uiet rechtsgeldig is, als zijnde iD stiyd met de wet, het belang des land niet is behar tigd, noodigt het bestuur dor Unie uit, zoo spoedig mogeljik een meeting te beleggen, om tegen deze daad te protestcereu." SInJden. Alleen in de bussen, op de twee bruggen geplaatst, was Maandagavond ten voordeele van de slachtoffers der ramp ruim f 900 ontvangen. liet bedrag der be- zichtigingsgolden in de schuur bedroeg circa f600. Volgens nadere berichten zijn bij het spoor wegongeluk te Los Angelos 21 personen om gekomen. Velen der ongelukkigen waren in de verbrijzelde en in brand geraakte wagens beklemden moesten levend verbranden zonder dat men iets kon doen om heu te redden. De Tuilerieëu worden gesloopt, gelijk men weet. De Figaro heeft nu gekocht alle stukken marmer, die by 't slopcu worden gevoiiden, en laat daarvan maken presses papier, die het als premio zyn abounds aanbiedt voor vijf frank het stuk. Sic transit Men herinnert zich, dat in December 1881 het Engelsche Parlementslid Powel met een luchtballon is verongelukt en nergens gevonden. Thans heeft dö Balloon Society" te Londen een brief uit Parijs ontvangen, meldende, dat de ballon Saldin, waarmede hij verloren ging, gevondpn is in Spanje, in het gebergte Sieria del Pedrona. De reeks van schouwburgbranden is weer met een vermeerderd. Iu de Russische stad Mitau is het Schrickeuhöfer-Tlieater iu de asch gelegd. De brand ontstond 's avonds te half elf uren, door een tot nog toe onbekende oorzaak. Gelukkig giugen geen menschenlevens verlorener werd die» avond geen voorstelling gegeven. Men slaagde er in, den biand tot het schouwbuiggebouw te beperken. Duitsche bladen spreken met verbazing over hertogin Alice, de vrouw van den ex-groothertog van Toscane, Ferdinand IV, als een der moedigste dames op jachtgebied. Groote drijfjachten vallen niet in haar smaak; zij gaat het liefst alleen als een echte berg- jager, en ziet, met haar fijn gehoor, scherp gezicht en goede longen, er uiet tegen op, soms acht uren lang te voet.^gemzun na te jagen, op de gevaarlijkste punten van het. hooggebergte. Zjj is wellicht de éénige dame, die zich beroemen kan eigen geschoten wild op tafel te hebben. Deze vorstelijke Diana, een dochter van Ilarel III, hertog van Parmn, is 34 jaar oud ei de moeder van een talrijk en, bloeiend gezin. Door een ernstig ongeluk werd te Berlijn een jonggehuwde op baar trouwdag getroffen. Van de huwelijksfeesten thuis gekomen, had de jonge vrouw 2ich voor den spiegel ge plaatst orn zich nogmaals met haar sluier en mirtenkrans getooid te bezien. Om zich van alle kanten te kunnen bewonderen, had zjj het licht op een klein tafeltje naast den spiegel geplaatst. Door een beweging was haar sluier met het licht iu aanraking gekomen en stond zjj in een oogeublik in volle vlam. Op hare angstkieten kwam haar echtgenoot toesnellen, die ee» goidijn van het mam trok en zjjn vrouw daarin wikkelde. Niettegenstaande de vlammen spoedig uitgedoofd waren, had de jonge dame op mg en handen hevige brandwonden bekomen. Krupp, de wijdverinauido kauonneufabri- kant, heeft zich met het maken van zijn vernieliogswerktnigeu eeo vermogen vei wer ven, dat hein een inkomen geeft van min stens f 1,800,000. En er is helaas nog wel niet vee! kans, dat zijn beroep te niet gedaan zal wovdeu. De oorlogsbegrootingen van de verschillende landen der wereld toch bediageu te zamen '1850 millioen gulden. Wat zou er met dat geld niet al goeds tot stand gebracht kunnen woiden. Een te Diarbekir verscltjjueud blad meldt, dat aldaar eeu vrouw gedurende ham ziekte in-een diepen slaap geiankte en rnen haar dood -waande. In den nacht na ham begiafenis, die met groote plechtigheid had plaats gehad, kwam die ongelukkige weer tot haar bewust zijn, en riep in hare vertwijfeling om haren echtgenoot. Toevallig ging een wei kraan voorbjj, die in zjjn bjjgeloovigheid een stem der geesleu meende te hooien en vloog hierop naar huis. 'sMoigeus was deze spookgeschie denis in de geheels stad bekend, hetgeou den weduwnaar aanleiding gaf, iiet graf te laten openeu. Het schouwspel, wat zich toen aanbood was afgt jjselijk. De ongelukkige had zie!» in hare vertwijfeling verschrikkelijk toe getakeld. De dokter dien men er bij geroepen had, constateer de dat zjj gestikt was. Te Montieal wordt carnaval op hel jjs ge houden. Dinsdag ving het aan bji fnsch hel der weder; onder een ontzaglykeu toevloed van nienschen, niet alleen uit Canada, maar ook uit de Unie. Met een optocht van 200 sleeden en eeu diner opende het. Toen werd eeo prachtig ijspaleis, van ijsblokken uit den St. Laurens opgetrokken op eeu hoogte in het centium der stad, op plechtige wijze geopend. Dit paleis meet bjjua 100 voet in het viei kant aan de binnenzijde en is 25 voet hoog. Aan de vier hoeken verrijzen torens, 30 voet hoog en '15 voet in het vierkant en iu het ceutrum verheft zich eveneens een toren, honderd voet hoog en 32 in het vierkant. De blokken zijn 40 duim lang en 14 tot 20 breed. De daken zijn van balkeu, waai over cedei takken zijn gelegd, die met water zijn begoten, zoodat zij eeu solide bevroren massa vormen, van waar ijskegels afhangen. De aanblik van dit paleis, wanneer de zon het beschijnt, of bij den avond het electrisch licht de wanden doet schitteren, moet tooverachtig zijn. De feeste lijkheden bestaan overigens in wedstrijden op schaatsen, in het echte Canadeesche spel van het afglijden vau hooge heuvels op sleeden, ep andere wintervermaken. Onlangs heeft iemand eeu tand gekregen iu zgn neus, volgens de mededeeling van eeu Duitsch geneeskundig weekblad. De patiënt, een 36jarig man, klaagde sedeit lang over verstopping in zyn linker neusgat en voelde na eeuigen tijd daar een klein hard knobbeltje. Bij onderzoek bleek dit eeu ivoor achtig vooiwerp to zyn, en toen men het eindelijk, na eemge vergeefsche pogingen, uit den neus getrokken had, bleek het eeu volkomen ontwikkelde tand te zijn, die zich daar gevormd had. Paramaribo, 1 Januari. De gouverneur van Suriname heeft be noemd de officieren H. Knoch, A. Feddes, D, Charlouis en H. M. Legsucr als ledeu, ea air. W, F. H. Schelklis als plaatsvervangend lid van het militair gerechtshof voor de Nederlaud- en West-Indische bezittingen ge durende het jaar 1883. De gouverneur van Suriname heelt heden een nieuw tarief vastgesteld voor landmeters. Uit de jongste balaus der Sui inaainsche Bank blijkt, dat zjj op 30 Dec. 1882 bij een specie-voorraad van f 494,749, voor een som van f 159,855 minder aan bankbiljetten m omloop had, dan waai toe zy gerechtigd is, leiwjjl de specie-voorraad op zjjn beurt f55,912 meer bediaagt dan tot dekking der opviaagbaie verbintenissen gevorderd woidt. De geiieele zitting van het gerechtshof te 'sGravenhage van gisteren, was gewijd aan de behandeling in Hooaer beroep van de bekende zaak van Dr. Ëduard Nathan Ganz, haudelende onder de firma B. Wijpreclst Co, volgens zijne opgave 26 jaieu ou I, geboren te Boston in Augustus en September 1881 wonende la Rotterdam, daarna laatstelijk te London en van beroep jou-nnhst. Bj vonnis der Rotteidamsche Rechtbank van 16 Nov, jl. weid deze beklaagde veroordeeld tot'2 jaren celstraf en 3 boeten van f25, terzake van het wanbedrijf van bedriegelijke oplichting door, met zich van bedriegelijke middelen te bedienen, om het bestaan van een valsche onderneming van een niet bestaand vermogen of krediet te doen gelooven, of om de hoop te verwekken ten aanzien van eenigen uit slag van zaken of andere hersenschimmige gebeurtenis, zich gelden te hebben doen af geven of ter hand stellen eu langs dezen weg zich bedriegelijk van eens anders bezitting ten deeie te hebben meester gemaakt 3 maien gepleegd. Het i equisïtoir stiekte tot vernietiging van het vonnis op de aangegeven gronden en veroordeeling van bekl. tot Sjaien gevangenis en 15 boeten \an f 25, Na uitvoeiïge repliek van dmi verdediger hield bekl, vol dat hij wel ongelukkig maar niet misdadig is, terwijl nog door het openb. Mia. stukken werden overgelegd om aan te toonen dat bekl. ook onder den naam van Sternar Co. is bekend geweest. De uitspraak is bepaald op aanst. Donderdag. Met dankbnai heid mag worden vermeld, dat het II. K. H. Prinses Hendrik der Neder landen goedgunstig heeft behaagdaan 'sKonings commissaiis in Gelderland te doêu toekomen eenige kisten met kieediogstukken en mondbehoeften, teneinde die namens II, K. H. te doen verdeelen onder de uoodlijdentien door watersnood in dit gewest, die daaiaan het meeste behoefte hebben. Naar wij veiv nemen ziin die goederen door 's Koniugs commissaiis verzonden, gedeeltelijk aan de watersnood-commissie vau Druten eu gedeel telijk aan die van Appeltere. (Arnh Ot.) 1M3ÏÏ HAACr j 26 Januari. In de heden gehouden zitting vau de eerste kamer der statea-generaal verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, by de voortzetting van het debat over de stastsbegrooting, dat hij streven bleef om de duitsche kustvaart kwestie optelossen. u

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 3